Dr. Altuğ KARAKÖSE

Ölmez ağacı

10 Şubat 2015, Salı

     

2 sene kadar önceydi sanırım İstanbul Kadir Has Üniversite’sinde İstanbul Ticaret Odası’nın düzenlediği bir zeytin ve zeytinyağı üzerine toplantı vardı. Başka bir iş için İstanbul’daydım dönüşümü erteleyip toplantıya gittim. Üniversite salonunda toplasan 70-80 kişi ya var ya yoktuk. .30 kişi kadarı Ayvalık tan, 20 kişi civarı Akhisar’dan 10 kişi kadar da Bodrum’dan gelmişler. İstanbul’dan ise konuşmacılar ve Ticaret Odası yetkilileri dışında kimse yoktu... Aydın ilindeki 21 milyon zeytin ağacının temsilcisi olarak ise tahmin edebileceğiniz gibi bu fakir tek basınaydı. .

Sabahtan ihracatta yaşanan zorluklar, ağaç sayısının siparişler için yetersizliği gibi konular konuşuldu. Prof. Dr. Yahya Laleli yurtdışında firmasıyla katıldığı kalite yarışmalarında aldığı ödüller den bu sayede ürettiği değişik aromalı yağları nasıl yüksek fiyatlarla sattıklarından bahsetti. Akhisarlılar 10 yıldır tütün tarlalarını zeytinliğe çevirerek 13 milyon ağacı nasıl ürettiklerini anlattılar. Ayvalıklılar her zamanki gibi bizim y ağımız daha kaliteli havalarındaydılar. Asıl ilginç konular öğleden sonra ya kalmıştı. Organik yumurta denince akla gelen Yavuz hoca kanserle mücadeleden bahsetti. İki şey önemli dedi. 1) vücut ısısını arttırmak 2) Akdeniz tipi beslenme. Ve olmazsa olmaz her gün iki kaşık natürel zeytinyağı. Riviera ya da raf ömrü uzatılmış yağlar değil. Bildiğin köylünün yağı. Tabi soğuk sıkım tercih sebebi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi nöroloji ana bilim dalından İrfan hoca"20 yıldır hasta muayene etmiyorum Laboratuvar da insan ömrü nü uzatma çalışmaları yapıyoruz."dedi. Onlar da iki şey bulmuslar. 1.Gunasiri oruç tutarak yaşamak ki bu pek mümkün değil.2.Akdeniz tipi beslenme.

Bu arada delice yağının çok daha kaliteli olduğu hatta içine yaprak karıştırılmış delice yağının adeta ilaç olduğu vurgulandı. Geçtiğimiz yıllarda Çine de düzenlenen bir zeytinyağı toplantısında da ömrünü zeytin e adamış 87 yaşında İsrailli bir profesör konuşmacı deniz suyunu artıp zeytin yetiştirme mücadelelerini anlatmıştı. Biz ağzımız açık belki de yaşı nedeniyle bir daha dinleme fırsatı bulamayacağımız bu efsaneyi dinlerken, arka sıralardan nasılsa toplantıya katılmış bir yerel kooperatif yöneticisi bağırdı. "Biz buraya siyonizm propagandası dinlemeye gelmedik"

Bir yanda ömürlerini bilime adamış insanların mütevazı sunumları, diğer yanda Yahudiler arkalarına saklanmak için zeytin ağacı dikimini teşvik ediyor zihniyeti. Beni asıl endişelendiren ise bunların hiçbirisi değil. Ben günümüz gençliğini ele geçiren vurdumduymazlık hastalığına üzülüyorum. Gençler ne zeytin ağacı dikip meyve vermesini beklemekle ilgililer ne de 1 litre yağı şişeye koyup marka oluşturmakla. Halbuki bizim bugün izlediğimiz ağaçlar büyük dedelerimizden kalma. Ve zeytinyağı markalarımız olursa 15-20 liraya yağ satmak işten bile değil. Zeytindostu diye bir derneğe üyeyim ama bizim bölgemizde zeytin dostu olmak yeterli değil. Zeytin delisi olmak gerek. Sizi bilmem ama ben darağacında bile olsam sonsözüm zeytinyağı zeytin organik marka olacaktır.Yazarın Tüm Yazıları
MASAL BU YA, YA DA YİĞİDE NEYLER ZULÜM
Işığınız bol olmasa mı acaba?
Çiğ insandan uzak, çiğ süte yakın yaşa!
BEYNİNİZİ CANLI TUTUN
AKILLI DEMOKRASİ
AKILLI ŞEHİR
Aydınspor
Ensenizi karartmayın
ŞAHİN BAŞKAN !
Andorra Prensliği
Sezonumuz başlıyor
ŞEMSİ TEBRİZİ'NİN 40 KURALI!
ALSANCAK GÜNLERİM!
İNNOVASYON!
HATIRŞİNAS !
BAŞIMIZ SAĞOLSUN!
IPARD – TKDK Hibeleri
İnanç ve felsefe
Aforizmalar
Margarin
Karadutum çatalkaram
ZE MAYS: Mısır'ın Tehdit Zinciri
Sakın geç kalma erken gel
Eğitimde geleneksel efsane
Tülü festivali
Baba oğluna vermez
Beyaz Kral!
Sağlam kafa için sağlam vücut
Geç kalmayın
Unut gitsin!
Kaybetmek için kaybetmelisin
Çocuktuk ve Ramazan'dı!
Sıkıntıyı yağla sav gitsin
Çölde bir vaha
Ser ver de sırrını verme sakın!
Uyuyakalmayın
Yanarken Dikkat
Hipertansiyon
İslam ve içki
PULYA kuşları!
Cavur cuvarası
Mor cepkenliler!
Ağır ağır!
Yerel Liderler!
AFS/Türk kültür vakfı
Ambulans şoförlerinin mucizesi!
Aydın Futbolunun Mihenk Taşı!
Xena-Zeyna-Savaşçı Prenses
Şeker mi ağu mu?
Urgancılar ayırın tülüleri
Çanakkale geçilmedi şehidim
Divinum est opus sedare dolarem*
Uçan Payanda
Işık yok!
Geçmiş zaman olur ki hayali cihana değer!
Siyasi Pazarlama ve Satış
Kanser hücrelerinin katili bulundu
BAL'lı olmak ayrıcalıktır
Emniyet sübabı
Yorumsuz
Dakleşme benlen haşkeş gibiyem
Tarım fuarları ve aile çiftçiliği
Alışveriş Azizi
Def-i hacet kapağı
Ölmez ağacı
Nadide Ladin
Oturmayın
Çineli olmak
Alt Yapı
Merhaba