Zümrüt ÖZBAKIR

Akıllı telefonlarla akılsız bir nesil mi yetiştiriyoruz?

31 Mart 2018, Cumartesi

     

Avrupa ülkelerinde yapılan bir araştırmada, akıllı telefon bağımlılığında Türkiye'nin birinci sırada olduğu ortaya çıkmış. Yetişkinler neyse de artık çocuklarımız hatta bebeklerimiz bile akıllı telefon ve tablet bağımlısı hale geldi.

Bu konuda aileleri uyaran uzmanlar, çocuğun 12-13 yaşından önce telefon sahibi olmaması ve ebeveynlerin, çocuklarına telefon kullanımı konusunda rehberlik etmesi gerektiğini söylüyor.

Bilimsel araştırmalar, her 13 dakikada bir, yani günde ortalama 78 defa telefonunun ekranına baktığımızı da ortaya koymuş. Uzmanlar, dijital bağımlılığın bebeğin zihinsel gelişimi olumsuz etkilediğini, sohbet programlarındaki şüpheciliğin psikolojik hastalıklara neden olduğunu da vurguluyor.

Rutin hayat akışını sosyal medyada paylaşan bireyler ve onları takip edenler için 'özenti' uyarısı yapan uzmanlar, “Takip ettiğiniz kişilerin yaşam biçimi, sizde 'yoksunluk' durumunu ve beraberinde 'özenti'yi getiriyor ve farkında olmadan kendi gerçekliğinizden kopuyorsunuz. Kelle, “Eziklik duyusu, bende yok duygusu hâkim oluyor. Sosyal medya paylaşımlarında kötü anı yoktur, hep iyi yerlerde geziliyordur ya da iyi şeyler yeniyordur. Özenme durumu söz konusu. ‘O yapıyor ama ben yapamıyorum’, ‘Benim neden yok’, ‘Ben başarısız mıyım’ görüşleri kişiyi komplekslere sürükleyebilir” uyarısında bulunuyor.

İnternet ve akıllı telefonun ilişkileri zedeleyecek noktada kullanıldığına da dikkat çeken psikologlar, "Aşırı şüpheci dediğimiz psikopatoloji diye tanımlanan noktaya doğru ilerleyebiliyor. Beliren düşünce şu oluyor, 'bana cevap vermiyor demek ki bana önem vermiyor', altta yatan o olumsuz düşünceleri tetiklediği için olumsuz tablolar oluşuyor gençlerde, arkadaşlıklar, ilişkiler bitme noktasına gelebiliyor” diyor.

Uzmanlar, ebeveynlerin kullandığı teknolojik cihazlardan, çocukların bebeklik çağından itibaren olumsuz etkilendiğini söyleyerek şu uyarılarda bulunuyor:

"Ne kadar geç tanıştırılırsa çocuklar, telefonla o kadar avantajlı. Bebeklik dönemi de göz önünde bulundurulmalı, çocuğun zihinsel gelişimi söz konusu. Bebeğin insani iletişime, sohbete, muhabbete ihtiyaç duyduğu bir dönem. Bu kritik dönemde teknolojiye maruz kalması ne yazık ki zihinsel gelişimine negatif etki ediyor, dil gelişimi sekteye uğrayabiliyor. Yapılan araştırmalar çocuğun 12-13 yaşından önce telefon sahibi olmaması gerektiğini gösteriyor. Ama burada çocuğun içinde bulunduğu sosyal çevrenin de önemi var, yoksunluk duygusu çocuk-ebeveyn arasında gerilime, kopukluğa da neden olabilir.”

Söz konusu araştırma ve uzmanların uyarılarından sonra kendimize şu soruyu sormalıyız: Akıllı telefonlarla akılsız ve sağlıksız bir nesil mi yetiştiriyoruz?