Dr. Altuğ KARAKÖSE

IPARD – TKDK Hibeleri

1 Nisan 2016, Cuma

     

Bir süredir tarım sektöründe çok ciddi bir hareketlilik yaşanıyor. Yeni işletmeler, eskiyken revizyona giren tesisler, yeni istihdam, kısaca yeni bir enerji var. Bizler Aydın olarak, bu yeniliklere zeybek temposunda ağır ağır yaklaşsak da, bir ivme gelişiyor yavaştan.

Avrupa Birliği’nin, aday ve potansiyel aday ülkelerin üyelik sürecine hazırlıklara destek sağlamak amacıyla, ‘Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı’ adında bir oluşumu var. Kısaca IPA diye ifade ediliyor. IPA’nın beşinci tedbiri kırsal kalkınmaya dair, adı da IPARD.

Bu programı ülkemizde yürüten kuruluş Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), sistem çok basit aslında. Her çağrı dönemine Avrupa Birliği bir bütçe oluşturuyor. Devletimiz de o bütçenin üçte biri kadar katkı koyuyor. Ve bu parayı kırsal üretim, istihdam, modernizasyon artsın diye hazırlanmış projelere dağıtıyorlar. Üstelik yüzde 50 ve yüzde 70 arasında değişen hibe oranlarıyla. Bu projeler 65 yaş altı, vergi, SGK borcu olmayan herkese açık. 40 yaş altındaysan, kadınsan ve yatırım yaptığın yer dağlık bölgeyse, hibe oranın daha yüksek oluyor. Ama doğru projeyle giden herkese destek var. Bu doğru proje işi önemli, ortalık ‘ben proje uzmanıyım’ diye dolanan çakma danışmanlarla dolu. Elini veren kolunu kurtaramaz cinsten. Ama işini iyi bilen ve uygulayan bir danışman firma ile anlaşırsanız, işlemleriniz son derece düzgün ilerliyor.

IPARD 1 geçen yıl sonlandı. 2011-2015 yılları arası 16 bin başvuru yapıldı. 11 bin tanesiyle de sözleşme imzalandı. 5.8 milyar liralık yatırım, 3.3 milyar lirası da hibe ve 50 bin yeni istihdam. Üstelik sadece 42il kapsam içinde. Aydın da bu şanslı illerden bir tanesi. Gerçekten öylemi bakalım. Aydın geçtiğimiz dönemde 53 milyon lira civarı destek almış. Aynı dönemde Afyonkarahisar 133, Burdur 75, Çorum 98, Diyarbakır 109, Elazığ 173, Konya 191 milyon lira destek almış.

Geçmiş geçmişte kaldı deyip, yeni döneme yepyeni bir enerjiyle başlamak lazım. IPAR 2, 2020 yılına kadar devam edecek. İlk çağrı dönemi kısa bir süre sonra kapanıyor. Ama bunu yeni çağrı dönemleri izleyecek. Bir kişi bu 5 yıllık dönemde ayrı ayrı 4 proje ile başvuruda bulunabilir.

YATIRIM TÜRLERİNDEN ÖRNEKLER

İşte yapılabilecek yatırım türlerinden örnekler;

Süt sektörü, et sektörü, yumurta tavukçuluğu, et işleme, parçalama, paketleme tesisleri, kanatlı kesimhaneleri, süt işleyen işletmeler, süt toplama merkezleri, meyve ve sebze işletmeleri, su ürünleri işletmeleri, arıcılık, kırsal turizm oteli, yenilenebilir enerji, tıbbi aromatik bitkiler, seracılık…

Büyük yol yürüyüşleri küçük adımlarla başlar. İş, o ilk adımı atana kadar. Sonrası çok daha kolay gelişecektir. Ha gayret… Yazarın Tüm Yazıları
MASAL BU YA, YA DA YİĞİDE NEYLER ZULÜM
Işığınız bol olmasa mı acaba?
Çiğ insandan uzak, çiğ süte yakın yaşa!
BEYNİNİZİ CANLI TUTUN
AKILLI DEMOKRASİ
AKILLI ŞEHİR
Aydınspor
Ensenizi karartmayın
ŞAHİN BAŞKAN !
Andorra Prensliği
Sezonumuz başlıyor
ŞEMSİ TEBRİZİ'NİN 40 KURALI!
ALSANCAK GÜNLERİM!
İNNOVASYON!
HATIRŞİNAS !
BAŞIMIZ SAĞOLSUN!
IPARD – TKDK Hibeleri
İnanç ve felsefe
Aforizmalar
Margarin
Karadutum çatalkaram
ZE MAYS: Mısır'ın Tehdit Zinciri
Sakın geç kalma erken gel
Eğitimde geleneksel efsane
Tülü festivali
Baba oğluna vermez
Beyaz Kral!
Sağlam kafa için sağlam vücut
Geç kalmayın
Unut gitsin!
Kaybetmek için kaybetmelisin
Çocuktuk ve Ramazan'dı!
Sıkıntıyı yağla sav gitsin
Çölde bir vaha
Ser ver de sırrını verme sakın!
Uyuyakalmayın
Yanarken Dikkat
Hipertansiyon
İslam ve içki
PULYA kuşları!
Cavur cuvarası
Mor cepkenliler!
Ağır ağır!
Yerel Liderler!
AFS/Türk kültür vakfı
Ambulans şoförlerinin mucizesi!
Aydın Futbolunun Mihenk Taşı!
Xena-Zeyna-Savaşçı Prenses
Şeker mi ağu mu?
Urgancılar ayırın tülüleri
Çanakkale geçilmedi şehidim
Divinum est opus sedare dolarem*
Uçan Payanda
Işık yok!
Geçmiş zaman olur ki hayali cihana değer!
Siyasi Pazarlama ve Satış
Kanser hücrelerinin katili bulundu
BAL'lı olmak ayrıcalıktır
Emniyet sübabı
Yorumsuz
Dakleşme benlen haşkeş gibiyem
Tarım fuarları ve aile çiftçiliği
Alışveriş Azizi
Def-i hacet kapağı
Ölmez ağacı
Nadide Ladin
Oturmayın
Çineli olmak
Alt Yapı
Merhaba