Uğur ESER

HERAKLES TÜRKİYE'DE

24 Eylül 2017, Pazar

     

Roma mitolojisinde “Herkül” olarak bilinen Yunan mitolojisi kahramanı Herakles'in lahdi sonunda Türkiye'de. İsviçre'den Türkiye'ye getirilen ve Antalya Müzesi'ne yerleştirilen Herakles Lahdi, bugün Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un yapacağı açılış sonrası sergilenmeye başlanacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığının çalışmaları sonucunda Antalya'ya getirilen 2 bin 200 yıllık Herakles Lahdi, açılışa hazırlanıyor. Lahit, 7 Eylül'de Antalya Havalimanı'na getirilmiş, buradan da Antalya Müzesi'ne nakledilmişti.

Antalya Müzesi Lahitler Salonu'nda özel kutusu içinde bulunan lahit, kutusundan çıkmadan bile ilgi odağı oldu. Üzerinde Türkçe ve İngilizce olarak "Herakles Lahdi yakında burada sergilenecektir" yazan kutuyu gören ziyaretçiler, merakla bekliyor...

 

HERAKLES LAHDİ'NİN HİKAYESİ

Antalya'nın Aksu ilçesindeki Perge Antik Kenti nekropolünde 1960'lı yıllarda kaçak kazılarda bulunup yurt dışına kaçırılan Herakles Lahdi'nin İngiltere'de restorasyonu yapılmış ve lahde 2010 yılında İsviçre'ye getirilirken Cenevre Serbest Limanı'nda İsviçre Federal Gümrük yetkilileri tarafından yapılan envanter kontrolünde İsviçre kanunlarına muhalefetten dolayı el konulmuştu.

İsviçre hükümeti 2011'de Kültür ve Turizm Bakanlığını olaydan haberdar etmiş ve bunun üzerine konunun uzmanı arkeologlardan alınan bilimsel görüşler ışığında eserin Perge kökenli olduğu anlaşılınca, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmıştı. Cenevre Başsavcılığı, 21 Eylül 2015'te lahdin Türkiye'ye iadesine karar vermiş, bu karar 2 Mayıs 2016'da Cenevre Adalet Mahkemesi Ceza Dairesi tarafından onanmış ve iade kararı kesinleşmişti.

Yunan mitolojisinde Herakles, Roma mitolojisinde Herkül olarak bilinen mitolojik kahramanın 12 görevini betimleyen mermer lahit, Roma dönemi M.S 2'nci yüzyıla tarihleniyor. 235 santimetre boyunda ve 112 santimetre genişliğindeki ve 3 ton ağırlığındaki eser, arkeoloji literatüründe "Torre Nova" olarak adlandırılan tipte "Küçük Asya Lahit" grubuna giriyor.

 

HERAKLES VE 12 İŞİ

Zeus ve Alkmene'in oğludur. Hera, kocasının bir ölümlüyle kendisine ihanet etmesini içine sindiremez ve bu birleşmeden dünyaya gelen Herakles'ten nefret eder. Bu yüzden Herakles'e cinnet geçirtir, karısını ve çocuklarını öldürtür. Herakles kendine geldiğinde bu günahlarından arınmak ister. Danıştığı Apollon rahibi Kral Eurystheus'un hizmetine girerek günahlardan kurtulabileceğini ve ölümsüz olabileceğini söyler. Hera'nın yandaşı olan kral, Herakles'e birbirinden zor 12 işi buyurur.

1) Nemea aslanının öldürülmesi.

2) Hydria adlı çok başlı yılanı öldürmesi.

3)Artemis'e ait altın boynuzlu, tunç ayaklı geyiği yakalaması.

4)Erymanthos dağında yaşayan yaban domuzunu öldürmesi.

5) Stymphalos gölünde yaşayan insan yiyen kuşları öldürmesi.

6) Kral Augias'ın ahırlarını temizlemesi.

7) Hesperidlerin bahçelerinden altın elmaları çalması.

8) Girit Kralı Minos'a ait kudurmuş boğayı, Kral Eurystheus'a götürmesi.

9) Trakya Kralı Diomedes'in insan etiyle beslenen atlarını götürmesi.

10) Amazonların Kraliçesi Hypolite'nin öldürülmesi.

11) Herakles'in Geryoneus'u öldürterek büyük sığır sürülerini Eurystheus'a götürmesi.

12) Kerberos'u getirmesi.