Dr. Altuğ KARAKÖSE

BAL'lı olmak ayrıcalıktır

24 Şubat 2015, Salı

     

İlköğretim son sınıfta bugünlerde sınav ve sınav sonrası tercih ile ilgili bir heyecanlı bekleyiş var. Öğrenciler puanlarının yettiği bir okul için araştırmalar yapıyorlar. Aydın bu anlamda oldukça şanslı. Fen Lisesi, Anadolu Liseleri, düz liseler ve tabii her biri birbirinden iddialı özel okullar, kolejler ve bunlara her yıl eklenen yenileri. Aydın’da anne ve babalar kaliteli eğitim konusunda oldukça iddialılar. Bütçelerinin önemli bir kısmını çocuklarının eğitimi için harcamaktan imtina etmiyorlar.

Ben bugün komşu il İzmir’de mezunu olduğum okulumdan bahsetmek istiyorum. 1976 yılında çift sınavla orta öğretim için kaydolduğum BAL yani Bornova Anadolu Lisesi. Eski yıllarda İzmir Koleji ya da Maarif Koleji adıyla hizmet veren okulumuz geleneksel başarı odaklı yönetim anlayışı ile lise için iyi bir alternatif olabilir. Üyesi olduğum Mezunlar Vakfı ve Mütevelli heyetinin hazırladığı rapor son derece başarılı. İsterseniz www.balev.org.tr adresinden web sayfasına göz atabilirsiniz. Tüm mezunlara düzenli olarak e-bülten gönderen vakıf, arazinin önemli bir kısmında başka okullar kurulmasına rağmen halen oldukça geniş kampüsünde hizmet veriyor.

Arka bahçedeki köşk vakıf binası olarak hizmet veriyor. Okulda yatılı eğitim sonlanınca mezunların bağışları ile yaptırılan BALEVİ 20 odasıyla öğrencileri ağırlıyor. Okulda Ses adıyla başlatılan projede 120 koltuğun tamamı mezunlara bağış karşılığı verilmiş. Bağışçıların isimleri koltuklara yazılmış.

BAL spor kulübü erkekler voleybol 2’nciliği A grup lideri olarak 1. lig yolunda.

Bal mezunu mimarlar yeni okul binaları yapılırken yepyeni projeleri gönüllü olarak çizmişler. Ve bu projeleri Mili Eğitim Bakanlığı’na devretmişlerdir. BALEV burs kulübü 8 barınma bursu, 57 BAL Liseli öğrenim bursu, 69 BAL mezunu üniversite öğrenim bursu, 12 özel burs, 20 BAL mezunu olmayan üniversite öğrenim bursu ile oldukça iddialı. Okulda her yıl düzenlenen geleneksel Kültür ve Sanat Festivali, ayran günü, mezunların fotoğraf sergisi, tiyatro, orkestraların konserleri, mezunlarla yapılan söyleşiler, spor turnuvaları karnaval havası estirmektedir. Son sınıflara yönelik meslek tanıtım günlerine katılan mezunlar, çalışma hayatlarını anlatıp, bu konuda soruları cevaplarlar.

Eski yeni tüm mezunlar, her ayın 3 . perşembesi buluşmaktadırlar. Yılsonu partileri, gezginler kulübü, Ballı kahvaltılar tüm hızıyla devam.. Ve Bal mezunlarıyla çalışmak isteyen işverenler için BALİKİNSAN kaynakları kurulmuş.

Ve son olarak sizlerin de birçoğunu tanıdığınız Aydın’da yaşayan BAL mezunlarından bir demet ile bitirelim.

Sefa Sabuncuoğlu, Mehmet Çallıoğlu, İhsan Ayaydın, Arif Gürdal, Ali Riza Odabaşı, Engin Güney, Hedef Özgün, Okan Karaköse, Levent Candal, Ferah Sönmez, Berent Dişçigil, Mehmet Polatlı… Yazarın Tüm Yazıları
MASAL BU YA, YA DA YİĞİDE NEYLER ZULÜM
Işığınız bol olmasa mı acaba?
Çiğ insandan uzak, çiğ süte yakın yaşa!
BEYNİNİZİ CANLI TUTUN
AKILLI DEMOKRASİ
AKILLI ŞEHİR
Aydınspor
Ensenizi karartmayın
ŞAHİN BAŞKAN !
Andorra Prensliği
Sezonumuz başlıyor
ŞEMSİ TEBRİZİ'NİN 40 KURALI!
ALSANCAK GÜNLERİM!
İNNOVASYON!
HATIRŞİNAS !
BAŞIMIZ SAĞOLSUN!
IPARD – TKDK Hibeleri
İnanç ve felsefe
Aforizmalar
Margarin
Karadutum çatalkaram
ZE MAYS: Mısır'ın Tehdit Zinciri
Sakın geç kalma erken gel
Eğitimde geleneksel efsane
Tülü festivali
Baba oğluna vermez
Beyaz Kral!
Sağlam kafa için sağlam vücut
Geç kalmayın
Unut gitsin!
Kaybetmek için kaybetmelisin
Çocuktuk ve Ramazan'dı!
Sıkıntıyı yağla sav gitsin
Çölde bir vaha
Ser ver de sırrını verme sakın!
Uyuyakalmayın
Yanarken Dikkat
Hipertansiyon
İslam ve içki
PULYA kuşları!
Cavur cuvarası
Mor cepkenliler!
Ağır ağır!
Yerel Liderler!
AFS/Türk kültür vakfı
Ambulans şoförlerinin mucizesi!
Aydın Futbolunun Mihenk Taşı!
Xena-Zeyna-Savaşçı Prenses
Şeker mi ağu mu?
Urgancılar ayırın tülüleri
Çanakkale geçilmedi şehidim
Divinum est opus sedare dolarem*
Uçan Payanda
Işık yok!
Geçmiş zaman olur ki hayali cihana değer!
Siyasi Pazarlama ve Satış
Kanser hücrelerinin katili bulundu
BAL'lı olmak ayrıcalıktır
Emniyet sübabı
Yorumsuz
Dakleşme benlen haşkeş gibiyem
Tarım fuarları ve aile çiftçiliği
Alışveriş Azizi
Def-i hacet kapağı
Ölmez ağacı
Nadide Ladin
Oturmayın
Çineli olmak
Alt Yapı
Merhaba