Hatice ALGÜN
hatice.algun@aydindenge.com.tr

Bana adını söyle...

18 Şubat 2017, Cumartesi

     

Birkaç gün önce haberlerde 'Evet' isimli bebeği gördüğünüzde siz de benim gibi şaşırmışsınızdır. "İyi gari!" dedim ben. Bu cümle kalıbını severim. Egeliyiz evelallah.

Referandum hakkında, "Evet benim bebeğim gibi" diye düşünen baba Mustafa Çelik, sözünün eriymiş! Baksanıza Evet'i bebeği yapmış gerçekten. Sebebi sorulduğunda "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a hayranlık duyuyorum" diyor. Üç eş, sekiz çocuk babası olan gönlü zengin (!) Çelik, "Eşime 'Evet' ismini verelim dediğimde olumlu karşıladı. Kızımıza, Recep Tayyip Erdoğan için bu ismi bıraktık. Eskiden köyümüzde su, yol yoktu. Şimdi evimizde çeşme var. O yüzden 'Evet' diyoruz" diye de ekliyor. Eh be abicim, madem bu kadar hayransın, keşke kızının adını Recep ya da Tayyip koysaydın. Ya da çocuğun kız çocuğu olduğu belli edilebilirdi. Evetsu, Evetnur falan gibi...

Bu çocuk büyüdüğünde, refleks olarak her adını duyduğu yöne bakmaktan sersem sinek olmayacak mı?

"Eveeet! Nerede kalmıştık?", "Hıh, ben mi?", "Ay yok kızım ya sana demedim"

-Benimle evlenir misin?

-Eveeett eveeet eveet!

(Yan masada oturan Evet, sadece adının anıldığı çığlıkları duyacağı için durumu anlayana kadar içtiği limonata ilk etapta boğazında kalmayacak mı? Kıyamam yaa...)

Ya da tam tersi olacak. Bu kadar çok kullanılan bu kelimeye karşı duyarsızlaşacak. Hatta ona seslendiklerinde, "Yok yaa bana seslenmiyorlardır, hiç bakıp da milyonuncu defa rezil olamayacağım" diye geçirecek içinden, tükenmiş bir halde. Neyse artık olan olmuş. Evlat onların, isim koyma hakkı da öyle elbette. Bize de "Hayırlı bir evlat olsun" demek düşer. Allah, analı-babalı, akıllı-fikirli büyütmeyi nasip etsin.

Çocuğa koyulacak ismi detaylıca düşünmekte fayda var. Bir insan, ebeveynlerinin fanatizmini bir ömür boyunca taşımak zorunda bırakılmamalı. Sonuçta çocuk dediğin büyüyor, yetişkin oluyor. Kendi fikirleri oturuyor. O fikirler bazen de ebeveynlerinin tam zıttı bir şekilde yeşeriyor. Bunları da göz önüne getirmek gerekir. Messi isimli çocuk ya Barcelona değil de Real Madrid taraftarı olmak isterse? Arda da Fenerbahçeli olmak isteyebilir. En doğal hakkı. Yani artık, bana adını söyle, sana babanın çılgınlık seviyesini söyleyeyim.

***

Ad soyad konusunda komik uyum yakalamış isimler (GERÇEK): Yıllar Gelmez, Roket Atar, Durhasan Dur, Bilgi Sayar, Olgun Portakal, Neren Kıvırcık, Sakin Zeytin, Kibar Deli, Çetin Ceviz, Halim Harap, Şöhret Sıçan, Duran Tekerlek, Düzgün Yosma, Dursun Saat...