Dr. Altuğ KARAKÖSE

Merhaba

4 Şubat 2015, Çarşamba

     

Beni iyi tanıyan dostlarım eminim 'Bir bu kalmıştı uğraşmadığın' diye düşünüyorlardır. Öyle ya; dernek yöneticiliği, Aydınspor 1923 yöneticiliği, çiftçilik, doktorluk, telekom bayiliği, tüp bayiliği v.s v. s... Hangi taşı kaldırsanız altında ben..

Ama yapacak bir şey yok pek çok işle meşgul olmak sanırım benim fıtratımda var. Çok sevdiğim kitap okuma işini de böyle götürüyorum. Aynı anda başucumda 4-5 kitap. Her birinde birer ayraç. O akşam canım hangi mevzuya odaklanmak isterse onu elime alırım. Bu Phil Jackson NBA anıları da olabilir, bir Ahmet Ümit romanı da. Kimi zaman MESNEVİ ile soluklanırım, kimi zaman Aydın Boysan üstadın hınzır kalemiyle keyiflenirim.

Anneme orarsanız, iflah olmaz bir hiperaktif olduğumu düşünüyor. 'O zamanlar ne bu teşhis ne de tedavisi bilinmiyordu, o yüzden sen böyle yetiştin' dedi bana. Ancak bana bugün gelseler ve tıp dışında hangi meslek deseler hemen hukuk, öğretmenlik ve gazetecilik derim. Hukuk ve öğretmenlik sevdam başlı başına başka yazı konuları olabilir.

Ama gazetecilik; yaz kış yağmur çamur demeden haber peşinde koşan insanlar, ulusal basında bir haberi kendi imzasıyla yayınlansın diye yanıp tutuşan gençler. Belli bazı isimlerin dışında, ucu ucuna gelirlerle geçirilen bir ömür. Kimi zaman savaş meydanlarında bir kaza, kimi zaman haber peşindeyken yakalayan bir kalp krizi, bazen de suikastlarla gelen ecel...

İnanılmaz şövalye ruhlu insanlar bence. Aydın’da Aydınspor kongresinde göreve talip yok, bir bakmışsınız basın emekçileri listeyi hazırlayıp varız demişler. Aydın'ın sorunlarına siyasetçilerden bile daha fazla hakim olan bu insanlar yeri geldiğinde en cesur soruları sorup kendi yorumlarını da köşelerinde paylaşmaktan çekinmiyorlar. Amerika'da Watergate skandalını ortaya çıkartan da gazeteci , Wikileaks belgelerini yayınlayanlar ya da kaçak göçmen dramlarını bizlere duyuranlar da hep gazeteciler.

İşte bu basın dünyasının bana göre çok önemli bir bileşeni de yerel basın ve onun emekçileri. Yurtdışında yaşamış olanlar bilirler, neredeyse her mahallenin ayrı bir gazetesi çıkar. Ve ister okul formasıyla sayı atın ister kilise korosunda şarkı söyleyin yerel basında haber olmak haklı bir gurur kaynağıdır. Hatta filmlerde Vahşi Batıda bile basılan yerel gazeteleri görürüz. İşte tüm bunları alt alta eklediğimde, sevgili DENGE yönetiminden gelen 'Yazar mısın?' teklifini gururla kabul ettim. Yıllar içerisinde dağarcığımda birikenleri paylaşma fırsatı diye düşündüm.

Tabii baştan deklare edelim ki; ben profesyonel bir basın çalışanı değilim. Ne okullu ne de alaylı bir kariyerim de yok. Bu işe ömrünü adamış dostlara saygısızlık etmek istemem. Bu köşede kimi zaman uluslararası basından bir makale alıntılamak, kimi zaman spor ve sağlık ve tabii Aydınlının olmazsa olmazı siyasi arenaya arada bir göz atmak, hedefim bu. Özellikle hiçbir siyasi oluşum ya da gurupla ilgim olmadığından biraz nalına biraz da mıhına yazarsam darılmaca gücenmece olmasın.

Bu anlamda köşemin adını da 'Plasebo' koydum. Tıpta asıl ilacın yerine verilen bir tür feyk ilaç. Kimi zaman tuzlu su kimi zaman da pudra şekeri. Ama genelde hastayı rahatlatıp kendini iyi hissetmesini sağlayan şey…

Gerçek bir kalem üstadı olamasak ta birazcık benzetmeye çalışırız diye düşünüyorum. Umarım bu köşede paylaştıklarım 'Baki kalan kubbelerinizde hoş sadalar' bırakır.

Sağlıcakla!!! Yazarın Tüm Yazıları
MASAL BU YA, YA DA YİĞİDE NEYLER ZULÜM
Işığınız bol olmasa mı acaba?
Çiğ insandan uzak, çiğ süte yakın yaşa!
BEYNİNİZİ CANLI TUTUN
AKILLI DEMOKRASİ
AKILLI ŞEHİR
Aydınspor
Ensenizi karartmayın
ŞAHİN BAŞKAN !
Andorra Prensliği
Sezonumuz başlıyor
ŞEMSİ TEBRİZİ'NİN 40 KURALI!
ALSANCAK GÜNLERİM!
İNNOVASYON!
HATIRŞİNAS !
BAŞIMIZ SAĞOLSUN!
IPARD – TKDK Hibeleri
İnanç ve felsefe
Aforizmalar
Margarin
Karadutum çatalkaram
ZE MAYS: Mısır'ın Tehdit Zinciri
Sakın geç kalma erken gel
Eğitimde geleneksel efsane
Tülü festivali
Baba oğluna vermez
Beyaz Kral!
Sağlam kafa için sağlam vücut
Geç kalmayın
Unut gitsin!
Kaybetmek için kaybetmelisin
Çocuktuk ve Ramazan'dı!
Sıkıntıyı yağla sav gitsin
Çölde bir vaha
Ser ver de sırrını verme sakın!
Uyuyakalmayın
Yanarken Dikkat
Hipertansiyon
İslam ve içki
PULYA kuşları!
Cavur cuvarası
Mor cepkenliler!
Ağır ağır!
Yerel Liderler!
AFS/Türk kültür vakfı
Ambulans şoförlerinin mucizesi!
Aydın Futbolunun Mihenk Taşı!
Xena-Zeyna-Savaşçı Prenses
Şeker mi ağu mu?
Urgancılar ayırın tülüleri
Çanakkale geçilmedi şehidim
Divinum est opus sedare dolarem*
Uçan Payanda
Işık yok!
Geçmiş zaman olur ki hayali cihana değer!
Siyasi Pazarlama ve Satış
Kanser hücrelerinin katili bulundu
BAL'lı olmak ayrıcalıktır
Emniyet sübabı
Yorumsuz
Dakleşme benlen haşkeş gibiyem
Tarım fuarları ve aile çiftçiliği
Alışveriş Azizi
Def-i hacet kapağı
Ölmez ağacı
Nadide Ladin
Oturmayın
Çineli olmak
Alt Yapı
Merhaba