Mehmet Ali ACAR

Vahşi kapitalizmden faşist diktatörlüğe (Batista) ve oradan da komünist diktatörlükte geçen 60 yıllık Fidel Castro dönemi

1 Aralık 2016, Perşembe

     

Sevgili Aydın Denge gazetesi Okurları, bu hafta bu dünyadan öbür dünyaya yani hesap alemine, bir komünist devrimci devlet adamı, ezeli ve ebedi diktatör, demokrasiyi reddeden bir gerilla savaşçısı göç etti. Bu göç eden devlet adamının ismi Fidel Castro idi. Vahşi kapitalizmin ana kumanda merkezi olan ABD’nin burnunun dibinde küçücük bir adada kurulan komünist devlet topluluğu.

Kapitalizm ve kominizim yan yana geldiler, tam 60 yıldan beri. Bana göre bunun tecellisinin ayrı bir manevi güzelliği ve metafiziği olduğu kanaatindeyim. Zira bu olay şunu tarihi olarak ortaya koymuştur ki; komünizm ancak vahşi kapitalizmin egemen olduğu yerlerde ortaya çıkar ve başarır. Adaletin, özgürlüğün, refahın adil paylaşımı olduğu toplumlarda komünizm asla yaşayamaz, başarıya ulaşamaz. Amerika Küba olayının bize öğrettiği ilk tarihi siyasi ve ahlaki ibret dersi ancak bu olmalıdır. Bakınız; Rusya’ya... Asırların Çarlık Rusya’sının halkını nasıl ezdiğini gördük ve bu topraklarda büyük komünist Sovyetler Birliği ancak Çarlık Rusya’sının zalim uygulamalarından sonra ortaya çıkmıştır. Ama bizim Osmanlı topraklarında 600 yıl boyunca adalet, refahın paylaşılması ve İslam hükümlerinin uygulanması sonucunda asla bir komünist düzen kurulamamıştır.

PADİŞAHVARİ KOMÜNİZM

Dönelim Küba’mıza; Bu Küba’dan 60 yıl boyunca insanlık alemine bir medeniyet fışkıramamış ama bizim Küba Mescidimizden insanlık alemine dünyanın en büyük medeniyeti olan İslam Medeniyeti hediye edilmiştir. 1952 yılına kadar Küba'da demokrasi vardı ve normal seçimler yapılıyordu. 1952 yılı seçimlerinde Fidel Castro, bir partiden adaylığını koymaya niyetlendiği sırada mevcut iktidarı, faşist diktatör Batista darbe ile devirdi ve demokrasiye son verdi. Fidel, Batista tarafından hapse mahkum oldu. Af ile çıktıktan sonra gizlice Meksika’ya kaçtı, orada örgütünü kurarak geliştirildikten sonra 1956 yılında bir botla Küba’ya çıktılar ve dağlarında savaşarak diktatöre karşı halkın desteğini de yanlarına alarak 1959 yılında faşist diktatörü devirdiler. Fidel, Şubat ayında başbakan oldu. 2008 yılına kadar ülkesinin ebedi ve ezeli başkanı kaldı, tabi ki demokrasiyi sıfırlayarak. 2008 sonrasında başkanlığa kardeşi Raul Castro’yu geçirdi. 50 yıl boyunca ülkede ne seçim yaptı ne iktidarlar değişti ne özgürlük kaldı ne de adalet kaldı. Fidel’i sevmeyenler yani muhalifler ülkeyi terk ederek Latin Amerika ülkelerine dağıldılar. Bir de bu komünist diktatör, kardeşini de başkan yaparak padişahvari bir havaya soktu bu komünizmi. Küba’da 60 yıl sefaletle geldi geçti, 4 nesil hayatını böyle geçirdi, üstelik dünyanın en kaliteli şeker kamışı ve en kaliteli tütün merkezi gibi coğrafya avantajına sahip olmasına rağmen.

TRUMP'TAN TERS DEMEÇ

Fidel, çok enteresan bir kişiliğe sahip, dünyaya 13 Haziran 1926 yılında zengin, kapitalist bir çiftçinin askeri ücretli hizmetçi metresinden dünyaya geliyor yani kapitalizmin ve sosyalizmin adeta koalisyonu olarak dünyaya geliyor. Ama kapitalist babasına da doksandan çok nefis bir gol atıyor.

Aslında bana göre Küba, komünist yapılanmasının perde arkasında dünyanın en büyük devrimcilerinden sayılan bir dava adamı olduğuna inandığım Che Guevara olduğunu düşünüyorum. Bütün ömrü zalimlerle mücadele etmekle geçen bu kahraman gerilla, ömrünü ve her şeyini bu meselelere aktarmış bir kişiydi. Latin Amerika’nın enternasyonal derinlikli yüksek bir gerillasıydı. Düşünen bir kafa, hem teorik hem de pratik bir devrimciydi. Bu kişiden 3 sözünü buraya aktarmak isterim.

