Dr. Altuğ KARAKÖSE

Uyuyakalmayın

12 Mayıs 2015, Salı

     

Araştırmalar, uyku esnasında ideal oda sıcaklığının 16-20 derece arası olması gerektiğini söylüyor. Bu derecenin altında ya da üstünde uyuyunca dinlenemiyormuşuz. Termoregülasyon-vücudun ısı dağıtım sistemi-uyku siklusunuza bağlı. Uykusuzluk Immune (bağışıklık) sistemi üzerinde de etkili. Yeterince uyuyamayanlarda kronik hastalıklar daha süniversitelüyor..

Uyurken vücudumuzun iç ısısı günün en düşük düzeyine iniyor. Özellikle uykuya daldıktan 4 saat sonra bu ısı düşüşü çok belirgin. Araştırmalar uykusuzluk çekenler de vücut iç ısısının yüksek olduğunu gösteriyor. Pek çok bilim adamı vücut iç ısısını düşürmeyi başarırsak, uyku durumuna geçmenin kolaylaşacağına inanıyor. Örneğin; ılık bir duş alın ve yatın, daha kolay ve keyifli uyuyorsunuz. Vücudun özellikle de başın serin olması, uyku için çok önemli. Eskilerin deyimiyle 'Ayağını sıcak başını serin' tutmalı insan. Pittsburgh tıp okulu araştırmacıları kronik uykusuzluk çeken deneklerin başlarına soğutucu başlıklar takarak, normal insanlar gibi uyumalarını sağlamışlar.

Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü serin bir odada uyumanın, sağlık yönünden kalori ve yağ yakıcı özellikleri olduğunu açıkladı. Virginia Halksağlığı Ünitesi Endokrin ve Metabolizma Bölüm Başkanı Dr. Francesco Celi, oda sıcaklığında çok az bir düşmenin dahi kalori yakıcı ve yüksek kan şekerini düşürücü etkisi olduğunu iddia ediyor. Oxford üniversite sinden Prof. Russel Foster iyi bi uyku için pijamasız yatmayı öneriyor. .Çünkü üzerimizde çok fazla giysi olursa vücut ısı regulasyonu daha zor gerçekleşiyor. Hani Marilyn Monroe'ya sormuşlar, 'uyurken ne giyersiniz' diye. O da cevap vermiş. ' Yatakta üzerimde sadece Chanel 5 olur'.

Az uyumak ciddi sıkıntı.

Beyinde küçülmeye ve Alzheimer Hastalığına sebep oluyor. Kilo vermenize engel oluyor. Şeker hastalığına yakalanma riskini artırıyor. Tümörleri büyümesini kolaylaştırıyor. Erken yaşlanma sebebi. Yüksek tansiyona yol açıyor.

Derin uyku fazı vücudun en çok dinlendiği evre. Bu evrede bazı deneklere beyin dalgaları ile uyumlu sesler dinletilince derin uyku uzarmış. Komik gelebilir ama elektrik süpürgeleri bu tip sesler çıkartıyorlarmış. Vantilatörler de öyle. Yaz geldi açın vantilatörü paşalar gibi uyuyun.

Uykunun düşmanları; ağır akşam yemeği, aşırı alkol tüketimi, fazla kahve içmek, bitter çikolata diye tarif ediliyor. Ama en büyük düşmanı iPad ve cep telefonu… Siz siz olun, yatağa gitmeden 3 saat önce bu tip cihazları kapatın.

Malum pek azımız kafayı koyar koymaz uyuyabilen cinsteniz. Geri kalanlarımız da bu yazıyı kesip başuçlarına koysunlar bence.

Sayın Süleyman Demirel'den bir alıntı ile bitirelim. Memleketin halini soranlara, "RAHAT UYUYUN AMA UYUYAKALMAYIN" demiş.Yazarın Tüm Yazıları
MASAL BU YA, YA DA YİĞİDE NEYLER ZULÜM
Işığınız bol olmasa mı acaba?
Çiğ insandan uzak, çiğ süte yakın yaşa!
BEYNİNİZİ CANLI TUTUN
AKILLI DEMOKRASİ
AKILLI ŞEHİR
Aydınspor
Ensenizi karartmayın
ŞAHİN BAŞKAN !
Andorra Prensliği
Sezonumuz başlıyor
ŞEMSİ TEBRİZİ'NİN 40 KURALI!
ALSANCAK GÜNLERİM!
İNNOVASYON!
HATIRŞİNAS !
BAŞIMIZ SAĞOLSUN!
IPARD – TKDK Hibeleri
İnanç ve felsefe
Aforizmalar
Margarin
Karadutum çatalkaram
ZE MAYS: Mısır'ın Tehdit Zinciri
Sakın geç kalma erken gel
Eğitimde geleneksel efsane
Tülü festivali
Baba oğluna vermez
Beyaz Kral!
Sağlam kafa için sağlam vücut
Geç kalmayın
Unut gitsin!
Kaybetmek için kaybetmelisin
Çocuktuk ve Ramazan'dı!
Sıkıntıyı yağla sav gitsin
Çölde bir vaha
Ser ver de sırrını verme sakın!
Uyuyakalmayın
Yanarken Dikkat
Hipertansiyon
İslam ve içki
PULYA kuşları!
Cavur cuvarası
Mor cepkenliler!
Ağır ağır!
Yerel Liderler!
AFS/Türk kültür vakfı
Ambulans şoförlerinin mucizesi!
Aydın Futbolunun Mihenk Taşı!
Xena-Zeyna-Savaşçı Prenses
Şeker mi ağu mu?
Urgancılar ayırın tülüleri
Çanakkale geçilmedi şehidim
Divinum est opus sedare dolarem*
Uçan Payanda
Işık yok!
Geçmiş zaman olur ki hayali cihana değer!
Siyasi Pazarlama ve Satış
Kanser hücrelerinin katili bulundu
BAL'lı olmak ayrıcalıktır
Emniyet sübabı
Yorumsuz
Dakleşme benlen haşkeş gibiyem
Tarım fuarları ve aile çiftçiliği
Alışveriş Azizi
Def-i hacet kapağı
Ölmez ağacı
Nadide Ladin
Oturmayın
Çineli olmak
Alt Yapı
Merhaba