Mehmet Ali ACAR

İTTİFAK ÇALIŞMALARI SONLANDI VE SONUÇLARI

20 Aralık 2018, Perşembe

     

Değerli Aydın Denge Gazetesi okurları, 2 aydan beri çalışmaları süren seçim ittifakı sonlandı. Özellikle Millet İttifakındaki çalışmalar çok stresli bir şekilde inişli çıkışlı evreler geçirdi, sonucunda müspet sonuçlandı. Özellikle İYİ Parti İttifak çalışmalarında kendi açısından başarılı oldu, şekil açısından baktığımız zaman durum böyle ama sandıkta bu ne kadar başarılı olacak? Orası meçhul.

Önce Saadet Partisi’nden (SP) başlayalım. Bu görüşmeler başlar başlamaz, SP Genel Başkanı Karamollaoğlu peşinen ağzından bir laf çıkardı, “İttifakta biz yokuz” dedi. Maçın 1. dakikasında neden bunu söyledi? Çünkü SP tabanı böyle ittifakın kendilerini inkar olduğunu bildikleri için 24 Haziran’da genel başkanlarının ağzının payını verdi. Bu dersi alan SP Genel başkanı da bu yüzden ‘biz yokuz’ dedi.

Yeri gelmişken şunu ifade edeyim, CHP-İYİ Parti ve SP genel merkez yetkilileri siyasi partilerin en çok kullandığı kelime olan “Parti Tüzüğü” kelimesinin ne manaya geldiğini bilmedikleri ortaya çıktı. Felsefeyi lugatlar sözlüğünü açık baktığınız zaman parti tüzüğü sözcüğünün karşında şunlar yazılıdır; “Parti tüzüğü= ideoloji=din” yazar.

Misal ya CHP tüzüğünü okuduğunuz zaman hemen arkasında SP tüzüğünü okuyunuz. O zaman iki parti arasında ideoloji ve siyaset anlamında 500 bin kilometre fark olduğunu görürsünüz. CHP ile İYİ Parti tüzüklerini karşılaştırdığınız zaman da bu farkın 200 bin kilometreden aşağı olmadığını anlarsınız. Çünkü Cumhur İttifakında AK Parti ile MHP arasındaki farkın asla bu rakamlarda olmadığı anlaşılır. Arada ciddi farklar yoktur, sadece nüans farkları vardır.

Bu çerçevede CHP ile İYİ Parti Anakara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı için Mansur Yavaş üzerinde anlaştılar. Bu ittifak üzerine söylenecek ilk birinci söz şudur, Cumhuriyetin kurulduğu günden beri siyasette var olan CHP’nin kendisini inkar edişini bundan daha ideal bir örneği olamaz. Çünkü Mansur Yavaş, 30 yıldır ülkücü hareketin içinden çıkmış bir isimdir. Ömründe CHP’ye bir tek rey dahi vermemiştir. Hatta o Kadar ki 2014 adaylığındaki seçimlerde dahi CHP’ye rey vermemiştir diyebilirim. CHP ise Ankara Belediyesini 30 yıl sonra tekrar alabilmek için kendi ideolojisini, kendi parti tüzüğünü ayaklar altına alarak Mansur Yavaş’ı CHP adayı olarak ilan etmiştir. Bundan daha büyük mataryalist ve makyevilist siyaset anlayışı olamaz, olmaması da gerekir. Türkiye’de 70 yıldır siyasetin medeniyet ve kültür anlamında yetersiz kalışının sebeplerini daha iyi anlayabiliriz. Avrupa siyasetinde böyle dramatik sahneleri göremezsiniz.

Şimdi gelelim Millet İttifakı Ankara’da müspet sonuç verir mi? Asla veremez. Sadece Mansur Yavaş’ın siyasi çevresinden ve CHP’nin belirli bir topluluğundan rey alabiliriler. Çünkü Ankara’nın seçmen tabanı 1-2 ilçe hariç milliyetçi ve muhafazakâr seçmen tabanından oluşur. Ankara’daki bütün ilçelerindeki partilerin aldığı reylere baktığınız zaman bu sonuca varabilirsiniz. Ankara’nın en az 20 tane ilçesinde CHP siyasi matematik olarak yok hükmündedir. CHP’nin Ankara’daki seçmen vizyonunu çok iyi biliyorum, önemli bir kitlenin eski bir ülkücüye rey vermeyeceğini tahmin ediyorum. Çünkü bu kitlenin sosyokültürel yaşantısının Mansur Yavaş’ın yaşantısı ile bağdaşmadığı ortadadır.