Birinci söz; “Bir şeyi yapmak için onu çok sevmelisiniz. Bir şeyi sevmek için de ona delicesine inanmalısınız.”

İkinci söz; “Yoksula gülmedim, zenginliğe özenmedim, faşistleri sevmedim, ezilenleri dövmedim, ben devrimci doğdum, devrimci öleceğim”

Üçüncü söz; “Kaybettiğim tek savaş, uğruna savaşmaktan vazgeçtiğimdir.”

Fidel Castro’nun arkasından Avrupa’dan övgü dolu sözler fışkırdı, bir tek ABD’nin yeni başkanı Trump’tan çok ters bir demeç geldi; “60 yıla yakın bir süredir, halkını ezen acımasız bir diktatör” işte dünya çelişkilerle dolu bir dünya. 60 yıl boyunca ülkesine demokrasiye getirmemiş, halkını ezmiş bir diktatörle ilgili ancak bu kadar çelişki olabilir. Fidel, iktidarı kardeşine 2008 yılında devrederken en büyük ihaneti de komünistlere karşı yapmış oldu. Zira diktatörlüğün hakim olduğu yerde hiç kimse sesini çıkartamaz.

EHLİ KİTAP DEĞİLDİ

Fakat burada yeri gelmişken de şunu söylemek isterim; İslam tarihine geri dönecek olursak Peygamberimizin dört halife dönemi hariç, bizim topraklarımızda da İslam toplulukları olarak da bizler de sınıfta kaldık. Yeni devlet başkanı seçimlerinde. (Türkiye Cumhuriyeti demokrasi dönemleri hariç)

