Mehmet Ali ACAR

Ülkemizde yayılmakta olan terör olaylarının düşündürdükleri

24 Şubat 2016, Çarşamba

     

Şehit güvenlik güçlerimizin aziz hatırasına

Güzel ve büyük ülkemizde siyasi içerikli terör olayları hızla büyüyerek ilerlemekte, bunların sonucunda ülkemiz bu olaylardan geniş kapsamlı etkilenmekte, bireylerin de psikolojisi allak bullak olmaktadır. Bildiğiniz gibi ülkemizde siyasi içerikli üç çeşit terör olayları var olmaktadır. 1. PKK terörü, 2. DH terörü 3. DHKPC aşırı sol terörü. PKK terörü, kahraman güvenlik kuvvetlerimizin Asala gibi ermeni terör örgütlerini bertaraf etmesinden sonra dış güçler tarafından ülkemizin bütünlüğüne yönelik, hazırlanıp ortaya çıkarılan karanlık bir örgüttür. Bu terör örgütünün hız kazanmasına 1980 askeri darbesinin uygulamalarının ivme kazandırdığını da belirtmeyi ahlaki bir vazife kabul ediyorum. DH örgütü ise Irak ülkesine ABD’nin müdahalesinin getirdiği ve tüm Ortadoğu ve Türkiye’yi yakinen ilgilendiren facia örgütüdür. Saddam Hüseyin’i devirmek bahanesiyle Ortadoğu’da taşlar yerinden oynatıldı, bunların sonucunda Irak fiili anlamda bölündü ve bu bölünmenin getirdiği boşlukla Irak-Suriye coğrafyasında DH zalimi türedi. Bütün bunlar bizim sınır bölgemize dayandı. 15 yıllık AKP iktidarı döneminde olması, aslında ülkemiz için çok büyük bir şans oldu. Zira bu 15 yıl boyunca ülkemiz ekonomi, asgari ve siyasi açılardan tahminlerin ötesinde güçlendi. Eğer bu terör olayları 2002 öncesi hükumetler döneminde olsaydı vay bu ülkenin haline. Bu olay da aslında ülkemiz için çok büyük bir avantaj olmuştur. Ben bu yazımda ayrıntılara girmeden bu teröre karşı Türkiye’miz ne yapmalıdır diye düşünmeye çalışıyorum.

CEZA CAYDIRICI OLMALI

Sokaklarda teröristler gece yarısı vatandaşların arabalarını yakmakta, asayiş görevlilerimize arkadan kalleşçe kurşun sıkmakta, Türkiye, bunların karşısında yeni tedbirlerini hukuk zeminlerinde yeniden yapılanma şeklinde ortaya koymak zorundadır. Dünyanın her ülkesinde ceza kanunlarının temel hedefi, suç işlenmeden önce cezanın varlığı ile caydırıcı vasfının olmasıdır. Hukukun üstün ve egemen olduğu tüm ülkelerde keyfiyet bu şekildedir. Cezanın bu caydırıcı özelliği ister terör olayları olsun, isterse adi bireysel suçlarda olsun değişmez. Eğer sizin ülkenizde bu ceza hükümleri caydırıcı olma özelliğini yitirmişse o ülkenin parlamentosu üniversiteleri, aydınları ve sivil toplum kuruluşları bu olaya kafa yormak zorundadır. ABD ülkesinde son 50 yıl içerisinde adi cinayetler olayı buna örnek olarak gösterilebilir. Bu 50 yıllık zaman diliminde Amerika’da idam cezaları kaldırılmıştır. Belirli bir zaman idam cezasız olarak geldi geçti, bu adi cinayetler sayısal açıdan yüksek rakamlara ulaştığında ülkede ceza hükümleri yeniden yapılandırıldı ve idam cezası geriye geldi. 30-40 yıldan beri de bu idam cezaları hala geçerliliğini muhafaza etmektedir. İdam cezasının varlığı ABD gibi demokratik ve hukuk egemenliğinde hayatiyetini devam ettirmektedir. Bizim ülkemizde ise AB üyeliğinden dolayı idam cezaları kaldırılmıştır. 2002 yılından beri ülkemizde bireysel ve terör cinayetlerinde idam cezası yoktur. 15-20 yıldan beri ülkemizdeki adi ve siyasi içerikli cinayetlerin sayısı tahminimizden çok daha yüksek rakamlardadır. Yeri gelmişken şunu söyleyeyim bu konudaki rakamların da kamuoyuna aktarılmasından yanayım. İdam cezaları varken 20 yılda toplam cinayet sayısı ne kadardı, idam cezaları yokken 15 yılda ne kadar yükseldi? Buna hırsızlık, gasp, ırza tecavüz gibi ilave suç unsurlarını da dahil edersek, gerçek daha iyi orta çıkar. Sokak ortasında bir polis veya askeri görevliyi arkadan gelerek kafasına kurşun sıkan bir eşkıyaya veya teröriste verilecek ceza, toplum vicdanının arzuladığı ceza olmalıdır. Türkiye, hızla yükselen terör ve adi suç olaylarına artık kafa yormaya mecburdur. Bunları bugün düşünmeyeceğiz de ne zaman düşüneceğiz, çok merak ediyorum. Geçtiğimiz yıllarda Avrupa Birliği’nin Lizbon Zirvesi'nde artan terör olayları ve adi cinayetler karşısında idam cezasının geri getirilmesine dair hususlar müzakere edilmiştir. Lizbon Protokolü'nde idam cezalarını geri getirirsek nasıl olur düşüncesini tartışmaya açmışlardır. Avrupa Birliği bu konuyu ciddi olarak düşünmektedir. Demek ki idam cezasının geri getirilmesi, tartışılmaz bir tabu değildir. Üstelik AB de ulaşılmaz büyük bir ideal de değildir.

