Dr. Altuğ KARAKÖSE

Def-i hacet kapağı

12 Şubat 2015, Perşembe

     

Aydın’ın güzide ceridesi DENGE’de hacet kapağında yazmakta olan, Cem Ulucan nam yeni yetme muharrir arayıp, "Abi köşemde sizi yazdım" dediğinde pek bi keyifle gazeteyi getirtip okumaya karar verdim. Malum bu genç stajyerler yazılarında usta kalemleri konu edip kendilerine takdir beklerler. Okumaz olaydım. Aynen şöyle yazmış velet.

"Miş-Muş . Denge Gazetesi'nde Altuğ Karaköse diye biri yazmaya başlamış. Emin Aydın, 'Bu adamın yazıları klozetten daha çok okunur' diye iddialı konuşuyormuş. Eyyy Dr. Altuğ Karaköse, bu ne böyle kardeşim her gün başka bi konu yazıyormuşsun. On parmağında on marifet varmış. Akıllı olacakmışsın, anahtarını alırmışım" Buyurun buradan yakın. Aklınca bana sallayarak meşhur olacak sabi. Sordum tevellüdü 1975 imiş. Benim Bornova Anadolu Lisesi’ni kazanan 2 kişiden biri olduğum sene, buncağız portakal vitamininden muhterem pederine transfer olma telaşında imiş. Hoş belki de o daldan hiç inmese de olurdu ya neyse. O zaman iş başa düştü. Bu Jim bey evladım gibi düşünenlere biraz kendimizden söz edelim.

Çine’de tek gazete bayii Talat amcaya beni babam götürdüğü zaman 1971 yılıydı ve ben okumayı henüz sökmüş tüm. 'Altuğ hangi kitabı isterse ver abi' dedi. Faturayı da gazete faturası ile gönderirsin. Vay sen misin bunu diyen. Ayşecik ile başlayıp Kemalettin Tuğcu ile devam eden serüven kimi zaman yaşımın üzerinde de olsa Aziz Nesin, Fakir Baykurt, Bekir Yıldız, Jack London, Maksim Gorki, Dostoyevski serilerini tamamlayarak devam etti. Sıra köşe yazarlarına gelmişti. Babam ona yazıları okuyup yorumlamamdan zevk alırdı. Anadolu Lisesi’nde gece yatakta Yaşar Kemal okurken Belletmene yakalanırdım. Bu arada ufaktan ticarete de başlamıştım. Kitaplarımı kiraya veriyor, kazancımı yeni kitaplara yatırıyordum. Tahmin edeceğiniz üzere para tatlı geldi. Aksekili genlerim ticaret yap diye beni dürtünce, Manisa’dan mesir macunu, Bornova’dan süt getirip okulda pazarladım. Kantinci Özden abi rahmetli ben AFS sınavını kazanıp son sene Amerika’ya gidince oh çekti. Amerika’da kar temizleyip çim biçme kesmeyince, inşaatlarda tuğla taşıyıp bowling salonlarında çalıştım. Dönünce dershane tabi i Türk Amerikan Derneği’nde İngilizce öğretmenliği, profesyonel futbol oyunculuğu, HİSDAŞ Halkla İlişkiler Şirketi ve özel hastanelerde yabancı hastalar için çevirmenlik. Okul bitince 3 ay Rusya dil eğitimi, sonra mecburi hizmet.

Ben Van Muradiye İlçesi Ernis Köyü’nde sağlık ocağında çalışır iken muhtemelen Cem kardeşimin bıyıkları terlesek mi terlemesek mi diye ikilem yaşıyorlardı. Ve ben deli gibi kitap okumaya devam ediyordum. Sonrası malum siyaset, bürokrasi ve ticaret ama hep okuyup yorumlayarak, gözlemle geçen yıllar. Dernek ve spor kulübü yöneticiliği. DENGE bunca okunmuştan süzülenlerin paylaşıldıģı zemin oldu. İyi mi oldu kötü mü kararı okur verecek.

Bana sorarsan Emin Aydın bizi tiraj için tatlı bir tuzağa çekiyor. Ama itiraf edeyim ben köşende yer almaktan hoşnut oldum. Dudaklarımda müstehzi bir ifadeyle seni okumaya devam edeceğim. Senin tarzını büyük usta Oscar Wilde’ın dizeleriyle tanımlayıp veda ediyorum.

"Düş gücü bulunmayanların son sığınağıdır tutarlılık, sığ olanların tek sığınağı ciddiliktir. Hiç kimseyi dinleyemem anlatımının hoşluğu ya da konusunun güzelliğiyle beni çekmedikçe. Övülünce alçak gönüllü olurum, ama sövülünce yıldızlara eriştiğimi anlarım." Yazarın Tüm Yazıları
MASAL BU YA, YA DA YİĞİDE NEYLER ZULÜM
Işığınız bol olmasa mı acaba?
Çiğ insandan uzak, çiğ süte yakın yaşa!
BEYNİNİZİ CANLI TUTUN
AKILLI DEMOKRASİ
AKILLI ŞEHİR
Aydınspor
Ensenizi karartmayın
ŞAHİN BAŞKAN !
Andorra Prensliği
Sezonumuz başlıyor
ŞEMSİ TEBRİZİ'NİN 40 KURALI!
ALSANCAK GÜNLERİM!
İNNOVASYON!
HATIRŞİNAS !
BAŞIMIZ SAĞOLSUN!
IPARD – TKDK Hibeleri
İnanç ve felsefe
Aforizmalar
Margarin
Karadutum çatalkaram
ZE MAYS: Mısır'ın Tehdit Zinciri
Sakın geç kalma erken gel
Eğitimde geleneksel efsane
Tülü festivali
Baba oğluna vermez
Beyaz Kral!
Sağlam kafa için sağlam vücut
Geç kalmayın
Unut gitsin!
Kaybetmek için kaybetmelisin
Çocuktuk ve Ramazan'dı!
Sıkıntıyı yağla sav gitsin
Çölde bir vaha
Ser ver de sırrını verme sakın!
Uyuyakalmayın
Yanarken Dikkat
Hipertansiyon
İslam ve içki
PULYA kuşları!
Cavur cuvarası
Mor cepkenliler!
Ağır ağır!
Yerel Liderler!
AFS/Türk kültür vakfı
Ambulans şoförlerinin mucizesi!
Aydın Futbolunun Mihenk Taşı!
Xena-Zeyna-Savaşçı Prenses
Şeker mi ağu mu?
Urgancılar ayırın tülüleri
Çanakkale geçilmedi şehidim
Divinum est opus sedare dolarem*
Uçan Payanda
Işık yok!
Geçmiş zaman olur ki hayali cihana değer!
Siyasi Pazarlama ve Satış
Kanser hücrelerinin katili bulundu
BAL'lı olmak ayrıcalıktır
Emniyet sübabı
Yorumsuz
Dakleşme benlen haşkeş gibiyem
Tarım fuarları ve aile çiftçiliği
Alışveriş Azizi
Def-i hacet kapağı
Ölmez ağacı
Nadide Ladin
Oturmayın
Çineli olmak
Alt Yapı
Merhaba