Esra KOZBEK

İyi insan kokusu

6 Mayıs 2019, Pazartesi

     

Sevgi anlayışı dokunmak olan insanlarla dolu dünyada yaşamak bazılarını olduğu gibi beni de oldukça rahatsız etmekle beraber sevgiye dair tüm inancımı yıkmaya hala devam etmekte. Kalpleri cinselliğe, çıkar elde etmeye, egosunu yükseltmeye ya da her hangi bir kötü niyet beslemeye meyilli ilişkilerden uzak durunuz, yaklaşmayınız, gördüğünüz yerde arkanıza bakmadan kaçınız, köşeyi döndüğünüzde de kurtulduğunuzu sanmayın çünkü karşıdan başka bir kötü kalpli geliyor olabilir.

Bu konuyu her düşündüğümde hep aklıma şu soru gelir ; Eee kızım herkes mi kötü, kimseyi sevmeyeyim mi, insan ırkının köküne kibrit suyu mu dökelim, senin derdin ne?

Efendim kendimle ettiğim münakaşada şu cevap çıktı ortaya, ‘’İyi insanlar, iyi kalpliler güzel kokar! Normal, sahte parfüm kokusundan bahsetmiyorum. Bir olay olur şüphelenir ve şunu deriz ya hani ‘’Burnuma kötü kokular geldi’’ hah işte iyi insanları da gördüğünüzde iyi insan kokusu alırsınız. Mesela; Seninle gurur duyar, takdir eder veya bir sorunun vardır bunu anlar, utanmana, dara düşmene vakit vermeden hatta sen söylemeden yardımcı oldu, duyduğunu dillendirmedi, gülümserken gözlerinin içi ışıldar.

Gözler… Kalbin aynası olarak tehlikeli denilebilecek gözlere dikkat ediniz efendim çünkü onlar oldukça şeffaf. Şöyle düşünün gözlerimizde şeffaf bir branda var ve esniyor, gözlerden ellerinizi sokup kalbe bir şey koyabilirsiniz ya da alabilirsiniz. Belki şöyle bir etrafa bakar beğenir ve kurulur kalbinizin baş köşesine, bu size kalmış.

İyi biri olmak için fazla çabalamaya gerek yok bana kalırsa. Sokakta ki kediye, kafedeki garsona, yolda ki çocuğa, takside ki şoföre, saksıda ki çiçeğe karşı olan davranışlara dikkat edilse dünya güzelleşir diye düşünüyorum. Böyle insanlar varsa etrafınız da sımsıkı sarılın bırakmayın dünyanın küçük ayrıntılara ihtiyacı var.

Sevgilerle…