Esra KOZBEK

Neden karşı cinsten ‘herkesin’ ilgisine ihtiyaç duyulur?

20 Ağustos 2019, Salı

     

Birçok kişinin hayatında kadın ya da erkek fark etmeksizin ‘Çapkın’ dediğimiz kişiler vardır. Bu kişiler karşı cinsiyette birilerinin hatta karşı cinsiyette ki herkesin ilgisini üzerinde hissetmekten çok hoşlanmaktadır. Peki bu sorun mudur? Evet! Kaynağı nedir ve nasıl çözülür?

Sorun kabul edilir çünkü işin içinde insani duygular var. Sırf ilgi görmek için başka birinin duygularıyla oynamak doğru olmadığı gibi acizliktir. Çünkü hayatlarında birileri olmadan yaşamlarını idare edemezler, ayakta durmayı bilmezler. Bu hastalığa sahip kişiler için ilgi nefes kadar ihtiyaçtır.

Sosyal birisi olmak arkadaşlarınla art niyet gütmeden cinsiyet, mezhep, güzelliğe bakmaksızın hoş sohbet ve vakit geçirmektir. İlgi hastalığı ise cinsiyet, dış görünüş, art niyet vs gibi kötü duygular beslemektedir.

Dış görünüş bu durumda ilgi çekmek için kullanılan en büyük vasıflardan biridir. İyi yada kötü bir fiziğe sahip olmak dışarıdan gelecek tepkiler ile kendisini tatmin etmek için büyük araçtır. Farklı durumlarla ortaya çıkabilir; maddiyatı ön plana atma, kendine zarar verme, yalan söylemek, hastalık üretmek gibi. Kişiler çocukluğunda yaşadıkları duygusal açlığı büyüdüklerinde bununla kapatırlar.

Aile şefkatinden uzak büyümüş birisi karşı tarafta ki herkesten bunu karşılamak için beklentiye girerek hareket eder, çevresinden çok darbe almış, aşağılanmış kişiler ezilmişliğin altından kalkmak için yine buna başvuruyor yani bunun birçok sebebi var.

İlk önce karşı cinsin beğenisini değil kendi beğenimizi kazanmalıyız. Her şeyden kendimiz tatmin olmalıyız, dışarıdakiler sonradan geliyor. Önce can sonra canan. Alt benlik, benlik ve üst benliğin ayrımını yapıp üçünü ayrı ayrı doyurmanın yolunu içtenlikle bulunması hem kendine saygıyı hem de insaniyeti arttıracağı gibi ortada ki bu çirkin durumu da kaldıracaktır.

 

Kendinize iyi bakınız…