Mehmet Ali ACAR

MENDERES AKDAĞ (ÇİLE VE IZRAPLARIN ADAMI)

25 Eylül 2018, Salı

     

Sevgili Aydın Denge Gazetesi okurları bugün size bir kişiyi tanıtacağım. Aydın’ın bağrından çıkmış bir akademisyen bir tarihçi bir iletişim uzmanından bahsedeceğim.

Adı Menderes Akdağ. İki yıllık hukukum olan bu genç bana hayat hikayesini anlattığı zaman tüylerim diken diken olmuştu. Beni eskilerden uzaktan tanıdığını ifade eden genci şimdi sizlere yakinen tanıtmaya başlayacağım bu yazımda.

Menderes Akdağ aslen Çine ilçesindendir. Emine hanım ile Yaşar beyin 6 çocuğundan beşincisi olarak 1974 yılında Aydın şehir merkezinde dünyaya gelir. Yani benim mahallem olan Güzelhisar Mahallesi’nde. Ve çileli hayat başlar. Dört yaşındayken ekonomik olsun diye 12 yaşındaki ağabeyi ile birlikte sünnet ettirilir. Bu sünnetten 7 gün sonra Menderes babasını toprağın altına verir. Halaya evlatlık verilen Akdağ, sürekli hasta olunca doktorlar bu çocuk üstün zekalı diye annesine geri verin diyor. Akdağ 4 yaşındayken ablaları çay kenarında yıkarlar ve tırnaklarını keseceğiz diyerek de tırnaklarını ayaklarından koparırlar ve bu olaydan da havale geçirir Menderes, bunu da atlatır kısa bir zaman sonra evde tüp patlar, vücudu yanar insanların ölecek gözüyle baktığı Menderes, iki ay sonra hastaneden ancak taburcu edilebilir. Daha sonra ise çocukken at arabasının üstünde bir kaza geçirir attan düşerken kolu kırılır ve at arabasının kolu atın karnına girerek at ölür. Ve altı yaşında bu manzarayı yaşar. Aydın İmam Hatip Lisesi’nde okumak için her gün 7 kilometre gider ve 7 kilometre gelir. Bahçeden topladığı erikleri okulda arkadaşlarına satarak harçlık biriktirir. Annesi ise Adnan Menderes Bulvarı’ndaki zenginlerin evine temizliğe gider. Ayrıca sabahları da o evlere süt satar. Çocuğunu lisede okutabilmek için. Menderes de ayrıca ortaöğretim boyunca gece 12’ye kadar simit satar. Üniversiteye hazırlanırken lise arkadaşlarından 50 kişiye ders verir. Onların da üniversiteyi kazanmasını sağlar. Kendisi İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanır. Ama 3 ay sonra parasızlıktan dolayı memleketi Aydın’a geri döner. Ve bir kez daha sınavlara girer Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Bölümü’nü kazanır. Zira İzmir otobüs bileti İstanbul’a göre 6 kat daha ucuz olduğu için buna göre tercih yapar. Ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Bölümü’nü kazanır. İzmir’e trenle gider gelir. Tren’de simit ve nane şekeri satar. İzmir’de üniversitenin yakınlarındaki ilkokulların önünde de nane şekeri satar. Ayrıca üniversiteyi bitirene kadar da akşamları Aydın’da simit satar.

Peki üniversiteyi bitirene kadar bu çileli ve ızdıraplı hayatı yaşayan Menderes, bundan sonra da neler yapmış ?

1- ADÜ’de yüksek lisans tezini tarih bölümünde yapar.

2- Üniversiteye intisap etmek ister ama imam hatipli diye 28 Şubat süreçlerinde üniversiteye alınmaz o günkü yönetimler tarafından.

3- Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde ikinci üniversiteyi bitirir. Üstelik yıllar sonra girmesine rağmen ÖSYM sınavlarında Türkiye birincisi olur.

4-Bu esnada iletişimde doktora yapar ve iletişim doktoru unvanını alır. Ve iki tezi de ortalama 500’er yüz sayfa civarındadır.

5-Yabancı diller olarak İngilizce ana dili gibi. Fransızca, Felemenkçe ve Rusça dillerini de iyice konuşur hale gelir.

6-Kuşadası Lisesi’nde tarih öğretmenliği yaparken de otellerde sihirbazlık ve animasyonluk programları yaparak hanesine ek bütçe oluşturur.

6/A-Son 15 yılda gazetelerde 1.700 tane köşe yazar.

6/B-Alanıyla ilgili bu güne kadar 22 tane basılı kitabı vardır.

6/C-Üç tane belgesel film, 7 tane de kısa film yapar.

6/D-Çok sayıda bildiri yayınlar.

