Takip Et
  • 14 Ağustos 2014, Perşembe

Saatcı'nın olağanüstü toplantı çağrısı

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Ege Bölgesi’ndeki yeni Büyükşehir Belediyelerinin ilçe belediye başkanlarına, Türkiye Belediyeler Birliği’nin 'İlçe belediyelerinin sorunları' başlığında olağanüstü toplanması için girişimde bulunmaları çağrısı yapmış.

Saatcı, 86 belediye başkanına yaptığı çağrıda şu ifadelere yer vermiş;

"Büyükşehir ilçe belediye başkanları olarak durumumuz malumdur. 6360 Sayılı Yasa ile 14 il Belediyesi Büyükşehir Belediyesine dönüşmüştür. Bu dönüşüm ile birlikte Büyükşehir Belediyesi olan illerdeki İlçe Belediyelerinin Su Kanalizasyon, İtfaiye, Ulaşım, Katı Atık Depolama, Mezarlık, Mezbaha, Otogar, Otopark vb. yetkiler Büyükşehir Belediyelerine geçmiştir. Bu yetkilerin Büyükşehir Belediyelerine geçmesinden sonra Büyükşehir Belediyeleri 5216 Sayılı yasaya dayanarak gelir getirici tüm yetkileri (Su, Kanalizasyon, Ulaşım, Mezbaha, Otogar, Otopark vb.) kendilerinde bırakma hakkını kullanırken, maddi anlamda kaynak ihtiyacı gerektiren yetkileri (Mezarlık, İlaçlama, Numarataj vb.) meclis kararıyla ilçe belediyelerine devretmişlerdir.

Söz konusu durumlardan dolayı İlçe Belediyeleri hem mali kaynak sıkıntısı çekmekte, hem de özellikle yüz ölçümü büyük ve dağınık yerleşime sahip Büyükşehirlerde 5216 Sayılı Büyükşehir Yasasının uygulamalarında sıkıntıların olduğu aşikardır. Yüzde 60 gelir kaybına uğradığımız, personel olarak gereğinden fazla büyüdüğümüz, 30 Mart öncesine göre hareket kabiliyetimizin azaldığı, coğrafya ve nüfusumuzun arttığı ancak gelirlerimizin azaldığı, önümüzdeki süreçte belediyelerin taşınmaz ve ekonomik olan bazı değerleri de Büyükşehir'e geçeceğinden hareketle, bu sıkıntıların tartışılması ve çözüme kavuşturulabilmesi için Birliğimizin acilen olağanüstü toplantı kararı alması gerekmektedir.”

Saatcı’nın çağrısı ve gerçekçi açıklamalarından da anlaşılacağı üzere, Aydın’ın da aralarında bulunduğu yeni büyükşehirlere bağlı ilçe belediyelerini, önümüzdeki süreçte daha büyük sıkıntılar bekliyor.

30 Mart öncesi bol keseden atanlardan, mezarlıklardaki otları temizleyip duvarlarını boyama ve haşereleri ilaçlamalarından başka hizmet beklemeyin.

Hele 10 Ağustos’ta ‘çatı’nın tamamen çökmesinden sonra, bu bölgede daha çok ‘enkaz edebiyatı’ dinleriz.

Ama olan yine Aydın’ımıza ve bölgemize olur… 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.