Hatice ALGÜN
hatice.algun@aydindenge.com.tr

"Bir vahşet daha"

22 Nisan 2017, Cumartesi

     

Merhaba güzel gazetemin güzel okurları!

Bitki, hayvan, insan... Her iki kolu, iki ayağı olan, konuşabilen canlıya "insan" denmemeli bence! Başka özellikler de aranmalı. Vicdan gibi, merhamet gibi...

Daha doğrusu insan türünü bu kadar yüceltmemeli ve hayvan türünü de yermemeliyiz. Vicdan ve merhametten mahrum olanlara kızgınlıkla, refleksle, "Hayvan!" diye bağırdığımız olmuştur. Hatta artık, "Bunun yaptığını hayvan da yapmaz ya!" diyerek düzeltme ihtiyacı bile duyuyoruz. Çünkü kendi kendimize, "insanlığa" bahşettiğimiz birçok özelliği hayvanlarda görmek mümkün.

"Kedi - köpek gibi kavga etmek" diye bir cümle kalıbı varken bu iki hayvanın, "insancıl" dostluklarına şahit olabiliyoruz. Yavru kaplanı biberonla besleyen "anaç" bir maymun görebiliyoruz. Küçük çocukları tehlikeden uzak tutmaya çalışan "babacan" bir köpek, "Helal olsun!" dedirtmeyi başarıyor mesela. Bunun gibi yüzlercesini görmüşlüğümüz vardır. Gözümüzdeki "iyi insan" profilinin yapabileceği şeyler olduğu için şaşırtıyorlar. "Aynı insan gibi!" yorumunda bulunmadınız mı hiç? Bu yüzden dikkatimizi çekiyor bu haberler.

Haber demişken...

Bir sosyal içerik platformunda gezinirken "Bir vahşet daha!" başlığı dikkatimi çekti. İğrenç bir haber okudum. Bodrum sahilinde, başından üç kurşunla vurularak öldürülmüş halde bulunan bir caretta carettayı anlatıyor. Bu nasıl bir psikopatlık, bu nasıl bir canilik? Karına-kızına yan gözle mi baktı? Aldığı borcu mu ödemedi? Töre meselen mi var? Hakaret mi etti? Seni küçük mü düşürdü? Asla ama asla cinayeti tetikleyici bulduğum için sıralamadım bu sebepleri. Çünkü öyle bir sebebin zaten var olamayacağını düşünebilen insanlarız. Elbette ki hiçbir canlı, bir diğer canlının yaşamını sonlandırmaya cüret edemez. Genelde cani insanlar, bu tür bahanelerin arkasına saklanır ya? Hıh, işte bu hayvancağız üç kurşunu hak edecek (!) ne yapmış olabilir yani?

Hiçbir hayvan kendi yaşam sahasını tehdit etmeyen veya beslenmek için yemeyeceği bir başka hayvanı öldürmez. Keyif için cinayet, sadece insanlara özgüdür.

Sokak hayvanları için kapısının önüne bir kap su koyan, mama koyan şefkatli insanlara selam olsun!

 

***

 

Yarın 23 Nisan, neşe doluyor insan! Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, dünya çocuklarına armağan ettiği bu değerli günün unutulmaya yüz tutmasına izin vermeyelim! Her geçen gün, vatan sevgisinden koparılmaya çalıştığımız bu zamanlarda, çocuklara en çok aşılamamız gerekenlerden biri de milli bayramlarımız! Balonlu, şekelerli bir giriş yaptıktan sonra bile dikkat çekeceksinizdir ve alıcılarını açmaya teşvik edeceksinizdir. Kendi çocukluğunuzda nasıl kutlandığını falan anlatın hiç olmadı. Değerlerimizi yaşatmak, hepimizin sorumluluğu... Haftaya görüşmek üzere hoşça kalın sevgili okurlarım!