6/E-Ayrıca binlerde sosyal ve sanatsal faaliyetlerde bulunur.

6/F-Onlarca alınmış takdirnameler vardır.

Şimdi geliyorum esas meseleye ben bu genci iki sene önce tanıdım ve tvDEN’de buluşma noktasına çıkardım Hüseyin Turgut ile beraber. Bu delikanlıyı Aydın kamuoyuna tanıttık. E tabii ki bu iki sene boyunca beni tanıyınca şunu söyledi, ayrıca nefsime hoş geldiği için izin verirseniz bunu söyleyeceğim. ‘Mehmet Ali ağabey benim en büyük hatam seni geç keşfetmek oldu.’dedi. Tabii ki bu sözü söyleyen ilk insan Menderes değildi. Bu gidişle de son söyleyen de Menderes olmayacak. Bu Menderes Akdağ‘da şunu gördüm. Bu kadar çileli ve ızdıraplı hayattan sonra yüksek oranda bir azmin bir kişiyi nereden alıp nereye getireceğini gördüm. Bu olaydan çıkarılacak iki ders var bana göre. Birincisi bir insanın ve dolayısıyla bir müminin (Akdağ’ın İslam dinine bağlı olduğu için) irade ve istekle nerelere gelebileceğini ispatıdır bu Akdağ olayı. Zira Allah ilmi talep edene vereceğini beyan etmiştir. İkinci sözüm ise Menderes Akdağ’ın Aydın İmam Hatip Lisesi’nde okurken ona İslam derslerine giren meslek öğretmenleri olacaktır. 20 civarında olduğu tahmin edilen bu İslam öğreticisi hocalarına da başta okul müdür olmak üzere üzüntülerimi dile getiriyorum. Bugünün değeriyle ayda 50 TL parayı bu üstün zekalı çocuğa verselerdi belki de bugün Türkiye’nin Hukuk profesörü olabilirdi bu Menderes. Yeri gelmişken burada iki kişinin ismini yazdıracağım. Menderes’in üniversite tahsil hayatı boyunca Aydın şehrinin ilk İngilizce öğretmenlerinden olan Meral Özçöllü hoca hanıma da rahmetle ve minnetle yad ediyorum. Ayrıca bu şehirde yaşayan Ortopedi Doktoru Hakkı Başarık’a bir Aydınlı olarak şükranlarımı iletmek istiyorum. Bu iki değerli insan tahsil hayatı boyunca Menderes’e diploma alana kadar maddi yardımda bulunmuşlar ne hicran ki okuldaki meslek öğretmenleri buna sadece seyirci kalmışlardır.

Şimdi ise esas konuşulması gerek olaya. Bu genç adam 44 yaşında bu kadar yüksek oranda birikimleriyle beraber Adnan Menderes Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Öğretim Üyesi oldu. ADÜ Rektörü Profesör Doktor Cavit Bircan hocamız bu arkadaşımızın elinden tutarak hak ettiği akademi dünyasına girmesini sağladı. Bu kadar birikimlere rağmen geçmiş yıllardaki rektörler zamanında bu akademi dünyasına sokulmadı Menderes Akdağ. İşte bu açılardan üniversitemiz rektörü muhterem Profesör Doktor Cavit Bircan hocamızı yürekten kutluyorum bir Aydınlı olarak. 15 yıl boyunca bu akademi dünyasına sokulmayan Menderes Akdağ’a da şunu söylüyorum, ‘Bu 15 yılın açığını kapat, çalışmalarına devam et. Aydın’dan yetişmiş bir akademisyen olarak ADÜ’ye en güzel eserlerini kazandır.’

