Esra KOZBEK

Bayramdan sonra diyete gireceğim!

10 Haziran 2019, Pazartesi

     

Hepimizin gün içerisinde kendimize söylediğimiz çeşitli bahaneler ile ertelediği birçok iş vardır.

En basit örneği hepimizin ortak derdi kiloları vermek için bayram sonrası, hafta başı, maaşı bahane edip sürekli olarak kendimizi ertelememiz.

Eskiden insanlar daha uzun yaşarlarmış, sebebi ise içlerindeki otokontroldür. Hayvancılık yapan birisi herhangi bir aracın üzerinde çayır çimen koyunun üzerinde gidemeyeceğinden onlarla beraber uzun saatler yürür, her sabah erken kalkar çünkü ondan yemek bekleyen canlılar var.

Bu küçük mecburiyetler otokontrolü getirmiş, şimdi o yaşlı insanlar isteseler bile geç saatlere kadar uyuyamaz ya da uzun uzun koltuklarda yatamaz, oturamaz.

Öz denetim kendimizi disiplin etme, bahanesiz başarılı bir hayatı getiren hepimizin içinde var olan bir beceridir. Kendimize koyduğumuz kuralları kendimiz uygularsak bu hayatımızın her alanına yansır.

'Her sabah kalkıp 15 dakika spor yapılacak' fikri benimsenir ise daha zinde güne başlar, daha iyi bir vücuda, daha sağlıklı zihne sahip olunur.

Bireyin herhangi bir şeye alışma ve bağlanma süresi 21 gündür. 21 gün boyunca her sabah spor yapan bir kişi 22. gün spor yapmaz ise kendini suçlu ve rahatsız hisseder.

Böyle konuşuyorum filan ama aslında bakarsanız bende bu konuda pek bir tembelim. Sözde bayramda yediğim tüm baklavaları bayramdan sonra diyete girerek telafi edecektim ama gelin görün ki bunları yazarken önümde bir paket bisküvi var ve ben bu bisküviyi yemeden duramıyorum… Terzi kendi söküğünü dikemez mi yoksa dinime söven Müslüman olsa bari mi dersiniz bilemiycem.

Öz denetim, otokontrol, öz disiplin birçok farklı isimle adlandırılan bu insan bünyesindeki basit ve harika mekanizma tembelliği yok eder, başarıyı, sağlığı, mutluluğu getirdiği gibi uzun yaşamı ve kendiniz için ayıracağınız bol bol vakti getirir.