Hatice ALGÜN
hatice.algun@aydindenge.com.tr

Elveda 2016

31 Aralık 2016, Cumartesi

     

Yeni yılda başımıza ne geleceğini bilmeden ona "Hoş geldin" demek istemiyorum. Belki de yaşayacağımız en güzel günleri yaşadık ve geride bıraktık. Bitti, gitti... Bilemeyiz ki... Hem 2016'nın gelişine sevindik de ne oldu? Ülkece yaşadığımız en kötü zamanları içinde barındıran bir yıldan kurtulduğuma sevinirim ben ancak. Ama 2017'den ne göreceğimizi bilememe muallaklığına da üzülmeden edemiyorum. Bu duygu karmaşasıyla baş etmenin yolunu "hissizlik" olarak görüyorum. Yine de güzel tarafından bakmaya çalışırsam da 2017'nin ilk günü pazara denk geliyor. Hadi biraz sevinelim. Bence serin oldu bu.

A'dan Z'ye 2016 rehberi bugün Denge ile birlikte sizlerle sevgili okurlarım. Hemen aşağıda... Aman dikkat, alfabedeki harf sayısını çok bulabilir ve iç şişkinliği yaşayabilirsiniz. Sonra "Uyarmadı" demeyin de...

Ankara'ya düzenlenen saldırılar, Adana saldırısı, Adana'nın Aladağ ilçesinde cemaate bağlı kız öğrenci yurdunda çıkan yangında yanarak ölen 12 kişi, Avrupa Birliği'ne üyelik müzakeresinin geçici olarak servis dışı kalması ve 16'lık şarkıcı Aleyna Tilki alfabemizin ilk harfinin başına gelenlerden bazıları oldu.

Bursa saldırısı, başkanlık sisteminin olup olmayacağı tartışması, Binali Yıldırım'ın başbakan olması ve Beşiktaş şampiyonluğu olarak da B'nin özetini çıkarabiliriz.

Cemaatin C'si diyerek gözlerimi devirip Ç'ye geçiyorum. Kocası tarafından şiddet gören ve fuhuşa zorlanan Çilem Doğan'ın artık dayanamayıp kocasını öldürmesi ve 15 yıl hapse mahkum edilmesi de oldukça gündem yaratan bir konu olmuştu. Sonrasında 50 bin liralık kefaletle serbest bırakıldı. Çağla Büyükakçay... Kendisi için tam olarak "Türkiye'nin gururu" tanımı kullanılabilir. WTA'da (Kadınlar Tenis Birliği) birinci olan ilk Türk sporcu olarak tarihe geçti.

Darbenin D'si, içinde doların arşa kadar yükselmesini de kapsıyor. Diyarbakır saldırıları da gerçekleşti ne yazık ki.

Elazığ saldırısı, Ensar Vakfı'nın iğrenç ötesi cinsel istismarcı sözde eğitmeni, Eczacıbaşı Kadınlar Voleybol takımının dünya başarısı ve usta oyuncu Erdal Tosun'un geçirdiği trafik kazasının ardından hayata gözlerini yumması E'yi özetleyen olaylar arasında bulunuyor.

Fırat Kalkanı operasyonunda verdiğimiz 37 şehit, tekrar ve tekrar yüreklerimizi dağladı. Alfabetik sırada, ardından Gaziantep saldırısı geliyor. Onu takip eden de yine acı bir haber. Giresun helikopter kazası. Giresun’da şehit ailesini ziyarete giden komutanlar ve ailelerinin bulunduğu askeri helikopter Alucra ilçesinde düştü. Asker, asker eşleri ve çocukların da olduğu 7 kişi hayatını kaybetti.

Yakılarak katledilen trans kadın Hande Kader...HDP milletvekillerinin tutuklanması ve Halep halkının zorlu yaşamı... Bir de "Hocaların hocası" olarak anılan Halil İnalcık'ın vefatı var. Kahrolası Işid'in kanlı eylemleri bu yıl da devam eden felaketler arasında. Defalarca kez gerçekleşen İstanbul saldırılarına ve internet erişiminin kısıtlanması durumuna çok üzülerek söylüyorum ki şaşıramaz olduk. Saldırılardan nasibini alan illerimizden biri de Kayseri. Acı üstüne acı çektik. Hele bir de bu katliamlarda yaşamını yitirenlerin yakınlarındaki gerçek acıyı düşünsenize... Kadına yönelik şiddet, utanılacak bir biçimde ülkemizle özdeşleşen çirkin bir durum olma halini koruyor. Bu sene, Sabahattin Ali'nin eseri olan 'Kürk Mantolu Madonna' kitabının ismini duymayan kalmadı. Buna vesile olansa artistlik yapayım derken 'sosyal medyada rezil olmak' üzerine yüksek lisans yapan Funda Özkalyoncuoğlu. Mardin saldırıları, mülteciler, 'M' ile başlayan şu meşhur turizm şirketindeki sapıklık, meslek ihraçları ve Muhammed Ali ile Mustafa Vehbi Koç'un ölümü gündemdeki konular arasındaydı. 3 aylık olarak başlatılan OHAL sürecine ilaveten üç ay daha eklendi. Oya Aydoğan vefat etti. Şehit olan Ömer Halisdemir'i hala birçok hesapta profil fotoğrafı olarak görebiliyoruz. Her duyduğumuzda ağzımızdan refleks olarak çıkan "Yine mi?" cümlesinin sebebi olan patlamalar bitmek tükenmek nedir bilemedi. Evet, yine... İlimizde günlerce konuşulan Rusya Büyükelçisi Suikastı. Neden bu kadar konuşulduğu malumunuz. 'SON DAKİKA' en çok gördüğümüz kelime ikilisi oldu. Terör kaynaklı turizm krizini de gördük. Dünyaya nam salan ülkemizin kedisi Tombili öldü. Öldükten sonra Kadıköy'e heykelini diktiler ve yurdum insanı resmen kedi heykelini çaldı. Sosyal medya tepkilerinden sonra da bir gece usulca, kimseye görünmeden yerine bıraktı. Van saldırıları, yayın yasağı ve zam derken de alfabeyi bitirdik sevgili okurlarım. Kim bilir neleri atlamışımdır daha.

Böyle bir yıla girdiğimiz için sevindiğim dakikalar geldi gözümün önüne. Nereden bilecektik ki gerçi? Kendi dünyasında sıradan hayatlar süren insanlarız. Bunu bize çok görenlerin utanması lazım biraz da... "Yeni yıldan beklentin ne?" sorusuna "Dünya barışı" cevabını verince espriden sayılıyor artık. Sıyırdık ey halkım, sıyırdık.

***

Asgari ücrete yapılan 104 liralık zam da 2016'nın yaptığı son şaka oldu. Su, elektrik, doğal gaz, ulaşım ve benzine yapılan zamları aylık gider olarak hesaplasan kaç yüz dört ediyor acaba? Ayda 53 liralık mecburi BES gideri olacağı da konuşuluyor. Güya adı zam işte. "Sensin zam" diye bağırasım var. Çünkü bence bunun asıl adı uzuuuun uzuun "halkın devlet tarafından yapılan zamları karşılayabilmesi için verilen çam sakızı çoban armağanı." E malum yılbaşı...

***

"Gelen sene giden seneyi aratmasın" diyor, kötü bir espri yapmadan yazıyı sonlandırıyorum sevgili okurlarım! Kemal Sunal'ın Orta Direk Şaban filmindeki 'Hanimiş zeytin?' ve 'Zama zam' sahnelerini izleyip ağlanacak halimize gülebilirsiniz. Haftaya görüşmek üzere hoşça kalın!