Takip Et
  • 25 Aralık 2015, Cuma

Eğitimde geleneksel efsane

Tanıdığım her öğrenciye verdiğim bir öğüt var. "Geleneği olan eğitim kurumlarında tahsil yapın. Ve geleneksel meslek gruplarından birini tercih edin "Aydın için konuşursak; Ortaklar öğretmen lisesi, Aydın Fen Lisesi, Adnan Menderes Anadolu Lisesi, Ted Ege Koleji, Başak Koleji, Süleyman Demirel Anadolu Lisesi, Atatürk Anadolu Lisesi bir çırpıda aklıma geliveren geleneği olan ve bu geleneği sürdüren eğitim kurumlarımızdır. Bu okullar sürekli bir kalite standardını korumak için gayret gösterirler. Veliler, okul aile birliği, eski mezunlar el birliğiyle okul ve eğitim daha iyi olsun diye çırpınırlar.

Birkaç gün önce böylesine geleneği olan bir eğitim abidesinden mezun olmuş olmanın gururunu yaşadım. Okulum Bornova Anadolu Lisesi eğitim Vakfı tarafından her yılsonu düzenlenen "Beyaz Geceler "balosuna katıldık. Katıldık diyorum çünkü bu baloya her yıl maaile katılmayı seviyorum.Bu senenin sloganları; -Beyaz evrenseldir. -Beyaz bütündür. -Beyaz dinamiktir.-Beyaz aydınlıktır.-Beyaz barıştır.olarak seçilmişti.

Beyaz yatırım ödülü 1970 mezunu Prof.Dr. Mahmut Kaskaloğlu'na verildi.Başarılı hastane yatırımları dolayısıyla. Kendisi eski bir AFS li abimiz olduğundan gururumuz katlandı. Beyaz Düşünce ödülü 1979'lu Prof. Dr. Fazıl Apaydın 'a verildi. Dünyanın her köşesinde yüz ve burun estetiği ameliyatları yapan bu değerli bilim adamı Dünya yüz burun estetikcileri Derneği Başkanlığı na seçildi. Beyaz Yorum ödülü ise 1994 'lü İnan Temelkuran 'ın oldu. Yurtdışında Sinemacılık alanında kazandığı ödüllerden dolayı. Aynı zamanda eski mezunlardan Yazar Ece Temelkuran 'ın da kardeşi. Okul dışından hayata değer katan insanlarımıza verilen ödülü ise Türk tiyatrosunun efsane hocalarından Prof. Özdemir Nutku beyefendi aldılar.

Gurur dolu bir geceydi. Kızım hemen yanında oturan 9 Eylül Mimarlıkta öğretim görevlisi bir eski mezunla sohbet ederken; oğlum Türkiye'nin en önemli perakende şirketlerinden birinin genel müdürü ile sohbet etme şansı buldu. Ayrıca 1965 yılı mezunları da 50. Yıllarını kutladılar. Ben doğduğum yıl onlar lisemizden mezun olmuşlar. Gelenekten kastım bu. Ayrıca benden yıllar önce mezun olmuş benimle aynı okul numarasını taşımış bir Vali ağabeyimle de tanıştım.

Gecede Türkiyenin 1.ligdeki 12 voleybol takımından biri olan Balsporumuzun aynı zamanda eski bir mezun olan başkanı da ödül aldı. Ve yıllar önce yatılı eğitim durdurulunca bizleri Mütevelli heyetine kaydedip Balevini bağışlar la inşa eden Behzat ağabeyimizde bizlerleydi o gece.

Koltuklarım kabarmış. ,gözlerim nemli dolaştım tüm gece boyunca.Aklımda 11 yaşında bir çocuk olarak çektiğim zorluklar kalmamıştı sadece güzel anılar mutluluk ve gurur. Yaşasın gelenekler. Yaşasın geleneği olan ve bunu devam ettirebilen tüm kurumlar.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.