Mehmet Ali ACAR

Sayın Selahattin Demirtaş bir siyasi parti kurmanın ne demek olduğunu biliyor mu veya öğrenmek ister mi?

3 Şubat 2016, Çarşamba

     

Sayın Demirtaş bugün Türkiye’de siyaset yapan bir simge isim. Daha doğrusu Türkiye siyaset zeminlerinde Aydınlıkçı Kürt siyasi hareketinin lideri veya onların ifadesi ile Eş Genel Başkanı.

Bu eş genel başkan terminolojisi siyasi yaşamımıza HDP’liler tarafından hediye edildi. Her kademe sosyal ve siyasal hareketlerinde üç beş tane eş başkan oluyor. Bu olay da bana bir hilkat garibesi olarak geliyor. Çünkü ben şunun doğru olduğunu tarihe baktığım zaman görüyorum. Bütün tarih boyunca siyasi hareketlerin bir tek lideri olmuştur ve çok sayıda yardımcıları yanında yer almışlardır. Selahattin Demirtaş üç beş yıldan beri Kürt siyasi hareketinin lideri olarak algılanmaktadır. Bu yüzden onun hareketlerini irdelemek istiyorum.

Türkiye’de Kürt siyasi hareketi yıllardan beri siyasi parti olarak teşkilatlanmaktadırlar. Bugüne kadar üç beş tane siyasi parti kurdular ve şu anki partilerinin ismi de HDP’dir. Türkiye’de siyasi parti kurmak herkesin hakkıdır. İnsanlar ve gruplar bir siyasi parti kurduğundan dolayı hiçbir demokratik zeminde ayıplanamaz ve kınanamaz. Bilakis aksine medeni cesaretlerini yüksek seviyede ortaya koyduklarından dolayı tebrik edilirler. O zaman bir siyasi parti kurmak ne demektir ona bakmamız gerekiyor.

İnsanlar ve gruplar bir siyasi parti kurmak için İçişleri Bakanlığının yolunu tutup, dilekçelerini verdikleri zaman, bakanlığa ve kamuoyuna şu taahhütte bulunurlar: Birincisi demokrasinin vazgeçilmez unsuru olarak bu kurduğumuz siyasi parti ile sadece ve sadece demokratik bir ortamda mücadele vereceğiz diye söz verirler. İkincisi bu siyasi mücadelemizi sürdürürken, demokrasi dışında hiçbir unsurlarla, gizli örgütlerle, irtibatımız olmayacak diye söz verirler. Fiilen, hukuken, ahlaken ve manevi olarak o örgütlerle asla yan yana gelmeyeceğiz diyerek kamuoyuna taahhütte bulunurlar.

Demokrasi dışı mücadele veren gizli örgütlerle hiçbir ilişkimiz olamaz diyerek kamuoyuna şeref sözü verirler. Ve bunların çalışmalarını onaylamadıklarını, onları reddettiklerini, şeref sözü vererek kamuoyuna deklare ederler. Ve dolayısıyla bu siyasi partiyi kuran kişiler ve gruplar, aynı ideolojiyi savunan illegal örgütler ve kişilerle asla bir araya gelemezler, görüşemezler, temas edemezler, aynı ideolojiyi benimseyen iki ayrı düşünce olarak birbirlerinin tezi ve antitezi durumunda olurlar. Demokratik ortamda mücadele eden bir siyasi parti aynı ideolojiyi savunan illegal örgütün boy hedefi haline gelir, birbirlerine atacak bol kurşunları olur. Eğer bu gerçekleşmiyorsa kamuoyunun bu olayı çok iyi değerlendirmesi gereklidir. Demokrasiyle yönetilen ülkelerde ve bizim ülkemizde yukarda saydığım özellikler aynen böyledir. Yani bin gram bütün ülkelerde bir kilogram yapıyorsa bu keyfiyet de aynısıdır bütün ülkelerde.

Gelelim Selahattin Demirtaş’a ve onun siyasi partisi olan HDP’ye. Son 3 yıl boyunca Demirtaş ve ekibinin eylemlerine bir göz atalım. Bu lider ve partisi öncelikle PKK terör örgütünü asla reddetmemiştir. Onların çalışmalarını saygıyla karşılayarak, onlara destek vermiştir. Son 3 yıl boyunca en az on defa Kandil’e gidip, bu terör örgütünün en üst düzey yöneticileriyle görüşmüşler ve Kürt siyasi hareketinin istikbali konusunda fikir alışverişi yapmışlardır. Bu görüşmelerini kamuoyunun önünde yaparak yalanlama cihetine dahi gitmemişlerdir. PKK terör örgütü militanı çatışmalarda öldürüldüğü zaman militanın cenazesinin başında her zaman üç beş adet HDP milletvekili bulunmuştur. Bu görüntü çözüm görüşmelerinden önce de böyleydi, görüşmeler devam ederken de böyleydi, şimdi savaş esnasında da böyle oluyor. HDP ve PKK birlikteliği 3 seneden beri yüzlerce defa ispatlanmıştır.

