Dr. Altuğ KARAKÖSE

Eğitimde geleneksel efsane

25 Aralık 2015, Cuma

     

Tanıdığım her öğrenciye verdiğim bir öğüt var. "Geleneği olan eğitim kurumlarında tahsil yapın. Ve geleneksel meslek gruplarından birini tercih edin "Aydın için konuşursak; Ortaklar öğretmen lisesi, Aydın Fen Lisesi, Adnan Menderes Anadolu Lisesi, Ted Ege Koleji, Başak Koleji, Süleyman Demirel Anadolu Lisesi, Atatürk Anadolu Lisesi bir çırpıda aklıma geliveren geleneği olan ve bu geleneği sürdüren eğitim kurumlarımızdır. Bu okullar sürekli bir kalite standardını korumak için gayret gösterirler. Veliler, okul aile birliği, eski mezunlar el birliğiyle okul ve eğitim daha iyi olsun diye çırpınırlar.

Birkaç gün önce böylesine geleneği olan bir eğitim abidesinden mezun olmuş olmanın gururunu yaşadım. Okulum Bornova Anadolu Lisesi eğitim Vakfı tarafından her yılsonu düzenlenen "Beyaz Geceler "balosuna katıldık. Katıldık diyorum çünkü bu baloya her yıl maaile katılmayı seviyorum.Bu senenin sloganları; -Beyaz evrenseldir. -Beyaz bütündür. -Beyaz dinamiktir.-Beyaz aydınlıktır.-Beyaz barıştır.olarak seçilmişti.

Beyaz yatırım ödülü 1970 mezunu Prof.Dr. Mahmut Kaskaloğlu'na verildi.Başarılı hastane yatırımları dolayısıyla. Kendisi eski bir AFS li abimiz olduğundan gururumuz katlandı. Beyaz Düşünce ödülü 1979'lu Prof. Dr. Fazıl Apaydın 'a verildi. Dünyanın her köşesinde yüz ve burun estetiği ameliyatları yapan bu değerli bilim adamı Dünya yüz burun estetikcileri Derneği Başkanlığı na seçildi. Beyaz Yorum ödülü ise 1994 'lü İnan Temelkuran 'ın oldu. Yurtdışında Sinemacılık alanında kazandığı ödüllerden dolayı. Aynı zamanda eski mezunlardan Yazar Ece Temelkuran 'ın da kardeşi. Okul dışından hayata değer katan insanlarımıza verilen ödülü ise Türk tiyatrosunun efsane hocalarından Prof. Özdemir Nutku beyefendi aldılar.

Gurur dolu bir geceydi. Kızım hemen yanında oturan 9 Eylül Mimarlıkta öğretim görevlisi bir eski mezunla sohbet ederken; oğlum Türkiye'nin en önemli perakende şirketlerinden birinin genel müdürü ile sohbet etme şansı buldu. Ayrıca 1965 yılı mezunları da 50. Yıllarını kutladılar. Ben doğduğum yıl onlar lisemizden mezun olmuşlar. Gelenekten kastım bu. Ayrıca benden yıllar önce mezun olmuş benimle aynı okul numarasını taşımış bir Vali ağabeyimle de tanıştım.

Gecede Türkiyenin 1.ligdeki 12 voleybol takımından biri olan Balsporumuzun aynı zamanda eski bir mezun olan başkanı da ödül aldı. Ve yıllar önce yatılı eğitim durdurulunca bizleri Mütevelli heyetine kaydedip Balevini bağışlar la inşa eden Behzat ağabeyimizde bizlerleydi o gece.

Koltuklarım kabarmış. ,gözlerim nemli dolaştım tüm gece boyunca.Aklımda 11 yaşında bir çocuk olarak çektiğim zorluklar kalmamıştı sadece güzel anılar mutluluk ve gurur. Yaşasın gelenekler. Yaşasın geleneği olan ve bunu devam ettirebilen tüm kurumlar.Yazarın Tüm Yazıları
MASAL BU YA, YA DA YİĞİDE NEYLER ZULÜM
Işığınız bol olmasa mı acaba?
Çiğ insandan uzak, çiğ süte yakın yaşa!
BEYNİNİZİ CANLI TUTUN
AKILLI DEMOKRASİ
AKILLI ŞEHİR
Aydınspor
Ensenizi karartmayın
ŞAHİN BAŞKAN !
Andorra Prensliği
Sezonumuz başlıyor
ŞEMSİ TEBRİZİ'NİN 40 KURALI!
ALSANCAK GÜNLERİM!
İNNOVASYON!
HATIRŞİNAS !
BAŞIMIZ SAĞOLSUN!
IPARD – TKDK Hibeleri
İnanç ve felsefe
Aforizmalar
Margarin
Karadutum çatalkaram
ZE MAYS: Mısır'ın Tehdit Zinciri
Sakın geç kalma erken gel
Eğitimde geleneksel efsane
Tülü festivali
Baba oğluna vermez
Beyaz Kral!
Sağlam kafa için sağlam vücut
Geç kalmayın
Unut gitsin!
Kaybetmek için kaybetmelisin
Çocuktuk ve Ramazan'dı!
Sıkıntıyı yağla sav gitsin
Çölde bir vaha
Ser ver de sırrını verme sakın!
Uyuyakalmayın
Yanarken Dikkat
Hipertansiyon
İslam ve içki
PULYA kuşları!
Cavur cuvarası
Mor cepkenliler!
Ağır ağır!
Yerel Liderler!
AFS/Türk kültür vakfı
Ambulans şoförlerinin mucizesi!
Aydın Futbolunun Mihenk Taşı!
Xena-Zeyna-Savaşçı Prenses
Şeker mi ağu mu?
Urgancılar ayırın tülüleri
Çanakkale geçilmedi şehidim
Divinum est opus sedare dolarem*
Uçan Payanda
Işık yok!
Geçmiş zaman olur ki hayali cihana değer!
Siyasi Pazarlama ve Satış
Kanser hücrelerinin katili bulundu
BAL'lı olmak ayrıcalıktır
Emniyet sübabı
Yorumsuz
Dakleşme benlen haşkeş gibiyem
Tarım fuarları ve aile çiftçiliği
Alışveriş Azizi
Def-i hacet kapağı
Ölmez ağacı
Nadide Ladin
Oturmayın
Çineli olmak
Alt Yapı
Merhaba