AVRUPA BİRLİĞİ TARTIŞIYOR

Bizim kendi tarihimizde çok daha ileri seviyede insani değerleri barındıran ekonomik seviyeyi yüksek tutan medeniyetler kurulmuştur. Tarih bunun misalleriyle doludur. Avrupa’dan bir ülke olan Norveç, yıllardan beri AB’ye girmeyi reddetmektedir. Avrupa’nın en büyük ülkesi olan Büyük Britanya İmparatorluğu (İngiltere) Haziran ayında Avrupa Birliği’nden çıkalım mı, çıkmayalım mı diye referandum yapacaktır. Bu açılardan değerlendirdiğimizde ülkemiz hızla yol ayrımına doğru ilerlemektedir. Ülkemizce AB’ye uyum yasaları çerçevesinde ilerleyecek ya da benim ülkemde özel durumlar ortaya çıktığından dolayı yeni bir değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Bu olağanüstü dönemde yeni tedbirler almak zorundayız, diyerek, yeni bir anlayışla meseleye bakacaktır. Şimdi size soruyorum. Avrupa Birliği’nde 20 ülkede her gün yüzlerce insan katledilse; o Avrupa Birliği’ne üye ülkelerinin ceza kanunlarını yeniden revize etmeye doğru gittiklerini yukarıdaki bilgilerde aktardım. Bu 20 ülkeden sadece İngiltere’yi size örnek vermek isterim. İngiltere Dünya’nın çeşitli kıtalarında 5-6 asırdan beri sömürgeci zihniyetini egemen kılmıştır. İngiltere’nin Ortadoğu ülkelerinde son 150 yılda uyguladığı böl, parçala ve yut politikaları ve arkasından ABD’nin son 50 yıldaki Ortadoğu uygulamalarını birleştirdiğinizde Ortadoğu’nun son 50 yılındaki insan kaybının korkunç rakamları ortaya çıkar, bu rakamlarla gerçek daha iyi anlaşılır. Ortadoğu’da İngiliz ve Amerika’nın sömürgeci uygulamaları sonucunda ölen insan sayısı ile Osmanlı İmparatorluğu’nun 300 yıllık Ortadoğu egemenliğinde ölen insan sayısını karşılaştırdığınız zaman, gerçek adaletli ülkenin hangisi olduğu matematik olarak net ortaya çıkar.

