Takip Et
  • 15 Nisan 2015, Çarşamba

Mor cepkenliler!

İzmir’in işgalinden Milli Mücadele'ye geçiş dönemi, Kurtuluş Savaşı’nın önemli bir evresidir. Bu dönem, eşraf ile din adamı yurtsever subay ile aydınının el ele verdiği arayış dönemidir. Ve bu dönemin en önemli öznelerinden biri de kuşkusuz "mor cepkenli" Batı Anadolu Zeybekleridir. Onlar saf ve gerçek bir yurtseverlikle hareket ettiler.

Yukarıdaki giriş Aydın'ımızın önemli değerlerinden sevgili Ahmet Zeki Muslu'nun son eseri MOR CEPKENLİLER kitabının tanıtım paragrafından alıntıdır.

1952 yılında Çine Akçaova doğumlu Ahmet Zeki Muslu, 1975 yılından bu yana eserleri ülkenin saygın edebiyat dergilerinde ve gazetelerinde yayınlanmış bir yazın adamı. Şiir kitapları ve ilk gençlik romanlarından sonra tam bir ustalık şaheseri yazmış. Yer yer büyük usta Yaşar Kemal'i andıran bir üslubu var. Yerel Lehçe kullanarak yazdığı eser ustanın İnce Memed ve Çakırcalı romanlarından sonra özle yeniler için ilaç olacak bir bölge romanı.

Romanın kahramanları Çine yöresinde yaşamış gerçek kişiler. Pek çoğunun aynı adı taşıyan torunları arkadaşlarımız. Hiç kimseye tarihi gerçeklerin dışında pay verilmeyen kitap efelerin soygunlarını da anlatıyor Yunan’a başkaldırılarını da.

Roman karakterlerinden Kıllıoğlu'nun Cumhuriyetin ilk yıllarından sonra merkezi idareye karşı geldiği için sürgüne gönderildiğini biliyoruz. Ama yine de Albay Şefik, Yörük Ali, Hafız Hidayet, Tahir Aga, Ancindan Mustafa Ağa, yaşam öykülerini dinleyerek büyüdüğüm atalarımız.

Rahmetli anneannem Çine de belediye başkanı olduğu dönemde dedemiz Hafız Hidayet Efendinin ailesi üzerine tehditler artınca tüm kardeşlerini Söke’deki dostları Kocagözlerin çiftliği ne gönderdiğini aylarca orada kaldıklarını anlatmıştı. Dedemiz belinde silah her gece farklı bir yerde konaklayarak yaşamış. Ve eve döndüklerinde büyük nenem ayağından çizmesini çıkarırken ayak derisi de çizmeye kaynadığı için sıyrılıp gelmiş.

Tarih yöreye hakim bir ustanın kaleminde beni de çocukluk yıllarıma götürdü.

Bu arada Sayın Muslu 18 Nisan Cumartesi, Bulvar Sıla Kitabevinde okurlarıyla buluşup kitabını imzalayacak. Ben orada olacağım, sizleri de beklerim! 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.