Takip Et

Uğur ESER

FİLMLERİN SÖZSÜZ KAHRAMANI: HANS ZIMMER

19 Ağustos 2017, Cumartesi

     

Bir Besteci düşünün, ismini bilmeyenler olsa dahi, dünyada yaşayan insanların tamamı bestelerinden bir tanesi çaldığında ”ben bunu tanıyorum” diyebildiği. Nasıl bir etkidir bu anlatamam. İnsanlar sanattan konuşurlar, sanatçıdan ve bununla ilgili saatlerce tanımlamalar üzerinde tartışırlar, sanatçı kimdir, kim değildir diye.

Sinemada müzik kullanımı, yıllarca uzun tartışmalara neden oldu. Birçok sinemacı açısından filmlerde müzik kullanımı sahnelerin hakiki duygularına zarar veriyorken, başka sinemacılara göre ise sahnelere anlam katan bir durum. Söz konusu sinema tartışmaları olduğunda başucu kitabı olan Mühürlenmiş Zaman eserinde, Tarkovski, sinema ve müzik ilişkisini şöyle açıklamıştır: “Görsel film malzemesinin seyircilerin algılama sürecinde belli bir biçim bozukluğuna uğraması istendiğinde, algılama sürecinde daha ağır veya daha hafif, saydam ve yumuşak ya da kaba ve elle tutulur bir etki yaratılmak istendiğinde müzik gene yardıma koşar. Bir yönetmen, şu veya bu müziği kullanarak seyircilerin duygularını kendi istediği yere yöneltmek, onların görsel olarak sergilenen nesneyle ilişkilerini genişletmek olanağına kavuşur”.

Bugün film müzikleri, popüler sinemada en az film kadar üzerine düşünülen bir durum. Özellikle Hollywood'da film müziklerine yönelik müthiş bir ilgi alaka olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Sadece Hollywood da değil, genel olarak bütün dünya sineması geleneğinde film müzikleri, çok önemli bir yerde duruyor. Bu durum, aynı zamanda sinemanın tarihi kadar eski. İlk sessiz filmler de sinema salonlarında orkestra tarafından canlı olarak hazırlanan müziklerle birlikte izleniyordu sonuçta. Ve dolayısıyla, İyi film müziklerinin en az filmin kendisi kadar, oyuncuları kadar seyircinin aklında kaldığı da bilinen bir gerçek. Coppola’nın Baba serisini düşünelim, filmin bütün harikalığının yanında Nina Rota’nın unutulmaz müzikleri de aklımıza gelir ya da Eleni Karaindrou’nun melodilerini, Theodoros Angelopoulos filmlerini düşündüğümüzde anında kulağımızda işitmeye başlamaz mıyız? Bu bağlamda, iyi film müzikleri sahnelere anlam katar demek yanlış olmaz sanırım.

Film müziği denilince, hiç şüphe yok ki, Hollywood'da artık bir marka haline gelen biri var, o da Hans Zimmer.  1957 yılı Frankfurt doğumlu Zimmer, Hollywood'da 50'den fazla film müziği besteledi. 7 Oscar adaylığı bulunan ve bir kez Aslan Kral filmiyle bu ödüle layık görülen Zimmer’in yapmış olduğu müziklerin şöhreti, Türkiye'de bile karşılık bulmuş, Karayip Korsanları filmi için bestelediği müzikleri bir dönem ana haberlerin fon müziği bile olmuştu. Zimmer’in müzikal kariyerindeki ilk başarısı, enteresandır, film müzikleriyle olmamış. Buggles grubuyla çıkardıkları ilk 45'lik Video Killed the Radio Star parçasıyla tanınmaya başlasa da Zimmer’in şöhretindeki esas pay sahibi malum. Özellikle 1990’lı yıllarda, Yağmur AdamThelma ve LouisThe Rock ve Aslan Kral gibi filmlerle şöhreti ve saygınlığı arttı. 2000'li yıllarda ise başta Lisa Gerrard, Civan Gasparyan gibi müzisyenlerle birlikte hazırlamış olduğu Gladyatör filminin müzikleriyle ise sanatında zirve yaptı. Zaten bu filmle beraber epik filmlerin aranan müzisyeni olmuş, 2000'li yılların ortalarında Pearl HarborSon Samurayİnci Kırmızı HatKral Arthur ve Batman Başlıyor gibi filmlerin müziklerini yazmıştı.

 

Hans Zimmer’in yönetmenin belki diyaloglarla ya da oyuncuların bakışlarıyla tam olarak sağlayamayacağı hissiyatları sağladığı aşikâr. Gladyatör’le birlikte akla hemen Lisa Gerrard'ın büyüleyici sesi ya da Civan Gasparyan duygu dolu duduku geliyor. Dan Brown’ın ünlü romanından uyarlanan Da Vinci Şifresi için yapmış olduğu bestelerde ise ruhunun bir yanı aryalara ve dini müziklerle vermiş öbür taraftan da yine kusursuz bir şekilde hazırlanmış olan orkestrasyonla birlikte sadece filmin kusurlarını kapatmamış, aynı zamanda Dan Brown'ın satırlarına da bir anlamda melodiler yüklemişti.

Zimmer'in başarısındaki en büyük nedenlerden biri de, yönetmenin yaratmış olduğu evrene uygun en iyi parçaları yazarak sizi gerçeklikten bir an olsun koparıp filmin içerisine sokması. Bu yüzdendir ki, büyük savaş sahneleri, tam onun işidir. Son Samuray filmi, filmin kalitesinden ayrı olarak müzikler konusunda bu iç içe geçmişliği çok iyi yakaladığı için müthiş örnektir. Özellikle Zimmer’in bu filmin için hazırlamış olduğu kompozisyonlarda Japon müzikal geleneğiyle batı müziğini harmanlamasından ortaya çıkan sonuç, neredeyse kusursuzdur.

