Mehmet Ali ACAR

Fatih Erbakan parti kuruyormuş

19 Kasım 2018, Pazartesi

     

Sevgili Aydın Denge Gazetesi okurları,

Duyduğuma göre merhum Necmettin Erbakan hocamızın oğlu Fatih, bu ayın sonlarında iktidara gelmek amacıyla bir siyasi parti kuruyormuş.Öncellikle ülkemize hayırlar getirmesini dilerim. Bu olay karşısında öncelikle iyi niyetimizi ve temmenimizi belirtirken sonra bu olay karşısında düşüncelerimi belirtmek isterim.

Bir siyasi parti kurmak 81 Milyon T.C. vatandaşlarının en tabi hukuki hakkıdır.Bundan dolayı kınanamaz, ayıplanamaz.Çünkü insanlar demokratik haklarını istedikleri gibi kullanabilirler.

Şimdi benim tenkitlerim sadece siyasi açıdan olacaktır.Zira her siyasi davranış hukuki haklarla başlar ama hukukla devam edip sonlanamaz.Hukukla başlar ama siyasi münahazalarla sonlanır.Her siyasi olay bu şekilde cereyan eder ve dünyanın her demokratik ülkesinde de bu böyledir.Fatih Erbakan’ın parti kurması olayından önce şunu belirtmek durumundayım.Türkiye’ de demokrasi 68 yaşındadır şuanda .Bu 68 yıl boyunca idari ve demokrasi yaşamımıza hakim olan liderler şunlardır.

1-Adnan Menderes

2- İsmet İnönü

3-Süleyman Demirel

3-Bülent Ecevit

4-Turgut Özal

5-Necmettin Erbakan

6-Recep Tayyip Erdoğan

Bu yedi lider demokratik siyasi yaşama damga vurmuş liderlerdir. Bunlardan damga vurma sırasına göre ;

1-Adnan Mendees

2-Recep Tayyip Erdoğan’dır.

Bu yedi liderin ortak özelliği babalarından siyasi miras almış olmamalarıdır.Babalarının isminden istifade ederek siyasi parti kurmuş değillerdir.Bu yedi liderin babalarını kamuoyu dahi yakinen bilmez ve tanımazlar.Bu yedi lider bir siyasi düşünce etrafında insanları toplayabilmişler ve siyasi partilerini tek başlarına veya koalisyonlarla iktidara getirmişlerdir.

Bu yedi liderden sadece ikisi yani İsmet İnönü, Bülent Ecevit tek başlarına iktidar olmamışlar ve koalisyon ortağı olarak iktidarlarda kalmışlardır.Sebebi de şudur.

Milletimiz CHP’nin siyasi görüşü olanlar ortanın siyasi görüşü olarak asla benimsememiş yaşantına kültürüne ve sosyal hayatına uygun bulmadığı için reddetmiştir.Zaten 70 yıllık demokratik hayatımızda CHP çoğunlukla yüzde yirmilerin partisi olmuştur.Zannederim şimdiki lider Kılıçdaroğlu da bu gidişle bu oranı daha da aşağılara çekecektir.Bu yedi liderin içinden Adanan Menderes İsmet İnönü ve Turgut Özal’ın çocukları babalarının siyasi mirasını şahıslarını bir avantaj olarak görüp bundan istifade etmek amacıyla siyasi partiler kurmuşlardır.İstisnasız onların evladı olan Aydın Menderes Erdal İnönü Ahmet Özal ve eş Rahşan Ecevit siyasal yaşamlarında büyük bir çapta başarısız olmuşlardır.Ve onların partileri toplumumuz tarafından benimsenmemiştir.Çünkü bizim toplumumuz bu konuda çok hassastır.Babadan oğla ve eşe intikal eden siyasi partiyi kendisine büyük bir saygısızlık olarak halkımız algılamıştır.Buna psikolojide sağduyu denir ve halkın sesi, hakkın sesi olarak tecelli eder.Çünkü dünyanın hiçbir demokratik yaşamında babadan oğla geçen siyasi miras olamaz olmamıştır da. Çünkü bu özellik topluma krallar yönetimini hatırlattığı içindir.Krallıklarda demokratik temayüller söz konusu olmadığı için halkımız tarafından reddedilmişlerdir.

