Dr. Altuğ KARAKÖSE

Uçan Payanda

13 Mart 2015, Cuma

     

Rezidanscılar daracık alanlara yüksek yüksek konutları sıkıştırmadan önce de bu coğrafyada insanlar yaşıyorlardı kendilerine barınaklar, ibadethaneler inşa ediyorlardı. Örneğin; İstanbul un tarihi nerdeyse 7000 yıl önceye gidiyor. Pek çoğumuz İstanbul tarihi deyince son 600 yıllık Osmanlı dönemini anlıyoruz. Oysa Osmanlı’dan önce Bizans İmparatorluğu döneminde yapılmış bir eser bugün dünyanın mimari şaheserlerinden kabul ediliyor.

Hagia-Sophia yani bildiğimiz adıyla Ayasofya. Bizim iç siyasette adını pek duyduğumuz ibadet hane aslında kilise ama bir ara kılıç zoruyla cami olmuş. Şimdilerde Sultanahmet te en çok ziyaret edilen yapı. Tam 1500 yıl önce yapılmış ve 1000 yıl boyunca tek bina anlamında yeryüzünün en görkemli binası olarak kalmış. Halen kendisinden 1000 yıl sonra yapılan Sinan'ın ölümsüz eseri Selimiye den bile daha geniş kubbe çapına sahip. Kubbesi yerden 55 m yukarıda ve 33 m çapında, yani 22 katlı bir bina yüksekliğinde asılı duran Boeing 737 kanat genişliğinde bir kubbe hayal edin, üstelik 1500 yaşında bir kule.

Bu büyüklükte ve ciddi ağırlıkta bir kubbeyi, o yükseklikte ve İstanbul gibi deprem riski çok yüksek bir şehirde uzun zaman ayakta tutabilecek hesaplar mimaride yapılamıyor du. Ayasofya yı mimarlar değil bilim adamları tasarladı. Övünmek gibi olmasın her ikisi de Aydınlı olan Miletoslu fizikçi Isidore ve Trallesli matematikçi Anthemis. Miletli Isidore mimaride kubbe gibi elemanları desteklemek için "UÇAN PAYANDA"yı icat eden kişidir. Koca Sinan 1000 yıl sonra Ayasofya yı güçlendirirken bizim hemşerinin bu icadından faydalanmış. Günümüzde otomobil tasarımcıları en yeni modellerde bu payandalardan esinleniyorlar. Aydınlı hemşeri bilim adamları 1500 yıl sonra uçan payandalardan Ferrari ve Masserati tasarımcılarının yararlandıkları görseller neler düşünürlerdi dersiniz.

Gelelim aydını miza ne yazık ki çok zamandır "uçan payanda" icat eden mucitlere rastlamıyoruz. Ama uçan payandalar ortalığı sarmış vaziyette. Malum seçimler yaklaştı, her aday adayının etrafında bir sürü payanda Kimi temayül sonuçlarına çemkiriyor kimi önseçimde 500 oy garanti bende diye hava atıyor. Hatta adayı şimdiden bakan ilan edenlere bile rastlamak mümkün.

Bunlar her seçim dönemi bir yerlerden pıtırak otu gibi çıkıverirler. Aday seçim heyecanıyla her yere başvururken bu kerameti kendinden menkul hazretler de fasulye gibi nimetten sayılma pesindelerdir. Payandalar yüksek oy oranları için uçarken bir yandan da masraflar ile ilgili tahsilata başlarlar. Öyle ya seçim kazanmanın bir maliyeti olacaktır elbette. Seçim sonucu açıklanınca fazla uçtuğu açığa çıkan payanda usulca yere konar ve bir sonraki seçim dönemine kadar araziye uyum sağlayıp toz olur.

Uzun lafın kısası 1500 yıl önce uçan payandanın mucitlerinin yaşadığı Aydın toprakları artık bir sürü işe yaramaz "uçan payanda"ya ev sahipliği yapmaktadır. Ne yazık! !! Yazarın Tüm Yazıları
MASAL BU YA, YA DA YİĞİDE NEYLER ZULÜM
Işığınız bol olmasa mı acaba?
Çiğ insandan uzak, çiğ süte yakın yaşa!
BEYNİNİZİ CANLI TUTUN
AKILLI DEMOKRASİ
AKILLI ŞEHİR
Aydınspor
Ensenizi karartmayın
ŞAHİN BAŞKAN !
Andorra Prensliği
Sezonumuz başlıyor
ŞEMSİ TEBRİZİ'NİN 40 KURALI!
ALSANCAK GÜNLERİM!
İNNOVASYON!
HATIRŞİNAS !
BAŞIMIZ SAĞOLSUN!
IPARD – TKDK Hibeleri
İnanç ve felsefe
Aforizmalar
Margarin
Karadutum çatalkaram
ZE MAYS: Mısır'ın Tehdit Zinciri
Sakın geç kalma erken gel
Eğitimde geleneksel efsane
Tülü festivali
Baba oğluna vermez
Beyaz Kral!
Sağlam kafa için sağlam vücut
Geç kalmayın
Unut gitsin!
Kaybetmek için kaybetmelisin
Çocuktuk ve Ramazan'dı!
Sıkıntıyı yağla sav gitsin
Çölde bir vaha
Ser ver de sırrını verme sakın!
Uyuyakalmayın
Yanarken Dikkat
Hipertansiyon
İslam ve içki
PULYA kuşları!
Cavur cuvarası
Mor cepkenliler!
Ağır ağır!
Yerel Liderler!
AFS/Türk kültür vakfı
Ambulans şoförlerinin mucizesi!
Aydın Futbolunun Mihenk Taşı!
Xena-Zeyna-Savaşçı Prenses
Şeker mi ağu mu?
Urgancılar ayırın tülüleri
Çanakkale geçilmedi şehidim
Divinum est opus sedare dolarem*
Uçan Payanda
Işık yok!
Geçmiş zaman olur ki hayali cihana değer!
Siyasi Pazarlama ve Satış
Kanser hücrelerinin katili bulundu
BAL'lı olmak ayrıcalıktır
Emniyet sübabı
Yorumsuz
Dakleşme benlen haşkeş gibiyem
Tarım fuarları ve aile çiftçiliği
Alışveriş Azizi
Def-i hacet kapağı
Ölmez ağacı
Nadide Ladin
Oturmayın
Çineli olmak
Alt Yapı
Merhaba