Uğur ESER

MARS'IN SIRRI YOK OLUYOR!

19 Ekim 2017, Perşembe

     

Salda Gölü, Dünyanın en temiz beşinci gölü unvanına sahip! Mavinin tüm tonlarını içinde barındıran suyu ve bembeyaz kumsalıyla bu gölümüz güzellikte Maldivler'le kapışıyor! Mars özelliği taşıyan jeolojik yapısıyla dünyada heyecan yaratan Salda Gölü, sırlarıyla birlikte yok olacak…

Türkiye’nin en derin, en temiz, en berrak özelliklere sahip gölü olarak bilinen Salda Gölü artık eski göl değil. Her geçen yıl darbe üstüne darbe alan gölün kenarındaki ağaçlık alanlarda piknik yapanların bıraktığı çöp yığınları ve geçtiğimiz günlerde gölü besleyen su kaynağının üzerine DSİ tarafından Salda göleti temelinin sessiz sedasız atılması, çevreciler tarafından bir anlamda Salda Gölünün 'ÖLÜM FERMANI' olarak nitelendiriliyor. Ancak yaklaşık 2 milyon yıllık geçmişe sahip olan ve Türkiye’nin en derin gölü olarak bilinen Salda’yı besleyen Düden Deresi’ne sulama amacıyla gölet inşa etmek isteyen DSİ, tüm tepkilere rağmen düğmeye bastı.

Sazan balıklarının yaşam alanı...

Plajında yüzülebilen Salda Gölünün denizden yüksekliği 1193 metre. 44 kilometrekare yüz ölçümüne sahip olan gölün binlerce yıl önce jeolojik bir çökme ile meydana geldiği tahmin ediliyor. Yuvarlak bir yapıya sahip olan gölde büyük sazan balıkları yaşıyor. Salda Gölü, beyaz kumsalı ve turkuaz su rengiyle ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak adlandırılıyor. Bu nedenle de bilinçli-bilinçsiz birçok insan ve gurup tarafından ziyaret ediliyor. Son yıllarda göl seviyesinde 3-4 metreyi bulan su çekilmesi günümüzde de devam etmekte.

Her derde deva şifalı sular...

Salda Gölünde araştırma yapan uzmanlar, göl suyunun sivilce ve mantar gibi bazı cilt hastalıklarına karşı etkili olduğunu dile getiriyorlar. Gölün toprak yapısının sahip olduğu minerallerle, suyunda magnezyum, soda ve kil bulunması nedeniyle göl suyu bazı cilt hastalıklarının tedavisinde yararlı sonuçlar veriyor. Ayrıca tertemiz berrak güzelliği ile bilinen Salda Gölü, çamur banyosu ile de biliniyor.

Göl içinde yedi beyaz ada...

Göl içindeki suların çekilmesiyle görülmeye başlayan yedi beyaz ada, gölün güzelliğine bir başka güzellik katıyor. Ancak maalesef ülkemizde birçok doğal alanda olduğu gibi, sit alanı olarak koruma kararı bulunmasına rağmen Salda Gölünü besleyen tek kaynak olan Düden Çayı üzerinde DSİ’nin gölet projesi büyük endişe yaratıyor.

Göl ve Çevresi Tehlike Altında...

Göletin yapılması durumunda, dünyanın en güzel göllerinden biri olan Salda Gölünün geleceği tehlike altına girecek, gölde bulunan endemik bitkilerin ve kuş türlerinin geleceği ve belki de maviliği gerileşecek, göl karartılacaktır. Zararın neresinden dönülse kardır. Gölet yapımına başlanan Düden Deresi, tıpkı bir insanın damarları gibi Salda Gölüne tatlı suyun yanı sıra canlılar için de besin taşıyor. Buna engel olunursa zaten çeşitli baskılarla kirlilik tehdidi altında bulunan Salda Gölü yok olabilir. Doğa harikası bu doğal alanının ekonomik nedenlerle, daha çok tarım için feda edilmesi her anlamda gelecekte telafisi mümkün olmayan zararlara yol açacaktır. Bu konuda başlatılmış bir de kampanya var. Benden söylemesi…