Toplumda insanların aralarında şahsi olaylardan adi cinayetlerde bile idam cezalarının kaldırılmasının, toplum vicdanında derin yaralar açtığını yukarıda özetledik. Terör ise gerek kırsalda gerekse şehirde iki yönlü olarak bütün bir toplumu ve devletimizin birlik ve bütünlüğünü çok büyük tehdit etmektedir. Her gün hayatının baharında her biri bir ailenin ciğerparesi olan asker ve polislerimizi şehit vermekteyiz. Onun için idam cezasının geri getirilmesinin öncelikle gündeme alınması, bu konuda resmi makamların, sivil toplum örgütlerinin düşünmeye ve harekete geçmeleri gerekmektedir. Buradan bir çağrıda bulunmayı kendime bir milli vazife edindim. Yazarın Tüm Yazıları
Polise kurşun sıkan kalleşler üzerine...
Bir filozofun akademik ve siyasi yaşam hatıraları ve düşünceleri
SKANDALLARIN VE FACİALARIN DEVLET ADAMI: EKREM İMAMOĞLU
KORONALI RAMAZAN AYI GÜNLERİ
KORONAVİRÜS SALGINI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
KABE-İ MUAZZAMA’DA CAHİL VE RUHSUZ BİR BAŞ İMAM!
Ey kendini dünyanın İlah’ı addeden Amerika ve Başkan Trump bil ki kainatın sahibi ve kudret sahibi Allah (C.C.)’dır.
Ortadoğu’da iki ahlaksız devlet
Doğum gününde Deniz Gezmiş üzerine
GELECEK PARTİSİ KURUCU GENEL BAŞKANI AHMET DAVUTOĞLU’NA DAİR
AYDIN'DAN BEDBAHT BİR SİYASETÇİ GELDİ GEÇTİ (KORAY AYDIN)
Barış Pınarı Harekâtı üzerine düşüncelerim
17 EYLÜL 1961 DEMOKRAT ADNAN MENDERES VE ANTİ DEMOKRAT İSMET İNÖNÜ
Fidel Castro Sosyalizmin Sembol İsmi
Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 2
Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 1
Çağdaş Firavun Sisi ve Çağdaş Hz Musa Mursi
27 MAYIS 1960: TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN EN ACIKLI VE EN DRAMATİK GÜNÜ
İslamı dosdoğru anlayan bir tarikat şeyhi: Ahmet Ziyaheddün Gümüşhanevi Hazretleri (1813-1893)
YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK (2)
YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK
Notre Dame Katedrali yanıyor, Fransız halkının ruhu ise cayır cayır yanıyor
31 MART MAHALLİ SEÇİMLERİNE TÜRKİYE GENEL SONUÇLARI VE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ
31 MART SEÇİM SONUÇLARINA MAHALLİ AÇIDAN BAKIŞ
AYDIN BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SAYIN ÖZLEM ÇERÇİOĞLU’NA CEVAPLARIM
Büyükşehir'den açıklama
31 MART SEÇİMLERİNE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ
31 MART SEÇİMLERİNE MAHALLİ (YEREL) AÇIDAN BAKIŞ
MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK AYDIN'DAYDI
Neşe Menderes: "31 Mart'ta zafer, Cumhur İttifakı'nın ve Aydın şehrinin olacaktır."
Hüseyin Aksu: Aydın şehri belediyecilikte 10 yılını boşuna geçirdi
70 yıllık demokrasi tarihimizde Aydın'dan çıkan ilk bayan bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk
Bakan ODTÜ'lü olunca durum farklı oluyormuş
Harika Bir Proje Tanıtım Programı Oldu
HALUK ALICIK: "CUMHUR İTTİFAKI 31 MART'TA AYDIN VE NAZİLLİ’DE DESTAN YAZACAK"
45 YIL ARADAN SONRA BU ŞEHİRDEN BİR DIŞİŞLERİ BAKANI GELDİ VE GEÇTİ
BELEDİYECİLİKDE TIRNAKLARINI KAZIYARAK GELMİŞ BİR İSİM: ÜMMET AKIN
Büyükşehirde yükselen değer: Mustafa Savaş
BİNALİ YILDIRIM’IN KARİZMASI ORTAYA ÇIKTI
MİLLET İTTİFAKI ÇATIRDIYOR
Prof. Dr. Cavit Bircan’a Teşekkürname
Cumhur İttifakı Aydın’da sahaya inerken
MİLLET İTTİFAKININ ACI DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE’DE BAŞKAN ERDOĞAN’A ÖLÜM ŞEKLİ BİÇEN AKPINAR ÜZERİNE
BEŞİKTAŞ’TA PROBLEM HALİNE GELEN İSİM: ŞENOL GÜNEŞ
İTTİFAK ÇALIŞMALARI SONLANDI VE SONUÇLARI
AYDIN LİSANI İLE SAYIN ABDULLAH GÜL YETTİ GARİ…
