Dr. Altuğ KARAKÖSE

Geç kalmayın

24 Kasım 2015, Salı

     

Garajda hobi niyetine arkadaşları ile yaptığı çalışmalardan dünyanın en önemli şirketlerinden birini yarattı. Öylesine tutkuluydu ki gün geldi yönetim kurulu onu şirketten uzaklaştırdı. Ama şirket o olmadan başarılı olamadı ve tekrar döndü. Hayatında işi dışında hiçbir şeyi çok tutkuyla sevemedi DNA bulgularına rağmen öz kızını bile. Ve BAM diye amansız bir hastalığın pençesine yakalandı. Dünyanın gelmiş geçmiş en zeki ve başarılı işadamlarından biri olan Steve Jobs kısacık hayatının sonlarında iki önemli konuşma ile bizlere veda etti. Biri internette çokça yayınlandı ama daha az bilinen ikinci konuşmasını sizler için çevirmeye çalıştım. Çeviri de umarım anlamdan çok uzaklaşmadan size aktarabilirim.

"Başkalarının gözünde hayatım bir başarılar zinciri. Ancak iş dışında pek az keyifli anlarım oldu. Sonunda çok varlıklı olmak benim çok alıştığım vazgeçilmez bir şey olmuştu. Şu an hasta yatağımda yatıyorum ve tüm hayatım gözlerimin önünden geçiyor. Fark ettim ki; o gurur duyduğum zenginlik ve başarılar, ölümün eşiğindeyken bana çok solgun ve anlamsız geliyorlar.

Yaşam destek makinesinin yeşil ışıkları na bakıyor ve mekanik gürültüleri duyuyorum. Tanrıya yaklaştığımı ve ölümün nefesini hissedebiliyorum.

Şimdi biliyorum ki; yaşam boyu sürecek zenginlik biriktirirken zenginlik ve para ile ilgisi olmayan başka şeylere de önem vermeliyiz. Hayatta daha önemli şeylerimiz olmalı. Belki ilişkiler, belki sanat, belki gençlik günlerinden kalma bir hayal. Sürekli varlık ve zenginlik kovalamak, sadece insanları bana benzer hale getirebilir. Tanrı bizlere herkesin kalbinde var olan sevgiyi hissetme yetisi vermiş. Yaşam boyu kazandıklarımı benimle birlikte götüremem. Götürebileceğim yegane şeyler aşk ve sevgiye dair anılar. Gerçek zenginlik budur ve size yaşam boyu eşlik eder. Aşk binlerce mil yol alabilir. Yaşamın limiti yoktur. Gitmek istediğiniz yer neresiyse oraya gidin. Ulaşmak istediğiniz yüksekliğe ulaşın. Herşey sizin ellerinizde ve kalbinizde mevcuttur.

Dünyanın en pahalı yatağı hangisidir? Hasta bir insanın yattığı yataktır. Arabanızı kullanması için birini işe alabilirsiniz, sizin için para kazanacak birini çalıştırabilirsiniz. Ama sizin adınıza hastalığınızla başa çıkacak birini bulamazsınız. Kaybedilen maddi değerler tekrar kazanılabilir ancak kaybedince bulamayacağınız yegane şey yaşamınızdır.

Ameliyathaneye girince insan henüz bitiremediği bir kitap olduğunu fark eder. "Sağlıklı yaşam kitabı "Şu an yaşamın hangi evresinde olursak olalım, zamanla perdenin kapanıp oyunun sona ereceği an gelecektir. Hazine ailenize olan sevginiz, sevgilinize olan aşkınız ve dostlarınızla hissettiğiniz mutluluktur. Kendinize iyi davranın çevrenizdekileri mutlu edin.

Dostlarım dünyanın bu en güçlü adamının son günlerindeki basit ama önemli öğütlerini çevirirken duygulanmamak elde değil. Oysa biz Müslümanlar her Cuma hutbesinin sonunda Nahl/90 dan şunları dinliyoruz."Şüphe yok ki Allah, adaleti, lütuf ve keremde bulunmayı.ve yakınlarınıza yardım etmeyi emreder ve azgınlığı,fenalığı ve taşkınlığı yasaklar. Tutasınız diye size öğüt verir. "

Görmek isteyen gözler için herşey ne kadar da yakınımızda. Görmeyip geç kalanlar için ise vah etmekten başka yol kalmıyor ne yazık ki.

Sağlıcakla!Yazarın Tüm Yazıları
MASAL BU YA, YA DA YİĞİDE NEYLER ZULÜM
Işığınız bol olmasa mı acaba?
Çiğ insandan uzak, çiğ süte yakın yaşa!
BEYNİNİZİ CANLI TUTUN
AKILLI DEMOKRASİ
AKILLI ŞEHİR
Aydınspor
Ensenizi karartmayın
ŞAHİN BAŞKAN !
Andorra Prensliği
Sezonumuz başlıyor
ŞEMSİ TEBRİZİ'NİN 40 KURALI!
ALSANCAK GÜNLERİM!
İNNOVASYON!
HATIRŞİNAS !
BAŞIMIZ SAĞOLSUN!
IPARD – TKDK Hibeleri
İnanç ve felsefe
Aforizmalar
Margarin
Karadutum çatalkaram
ZE MAYS: Mısır'ın Tehdit Zinciri
Sakın geç kalma erken gel
Eğitimde geleneksel efsane
Tülü festivali
Baba oğluna vermez
Beyaz Kral!
Sağlam kafa için sağlam vücut
Geç kalmayın
Unut gitsin!
Kaybetmek için kaybetmelisin
Çocuktuk ve Ramazan'dı!
Sıkıntıyı yağla sav gitsin
Çölde bir vaha
Ser ver de sırrını verme sakın!
Uyuyakalmayın
Yanarken Dikkat
Hipertansiyon
İslam ve içki
PULYA kuşları!
Cavur cuvarası
Mor cepkenliler!
Ağır ağır!
Yerel Liderler!
AFS/Türk kültür vakfı
Ambulans şoförlerinin mucizesi!
Aydın Futbolunun Mihenk Taşı!
Xena-Zeyna-Savaşçı Prenses
Şeker mi ağu mu?
Urgancılar ayırın tülüleri
Çanakkale geçilmedi şehidim
Divinum est opus sedare dolarem*
Uçan Payanda
Işık yok!
Geçmiş zaman olur ki hayali cihana değer!
Siyasi Pazarlama ve Satış
Kanser hücrelerinin katili bulundu
BAL'lı olmak ayrıcalıktır
Emniyet sübabı
Yorumsuz
Dakleşme benlen haşkeş gibiyem
Tarım fuarları ve aile çiftçiliği
Alışveriş Azizi
Def-i hacet kapağı
Ölmez ağacı
Nadide Ladin
Oturmayın
Çineli olmak
Alt Yapı
Merhaba