Peygamber Efendimiz vefat ettikten sonra yerine geçecek olan devlet başkanı seçimi, Şuara (danışman) Meclisi'nde enine boyuna tartışılmış ve 30 sene boyunca İslam Medeniyeti'nin en ideal örneği ortaya çıkmıştır. Bu, insanlık tarihine çok büyük model olmuş bir örnektir, üstelik ilkel kabile yaşantısının olduğu bir dönemde. Peygamber Efendimiz sadece Mescide Nebevi de hastalığı sırasında Hz. Ebubekir’i imamede geçmesini istemiş, kendi akrabalarından hiçbirini işaret etmemiştir. Şuara Meclisi'nde bütün sahabe, enine boyuna tartışarak bu 30 sene boyunca önce Ebubekir’i sonra Ömer’i sonra Osman’ı ve en sonunda ise peygamberimizin akrabası ve damadı olan Ehli Beyt’den Hz. Ali’yi, sonuncu olarak devlet başkanı seçmiştir. Bundan 14 asır önce ilkel kabile toplum hayatının yaşandığı bir dönemde İslam toplumu (Peygamberin arkadaşları), insanlık alemine kıyamete kadar örnek olacak bir model davranışta bulunmuşlardır. Bugün bu anlayış öncelikle İslam ülkelerinde ve daha sonra diğer toplumlarda ve ülkelerde gerçekleşmiş olursa böyle bir dünyada ne Fidel Castro’lar yer bulabilir ne Lenin’ler yer bulabilir ne de Stalin’ler yer bulabilir ne de onların fikir babası olan Karl Marx’lar yer alabilir. Tarihin her döneminde Che Guevara’lar olacaktır, böyle ortamlarda Che’ler Guevara olmayacak Hz. Ömer modeli Guavera’ler olacaktır. Milyonlarca Kübalının dünya hayatını zindana çeviren bir diktatörün arkasından toprağı bol olsun dahi diyemeyeceğim, çünkü o bir ateisti, ehli kitap değildi.Yazarın Tüm Yazıları
Polise kurşun sıkan kalleşler üzerine...
Bir filozofun akademik ve siyasi yaşam hatıraları ve düşünceleri
SKANDALLARIN VE FACİALARIN DEVLET ADAMI: EKREM İMAMOĞLU
KORONALI RAMAZAN AYI GÜNLERİ
KORONAVİRÜS SALGINI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
KABE-İ MUAZZAMA’DA CAHİL VE RUHSUZ BİR BAŞ İMAM!
Ey kendini dünyanın İlah’ı addeden Amerika ve Başkan Trump bil ki kainatın sahibi ve kudret sahibi Allah (C.C.)’dır.
Ortadoğu’da iki ahlaksız devlet
Doğum gününde Deniz Gezmiş üzerine
GELECEK PARTİSİ KURUCU GENEL BAŞKANI AHMET DAVUTOĞLU’NA DAİR
AYDIN'DAN BEDBAHT BİR SİYASETÇİ GELDİ GEÇTİ (KORAY AYDIN)
Barış Pınarı Harekâtı üzerine düşüncelerim
17 EYLÜL 1961 DEMOKRAT ADNAN MENDERES VE ANTİ DEMOKRAT İSMET İNÖNÜ
Fidel Castro Sosyalizmin Sembol İsmi
Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 2
Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 1
Çağdaş Firavun Sisi ve Çağdaş Hz Musa Mursi
27 MAYIS 1960: TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN EN ACIKLI VE EN DRAMATİK GÜNÜ
İslamı dosdoğru anlayan bir tarikat şeyhi: Ahmet Ziyaheddün Gümüşhanevi Hazretleri (1813-1893)
YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK (2)
YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK
Notre Dame Katedrali yanıyor, Fransız halkının ruhu ise cayır cayır yanıyor
31 MART MAHALLİ SEÇİMLERİNE TÜRKİYE GENEL SONUÇLARI VE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ
31 MART SEÇİM SONUÇLARINA MAHALLİ AÇIDAN BAKIŞ
AYDIN BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SAYIN ÖZLEM ÇERÇİOĞLU’NA CEVAPLARIM
Büyükşehir'den açıklama
31 MART SEÇİMLERİNE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ
31 MART SEÇİMLERİNE MAHALLİ (YEREL) AÇIDAN BAKIŞ
MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK AYDIN'DAYDI
Neşe Menderes: "31 Mart'ta zafer, Cumhur İttifakı'nın ve Aydın şehrinin olacaktır."
Hüseyin Aksu: Aydın şehri belediyecilikte 10 yılını boşuna geçirdi
70 yıllık demokrasi tarihimizde Aydın'dan çıkan ilk bayan bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk
Bakan ODTÜ'lü olunca durum farklı oluyormuş
Harika Bir Proje Tanıtım Programı Oldu
HALUK ALICIK: "CUMHUR İTTİFAKI 31 MART'TA AYDIN VE NAZİLLİ’DE DESTAN YAZACAK"
45 YIL ARADAN SONRA BU ŞEHİRDEN BİR DIŞİŞLERİ BAKANI GELDİ VE GEÇTİ
BELEDİYECİLİKDE TIRNAKLARINI KAZIYARAK GELMİŞ BİR İSİM: ÜMMET AKIN
Büyükşehirde yükselen değer: Mustafa Savaş
BİNALİ YILDIRIM’IN KARİZMASI ORTAYA ÇIKTI
MİLLET İTTİFAKI ÇATIRDIYOR
Prof. Dr. Cavit Bircan’a Teşekkürname
Cumhur İttifakı Aydın’da sahaya inerken
MİLLET İTTİFAKININ ACI DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE’DE BAŞKAN ERDOĞAN’A ÖLÜM ŞEKLİ BİÇEN AKPINAR ÜZERİNE
BEŞİKTAŞ’TA PROBLEM HALİNE GELEN İSİM: ŞENOL GÜNEŞ