 

Zimmer’in son yıllarda bu uyumlu kan bağını yakaladığı yönetmenlerin başında ise Christopher Nolan geliyor. Nolan’ın Batman serisini yeniden ele aldığı ilk film Batman Başlıyor ile başlayan ortaklıkları, Batman serisinin diğer iki filmi, Inception ve Iron Man ile devam etti. Zimmer’in Nolan’ın karanlık dünyasına yaraşır bir şekilde, oldukça karanlık melodilerin güçlü bir orkestrasyon ve elektronik altyapılarla sunulması, Nolan’ın dünyasının etki gücünü katlıyor adeta. 

İzlediğiniz filmlerde, ne zaman onun hazırladığı müzikleri işitseniz, bir elin sinema perdesinden çıkıp sizi filmin dünyasına çektiğini hissedersiniz. İşte Hans Zimmer'in müzikleri izleyici üzerinde yaratmış olduğu etki budur, biraz da insanı başka bir dünyaya davet etmek. Onu bu denli özel kılan da sadece filmlere katmış olduğu güçlü melodiler değil, aynı zamanda yazmış olduğu müziklerin kendi başlarına bile taşıdıkları güçlü anlam ve duygular.Yazarın Tüm Yazıları

CAMİİ'DE BİR GEMİ!

27 Ağustos 2018, Pazartesi

HER ZAMAN BİR KAHRAMAN VARDIR...

14 Temmuz 2018, Cumartesi

DÜNYA'NIN KRONOMETRESİ

3 Temmuz 2018, Salı

BEYİN DURMAZ UÇAR!

28 Mayıs 2018, Pazartesi

İYİ Kİ DOĞDUN KARA TEHLİKE!

9 Ocak 2018, Salı

ÇEVİR TABLETİ YANMASIN!

24 Kasım 2017, Cuma

UZAYDA BİR MARTI: VALENTİNA TERESHKOVA

13 Kasım 2017, Pazartesi

GERÇEK ZOMBİLER!

12 Kasım 2017, Pazar

ÇÖZÜLEMEYEN SIR: TORINO KEFENİ

9 Kasım 2017, Perşembe

ŞEYTAN'IN NEFESİ

7 Kasım 2017, Salı

SADIK YARİNE KAVUŞALI 44 YIL OLDU!

26 Ekim 2017, Perşembe

MARS'IN SIRRI YOK OLUYOR!

19 Ekim 2017, Perşembe

ÇOK DERİNE DALMA UÇARSIN!

16 Ekim 2017, Pazartesi

İNTERNETİN B*K ÇUKURU: DEEP WEB (2)

11 Ekim 2017, Çarşamba

İNTERNETİN B*K ÇUKURU: DEEP WEB (1)

8 Ekim 2017, Pazar

BLUE WHALE (MAVİ BALİNA)

5 Ekim 2017, Perşembe

BOZKIRIN TEZENESİ

1 Ekim 2017, Pazar

MASTAURA ANTİK KENTİ

29 Eylül 2017, Cuma

HERAKLES TÜRKİYE'DE

24 Eylül 2017, Pazar

ÇILGIN TÜRKLER VE ASGARDIA

21 Eylül 2017, Perşembe

IONIA'NIN AZ BİLİNEN KENTİ: LEBEDOS ANTİK KENTİ

17 Eylül 2017, Pazar

ATARİ SALONUNA GİTTİĞİ İÇİN BOL BOL AZAR İŞİTMİŞ EFSANEVİ NESİL

14 Eylül 2017, Perşembe

İÇ DÜNYA TEORİSİ

10 Eylül 2017, Pazar

KEMİKLERİN SESİNİ MERAK EDENLERE; DÜNYANIN EN SESSİZ ODASI

8 Eylül 2017, Cuma

EFSANE TÜRK CASUSU: İNGİLİZ KEMAL

31 Ağustos 2017, Perşembe

SİNEMANIN KARANLIK ADAMI

27 Ağustos 2017, Pazar

SANKİ INCEPTION...

24 Ağustos 2017, Perşembe

FİLMLERİN SÖZSÜZ KAHRAMANI: HANS ZIMMER

19 Ağustos 2017, Cumartesi

ANTİ-SOSYALLEŞME...

17 Ağustos 2017, Perşembe

SİLİKON VADİSİ’NİN ÇOCUKLARI

13 Ağustos 2017, Pazar

HADİ BENİ GÜLDÜR BİRAZ!

10 Ağustos 2017, Perşembe

"MEY BİTER SAKİ KALİR"

6 Ağustos 2017, Pazar

"YAŞADIĞIMIZ YALAN"

3 Ağustos 2017, Perşembe

“DİL, DÜŞÜNCENİN EVİDİR”

30 Temmuz 2017, Pazar

KADRAJLARIN KAPTANI...

27 Temmuz 2017, Perşembe

"HAYAT ÜÇ BUÇUKLA DÖRT ARASINDADIR"

23 Temmuz 2017, Pazar

HAVAN KİME ACABA?

20 Temmuz 2017, Perşembe

HAYYAM ÜZERİNE...

13 Temmuz 2017, Perşembe

UZAKLAŞMAK...

10 Temmuz 2017, Pazartesi

DÜNÜN “ORTA DİREK” ÇOCUKLARI OLDU SANA ŞİMDİNİN AFİLİ PLAZA ÇALIŞANLARI

6 Temmuz 2017, Perşembe