Muhterem Rektörüm bu hizmetinizden dolayı şahsınızı ve Rektörlüğünüzü kutluyor, ADÜ’ye daha güzel şeyler katacağınıza olan inancımı belirtiyor, sizlere üstün başarılar diliyorum. Vesselam. Yazarın Tüm Yazıları
Polise kurşun sıkan kalleşler üzerine...
Bir filozofun akademik ve siyasi yaşam hatıraları ve düşünceleri
SKANDALLARIN VE FACİALARIN DEVLET ADAMI: EKREM İMAMOĞLU
KORONALI RAMAZAN AYI GÜNLERİ
KORONAVİRÜS SALGINI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
KABE-İ MUAZZAMA’DA CAHİL VE RUHSUZ BİR BAŞ İMAM!
Ey kendini dünyanın İlah’ı addeden Amerika ve Başkan Trump bil ki kainatın sahibi ve kudret sahibi Allah (C.C.)’dır.
Ortadoğu’da iki ahlaksız devlet
Doğum gününde Deniz Gezmiş üzerine
GELECEK PARTİSİ KURUCU GENEL BAŞKANI AHMET DAVUTOĞLU’NA DAİR
AYDIN'DAN BEDBAHT BİR SİYASETÇİ GELDİ GEÇTİ (KORAY AYDIN)
Barış Pınarı Harekâtı üzerine düşüncelerim
17 EYLÜL 1961 DEMOKRAT ADNAN MENDERES VE ANTİ DEMOKRAT İSMET İNÖNÜ
Fidel Castro Sosyalizmin Sembol İsmi
Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 2
Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 1
Çağdaş Firavun Sisi ve Çağdaş Hz Musa Mursi
27 MAYIS 1960: TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN EN ACIKLI VE EN DRAMATİK GÜNÜ
İslamı dosdoğru anlayan bir tarikat şeyhi: Ahmet Ziyaheddün Gümüşhanevi Hazretleri (1813-1893)
YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK (2)
YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK
Notre Dame Katedrali yanıyor, Fransız halkının ruhu ise cayır cayır yanıyor
31 MART MAHALLİ SEÇİMLERİNE TÜRKİYE GENEL SONUÇLARI VE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ
31 MART SEÇİM SONUÇLARINA MAHALLİ AÇIDAN BAKIŞ
AYDIN BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SAYIN ÖZLEM ÇERÇİOĞLU’NA CEVAPLARIM
Büyükşehir'den açıklama
31 MART SEÇİMLERİNE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ
31 MART SEÇİMLERİNE MAHALLİ (YEREL) AÇIDAN BAKIŞ
MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK AYDIN'DAYDI
Neşe Menderes: "31 Mart'ta zafer, Cumhur İttifakı'nın ve Aydın şehrinin olacaktır."
Hüseyin Aksu: Aydın şehri belediyecilikte 10 yılını boşuna geçirdi
70 yıllık demokrasi tarihimizde Aydın'dan çıkan ilk bayan bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk
Bakan ODTÜ'lü olunca durum farklı oluyormuş
Harika Bir Proje Tanıtım Programı Oldu
HALUK ALICIK: "CUMHUR İTTİFAKI 31 MART'TA AYDIN VE NAZİLLİ’DE DESTAN YAZACAK"
45 YIL ARADAN SONRA BU ŞEHİRDEN BİR DIŞİŞLERİ BAKANI GELDİ VE GEÇTİ
BELEDİYECİLİKDE TIRNAKLARINI KAZIYARAK GELMİŞ BİR İSİM: ÜMMET AKIN
Büyükşehirde yükselen değer: Mustafa Savaş
BİNALİ YILDIRIM’IN KARİZMASI ORTAYA ÇIKTI
MİLLET İTTİFAKI ÇATIRDIYOR
Prof. Dr. Cavit Bircan’a Teşekkürname
Cumhur İttifakı Aydın’da sahaya inerken
MİLLET İTTİFAKININ ACI DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE’DE BAŞKAN ERDOĞAN’A ÖLÜM ŞEKLİ BİÇEN AKPINAR ÜZERİNE
BEŞİKTAŞ’TA PROBLEM HALİNE GELEN İSİM: ŞENOL GÜNEŞ
İTTİFAK ÇALIŞMALARI SONLANDI VE SONUÇLARI
AYDIN LİSANI İLE SAYIN ABDULLAH GÜL YETTİ GARİ…
Yusuf İslam üzerine..
Fatih Erbakan parti kuruyormuş
Cemal Kaşıkçı’yı katleden egemen güç aynı zamanda yeryüzünde yaşayan 7 milyar insanları ve 2 milyar Müslümanları katletmiştir
2019 MAHALLİ SEÇİMLERİ ÜZERİNE
MENDERES AKDAĞ (ÇİLE VE IZRAPLARIN ADAMI)
Siyonistler rahat ve mutlu uyuyamaz
Çağdaş Firavun Trump üzerine
CHP'de hazin manzaralar
CHP'nin Recep Tayyip Erdoğan'ı üzerine
24 Haziran Seçim Sonuçları (Millet İttifakı açısından)
24 Haziran SEÇİM Sonuçları (Millet İTTİFAKI AÇISINDAN)
24 Haziran seçim sonuçları (Cumhur İttifakı açısından)