Bu genel manzara siyasin ve ahlakın çıldırmasıdır. Başka hiçbir şeyle izah edilemez. Buna siyasette ve ahlak felsefesinde ancak şu cümleyle ifadelendirilir:

“Bunun adına ahlaksız siyaset denir.” Çünkü dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde bir siyasi parti asla ve asla terör örgütü ile hiçbir zaman bir araya gelmemiştir. Bunun bir tek misalini dünyada gösteremezler. Bu durum İngiltere, İtalya ve İspanya ve İrlanda’da böyledir. Bizim ülkemizdeki kadar ahlaksız bir siyasi mücadele hiçbir yerde yaşanmamaktadır. Böyle ahlaksız siyaseti yapmaya cesaret dahi edemezler Avrupa ülkelerinde. Çünkü toplumsal linçin siyasi gücü onları ortadan kaldırır. 3 yıldır Türkiye kamuoyunun gözünün içine baka baka yalan söyleyen Selahattin Demirtaş asla ve asla Kürt siyasi hareketinin gerçek ve ahlaki anlamda siyasi lideri olamaz. Bana Avrupa siyasi hayatından Sayın Demirtaş’a benzeyen bir lider gösterebilir misiniz? Uygulanan oportünist ve Makyavelist bu siyasi hareket eninde ve sonunda parçalanmaya ve yok olmaya mahkumdur. Çünkü dünya siyasi ve ideoloji tarihine baktığımız zaman temeli ahlaki zeminlere oturmayan hiçbir hareket başarıya ulaşamaz. Bu tarihen sabit olan bir keyfiyettir. Çünkü bu HDP hareketine baktığınız zaman aralarında hiçbir ideolojik birliktelik yoktur. Çünkü tarihen sabittir ki İslamcı olduğunu iddia eden bir HDP siyasetçisiyle Marksist ideolojiyi savunan bayan siyasetçi bir siyasi hareket içinde birlikte olmaları eşyanın tabiatına aykırı bir durumdur. Bu görüntü bile bunların acıklı durumunu ortaya koymaya yeter. Böyle çelişkilerle dolu bu siyasi hareket Güney Doğu’daki Kürt kardeşlerimize hiçbir zaman hayır getirmez. Bu yüzden Sayın Demirtaş, bu dramatik durumdan kurtulmak için bir yol ayrımındadır. Ya ahlaki zeminlere dayanan bir Kürt siyasi hareketini yöneten bir siyasetçi olacak, ya da bugün yaptığı gibi ahlaksız temellere dayanan siyasi hareketine devam edecek, ve kısa zamanda siyasi tarihimizden yok olup gidecektir. Yapacak olduğu bu tercih Türkiyemiz için de çok hayırlı olacaktır.

Sözlerimi bitirirken bugünden itibaren Sayın Demirtaş’ın siyasi hayatında günde iki saat felsefecilerle oturup kalkmasını tavsiye ederim çünkü felsefeciler düşünen ve uzağı iyi gören Allah’ın yarattığı müstesna insanlardır o yüzden sözlerime son verirken Cumhuriyet Türkiye’sinin en büyük felsefecisi olan Ord. Prof. Dr. Hilmi Ziya Ülken’in şu iki paragrafını yazıma koymayı kendime bir vazife gördüm:

“İnsanlığı fiile çıkarmak iktidar iledir. İktidar ise siyaset iledir. Siyaset ahlak iledir ve ahlak ruh ile ruhun kudreti iledir. Ahlaksız siyaset vatan için değildir. İnsanlık için değildir. O yalnız ikbal hırsını doyurmak içindir. Ve bir zorbaya baş eğdirmek bütün bir cahiller güruhunu bir zalime esir etmek içindir. Siyasetsiz ahlak yalnız çocuklar içindir. Dünyadan elini çeken bunaklar içindir. Biz doğru olmayı ne yapalım doğruluğu yetiştiremedikten sonra biz iyi olmayı ne yapalım iyiliği kuvvet ve fiile koyamadıktan sonra.”

