Dr. Altuğ KARAKÖSE

İnanç ve felsefe

28 Mart 2016, Pazartesi

     

Günümüzde dini inançları adına canlı bomba olmayı göze alıp, ölüme koşan genç insanları görünce yanlış yönlendirilmiş insan kaynaklı terörün ürkütücülüğünü düşünmeden edemiyorum.

Oysa inanç; insanoğlu kendini geliştirdikçe adeta bir matematik formülü gibi herşeyin kolayca ve doğru bir şekilde yerli yerine oturtularak çözümlenebilecek bir olgu.Yeryüzündeki pek çok başka konuda olduğu gibi inanç için de iki farklı yaklaşım mevcut. Ekzoterik (dışsal, zahiri ) bakış ve ezoterik (içsel, batıni ) bakış.

Ekzoterik yön inancımız doğrultusunda kılık kıyafetimizi düzenlemek, selamlaşmak, ibadetlerimizi yapmak, namaz kılmak, oruç tutmak, hacca gitmek gibi uzayıp giden bir listeyi ifade ederken. ezoterizm basitçe kavramın ruhu diye açıklanabilir. Karanlıkta görmeye alışık olmayan gözler, bu bölgeyi başlangıçta karanlık olarak algılarlar. Burada ne olduğunu anlayamazlar. Oysa Hz. İsa 'nın sözlerindeki gibi herşey "Arayın bulacaksınız, isteyin size verilecektir, kapıyı çalın size açılacaktır "

Hangi tarikat cemaat dernek ya da vakıfta olursanız olun, hangi felsefi grupla çalışırsanız çalışın, inancın içsel boyutunu görebilmeniz tekamülünüz ile ilgilidir. Ve süresi ile hızı insandan insana değişir.

Dinler tarihinde insanlar ezoterizm ve ekzoterizm arasında gider gelirler. Örneğin; Hz Musa 'nın getirdiği mesajın ruhani boyutu zaman içinde ihmal edilmiş ve Musevilik hukuk ve kurallar içinde kısır döngüye girmiştir. Aynı toplum içinden Nasıralı Isa ise "Ben size yeni kurallar veya yeni bir din getirmiyorum. Zaten dini kalıplar içinde boğuldunuz. Ruhunu ve özünü kaçırdınız. Ben o ruhu yeniden üflemek için geldim" diyor. Yeni bir peygamber olmak iddiasıyla değil, özü hatırlatmak amacıyla. Işte bu ezoterizmdir. İçe, öze bakmaya çalışır.

İslamiyette ise Hz Muhammed (sav )'ın hem dünyevi hem de hakka dönük iki yönü vardır. Hakka bakan velayet yönü ve dünyaya bakan Nübüvvet yönü.

Mevlevi dervişler de haktan sağ el ile aldıklarını sol el ile halka vermeyi hedeflerler. Belli topluluklarda sohbetlerde yapılan tüm çalışmalar ve gelinen noktalar kişisel iç gayretlerle elde edilir. Bu değerli birikimlere 'irfan 'denir. 'Hikmet ' denir. Bu bilimsel bilgi gibi aktarılabilen bir şey değildir. Gönül-aşk deneyimi ve bilgisi yani irfan, ancak aynı deneyimi yaşamış insanlar tarafından algılanabilir. Bunu tatmayan bilemez ve ancak 'Arif ' olan anlar.

Felsefe 3 farklı görüş ile ilerler.

1) Felsefe yeni doğruları bulmaya çalışan yaratıcı bir uğraş değildir. Bilim tarafından bulunmuş doğruları sistemleştirme ve uzlaştırmaya çalışır. (Sinoptik felsefe. August Comte )

2) Felsefe ne bilgi yaratıcı ne de bilgi birleştirici bir uğraşıdır. Onun görevi gerek bilimi gerek ortak duyunun ana kavramlarını aydınlatmaktır. (Analitik felsefe, Wittgenstein )

3) Bilim bildiklerimiz felsefe ise bilmediklerimizdir. (Russel)

Felsefe bilimin geçmişi, bilim felsefenin geleceğidir.

Kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim de "Biz insanı En mükemmel şekilde yarattık "diye yazar. Öyleyse dinimizde hayatın ve buradaki eğitimin amacı derece derece, kademe kademe insanı o mükemmel mertebe ye "kamil insan "seviyesine çıkartmaktır.

Niyazi-i Mısri "Savm u Salat u hac ile sanma biter Zahid işin, İnsan -ı kamil olmaya lazım olan iman imiş "der. Ve bu yol Şeriat, Tarikat, Marifet, Hakikat yollarından geçerek yürünür.

Yazımıza bir Çin bilgesinin deyişiyle son verelim.

"Eğer ruh aydınlanmışsa insanda güzellikler vardır.

Eğer insanda güzellikler varsa evde uyum vardır.

Eğer evde uyum varsa ülkede düzen vardır.

Eğer ülkede düzen varsa dünyada barış vardır " Yazarın Tüm Yazıları
MASAL BU YA, YA DA YİĞİDE NEYLER ZULÜM
Işığınız bol olmasa mı acaba?
Çiğ insandan uzak, çiğ süte yakın yaşa!
BEYNİNİZİ CANLI TUTUN
AKILLI DEMOKRASİ
AKILLI ŞEHİR
Aydınspor
Ensenizi karartmayın
ŞAHİN BAŞKAN !
Andorra Prensliği
Sezonumuz başlıyor
ŞEMSİ TEBRİZİ'NİN 40 KURALI!
ALSANCAK GÜNLERİM!
İNNOVASYON!
HATIRŞİNAS !
BAŞIMIZ SAĞOLSUN!
IPARD – TKDK Hibeleri
İnanç ve felsefe
Aforizmalar
Margarin
Karadutum çatalkaram
ZE MAYS: Mısır'ın Tehdit Zinciri
Sakın geç kalma erken gel
Eğitimde geleneksel efsane
Tülü festivali
Baba oğluna vermez
Beyaz Kral!
Sağlam kafa için sağlam vücut
Geç kalmayın
Unut gitsin!
Kaybetmek için kaybetmelisin
Çocuktuk ve Ramazan'dı!
Sıkıntıyı yağla sav gitsin
Çölde bir vaha
Ser ver de sırrını verme sakın!
Uyuyakalmayın
Yanarken Dikkat
Hipertansiyon
İslam ve içki
PULYA kuşları!
Cavur cuvarası
Mor cepkenliler!
Ağır ağır!
Yerel Liderler!
AFS/Türk kültür vakfı
Ambulans şoförlerinin mucizesi!
Aydın Futbolunun Mihenk Taşı!
Xena-Zeyna-Savaşçı Prenses
Şeker mi ağu mu?
Urgancılar ayırın tülüleri
Çanakkale geçilmedi şehidim
Divinum est opus sedare dolarem*
Uçan Payanda
Işık yok!
Geçmiş zaman olur ki hayali cihana değer!
Siyasi Pazarlama ve Satış
Kanser hücrelerinin katili bulundu
BAL'lı olmak ayrıcalıktır
Emniyet sübabı
Yorumsuz
Dakleşme benlen haşkeş gibiyem
Tarım fuarları ve aile çiftçiliği
Alışveriş Azizi
Def-i hacet kapağı
Ölmez ağacı
Nadide Ladin
Oturmayın
Çineli olmak
Alt Yapı
Merhaba