Gelelim İstanbul’a, CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce bundan 2 ay önce bir söz söyledi; “Bütün parti üyelerinin rey kullanacağı bir ön seçimde İstanbul Büyükşehir adayıyım. Önseçim olmazsa ben aday değilim” dedi. Sayın İnce, genel başkanı Sayın Kılıçdaroğlu’na resman ve fiilen meydan okudu. Ve İstanbul’da önseçim yapmadılar, Beylikdüzü gibi İstanbul varoşlarındaki bir ilçe belediye başkanını aday gösterdiler. Ayrıca, CHP AK Parti’yi önseçim yapmıyor diye yıllarca siyasi açıdan tenkit etti. Neden Kılıçdaroğlu böyle davranışta bulundu? 24 Haziran seçimlerinde sayın İnce sayın Kılıçdaroğlu’na tam 9 puan fark attı. Şimdi bu farkın daha da çoğalacağını bildiği için sayın İnce’yi aday gösteremediler. Koskaca Cumhurbaşkanı adayı CHP’den aday olamadı küçücük bir ilçe belediye başkanı 20 milyonluk şehre aday oldu. Bu durum Türk ve CHP siyaseti açısından tek kelime ile bir siyasi faciadır, yılların emektar genel başkanı Deniz Baykal’a Allah dayanma gücü versin diyorum. Bu seçim sonrasında sayın Kılıçdaroğlu genel başkanlıkta kalamayacağını bildiği için sayın İnce’yi aday gösterememiştir. Bu nereye kadar böyle devam eder bilemem ama Cambridge Üniveristesindeki siyaset uzmanı hocalara sormak lazım. Neden Cambridge dedim? Çünkü ülkemizdeki politize olmayan siyaset ilmi profesörlerinin çıkıp da bu konuda siyaset ilminin aklı selim düşüncesini ortaya koyamıyorlar da ondan dolayı Londra’ya gidelim dedim .