İşte bu açıdan Fatih Erbakan arkadaşımıza bunu hatırlatmayı üzerime vazife edindim.Bir ağabeyi olarak çünkü onunla 1989 yılında Aydın Didim Caprice Otel’de üç gün geçirdim.Oradan kaynaklanan bir hukukumuzdan dolayı bunu kendisine hatırlatıyorum.Siz bunları dikkate almadan siyasi parti kurarsanız siyasi boyunuzun ölçüsünü alırsınız ve oğulların ve eşlerin düştüğü akibetİ sizde düşersiniz. Çünkü bu yüzde yüz mukadder olan sonuçtur.Zira siyasete girerken Fatih Erbakan’ın ne üstün devlet adamı birikiminden söz ediliyor, ne de üstün ekonomi birikiminden. Ayrıca üstün dış politika mahareti gibi özelliklerde öne çıkmıyor.Fatih Erbakan’ın öne çıkan tek özelliğinin merhum Erbakan Hocamızın oğlu olmasıdır.Bundan başka bir siyasi özelliğinin olduğunu sanmıyorum.5-6 yıldan beri televizyonlarda izlediğim Fatih Erbakan zaten bunu matematik olarak ispatlıyor.

Bide şunu ayrıca belirtmek istiyorum.Merhum hocamız Necmettin Erbakan demokrasi hayatımızda en büyük çığırı aşmış bir siyaset ve devlet adamıdır.Oda şudur Erbakan hocamız ülkemize öyle faydalı bir iş yapmıştır ki ülkede yaşayan muhafazakar insanlarında siyasette işi olduğunu söyleyerek bir şeylerin olduğunun tohumu atmıştır.Bu tohum sonrasında Türk siyasetinin de merkez, sağ merkez, sol ve birde inançlı insanların oluşturduğu muhafazakar siyasi topluluk.Bu bana göre ülkeye ve orta doğuya yapılan en büyük bir çığır hizmetidir.Bu siyasi olayın temelini atan merhum hocamız olmuştur.Ve bugün ülkemizde yaşayan 81 milyonun çoğunluğu Erbakan hocamızın haklarını dile getirmektedirler.Bu özelliği ile hocamız ülkemiz ve ortan doğu tarihine damga vurmuştur.

Siz partiye Erbakan olarak bunu görmeniz gerekmektedir.Bu oluşan saygıya sizinde saygı göstermeniz gerekmektedir.Eğer gerçekten babanıza saygı duyuyorsanız şayet.Üstelik hocamızın attığı bu temel üzerine muazzam bir bina inşa edilmektedir.Üstelik en modern teknoloji ve terminolojiyle ve onun talebesi Reis tarafından.