İTTİFAK ÇALIŞMALARI SONLANDI VE SONUÇLARI
AYDIN LİSANI İLE SAYIN ABDULLAH GÜL YETTİ GARİ…
Yusuf İslam üzerine..
Fatih Erbakan parti kuruyormuş
Cemal Kaşıkçı’yı katleden egemen güç aynı zamanda yeryüzünde yaşayan 7 milyar insanları ve 2 milyar Müslümanları katletmiştir
2019 MAHALLİ SEÇİMLERİ ÜZERİNE
MENDERES AKDAĞ (ÇİLE VE IZRAPLARIN ADAMI)
Siyonistler rahat ve mutlu uyuyamaz
Çağdaş Firavun Trump üzerine
CHP'de hazin manzaralar
CHP'nin Recep Tayyip Erdoğan'ı üzerine
24 Haziran Seçim Sonuçları (Millet İttifakı açısından)
24 Haziran SEÇİM Sonuçları (Millet İTTİFAKI AÇISINDAN)
24 Haziran seçim sonuçları (Cumhur İttifakı açısından)
24 Haziran’daki seçimlerde reyimi AKP’ye vereceğim...
2 MİLYAR MÜSLÜMAN’A YAZIKLAR OLSUN (TÜRKİYE MÜSLÜMANLARI HARİÇ) VE ONLARIN DEVLET BAŞKANLARINA DA (RECEP TAYYİP ERDOĞAN HARİÇ)
AK PARTİLİLERE
Hey on beşli on beşli, Tokat yolları taşlı
AZİZ YILDIRIM YÜZÜNDEN BAŞIMA GELENLER
AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI TESPİT ÇALIŞMALARI YAPILIRKEN DÜŞÜNCELERİM
2018 YILINDA YÜKSELEN DEVLET = TÜRKİYE CUMHURİYETİ
DÜNYA İNSANLIĞININ ABD’YE İNSANLIK VE MEDENİYET DERSİ VERDİĞİ MEKAN: BİRLEŞMİŞ MİLLETLER
Kudüs ve içimizdeki hainler
Rıza Sarraf-Amerika–Kılıçdaroğlu ve Kudüs
HAYIRLI VE BEREKETLİ ÇALIŞMALAR VE SONUÇLAR DİLEĞİYLE
AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI NEDEN TESPİT EDİLEMİYOR?
Elveda okurlar
Bir İngiliz Vakfı’nın ortaya çıkardığı muazzam gerçek
CHP’nin Adalet Yürüyüşü zahiren öyle ama batınen öyle mi?
Duanın gerçek anlamı üzerine
Sayın Duran Teke, lütfen bir daha bana yazı yazdırtma
Beşiktaş yine şampiyon oldu
Dünkü yazımla ilgili zorunlu bir açıklama
AK Parti’ye ve İslamcılara haksız yere iftira atan Sayın Duran Teke, bu yazımı dikkatlice oku...
Bu seneki mübarek Ramazan ayına girerken...
Yüksek bir mersiye (!) sonucunda dramatik bir hazin...
Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu (2)
Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu
Referandumun Anatomisi Değil, Siyasi Partilerin ve İllegal Örgütlerin Anatomisi
Tatlım Tatlım filmi üzerine
Türkiye'deki referandum oylamasının tam ortasında yer alan Avrupa ülkeleri
Bugün 28 Şubat 2017 Neşe Doluyor İnsan
ÇEŞME’DE DRAMATİK İNTİHARIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ…..
AKP yerelden referandum seçim stratejisini çok iyi tespit etmelidir
14 yıl sonra Körfez yollarında
Ey CHP demokrasiyi ruhuna ve bedenine ne zaman sindireceksin?
Adnan Menderes’in son iki yılı ile(1959-1960) AK Parti’nin son iki yılı ile karşılaştırılması (2015-2016)
Çırağan Sarayı’ndaki bir düğün ve düşündürdükleri
TBMM’ye düşen tarihi görev
Adnan Menderes Üniversitesi üzerine oynanan oyunlar
Bir bürokrat atamasında dikkat edilmesi gereken hususlar
Vahşi kapitalizmden faşist diktatörlüğe (Batista) ve oradan da komünist diktatörlükte geçen 60 yıllık Fidel Castro dönemi
FETÖ ile mücadelede Diyanet İşleri Başkanlığına düşen vazifeler
Amerika seçimleri üzerine düşüncelerim
Ey CHP, sen ne zaman milli bir ana muhalefet partisi olacaksın
ADÜ’de seviyeli bir tarih panel
Musul Probleminin Düşündürdükleri ve Çözüm Yolları
⁠⁠⁠Kur’an’a göre şeytanın özellikleri ve günümüze yansıyan belirtileri
Darbe çığırtkanlarına karşı cevabımdır
FETÖ ile ilgili mazimden anılar
FETÖ Terör Örgütü'nün kökünü kazımak lazım ama nasıl…
(Eyy FETÖ denen din taciri yobaz, bu memlekete ne güzel iyilikler yaptın!)
Başkomutan ancak böyle olunur
Portekiz milli takımının düşündürdükleri ve Ronaldo
Sayın Ertuğrul Özkök, sana bu cevabımdır
Amerika’dan inancı kuvvetli, fiziği kuvvetli bir Müslüman geçti
Dokunulmazlık anayasa değişikliği ile ilgili CHP’nin Aydın milletvekillerine sesleniyorum
Urla’da enginar üzerine
Cumhurbaşkanına yazdığım rapor
Esas Noktasından
Gündemi değiştiremeyen ama ortalığı karıştıran sözler
Artık dokunuluyor
Mithatpaşa’dan Vodafone Arena’ya
Paralel yapı 3
Paralel yapı 2
Paralel yapı 1
İftarlık gazoz filmi üzerine bir deneme
Dokunulsun mu dokunulmasın mı?
Ülkemizde yayılmakta olan terör olaylarının düşündürdükleri
Başkanlık sistemine doğru ilerlerken ana muhalefet partisi konumu, durumu ve sorunu
Sayın Selahattin Demirtaş bir siyasi parti kurmanın ne demek olduğunu biliyor mu veya öğrenmek ister mi?