Cumhur İttifakına gelince bu iki parti en başarılı çalışmayı yaptılar, kendi tüzüklerini ve siyasal kimliklerini zedelemeden başarılı bir seçim ittifakı yaptılar. Ve semeresini göreceklerini inanıyorum. Zaten darbe teşebbüsü sonrası fiili ittifak devam ediyor ve bu gidişle devam edeceğe benziyor. Çünkü, 2 parti arasında tüzük, seçmen ve hayata bakış açısından belirgin faklar olmadığındadır. CHP’nin Ankara, İstanbul ve Eskişehir adaylarını bir araya getirin 3 siyasi ve hayat anlayışını görürsünüz. Bir siyasi parti için bundan daha dramatik bir siyasi görüntü olamaz. Aydın Milletvekili Bülent Tezcan’ın Ankara’da rey kullanmasını yürekten arzu ederim. Gençlik yıllarından itibaren yılların eskitemediği solcu ve sosyolist düşünceli Bülent Tezcan’ın aşırı sağcı Mansur Yavaş’a nasıl rey vereceğini merak ediyorum. Aşırı solcu Bülent Tezcan ile aşırı sağcı Mansur Yavaş aynı gök kubbenin altında beraber oldular, dileğim o dur ki Mansur Yavaş seçimi kazanamazsa bir ömür boyu sayın Tezcan ve Kılıçdaroğlu ile aynı partide birlikte siyaset yaparlar, onlar hakkındaki siyasi duam budur. Sayın Kılıçdaroğlu genel kalabilirse o da vesselam. Yazarın Tüm Yazıları
Polise kurşun sıkan kalleşler üzerine...
Bir filozofun akademik ve siyasi yaşam hatıraları ve düşünceleri
SKANDALLARIN VE FACİALARIN DEVLET ADAMI: EKREM İMAMOĞLU
KORONALI RAMAZAN AYI GÜNLERİ
KORONAVİRÜS SALGINI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
KABE-İ MUAZZAMA’DA CAHİL VE RUHSUZ BİR BAŞ İMAM!
Ey kendini dünyanın İlah’ı addeden Amerika ve Başkan Trump bil ki kainatın sahibi ve kudret sahibi Allah (C.C.)’dır.
Ortadoğu’da iki ahlaksız devlet
Doğum gününde Deniz Gezmiş üzerine
GELECEK PARTİSİ KURUCU GENEL BAŞKANI AHMET DAVUTOĞLU’NA DAİR
AYDIN'DAN BEDBAHT BİR SİYASETÇİ GELDİ GEÇTİ (KORAY AYDIN)
Barış Pınarı Harekâtı üzerine düşüncelerim
17 EYLÜL 1961 DEMOKRAT ADNAN MENDERES VE ANTİ DEMOKRAT İSMET İNÖNÜ
Fidel Castro Sosyalizmin Sembol İsmi
Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 2
Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 1
Çağdaş Firavun Sisi ve Çağdaş Hz Musa Mursi
27 MAYIS 1960: TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN EN ACIKLI VE EN DRAMATİK GÜNÜ
İslamı dosdoğru anlayan bir tarikat şeyhi: Ahmet Ziyaheddün Gümüşhanevi Hazretleri (1813-1893)
YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK (2)
YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK
Notre Dame Katedrali yanıyor, Fransız halkının ruhu ise cayır cayır yanıyor
31 MART MAHALLİ SEÇİMLERİNE TÜRKİYE GENEL SONUÇLARI VE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ
31 MART SEÇİM SONUÇLARINA MAHALLİ AÇIDAN BAKIŞ
AYDIN BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SAYIN ÖZLEM ÇERÇİOĞLU’NA CEVAPLARIM
Büyükşehir'den açıklama
31 MART SEÇİMLERİNE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ
31 MART SEÇİMLERİNE MAHALLİ (YEREL) AÇIDAN BAKIŞ
MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK AYDIN'DAYDI
Neşe Menderes: "31 Mart'ta zafer, Cumhur İttifakı'nın ve Aydın şehrinin olacaktır."
Hüseyin Aksu: Aydın şehri belediyecilikte 10 yılını boşuna geçirdi
70 yıllık demokrasi tarihimizde Aydın'dan çıkan ilk bayan bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk
Bakan ODTÜ'lü olunca durum farklı oluyormuş
Harika Bir Proje Tanıtım Programı Oldu
HALUK ALICIK: "CUMHUR İTTİFAKI 31 MART'TA AYDIN VE NAZİLLİ’DE DESTAN YAZACAK"
45 YIL ARADAN SONRA BU ŞEHİRDEN BİR DIŞİŞLERİ BAKANI GELDİ VE GEÇTİ
BELEDİYECİLİKDE TIRNAKLARINI KAZIYARAK GELMİŞ BİR İSİM: ÜMMET AKIN
Büyükşehirde yükselen değer: Mustafa Savaş
BİNALİ YILDIRIM’IN KARİZMASI ORTAYA ÇIKTI
MİLLET İTTİFAKI ÇATIRDIYOR
Prof. Dr. Cavit Bircan’a Teşekkürname
Cumhur İttifakı Aydın’da sahaya inerken
MİLLET İTTİFAKININ ACI DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE’DE BAŞKAN ERDOĞAN’A ÖLÜM ŞEKLİ BİÇEN AKPINAR ÜZERİNE
BEŞİKTAŞ’TA PROBLEM HALİNE GELEN İSİM: ŞENOL GÜNEŞ
İTTİFAK ÇALIŞMALARI SONLANDI VE SONUÇLARI
AYDIN LİSANI İLE SAYIN ABDULLAH GÜL YETTİ GARİ…
Yusuf İslam üzerine..
Fatih Erbakan parti kuruyormuş