Benim bu söylediklerimi dikkate almayabilirler, partilerini kurarlar, toplumun karşısına çıkarlar.Herkesin siyasi boyunun uzunluğu toplum tarafından adilhane bir şekilde belirlenir.Fatih Erbakan’a siyasi yaşamında başarılar dilerken, bir konuyu da kendilerine hatırlatmayı bir kardeşlik hukuku olarak dile getirmek isterim.Fatih Erbakan parti kurmadan önce bazı insanlarla helalleşmesini arzu ederim.Özellikle Ege bölgesinde köklü ve derin bir helalleşme yaparsa daha iyi olur düşüncesindeyim.Zira bizim islam inancımızda hak ve huhukta helalleşmeler çok ama çok önemlidir.Bunu kendisine hatırlatmak isterim. İşin sonunda şunu net olarak söylemek istiyorum. Fatih Erbakan da merhum Erbakan Hocamızın tek başına siyasi mirasçısı değildir.Hatta bana göre hiç değildir.Çünkü Erbakan Hocamızın davası uğruna kendi şahsiyeti maddi ve manevi siyasi bedel ödememiştir. Erbakan hocamızın siyasi mirasçısı milyonlarca insandır.Çünkü bu insanlar bu dava uğruna maddi ve siyasi bedelleri çok ağır ödemiş insanlardır.İşte bu açılardan dolayı Erbakan Hocamızın davası uğruna büyük çapta maddi ve siyasi bedeller ödemiş bendeniz olarak ona bunları hatırlatma gereği hissettim.Bu açıdan Erbakan Hocamızın oğlu olması ona siyasi parti kurma hakkını siyaseten ve ahlaki açıdan veremez, vermemelidir de. Vesselam.. Yazarın Tüm Yazıları
Polise kurşun sıkan kalleşler üzerine...
Bir filozofun akademik ve siyasi yaşam hatıraları ve düşünceleri
SKANDALLARIN VE FACİALARIN DEVLET ADAMI: EKREM İMAMOĞLU
KORONALI RAMAZAN AYI GÜNLERİ
KORONAVİRÜS SALGINI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
KABE-İ MUAZZAMA’DA CAHİL VE RUHSUZ BİR BAŞ İMAM!
Ey kendini dünyanın İlah’ı addeden Amerika ve Başkan Trump bil ki kainatın sahibi ve kudret sahibi Allah (C.C.)’dır.
Ortadoğu’da iki ahlaksız devlet
Doğum gününde Deniz Gezmiş üzerine
GELECEK PARTİSİ KURUCU GENEL BAŞKANI AHMET DAVUTOĞLU’NA DAİR
AYDIN'DAN BEDBAHT BİR SİYASETÇİ GELDİ GEÇTİ (KORAY AYDIN)
Barış Pınarı Harekâtı üzerine düşüncelerim
17 EYLÜL 1961 DEMOKRAT ADNAN MENDERES VE ANTİ DEMOKRAT İSMET İNÖNÜ
Fidel Castro Sosyalizmin Sembol İsmi
Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 2
Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 1
Çağdaş Firavun Sisi ve Çağdaş Hz Musa Mursi
27 MAYIS 1960: TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN EN ACIKLI VE EN DRAMATİK GÜNÜ
İslamı dosdoğru anlayan bir tarikat şeyhi: Ahmet Ziyaheddün Gümüşhanevi Hazretleri (1813-1893)
YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK (2)
YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK
Notre Dame Katedrali yanıyor, Fransız halkının ruhu ise cayır cayır yanıyor
31 MART MAHALLİ SEÇİMLERİNE TÜRKİYE GENEL SONUÇLARI VE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ
31 MART SEÇİM SONUÇLARINA MAHALLİ AÇIDAN BAKIŞ
AYDIN BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SAYIN ÖZLEM ÇERÇİOĞLU’NA CEVAPLARIM
Büyükşehir'den açıklama
31 MART SEÇİMLERİNE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ
31 MART SEÇİMLERİNE MAHALLİ (YEREL) AÇIDAN BAKIŞ
MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK AYDIN'DAYDI
Neşe Menderes: "31 Mart'ta zafer, Cumhur İttifakı'nın ve Aydın şehrinin olacaktır."
Hüseyin Aksu: Aydın şehri belediyecilikte 10 yılını boşuna geçirdi
70 yıllık demokrasi tarihimizde Aydın'dan çıkan ilk bayan bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk
Bakan ODTÜ'lü olunca durum farklı oluyormuş
Harika Bir Proje Tanıtım Programı Oldu
HALUK ALICIK: "CUMHUR İTTİFAKI 31 MART'TA AYDIN VE NAZİLLİ’DE DESTAN YAZACAK"
45 YIL ARADAN SONRA BU ŞEHİRDEN BİR DIŞİŞLERİ BAKANI GELDİ VE GEÇTİ
BELEDİYECİLİKDE TIRNAKLARINI KAZIYARAK GELMİŞ BİR İSİM: ÜMMET AKIN
Büyükşehirde yükselen değer: Mustafa Savaş
BİNALİ YILDIRIM’IN KARİZMASI ORTAYA ÇIKTI
MİLLET İTTİFAKI ÇATIRDIYOR
Prof. Dr. Cavit Bircan’a Teşekkürname
Cumhur İttifakı Aydın’da sahaya inerken
MİLLET İTTİFAKININ ACI DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE’DE BAŞKAN ERDOĞAN’A ÖLÜM ŞEKLİ BİÇEN AKPINAR ÜZERİNE
BEŞİKTAŞ’TA PROBLEM HALİNE GELEN İSİM: ŞENOL GÜNEŞ
İTTİFAK ÇALIŞMALARI SONLANDI VE SONUÇLARI
AYDIN LİSANI İLE SAYIN ABDULLAH GÜL YETTİ GARİ…
