Hatice ALGÜN
hatice.algun@aydindenge.com.tr

Yalan Dünya

18 Mart 2017, Cumartesi

     

Başlık size sitemkar gelmiş olabilir ama inanın konumuz 'dert' değil. Ne sizin içinizi ne de kendi içimi sıkmaya niyetim var. Havalar cillop gibi, enerjimiz yükselişte, keyifler de güzelleşiyor haliyle. Ben bugün Yalan Dünya'dan ziyade Yalan Dünya yorumcularından biri olan Selda Bağcan'ı kaleme alıyorum.

Her ne kadar Türkiye'de biz gençlerin göz bebeği sayılmasa da dünya çapında çok ciddi bir hayran kitlesine sahip. Tarz farklılığından ötürü kıyaslamak pek doğru sayılmaz ama popülerite olarak Tarkan zirvede yalnız değil dostlar.

Şarkılarına yansıyan politik görüşü yüzünden seksenli yıllar Selda Bağcan için oldukça sıkıntılı geçmiş. Yurt dışı yasağından ötürü birçok konserinden mahrum kalmış. Aman diyeyim aklınıza 'Murat Kekilli ve Hollanda mağduriyeti' örneği gelmesin, gülerim. Selda Bağcan, otuz küsur sene önceden günümüze büyük festivallerin aranan ismi olmayı başarmış. Glastonbury, Primavera Sound, Womad ve daha niceleri... Dünya gençleri katıldığı festivalde Selda Bağcan rengini görmek istiyor. Şarkılarının birçok dilde çevirisi ve cover hali var.

Dünya, Yüzüklerin Efendisi'nin 'Hobbit Frodo'suna hasta, o ise Selda Bağcan'a. 2015'te 'Ekşi Fest' isimli festivalde ona olan hayranlığını gözyaşları eşliğinde şöyle dile getirdi: "Seni seviyorum, sana tapıyorum Selda." İçten sarılması ve fotoğraf çektirmek istemesi de Frodo'yu gözümüzde daha sevimli kıldı.

Frodo; yani gerçek ismiyle Elijah Wood, oyunculuğun yanı sıra Dj'lik yapıyor. Türk sanatçılardan ilk dinlediği ve ilk plağını edindiği ismi tahmin etmek artık zor değil. Aynı zamanda koyu bir Barış Manço, Moğollar ve Erkin Koray hayranıymış. Türkiye'nin en iyi sanatçılarından örnekler görüyor ve ister istemez gururlanıyorum. Çok şanslıyız ki bu topraklar sanatçı olarak böyle güzel insanlar gördü. Kıymetini elden önce bildiğimiz de var, bilmediğimizde...

Bir nostalji yaşamak isterseniz You Tube kanalından 1974 çıkışlı Yalan Dünya şarkısının Türk sineması tadındaki kısa klibini izleyebilirsiniz. Şarkının çok hoş bir ritmi var. Sözlerinin bir kısmı şöyle olandan bahsediyorum:

Oy dünya, yalan dünya

Yalan, yalan, yalan dünya...

Mecnun Leyla'ya vurulmuş,

Kerem Aslı'ya kul olmuş,

Ferhat Şirin'le yoğrulmuş,

Arzu'yu Kamber'e vereydin ya!

Yalan, yalan, yalan dünya...

Haftaya görüşmek üzere hoşça kalın sevgili okurlarım!