Zümrüt ÖZBAKIR

Zengin kaynaklara fakir bekçilik yapmak

31 Ocak 2018, Çarşamba

     

Aydın Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ülken, geçen gün tvDEN’de yayınlanan ‘Ekonomiden’ programında konuşuyor.

Başkan Ülken, verdiği rakamlarla Aydın’ın öyle sanıldığı gibi ve eskiden olduğu gibi “Dağlarından yağ, ovalarından bal akan bir şehir” olmadığını söylüyor.

Komşu illerle kıyaslamalar yapıyor,

Aydın’ın ne kadar geri kaldığını,

Ne kadar da önemsenmez bir şehir hale geldiğini ifade ediyordu.

Başkan Ülken, bunları söylerken merkezi hükümetin Aydın’ı önemsememesinden ziyade, özeleştri yaparak Aydın’ındaki yerel yöneticilerin ve politikacıların da ihmali sonucu Aydın’ın bu hale geldiğini belirtiyordu.

“Aydınlı istemesini bilmiyor” diyen Ülken, artık mütevazilik yapılmaması gerektiğini ve Aydın’ın hak ettiği hizmet ve yatırımları yüksek sesle istemesi gerektiğini söylüyordu.

Aydın’ın ihracat rakamının 600 milyon dolar olduğunu ve bunun Aydın’a yakışmadığını ifade eden Başkan Ülken, Aydın’da üretilmesine rağmen bir çok ürün başka şehirlerden gümrüklendiği için bunların ilin ihracat rakamlarına yansımadığını söylüyordu.

Aydın’da hizmet veren bir çok firma ve işletmenin vergi dairelerinin diğer şehirlerde olması nedeniyle burada üretilen vergilerden Aydın’ın faydalanamadığını söyleyen Ülken, bunun büyük bir adeletsizlik olduğunu belirtiyordu.

“Aydın fakirleşiyor” diyen Ülken, aslında Aydınlıların tembel olmadığını, aksine daha çok çalıştığını, fakat bir çok konuda haksızlığa uğradığını ve mağdur edildiğini söylüyordu.

Başkan Ülken’in rakamlarla belgelendirerek yaptığı bu açıklamalardan çıkarabileceğimiz özet şu ki;

Aydınlılar zengin kaynaklara fakir bekçilik yapıyor.

Fakat birileri de Aydın’da zenginliklerine zenginlik katıyor…