24 Haziran’daki seçimlerde reyimi AKP’ye vereceğim...
2 MİLYAR MÜSLÜMAN’A YAZIKLAR OLSUN (TÜRKİYE MÜSLÜMANLARI HARİÇ) VE ONLARIN DEVLET BAŞKANLARINA DA (RECEP TAYYİP ERDOĞAN HARİÇ)
AK PARTİLİLERE
Hey on beşli on beşli, Tokat yolları taşlı
AZİZ YILDIRIM YÜZÜNDEN BAŞIMA GELENLER
AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI TESPİT ÇALIŞMALARI YAPILIRKEN DÜŞÜNCELERİM
2018 YILINDA YÜKSELEN DEVLET = TÜRKİYE CUMHURİYETİ
DÜNYA İNSANLIĞININ ABD’YE İNSANLIK VE MEDENİYET DERSİ VERDİĞİ MEKAN: BİRLEŞMİŞ MİLLETLER
Kudüs ve içimizdeki hainler
Rıza Sarraf-Amerika–Kılıçdaroğlu ve Kudüs
HAYIRLI VE BEREKETLİ ÇALIŞMALAR VE SONUÇLAR DİLEĞİYLE
AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI NEDEN TESPİT EDİLEMİYOR?
Elveda okurlar
Bir İngiliz Vakfı’nın ortaya çıkardığı muazzam gerçek
CHP’nin Adalet Yürüyüşü zahiren öyle ama batınen öyle mi?
Duanın gerçek anlamı üzerine
Sayın Duran Teke, lütfen bir daha bana yazı yazdırtma
Beşiktaş yine şampiyon oldu
Dünkü yazımla ilgili zorunlu bir açıklama
AK Parti’ye ve İslamcılara haksız yere iftira atan Sayın Duran Teke, bu yazımı dikkatlice oku...
Bu seneki mübarek Ramazan ayına girerken...
Yüksek bir mersiye (!) sonucunda dramatik bir hazin...
Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu (2)
Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu
Referandumun Anatomisi Değil, Siyasi Partilerin ve İllegal Örgütlerin Anatomisi
Tatlım Tatlım filmi üzerine
Türkiye'deki referandum oylamasının tam ortasında yer alan Avrupa ülkeleri
Bugün 28 Şubat 2017 Neşe Doluyor İnsan
ÇEŞME’DE DRAMATİK İNTİHARIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ…..
AKP yerelden referandum seçim stratejisini çok iyi tespit etmelidir
14 yıl sonra Körfez yollarında
Ey CHP demokrasiyi ruhuna ve bedenine ne zaman sindireceksin?
Adnan Menderes’in son iki yılı ile(1959-1960) AK Parti’nin son iki yılı ile karşılaştırılması (2015-2016)
Çırağan Sarayı’ndaki bir düğün ve düşündürdükleri
TBMM’ye düşen tarihi görev
Adnan Menderes Üniversitesi üzerine oynanan oyunlar
Bir bürokrat atamasında dikkat edilmesi gereken hususlar
Vahşi kapitalizmden faşist diktatörlüğe (Batista) ve oradan da komünist diktatörlükte geçen 60 yıllık Fidel Castro dönemi
FETÖ ile mücadelede Diyanet İşleri Başkanlığına düşen vazifeler
Amerika seçimleri üzerine düşüncelerim
Ey CHP, sen ne zaman milli bir ana muhalefet partisi olacaksın
ADÜ’de seviyeli bir tarih panel
Musul Probleminin Düşündürdükleri ve Çözüm Yolları
⁠⁠⁠Kur’an’a göre şeytanın özellikleri ve günümüze yansıyan belirtileri
Darbe çığırtkanlarına karşı cevabımdır
FETÖ ile ilgili mazimden anılar
FETÖ Terör Örgütü'nün kökünü kazımak lazım ama nasıl…
(Eyy FETÖ denen din taciri yobaz, bu memlekete ne güzel iyilikler yaptın!)
Başkomutan ancak böyle olunur
Portekiz milli takımının düşündürdükleri ve Ronaldo
Sayın Ertuğrul Özkök, sana bu cevabımdır
Amerika’dan inancı kuvvetli, fiziği kuvvetli bir Müslüman geçti
Dokunulmazlık anayasa değişikliği ile ilgili CHP’nin Aydın milletvekillerine sesleniyorum
Urla’da enginar üzerine
Cumhurbaşkanına yazdığım rapor
Esas Noktasından
Gündemi değiştiremeyen ama ortalığı karıştıran sözler
Artık dokunuluyor
Mithatpaşa’dan Vodafone Arena’ya
Paralel yapı 3
Paralel yapı 2
Paralel yapı 1
İftarlık gazoz filmi üzerine bir deneme
Dokunulsun mu dokunulmasın mı?
Ülkemizde yayılmakta olan terör olaylarının düşündürdükleri
Başkanlık sistemine doğru ilerlerken ana muhalefet partisi konumu, durumu ve sorunu
Sayın Selahattin Demirtaş bir siyasi parti kurmanın ne demek olduğunu biliyor mu veya öğrenmek ister mi?