Zümrüt ÖZBAKIR

Çanakkale’den Afrin’e

19 Mart 2018, Pazartesi

     

Çanakkale Zaferi’nin 103. yılını kutlayıp, şehitlerimizi andığımız bir günün sabahında, kahraman ordumuzun Afrin’deki zaferiyle göğsümüz bir kez daha kabardı.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu, Afrin şehir merkezine belki iki üç gün önce de girebilirdi, fakat milletimiz için çok önemli ve anlamlı olan 18 Mart günü bu zaferin duyurulması dünya kamuoyuna önemli bir mesaj oldu.

Afrin’de yaklaşık iki aydır süren mücadelede Mehmetçiklerimiz önemli bir zafere daha imza atarak, özellikle ülkemiz üzerinde çeşitli emelleri olan ve her fırsatta topraklarımızda ve sınırlarımızda karışıklık çıkarmaya çalışan şer güçlere Türk’ün gücünü 103 yıl sonra yeniden göstermiş oldu.

Afrin şehir merkezinde terör unsurlarının karargah olarak kullandığı binayı ele geçirerek Türk Bayrağı asan askerlerimiz bu zaferi, “Türk Silahlı Kuvvetlerimizin 18 Mart Şehitler Günü’nde Türk Milletimize ve tüm şehitlerimize armağanıdır” diye haykırışı hepimizi gururlandırdı ve tüylerimizi diken diken etti.

Afrin kent merkezinin ele geçirilmesi, sadece Türk Milleti olarak bizler için değil, 4-5 yıldır kendi topraklarından koparılmış Suriyeliler açısından da büyük önem taşıyordu. İnşallah Mehmetçiğimizin orada döktüğü kanın, gösterdiği kahramanlık örneğinin kıymetini bilirler ve kendi vatanlarını bundan sonra daha sıkı sahip çıkarlar.

Çanakkale Savaşı’nda resmi kayıtlara göre bin 600 Suriyelinin de şehit olduğunu hatırlatarak, Çanakkale’den Afrin’e uzanan bu milletin kahramanlık öyküsünü, Necmettin Halil Onan’ın hepimizin gururla dillendirdiği şiiriyle bir kez daha taçlandıralım ve bize hürriyet zevkini tattıran aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle analım.

BİR YOLCUYA

Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın

Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.

Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın

Bir vatan kalbinin attığı yerdir.

 

Bu ıssız, gölgesiz yolun sonunda

Gördüğün bir tümsek, Anadolu'nda,

İstiklâl uğrunda, namus yolunda

Can veren Mehmed'in yattığı yerdir.

 

Bu tümsek, koparken büyük zelzele,

Son vatan parçası geçerken ele,

Mehmed'in düşmanı boğduğu sele

Mübarek kanını kattığı yerdir.

 

Düşün ki, haşr olan kan, kemik, etin

Yaptığı bu tümsek, amansız, çetin

Bir harbin sonunda bütün milletin

Hürriyet zevkini tattığı yerdir.