 Yazarın Tüm Yazıları
Polise kurşun sıkan kalleşler üzerine...
Bir filozofun akademik ve siyasi yaşam hatıraları ve düşünceleri
SKANDALLARIN VE FACİALARIN DEVLET ADAMI: EKREM İMAMOĞLU
KORONALI RAMAZAN AYI GÜNLERİ
KORONAVİRÜS SALGINI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
KABE-İ MUAZZAMA’DA CAHİL VE RUHSUZ BİR BAŞ İMAM!
Ey kendini dünyanın İlah’ı addeden Amerika ve Başkan Trump bil ki kainatın sahibi ve kudret sahibi Allah (C.C.)’dır.
Ortadoğu’da iki ahlaksız devlet
Doğum gününde Deniz Gezmiş üzerine
GELECEK PARTİSİ KURUCU GENEL BAŞKANI AHMET DAVUTOĞLU’NA DAİR
AYDIN'DAN BEDBAHT BİR SİYASETÇİ GELDİ GEÇTİ (KORAY AYDIN)
Barış Pınarı Harekâtı üzerine düşüncelerim
17 EYLÜL 1961 DEMOKRAT ADNAN MENDERES VE ANTİ DEMOKRAT İSMET İNÖNÜ
Fidel Castro Sosyalizmin Sembol İsmi
Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 2
Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 1
Çağdaş Firavun Sisi ve Çağdaş Hz Musa Mursi
27 MAYIS 1960: TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN EN ACIKLI VE EN DRAMATİK GÜNÜ
İslamı dosdoğru anlayan bir tarikat şeyhi: Ahmet Ziyaheddün Gümüşhanevi Hazretleri (1813-1893)
YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK (2)
YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK
Notre Dame Katedrali yanıyor, Fransız halkının ruhu ise cayır cayır yanıyor
31 MART MAHALLİ SEÇİMLERİNE TÜRKİYE GENEL SONUÇLARI VE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ
31 MART SEÇİM SONUÇLARINA MAHALLİ AÇIDAN BAKIŞ
AYDIN BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SAYIN ÖZLEM ÇERÇİOĞLU’NA CEVAPLARIM
Büyükşehir'den açıklama
31 MART SEÇİMLERİNE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ
31 MART SEÇİMLERİNE MAHALLİ (YEREL) AÇIDAN BAKIŞ
MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK AYDIN'DAYDI
Neşe Menderes: "31 Mart'ta zafer, Cumhur İttifakı'nın ve Aydın şehrinin olacaktır."
Hüseyin Aksu: Aydın şehri belediyecilikte 10 yılını boşuna geçirdi
70 yıllık demokrasi tarihimizde Aydın'dan çıkan ilk bayan bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk
Bakan ODTÜ'lü olunca durum farklı oluyormuş
Harika Bir Proje Tanıtım Programı Oldu
HALUK ALICIK: "CUMHUR İTTİFAKI 31 MART'TA AYDIN VE NAZİLLİ’DE DESTAN YAZACAK"
45 YIL ARADAN SONRA BU ŞEHİRDEN BİR DIŞİŞLERİ BAKANI GELDİ VE GEÇTİ
BELEDİYECİLİKDE TIRNAKLARINI KAZIYARAK GELMİŞ BİR İSİM: ÜMMET AKIN
Büyükşehirde yükselen değer: Mustafa Savaş
BİNALİ YILDIRIM’IN KARİZMASI ORTAYA ÇIKTI
MİLLET İTTİFAKI ÇATIRDIYOR
Prof. Dr. Cavit Bircan’a Teşekkürname
Cumhur İttifakı Aydın’da sahaya inerken
MİLLET İTTİFAKININ ACI DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE’DE BAŞKAN ERDOĞAN’A ÖLÜM ŞEKLİ BİÇEN AKPINAR ÜZERİNE
BEŞİKTAŞ’TA PROBLEM HALİNE GELEN İSİM: ŞENOL GÜNEŞ
İTTİFAK ÇALIŞMALARI SONLANDI VE SONUÇLARI
AYDIN LİSANI İLE SAYIN ABDULLAH GÜL YETTİ GARİ…
Yusuf İslam üzerine..
Fatih Erbakan parti kuruyormuş
Cemal Kaşıkçı’yı katleden egemen güç aynı zamanda yeryüzünde yaşayan 7 milyar insanları ve 2 milyar Müslümanları katletmiştir
2019 MAHALLİ SEÇİMLERİ ÜZERİNE
MENDERES AKDAĞ (ÇİLE VE IZRAPLARIN ADAMI)
Siyonistler rahat ve mutlu uyuyamaz
Çağdaş Firavun Trump üzerine
CHP'de hazin manzaralar
CHP'nin Recep Tayyip Erdoğan'ı üzerine
24 Haziran Seçim Sonuçları (Millet İttifakı açısından)
24 Haziran SEÇİM Sonuçları (Millet İTTİFAKI AÇISINDAN)
24 Haziran seçim sonuçları (Cumhur İttifakı açısından)
24 Haziran’daki seçimlerde reyimi AKP’ye vereceğim...
