Esra KOZBEK

15 Senedir Değişemeyen Yenipazar

13 Mayıs 2019, Pazartesi

     

Aydın-Yenipazar doğumluyum. Yaklaşık 15 sene memleketimden uzaktaydım. Döndüğümde 15 sene önce bıraktığımla farklı olan tek şey tanıdıklarımın değişmesiydi. Bunca zaman içerisinde coğrafi olarak hiçbir değişiklik yoktu, neden? Çoğunluk olarak yaşlı nüfusunun çok olduğu bir ilçe olduğu için mi? Sanmam… Yerlisi, öğrencisi derken gençler de var. Eski Belediye başkanı Zafer Savcı mı tembeldi? Bunları geçtim trafik, iş imkanı kısıtlığı, coğrafi darlık hiç mi rahatsız etmedi vatandaşları? Niye gelişim açısından bir talepte bulunulmadı?

Fena bir ilçe değil. Hep aynı, düz, stabil… Fakat bundan daha iyisi olma imkanı avucumuzun içindeyken niye azıyla yetiniyoruz? Efendim, ikiye alıp beşe satmak için yollarını gözlediğiniz öğrenciler bile azaldı. Çevre bakımsız ve dağınık, gün geçtikçe göç veriyoruz.

Tamam, ilçemiz ‘’Sakin Şehir’’ diye anılıyor ama o logoda salyangoz var be kardeşim! Sakin diye de bunu da yapmayalım yahu. Pazarın kurulduğu günlerde etrafta adım atamıyoruz, biraz canımız sıkılsa gezecek yer yok. Bu sakinlik değil resmen tembellik, boşvermişlik.

Etrafla görüştüğüm kadarıyla en büyük problem iş imkansızlığı. Genç olup Yenipazar’ da çalışan çok çok az kişi var zaten onların da ya esnaf ya da çiftçi. Kendi çocuklarımız kendi ilçemizde çalışsa daha güzel olmaz mı, ilçemiz gelişir kendine yetebilen ilçe olur.

Sözlerimden anlaşıldığı üzere sorularım ardı ardına o kadar çok geliyor ki bir sıraya koyamıyorum ve işin kötüsü 15 sene içerisinde gelişmeyen bu olgulara bir mana bulamıyorum. ‘’Neden?’’ soruma cevap verecek birini bulamayacağımı düşünüyorum ama iş işten geçmedi en azından ‘’Peki ya şimdi?’’ soruma cevap bulabilirim.

2019 31 Mart mahalli seçimlerinde galip gelen Yüsran Erdem’ in yapacağı icraatları sabırsızlıkla beklediğimi söylemek istiyorum. Kayıp 15 seneyi bir anda tamir etmek mümkün değil tabi ama bundan sonrasını tamir ederiz umarım. Saygılar