Cemal Kaşıkçı’yı katleden egemen güç aynı zamanda yeryüzünde yaşayan 7 milyar insanları ve 2 milyar Müslümanları katletmiştir
2019 MAHALLİ SEÇİMLERİ ÜZERİNE
MENDERES AKDAĞ (ÇİLE VE IZRAPLARIN ADAMI)
Siyonistler rahat ve mutlu uyuyamaz
Çağdaş Firavun Trump üzerine
CHP'de hazin manzaralar
CHP'nin Recep Tayyip Erdoğan'ı üzerine
24 Haziran Seçim Sonuçları (Millet İttifakı açısından)
24 Haziran SEÇİM Sonuçları (Millet İTTİFAKI AÇISINDAN)
24 Haziran seçim sonuçları (Cumhur İttifakı açısından)
24 Haziran’daki seçimlerde reyimi AKP’ye vereceğim...
2 MİLYAR MÜSLÜMAN’A YAZIKLAR OLSUN (TÜRKİYE MÜSLÜMANLARI HARİÇ) VE ONLARIN DEVLET BAŞKANLARINA DA (RECEP TAYYİP ERDOĞAN HARİÇ)
AK PARTİLİLERE
Hey on beşli on beşli, Tokat yolları taşlı
AZİZ YILDIRIM YÜZÜNDEN BAŞIMA GELENLER
AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI TESPİT ÇALIŞMALARI YAPILIRKEN DÜŞÜNCELERİM
2018 YILINDA YÜKSELEN DEVLET = TÜRKİYE CUMHURİYETİ
DÜNYA İNSANLIĞININ ABD’YE İNSANLIK VE MEDENİYET DERSİ VERDİĞİ MEKAN: BİRLEŞMİŞ MİLLETLER
Kudüs ve içimizdeki hainler
Rıza Sarraf-Amerika–Kılıçdaroğlu ve Kudüs
HAYIRLI VE BEREKETLİ ÇALIŞMALAR VE SONUÇLAR DİLEĞİYLE
AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI NEDEN TESPİT EDİLEMİYOR?
Elveda okurlar
Bir İngiliz Vakfı’nın ortaya çıkardığı muazzam gerçek
CHP’nin Adalet Yürüyüşü zahiren öyle ama batınen öyle mi?
Duanın gerçek anlamı üzerine
Sayın Duran Teke, lütfen bir daha bana yazı yazdırtma
Beşiktaş yine şampiyon oldu
Dünkü yazımla ilgili zorunlu bir açıklama
AK Parti’ye ve İslamcılara haksız yere iftira atan Sayın Duran Teke, bu yazımı dikkatlice oku...
Bu seneki mübarek Ramazan ayına girerken...
Yüksek bir mersiye (!) sonucunda dramatik bir hazin...
Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu (2)
Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu
Referandumun Anatomisi Değil, Siyasi Partilerin ve İllegal Örgütlerin Anatomisi
Tatlım Tatlım filmi üzerine
Türkiye'deki referandum oylamasının tam ortasında yer alan Avrupa ülkeleri
Bugün 28 Şubat 2017 Neşe Doluyor İnsan
ÇEŞME’DE DRAMATİK İNTİHARIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ…..
AKP yerelden referandum seçim stratejisini çok iyi tespit etmelidir
14 yıl sonra Körfez yollarında
Ey CHP demokrasiyi ruhuna ve bedenine ne zaman sindireceksin?
Adnan Menderes’in son iki yılı ile(1959-1960) AK Parti’nin son iki yılı ile karşılaştırılması (2015-2016)
Çırağan Sarayı’ndaki bir düğün ve düşündürdükleri
TBMM’ye düşen tarihi görev
Adnan Menderes Üniversitesi üzerine oynanan oyunlar
Bir bürokrat atamasında dikkat edilmesi gereken hususlar
Vahşi kapitalizmden faşist diktatörlüğe (Batista) ve oradan da komünist diktatörlükte geçen 60 yıllık Fidel Castro dönemi
FETÖ ile mücadelede Diyanet İşleri Başkanlığına düşen vazifeler
Amerika seçimleri üzerine düşüncelerim
Ey CHP, sen ne zaman milli bir ana muhalefet partisi olacaksın
ADÜ’de seviyeli bir tarih panel
Musul Probleminin Düşündürdükleri ve Çözüm Yolları
⁠⁠⁠Kur’an’a göre şeytanın özellikleri ve günümüze yansıyan belirtileri
Darbe çığırtkanlarına karşı cevabımdır
FETÖ ile ilgili mazimden anılar
FETÖ Terör Örgütü'nün kökünü kazımak lazım ama nasıl…
(Eyy FETÖ denen din taciri yobaz, bu memlekete ne güzel iyilikler yaptın!)
Başkomutan ancak böyle olunur
Portekiz milli takımının düşündürdükleri ve Ronaldo
Sayın Ertuğrul Özkök, sana bu cevabımdır
Amerika’dan inancı kuvvetli, fiziği kuvvetli bir Müslüman geçti
Dokunulmazlık anayasa değişikliği ile ilgili CHP’nin Aydın milletvekillerine sesleniyorum
Urla’da enginar üzerine
Cumhurbaşkanına yazdığım rapor
Esas Noktasından
Gündemi değiştiremeyen ama ortalığı karıştıran sözler
Artık dokunuluyor
Mithatpaşa’dan Vodafone Arena’ya
Paralel yapı 3
Paralel yapı 2
Paralel yapı 1
İftarlık gazoz filmi üzerine bir deneme
Dokunulsun mu dokunulmasın mı?
Ülkemizde yayılmakta olan terör olaylarının düşündürdükleri
Başkanlık sistemine doğru ilerlerken ana muhalefet partisi konumu, durumu ve sorunu
Sayın Selahattin Demirtaş bir siyasi parti kurmanın ne demek olduğunu biliyor mu veya öğrenmek ister mi?