Zümrüt ÖZBAKIR

Kadın muhtar adayı sayısı artar

10 Mart 2018, Cumartesi

     

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, aslında kutlanacak değil, bugünün doğuşuna vesile olan tekstil atölyesinde yanarak ölen 149 emekçi kadının anılacağı bir gün olmalı.

Fakat biz ağıtları bile oyun havasına dönüştürüyorken, kadınlar açısından böylesine üzücü bir günün kutlanası bir güne dönüştürülmesi de gayet normal.

O halde ben de geçmiş de olsa tüm kadınların gününü kutluyor, biz kadınların üretimde, iş hayatında, yönetimde, siyasette ve hayatın her alanında daha etkin olmalarını diliyorum.

Aydın’ın kadın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Türkiye genelindeki kadın muhtarları Kuşadası’nda buluşturdu, ağırladı.

Bu öylesine sıradan bir etkinlik gibi gözükebilir. Fakat Aydın ve Kuşadası açısından baktığımızda, kadın muhtarları buluşturmanın yanı sıra etkin ve önemli bir tanıtım faaliyetidir.

Kuşadası’nda buluşan 700’e yakın kadın muhtarın belki de 500’e yakını ilk kez Aydın’a geldi. Belki yine büyük çoğunluğu ilk kez Ege Bölgesi’ne seyahat etti.

Ben inanıyorum ki, bu etkinliğe katılan kadın muhtarların önemli bir bölümü bu yaz veya gelecek yıllarda aileleriyle birlikte tatilini geçirmek için Kuşadası’nı tercih edecektir.

Tatil dönüşü Aydın’ın inciri, zeytini, zeytinyağı ve diğer ürünlerinden alarak döneceklerdir memleketlerinde.

Bu sadece 700 kadın muhtarı 2-3 gün Kuşadası’nda ağırlamaktan ibaret bir etkinlik değildir. O kadın muhtarlar memleketlerine döndüklerinde çoluk çocuklarına, konu komşularına Kuşadası’nın ve Aydın’ın ne kadar eşsiz bir memleket olduğunu anlatacaktır. Böylelikle Aydın’ın ve Kuşadası’nın tanıtımı için tonlarca para verip yaptıramayacağımız etkin bir reklam olacaktır.

Hatta Aydın’ın kadın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun her 8 Mart’ta Türkiye genelindeki kadın muhtarları Kuşadası’nda buluşturacaklarını söylemesi, bence önümüzdeki seçimlerde kadın muhtar adayı sayısını da artıracaktır. Dolayısıyla Türkiye’deki kadın muhtar sayısı da artacaktır.

Şayet Çerçioğlu sözünde durursa, bunu gelecek yılki Kadınlar Günü’nde hep birlikte görürüz.

Ama şunu bilin ki ben muhtarlığa aday değilim ama seçimlerde oyum mahallemdeki kadın muhtar adaylarının olacak…