Takip Et
  • 9 Kasım 2015, Pazartesi

Unut gitsin!

Aslında bence insan beyninin en muhteşem fonksiyonu 'unutmak'tır. Hiçbirşeyi unutamadan yaşadığınızı düşünsenize; tüm acılar taptaze. Tüm utandığınız anlar gözünüzün önünde. Ve hatta ilkokulda yan sırada oturan o kara gözlü kız, hoş şimdilerde çoktan torun torba sahibi olmuştur. Ama siz onu ve o podyeli halini bir türlü unutamıyorsunuz. Bence böyle bir yaşam çekilmez olurdu.

Yine de günümüz tıbbını en çok meşgul eden konuların başında hafif unutkanlık vakaları (demans), ya da bunun ilerlemiş hali olan Alzheimer hastalığı geliyor. İnsanlar normalde 5 yaşından sonra önemli anılarını hatırlıyorlar, bazılarımız 3 yaşa kadar inebiliyoruz. Ama birde tam tersi durumlar var. Film kahramanı John Forbes'i hatırlayan vardır. Hani beynine hiç kayıt yapmayıp hergün herşeyi silbaştan öğrenen.Hergün 100 lerce kez geçtiği yollarda yönünü kaybeden 30 yaşlarında bir genç adam. Beynimizde hafıza kaydı hipokampus bölgesinde yapılıyor. Bu bölgede hasar olursa hafızamız etkileniyor. Geçmiş unutulunca gelecekle ilgili plan yapmakta mümkün değil. Yaşımız ilerlediğinde hipokampus ta mesaj taşıyan hücrelerimiz %50 azalıyor. Ve 90 lı yaşlarda unutkanlık neredeyse kaçınılmaz.

Bizi endişelendiren ise bu işin 70 li yaşlarda yani görece erken yaşlarda başlaması. Önce daha hafif formda (Demans )başlıyor. Sonrasında Alzheimer kaçınılmaz. Hem hasta hem de yakınları için zor ve hüzünlü bir süreç. Yıllarca sizi koynunda büyüten annenizin ya da omzunda taşımış babanızın sizi tanımadığını düşünsenize.

Bu hastalığa geç yakalamak için alınabilecek önlemler var. Hastalık basitçe hipokampusta toksik proteinlerin birikmesi ile ilerliyor. Öyleyse ilk adım bu proteinleri olabildiğince az almak. Yani DOĞAL, ORGANİK beslenmek.İŞLENMİŞ ŞEKER den uzak durmak. Pazarda satılan GERÇEK gıdalarla yani yazın yaz sebze ve meyveleri, kışın da kış sebze ve meyveleriyle beslenmek. İNSÜLİN DİRENCİ ve DİYABET le mücadele etmek. Haftada 3-4 kez EGZERSİZ yapmak. 6-8saat arası derin ve kaliteli UYKU.

Her hastalık için şunları ye bunları yeme diye liste taşıyacak halimiz yok. Ama artık şeker ve un dan uzak,dağda serbest gezen hayvan eti ve sütü, dolaşan tavuk eti ve yumurtası ve tabi organik soğuk sıkım zeytinyağı diyetimizin başköşesine oturmalı. Birde CİVA içeren diş dolgularınız varsa doğruca diş hekiminize başvurup bunları degistirtin. Aluminyumlu fırın kağıtları kullanmayın. Ve alüminyum ve civa içeren GRİP AŞI ları çok gerekli değilse uzak durun.

Ha diyorsanız bu kadar çok şeyle kim uğraşacak o zaman geriye bir seçenek kalıyor o da unutmak. UNUTUN GİTSİN. !!

Sağlıkla kalın!

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.