Uğur ESER

ŞEYTAN'IN NEFESİ

7 Kasım 2017, Salı

     

Kolombiya’nın Bogota şehrinde bir parkta oturmuş etrafı izliyorsunuz. Kolombiyalı bir adam yanınıza gelip oturuyor ve bir süre sohbet ediyorsunuz. Adam size sigarasından bir nefes öneriyor ve siz de “Ne olacak ki” deyip içiyorsunuz. Keşke annenizi dinleyip yabancılardan bir şey almasaydınız; çünkü birazdan ne söylenirse yapacak bir zombiye dönüşeceksiniz.

Az önce betimlenen durum Kolombiya‘da pek çok insanın yaşadığı bir durum. Özellikle turistler bu tuzağa sıkça düşüyor, yerel halk ise artık uyanmış durumda. Skopolamin ismindeki uyuşturucu madde, beynin özgür iradeyi kontrol eden bölümleriyle irtibata geçerek, sizleri söylenileni yapan bir kuklaya çeviriyor. Toz halindeki maddeyi insanların yüzüne üfleyerek onları etki altına alan dolandırıcılar da mevcut. Birdenbire kendinizi, cüzdanınızı karşınızdaki insana gülen bir suratla verirken bulabilirsiniz ya da nereye gittiğinizi bile düşünmeden yabancıların arabasına binerken. Kolombiya’da bu şekilde seks işçiliğine başlatılan pek çok kadın bulunuyor. İşin kötü yanı, tanımadığınız insanlarla yakınlık kurmadan bile bu uyuşturucunun etkisinde bırakılabilirsiniz.

Skopolamin tatsız ve kokusuz toz halinde bir uyuşturucu. Bir tutamı yüzünüze üflenildiğinde, kendinizi hırsızlarla birlikte kendi evinizi soyarken bulabilirsiniz. Kolombiyalılar bu maddeye aynı zamanda “Şeytan’ın nefesi” ismini veriyorlar. E haksız da sayılmazlar. Onu dünyanın en korkutucu uyuşturucusu tahtına oturtan ise etki altındaki insanların gayet normal ve bilinçli görünmeleri. Dolayısıyla yardıma gelen biri de olmuyor.

2013 yılında Kolombiya polisi skopolamin eşliğinde gerçekleştirilmiş bin 186 suç tespit ettiler. Hemen hemen hepsi de başkent Bogota‘da gerçekleşmiş. Kurbanların çeyreği erkeklerden oluşuyor. Uyuşturucu onlara çoğunlukla barda tanıştıkları çekici bir kadın tarafından sunuluyor; fakat başka yerlerde de dolandırılmak mümkün.

2012 Aralık ayında 7 yaşındaki bir kızı kaçırmak için skopolamin kullanıldı. Annesi ve babası kızlarını kendi elleriyle hırsızlara verdiler, neyse ki iki ay sonra kızlarına tekrar kavuştular.

Daha da eskiden, yani 1980’lerde, Kolombiyalı bir diplomat sınırdan Şili‘ye kokain kaçırırken yakalandı. Diplomatın saygınlığını böylesine riske sokacak davranışı yaparken skopolaminin etkisinde olduğu tespit edildi ve davalar düştü.

Madde üzerinde uzmanlaşmış toksikolojist Camilo Uribe; “Elinize bir silah versem ve gidin şu adamı vurun desem, gider vurursunuz” şeklindeki açıklamasıyla, iradenin ne derece sıfırlandığını ortaya koyuyor. Üstelik madde beynin hafıza ile ilgili kısımlarında da aksaklığa sebep oluyor, dolayısıyla dolandırıcıların yüzünü ve diğer detayları da hatırlamanız mümkün olmuyor.

Madde Kolombiya’da yol kenarlarında bile görülebilen bir ağaçtan elde ediliyor. Ağacın ismi ise borraçero (borrachero) ağacı. Ağaç aynı zamanda Venezuela ve Ekvador‘da da yetişebiliyor. Ağacın altında uyumak ise bir o kadar tehlikeli.

Anlayacağınız, yolunuz Kolombiya’ya düşerse oldukça dikkatli olun. Dünyada yeterince tehlike yokmuş gibi, bir de böyle şeyler var.

Kaynak: The Plaid Zebra