GÜRHAN KARAŞAHAN

RIFAT ILGAZ

11 Nisan 2019, Perşembe

     

Merhaba Denge Gazetesi okurları, sizlerle bugün paylaşmak istediğim konu, Türk Edebiyat Tarihine adını altın harflerle yazdırmış, hepimizin de "Hababam Sınıfı" denildiğinde aklımıza ilk gelen isim, Rıfat Ilgaz.

Rıfat Ilgaz, bundan tam (108) yıl önce 11 Nisan 1911 tarihinde dünyaya gelmiş, 07 Temmuz 1993 tarihinde (82) yaşında hayatını kaybetmiştir. Tam adı Mehmet Rıfat Ilgaz olan usta yazar, 7 Mayıs 1911'de Kastamonu'da dünyaya geldi. İlk ve orta okul eğitimini Kastamonu'da tamamlayan Ilgaz, yatılı olarak öğrenim gördüğü Muallim Mektebinden 1930 yılında mezun oldu.

Şiir yazmaya öğrencilik yıllarında başlayan Ilgaz, 1936'da Gazi Eğitim Enstitüsünde edebiyat eğitimi de alarak, 6 yıl süreyle Gerede, Akçakoca, Gümüşova'da ilkokul öğretmenliği yaptı.

Ilgaz, daha sonra İstanbul'a tayin olarak Karagümrük Ortaokulunda ve Nişantaşı Lisesinde Türkçe öğretmeni olarak görev yaptı.

Rıfat IIlgaz'ı bir çok kişi "Hababam Sınıfı" ile tanısa da aslında bir çok eseri bulunmaktadır. İlk şiiri "Sevgilimin Mezarında"yı 15 yaşında kaleme alan Rıfat Ilgaz'ın eserleri 1940'da "Çığır", "Oluş", "Ulus", "Güneş", "Yücel", "Varlık", "Hamle" ve "Yeni İnsanlık" gibi birçok dergide yayımlandı.

Aynı yıl Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ne girdi. Ömer Faruk Toprak ile 9 Eylül 1042 tarihinde Yürüyüş dergisini çıkardı. Bu dergide Orhan Kemal, Sait Faik, Cahit Irgat, A. Kadir, Nazım Hikmet (İbrahim Sabri) ile birlikte çalıştı. 1943 yılında ilk kitabı "Yarenlik"i yayınladı. Ocak 1944’de "Sınıf" adlı şiir kitabı çıktı. 1945’te Gün dergisinde yazıları yayınlandı. Aziz Nesin’in Cumartesi dergisine ortak oldu. 1946 yılında Esat Adil, Sabahattin Ali ve Aziz Nesin ile birlikte Gerçek gazetesini çıkardı. 1946 Ekim ayında Yığın dergisini Esat Adil ve Adil Yağcı ile birlikte çıkardı.

Ocak 1953’te Devam adlı şiir kitabını çıkardı. Demokrat İzmir, Akbaba, Vatan, Yeni Gün, Yeni Ulus gibi yayın organlarında yazdı. Sınıf Yayınları’nı kurdu ve kendi kitaplarını yayınladı. 1970’te Basın Şeref Kartını aldı ve 1974’te emekli oldu. Doğum yeri olan Cide’ye yerleşti. 12 Eylül 1980 döneminden sonra İstanbul’da oğlu Aydın Ilgaz ile birlikte yaşadı.

Rıfat Ilgaz'ın eseri olan Hababam Sınıfı'nı yayınlandığı günden itibaren büyük küçük herkes en az (2) veya (3) kez izledik. Çünkü bu eserler hiç bir zaman eskimeyen eserlerdir. Bu eserlerdeki konular ve yapılan espriler günümüzde de halen kullanılmakta ve işlenmektedir.

Büyük sanatçı Rıfat Ilgaz'ı rahmetle anıyor, bir sonraki yazımda görüşünceye dek şimdilik hoşça kalın.