Zümrüt ÖZBAKIR

Aydın’ı kucaklayıcı aday listesi

25 Mayıs 2018, Cuma

     

24 Haziran Seçimlerine artık bir ay süre kaldı. Partilerin milletvekili aday listeleri de parti genel başkanları tarafından belirlendi. Aydınlı seçmenler olarak 5 yıl boyunca memleketine hizmet edecek 8 milletvekilini seçeceğiz. Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) 8 kişilik aday listelerine baktığımızda, Aydın’ı kucaklayan aday listesiyle seçmenin karşısına çıktı.

 

AK Parti listesine bakıldığında birinci sıra milletvekili adayı Mustafa Savaş; Çine Bölgesi, 2. Sıradan listede yer alan Bekir Kuvvet Erim; Nazilli Bölgesi, 3. Sırada yer alan Metin Yavuz; Söke Bölgesi, 4. Sıra adayı Rıza Posacı ise merkez ilçe Efeler olarak dağılım yapılmış. Rıza Posacı ile Metin Yavuz’un artı yönleri de göz önüne alındığında, Metin Yavuz’un Aydın’da birçok işletme sahibi ve istihdam ettiği insan sayısı azımsanamayacak durumda. Umurlu Belde Belediyesi Başkanlığı yapmış ve çiftçi olan Rıza Posacı’dan Aydınlı çiftçilerin beklentisi yüksek gözüküyor.

 

CHP’nin listesinde de il dağılımı dengesi kurulmaya çalışılmış. Genç adayların fazlaca yer bulduğu CHP’den beklenen bazı isimlerin yer bulamaması, parti içinde küskünlüklere ve kırgınlıklara neden olmuş durumda. Parti içi sıkıntıları ‘Kol kırılır yen içinde kalır’ düşüncesiyle her zaman aşan CHP, listelerde genç isimlere yer vermesi Aydın’ın genç seçmenine talip gibi gözüküyor. MHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Depboylu’nun liste başını çektiği listede ise, Söke Bölgesi ön planda ve Nazilli, Efeler dengesi de sağlanmış durumda. İYİ Parti’nin liste başında yer alan ilk iki isim ithal olarak belirlenmiş. Ancak diğer 6 isim Aydın siyasetinde tanınmış isimler olması dikkat çekiyor. Listelere göre Aydınlı seçmen kendi tercihini yapacak ve 5 yıl boyunca seçtiği adaylardan Aydın’a hizmet etmelerini isteyecek. Seçilen isimlerin hizmet edip etmemeleri kendilerine kalmış, şunun şurasında 2023’e ne kaldı ki.