Yusuf İslam üzerine..
Fatih Erbakan parti kuruyormuş
Cemal Kaşıkçı’yı katleden egemen güç aynı zamanda yeryüzünde yaşayan 7 milyar insanları ve 2 milyar Müslümanları katletmiştir
2019 MAHALLİ SEÇİMLERİ ÜZERİNE
MENDERES AKDAĞ (ÇİLE VE IZRAPLARIN ADAMI)
Siyonistler rahat ve mutlu uyuyamaz
Çağdaş Firavun Trump üzerine
CHP'de hazin manzaralar
CHP'nin Recep Tayyip Erdoğan'ı üzerine
24 Haziran Seçim Sonuçları (Millet İttifakı açısından)
24 Haziran SEÇİM Sonuçları (Millet İTTİFAKI AÇISINDAN)
24 Haziran seçim sonuçları (Cumhur İttifakı açısından)
24 Haziran’daki seçimlerde reyimi AKP’ye vereceğim...
2 MİLYAR MÜSLÜMAN’A YAZIKLAR OLSUN (TÜRKİYE MÜSLÜMANLARI HARİÇ) VE ONLARIN DEVLET BAŞKANLARINA DA (RECEP TAYYİP ERDOĞAN HARİÇ)
AK PARTİLİLERE
Hey on beşli on beşli, Tokat yolları taşlı
AZİZ YILDIRIM YÜZÜNDEN BAŞIMA GELENLER
AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI TESPİT ÇALIŞMALARI YAPILIRKEN DÜŞÜNCELERİM
2018 YILINDA YÜKSELEN DEVLET = TÜRKİYE CUMHURİYETİ
DÜNYA İNSANLIĞININ ABD’YE İNSANLIK VE MEDENİYET DERSİ VERDİĞİ MEKAN: BİRLEŞMİŞ MİLLETLER
Kudüs ve içimizdeki hainler
Rıza Sarraf-Amerika–Kılıçdaroğlu ve Kudüs
HAYIRLI VE BEREKETLİ ÇALIŞMALAR VE SONUÇLAR DİLEĞİYLE
AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI NEDEN TESPİT EDİLEMİYOR?
Elveda okurlar
Bir İngiliz Vakfı’nın ortaya çıkardığı muazzam gerçek
CHP’nin Adalet Yürüyüşü zahiren öyle ama batınen öyle mi?
Duanın gerçek anlamı üzerine
Sayın Duran Teke, lütfen bir daha bana yazı yazdırtma
Beşiktaş yine şampiyon oldu
Dünkü yazımla ilgili zorunlu bir açıklama
AK Parti’ye ve İslamcılara haksız yere iftira atan Sayın Duran Teke, bu yazımı dikkatlice oku...
Bu seneki mübarek Ramazan ayına girerken...
Yüksek bir mersiye (!) sonucunda dramatik bir hazin...
Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu (2)
Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu
Referandumun Anatomisi Değil, Siyasi Partilerin ve İllegal Örgütlerin Anatomisi
Tatlım Tatlım filmi üzerine
Türkiye'deki referandum oylamasının tam ortasında yer alan Avrupa ülkeleri
Bugün 28 Şubat 2017 Neşe Doluyor İnsan
ÇEŞME’DE DRAMATİK İNTİHARIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ…..
AKP yerelden referandum seçim stratejisini çok iyi tespit etmelidir
14 yıl sonra Körfez yollarında
Ey CHP demokrasiyi ruhuna ve bedenine ne zaman sindireceksin?
Adnan Menderes’in son iki yılı ile(1959-1960) AK Parti’nin son iki yılı ile karşılaştırılması (2015-2016)
Çırağan Sarayı’ndaki bir düğün ve düşündürdükleri
TBMM’ye düşen tarihi görev
Adnan Menderes Üniversitesi üzerine oynanan oyunlar
Bir bürokrat atamasında dikkat edilmesi gereken hususlar
Vahşi kapitalizmden faşist diktatörlüğe (Batista) ve oradan da komünist diktatörlükte geçen 60 yıllık Fidel Castro dönemi
FETÖ ile mücadelede Diyanet İşleri Başkanlığına düşen vazifeler
Amerika seçimleri üzerine düşüncelerim
Ey CHP, sen ne zaman milli bir ana muhalefet partisi olacaksın
ADÜ’de seviyeli bir tarih panel
Musul Probleminin Düşündürdükleri ve Çözüm Yolları
⁠⁠⁠Kur’an’a göre şeytanın özellikleri ve günümüze yansıyan belirtileri
Darbe çığırtkanlarına karşı cevabımdır
FETÖ ile ilgili mazimden anılar
FETÖ Terör Örgütü'nün kökünü kazımak lazım ama nasıl…
(Eyy FETÖ denen din taciri yobaz, bu memlekete ne güzel iyilikler yaptın!)
Başkomutan ancak böyle olunur
Portekiz milli takımının düşündürdükleri ve Ronaldo
Sayın Ertuğrul Özkök, sana bu cevabımdır
Amerika’dan inancı kuvvetli, fiziği kuvvetli bir Müslüman geçti
Dokunulmazlık anayasa değişikliği ile ilgili CHP’nin Aydın milletvekillerine sesleniyorum
Urla’da enginar üzerine
Cumhurbaşkanına yazdığım rapor
Esas Noktasından
Gündemi değiştiremeyen ama ortalığı karıştıran sözler
Artık dokunuluyor
Mithatpaşa’dan Vodafone Arena’ya
Paralel yapı 3
Paralel yapı 2
Paralel yapı 1
İftarlık gazoz filmi üzerine bir deneme
Dokunulsun mu dokunulmasın mı?
Ülkemizde yayılmakta olan terör olaylarının düşündürdükleri
Başkanlık sistemine doğru ilerlerken ana muhalefet partisi konumu, durumu ve sorunu
Sayın Selahattin Demirtaş bir siyasi parti kurmanın ne demek olduğunu biliyor mu veya öğrenmek ister mi?