Hatice ALGÜN
hatice.algun@aydindenge.com.tr

Bindik bi alamete...

10 Eylül 2016, Cumartesi

     

Merhaba güzel gazetemin güzel okurları! Burçlarla arası iyi olanlardan mısınız? Ben eski başak burcuyum ve on iki burçtan hakim olduğum tek burç kendi burcumdu. Eski başaklardan kim kaldı zaten? Burcumun çok hoşuma giden kısımları vardı ve tam olarak 24 senedir beraber, bir şekilde idare ediyorduk. Ta ki bundan 2 gün öncesine kadar... NASA tarafından bir açıklama yapıldı ve öğrendiğimiz sonuç, "burçlar kaymış!" Ben şok! Yani bir gün uyandım ki aslan burcu olmuşum. İşin yoksa bir de yeni burca adapte ol. Tabii bu sadece benim başıma gelmedi ama şaşırmayı severim ben. Hem ne demişler? "Şaşırma yetisini yitirenin yaşama sevinci olur mu?"

Aslına bakarsanız astrolojiyle hiçbir alakam yok. "Astroloji burçlardan ibaret değil" diyebilirsiniz. Ama benim için burçlardan ibaret, hatta daha da özele iniyorum, başak burcundan ibaret. Merkür'ün hareket etmesinden ben etkilenmek zorunda mıyım kardeşim? Duygusal bir insanım, etkilendiğim birçok şey var zaten. Bir de Merkür'le uğraşacak olursam işim iş yani. Burç yorumlarını gazetelerden, internet sitelerinden denk geldikçe okuyan birisiyim. Sağda solda yazmasa dikkatimi de çekmez yani. Her gün uyandığında ilk işi "Hmm... Bugün beni nasıl bir gün bekliyor?" sorusunun cevabını iki satır cümleden etkilenerek yaşayan biri olmamak çok da dert değil yani. Sadece bununla kalsa iyi. Arkadaşlarını, sevgililerini burç uyumuna göre seçen insanlar tanıyorum. Al o kadar hesap çöpe gitti şimdi! Olabildiğince kıvırcık saçlı, iki metre boyunda renkli tırnaklı, yirmi beş kolyeli, on üç bileklikli, uzaylı gözlüklü, ince sigara içen ve tiz sesli 50 yaş üstü teyzelerin tarot fallarıyla, burç yorumlarıyla hayat mı geçer ya? Bana çok da normal gelmiyor. Hele bir de "Neeee... Terazi burcu musun? Ay ben teraziyle hiç anlaşamam" tarzı tripler vardır. Bir kere o terazi, senden soğudu bile o cümleyle. O saatten sonra elbette anlaşamazsın dostum, ittin bir kere kendinden...

"Ben çok değiştim" cümlesini çok sık duyacağımız zamanlar göz kırpıyor. Organizatör olsam, bir mekanda "Yeni karakterime merhaba!" partisi düzenlerdim. Yaptırdığım afişin altına da "Giriş + 1 adet burç yorumu 50 TL" yazdırırdım. İlla eğlenecek bir şeyler bulunuyor, biletler yok satabilirdi. Başak burcu olan halimle aslan burcu olan halim arasındaki farkı dört gözle beklemiyor olacağım sevgili okurlarım. Tavsiye ederim.

***

Müziklerim karışık çalarken sıra Cem Karaca'ya geldi. Bayadır dinlemediğimi fark ettim. Adamcağızın sesini özlemişim. Özlemimi yatıştırmak için de peş peşe dinledim durdum. Önce, geçmişteki günlerden bir teselli aradım, "İşçisin sen işçi kal" öğüdü dinledim, o öğütleri topladım buradan köye yol oldu. Sonra "Bu son olsun" dedim ve "Kendim ettim kendim buldum."

En sonunda bir baktım, "Bindik bi alamete, gedeyoz gıyamete!"

 

"Bindik bi alamete, gedeyoz gıyamete

Yol dediğin, yol gibi

Ulaşmalı bir yere.

Biz dön baba dönelim,

Geliyoz aynı yere.

Bu döngü kısır döngü,

Başı var da sonu yok.

Dönüyom, dönemiyom,

Sonunda bir çıkış yok

Amanieyynn..."

Bayramınızı kutlar, iyi tatiller dilerim sevgili okurlar. Haftaya buluşmak üzere hoşçakalın!