2 MİLYAR MÜSLÜMAN’A YAZIKLAR OLSUN (TÜRKİYE MÜSLÜMANLARI HARİÇ) VE ONLARIN DEVLET BAŞKANLARINA DA (RECEP TAYYİP ERDOĞAN HARİÇ)
AK PARTİLİLERE
Hey on beşli on beşli, Tokat yolları taşlı
AZİZ YILDIRIM YÜZÜNDEN BAŞIMA GELENLER
AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI TESPİT ÇALIŞMALARI YAPILIRKEN DÜŞÜNCELERİM
2018 YILINDA YÜKSELEN DEVLET = TÜRKİYE CUMHURİYETİ
DÜNYA İNSANLIĞININ ABD’YE İNSANLIK VE MEDENİYET DERSİ VERDİĞİ MEKAN: BİRLEŞMİŞ MİLLETLER
Kudüs ve içimizdeki hainler
Rıza Sarraf-Amerika–Kılıçdaroğlu ve Kudüs
HAYIRLI VE BEREKETLİ ÇALIŞMALAR VE SONUÇLAR DİLEĞİYLE
AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI NEDEN TESPİT EDİLEMİYOR?
Elveda okurlar
Bir İngiliz Vakfı’nın ortaya çıkardığı muazzam gerçek
CHP’nin Adalet Yürüyüşü zahiren öyle ama batınen öyle mi?
Duanın gerçek anlamı üzerine
Sayın Duran Teke, lütfen bir daha bana yazı yazdırtma
Beşiktaş yine şampiyon oldu
Dünkü yazımla ilgili zorunlu bir açıklama
AK Parti’ye ve İslamcılara haksız yere iftira atan Sayın Duran Teke, bu yazımı dikkatlice oku...
Bu seneki mübarek Ramazan ayına girerken...
Yüksek bir mersiye (!) sonucunda dramatik bir hazin...
Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu (2)
Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu
Referandumun Anatomisi Değil, Siyasi Partilerin ve İllegal Örgütlerin Anatomisi
Tatlım Tatlım filmi üzerine
Türkiye'deki referandum oylamasının tam ortasında yer alan Avrupa ülkeleri
Bugün 28 Şubat 2017 Neşe Doluyor İnsan
ÇEŞME’DE DRAMATİK İNTİHARIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ…..
AKP yerelden referandum seçim stratejisini çok iyi tespit etmelidir
14 yıl sonra Körfez yollarında
Ey CHP demokrasiyi ruhuna ve bedenine ne zaman sindireceksin?
Adnan Menderes’in son iki yılı ile(1959-1960) AK Parti’nin son iki yılı ile karşılaştırılması (2015-2016)
Çırağan Sarayı’ndaki bir düğün ve düşündürdükleri
TBMM’ye düşen tarihi görev
Adnan Menderes Üniversitesi üzerine oynanan oyunlar
Bir bürokrat atamasında dikkat edilmesi gereken hususlar
Vahşi kapitalizmden faşist diktatörlüğe (Batista) ve oradan da komünist diktatörlükte geçen 60 yıllık Fidel Castro dönemi
FETÖ ile mücadelede Diyanet İşleri Başkanlığına düşen vazifeler
Amerika seçimleri üzerine düşüncelerim
Ey CHP, sen ne zaman milli bir ana muhalefet partisi olacaksın
ADÜ’de seviyeli bir tarih panel
Musul Probleminin Düşündürdükleri ve Çözüm Yolları
⁠⁠⁠Kur’an’a göre şeytanın özellikleri ve günümüze yansıyan belirtileri
Darbe çığırtkanlarına karşı cevabımdır
FETÖ ile ilgili mazimden anılar
FETÖ Terör Örgütü'nün kökünü kazımak lazım ama nasıl…
(Eyy FETÖ denen din taciri yobaz, bu memlekete ne güzel iyilikler yaptın!)
Başkomutan ancak böyle olunur
Portekiz milli takımının düşündürdükleri ve Ronaldo
Sayın Ertuğrul Özkök, sana bu cevabımdır
Amerika’dan inancı kuvvetli, fiziği kuvvetli bir Müslüman geçti
Dokunulmazlık anayasa değişikliği ile ilgili CHP’nin Aydın milletvekillerine sesleniyorum
Urla’da enginar üzerine
Cumhurbaşkanına yazdığım rapor
Esas Noktasından
Gündemi değiştiremeyen ama ortalığı karıştıran sözler
Artık dokunuluyor
Mithatpaşa’dan Vodafone Arena’ya
Paralel yapı 3
Paralel yapı 2
Paralel yapı 1
İftarlık gazoz filmi üzerine bir deneme
Dokunulsun mu dokunulmasın mı?
Ülkemizde yayılmakta olan terör olaylarının düşündürdükleri
Başkanlık sistemine doğru ilerlerken ana muhalefet partisi konumu, durumu ve sorunu
Sayın Selahattin Demirtaş bir siyasi parti kurmanın ne demek olduğunu biliyor mu veya öğrenmek ister mi?