Ufuk GEZEROĞLU
Futbol Menejeri

Spor tesisleri açısından Aydın

17 Aralık 2013, Salı

     

Aydınımız spor tesisleri yönünden çok fakir. Çünkü diğer illerdeki tesisleri görünce bir Aydınlı olarak çok üzüntü duyuyorum. Aydınımıza diğer illere göre neden daha az ilgi gösteriliyor, anlamış değilim. Son 13 yılda hükümetimiz diğer illere büyük yatırımlar yaparken, Aydın’a çok az ilgi göstermiştir. Mevcut tesislerimizden bazılarına yalnızca makyaj yapıldı.

Mevcut Aydın Milletvekillerimiz spor tesisi yönünden Aydın’a hiç faydalı olmadıkları gibi profosyonel takımlarımıza bile ilgi göstermemiştir. Örneğin Manisa milletvekili, Akhisar Belediyespor’un Ordu’daki, Sivas’taki maçlarına gitmekte ve kentin takımını yanlız bırakmamaktadır. Aydın’da 20-25 yıl önce Aydınlı Bakanımız ve Milletvekillerimiz Aydınspor’a fazlasıyla ilgi göstermiş ve 1. Lig’e çıkmamızı sağladıkları gibi, tesisler yapılmasını da sağlamışlardır. 160’a yakın amatör futbol kulübüne sahip Aydın, Türkiye’de ilk 7’nin içerisinde bulunup, Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan en az ilgi gören illerden biri.

Yıllar önceki siyasetçilerimiz ve Belediye Başkanı Hüseyin Aksu’nun katkılarıyla, bazı Süper Lig takımlarının bile sahip olamadığı Hüseyin Aksu Spor Tesisleri yapılmıştır. Aydın’ın efsane başkanı, Aydınspor’u Süper Lige çıkaran Mukan Perinçek’in katkıları ile 3 bin kişilik stat yapılmıştır. Ama gelin görün ki, bu iki güzel tesis şuanda çok kötü ve acınacak durumda. Dört yıldır bu iki tesis kaderine terk edildi. İlhami Ortekin Spor Tesisi yaklaşık iki yıldır kullanılmıyordu ve çok kötü durumdaydı. Nasıl olduysa geçtiğimiz günlerde yenilenmesi için çalışmalar başlamış. Genç nüfüs ortalamasının fazla olduğu ülkemizde, gençlerin spor yapacağı tesislerin açılması için siyasetçilerimizin bu tür konulara ilgi göstermeliler.

 

***

 

Siyasetçilerimizin ilgisizliğinin yanında şehrimizin profesyonel kulübü Aydınspor 1923 Kulübü Başkanı ve Yönetim Kurulu’nun da siyasetçilerden hiçbir farkı yoktur. Büyük paralar verip transfer ettikleri teknik direk, menajer ve son 15 günde kadro dışı bıraktıkları 5 futbolcunun maliyetlerini tesislere harcasalardı, çok daha iyi olurdu. Pazar günü oynanan Gaziosmanpaşa maçında kaybedilen 2 puan Aydınspor 1923’ü daha kötü duruma düşürmüştür. Göztepe maçından önce, kalan son 5 maçta 5 puan alırsak başarı demiştim. Bir maç kaldı ve 3 puan alabildik. Artık Play – Off rüyasını bırakıp, ayakların yere sağlam basmasını ve takım en az zararla nasıl kümede bırakabilir onun hesabının yapılmasını istiyorum. Aydınspor 1923’ün kadrosu, grupta kalite yönünden diğer takımlar içerisinde ilk beşe girecek kaliteye sahip. Grubumuzun diğer takımınlarının hangisinde en az üç veya dört tane üst liglerde oynayacak futbolcu var? Örneğin Umut, Mehmet Gürkan, Savaş, Emre gibi 1. Lig’de oynayabilecek futbolculara sahip Aydınspor 1923, devre arası iki forvetle üst sıraları zorlar. Son oynanan maçlarda iyi bir forvet olsaydı, orta sahadan getirilen topları gol neticelendirirdi. Devre arası yapılacak transferlerle önümüzdeki yıl şampiyonluğa oynayacak Aydınspor 1923’ün iskeleti kurulmalı.

 

***

 

Hafta sonu Çine Madranspor’un Bodrum’la oynadığı maçtaydım. Yıllardır futbolun içindeyim, yıllarca kulüplerde çalıştım, çok maç gördüm. Ama bu kadar kötü bir hakem görmedim. Devre arası gözlemci ile konuştum. Gözlemci de hakemin hatası olduğunu, genç, tecrübesiz olduğu için futbolcular gibi hata yapa yapa hakem olacağını söyledi. Tamam da hakem hatası koca bir Camiaya büyük zarar veriyor. Hakemin hatasını kimse telafi edemiyor. Ama futbolcunun yaptığı hatayı maç içinde diğer arkadaşları telafi edebiliyor. Olacak olan kendini belli eder, olmayacaksa gitsin kendi mesleğini yapsın. Daha başka kulüplere zarar vermesin.

Ayrıca, kendisine ve başkanına olumlu tezahürat eden seyirciye, “Bizim teşfiğe ihtiyacımız yok, futbolcuların iyi tezahürata ihtiyacı var” diyen Çine Madran Spor Kulübü Başkanı Ali Örter’i de taktirle karşılıyorum. Diğer yönetici Mehmet Yavaşoğlu da, iyi bir amigo gibi hem seyirciyi organize etti, hem de taraftarı tahrik eden hakeme rağmen seyircinin daha fazla olay çıkarmaması için elinden geleni yaptı. Maç oynanırken takımlarına yapılan o kadar haksızlıklara rağmen Fair Play çerçevesinde takımlarını destekleyen Çine Madran seyircisinin içinde bazı kendini bilmezler maç sonunda Bodrumspor otobüsüne saldırmış ve camlarını kırmış. Bu hareketi yapmaları Çine adına çok üzücü. Ayrıca kısıtlı kadroya sahip Çine Madran’ın, devre arasında eksik mevkilere takviye yaparak kadrosunu zenginleştireceğini düşünüyorum. Bodrum maçında 65 dakika 10 kişi oynayan futbolcuların aldığı beraberliği galibiyet kadar önemli olduğunun da altını çiziyorum.

 

***

 

Son oynadığı on maçta 8 galibiyet alan Amatör Süper Lig lideri Atça Belediyespor’un başarısından ötürü Antrenör Halit Karadeniz ve ekibini kutluyorum. Atça Belediye Başkanı Mustafa Çınar’ın desteği sürdüğü sürece Atça Belediyespor, Atça’yı sevdirecektir. Birinci Amatör Küme’de de Merkez Yeniköyspor 11 maçta 10 galibiyet 1 beraberlik alarak rekora koşuyor. Rıfat Özdemir ve ekibine önümüzdeki sezon Amatör Süper Lig’de başarılarının devamını diliyorum.