Yusuf İslam üzerine..
Fatih Erbakan parti kuruyormuş
Cemal Kaşıkçı’yı katleden egemen güç aynı zamanda yeryüzünde yaşayan 7 milyar insanları ve 2 milyar Müslümanları katletmiştir
2019 MAHALLİ SEÇİMLERİ ÜZERİNE
MENDERES AKDAĞ (ÇİLE VE IZRAPLARIN ADAMI)
Siyonistler rahat ve mutlu uyuyamaz
Çağdaş Firavun Trump üzerine
CHP'de hazin manzaralar
CHP'nin Recep Tayyip Erdoğan'ı üzerine
24 Haziran Seçim Sonuçları (Millet İttifakı açısından)
24 Haziran SEÇİM Sonuçları (Millet İTTİFAKI AÇISINDAN)
24 Haziran seçim sonuçları (Cumhur İttifakı açısından)
24 Haziran’daki seçimlerde reyimi AKP’ye vereceğim...
2 MİLYAR MÜSLÜMAN’A YAZIKLAR OLSUN (TÜRKİYE MÜSLÜMANLARI HARİÇ) VE ONLARIN DEVLET BAŞKANLARINA DA (RECEP TAYYİP ERDOĞAN HARİÇ)
AK PARTİLİLERE
Hey on beşli on beşli, Tokat yolları taşlı
AZİZ YILDIRIM YÜZÜNDEN BAŞIMA GELENLER
AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI TESPİT ÇALIŞMALARI YAPILIRKEN DÜŞÜNCELERİM
2018 YILINDA YÜKSELEN DEVLET = TÜRKİYE CUMHURİYETİ
DÜNYA İNSANLIĞININ ABD’YE İNSANLIK VE MEDENİYET DERSİ VERDİĞİ MEKAN: BİRLEŞMİŞ MİLLETLER
Kudüs ve içimizdeki hainler
Rıza Sarraf-Amerika–Kılıçdaroğlu ve Kudüs
HAYIRLI VE BEREKETLİ ÇALIŞMALAR VE SONUÇLAR DİLEĞİYLE
AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI NEDEN TESPİT EDİLEMİYOR?
Elveda okurlar
Bir İngiliz Vakfı’nın ortaya çıkardığı muazzam gerçek
CHP’nin Adalet Yürüyüşü zahiren öyle ama batınen öyle mi?
Duanın gerçek anlamı üzerine
Sayın Duran Teke, lütfen bir daha bana yazı yazdırtma
Beşiktaş yine şampiyon oldu
Dünkü yazımla ilgili zorunlu bir açıklama
AK Parti’ye ve İslamcılara haksız yere iftira atan Sayın Duran Teke, bu yazımı dikkatlice oku...
Bu seneki mübarek Ramazan ayına girerken...
Yüksek bir mersiye (!) sonucunda dramatik bir hazin...
Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu (2)
Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu
Referandumun Anatomisi Değil, Siyasi Partilerin ve İllegal Örgütlerin Anatomisi
Tatlım Tatlım filmi üzerine
Türkiye'deki referandum oylamasının tam ortasında yer alan Avrupa ülkeleri
Bugün 28 Şubat 2017 Neşe Doluyor İnsan
ÇEŞME’DE DRAMATİK İNTİHARIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ…..
AKP yerelden referandum seçim stratejisini çok iyi tespit etmelidir
14 yıl sonra Körfez yollarında
Ey CHP demokrasiyi ruhuna ve bedenine ne zaman sindireceksin?
Adnan Menderes’in son iki yılı ile(1959-1960) AK Parti’nin son iki yılı ile karşılaştırılması (2015-2016)
Çırağan Sarayı’ndaki bir düğün ve düşündürdükleri
TBMM’ye düşen tarihi görev
Adnan Menderes Üniversitesi üzerine oynanan oyunlar
Bir bürokrat atamasında dikkat edilmesi gereken hususlar
Vahşi kapitalizmden faşist diktatörlüğe (Batista) ve oradan da komünist diktatörlükte geçen 60 yıllık Fidel Castro dönemi
FETÖ ile mücadelede Diyanet İşleri Başkanlığına düşen vazifeler
Amerika seçimleri üzerine düşüncelerim
Ey CHP, sen ne zaman milli bir ana muhalefet partisi olacaksın
ADÜ’de seviyeli bir tarih panel
Musul Probleminin Düşündürdükleri ve Çözüm Yolları
⁠⁠⁠Kur’an’a göre şeytanın özellikleri ve günümüze yansıyan belirtileri
Darbe çığırtkanlarına karşı cevabımdır
FETÖ ile ilgili mazimden anılar
FETÖ Terör Örgütü'nün kökünü kazımak lazım ama nasıl…
(Eyy FETÖ denen din taciri yobaz, bu memlekete ne güzel iyilikler yaptın!)
Başkomutan ancak böyle olunur
Portekiz milli takımının düşündürdükleri ve Ronaldo
Sayın Ertuğrul Özkök, sana bu cevabımdır
Amerika’dan inancı kuvvetli, fiziği kuvvetli bir Müslüman geçti
Dokunulmazlık anayasa değişikliği ile ilgili CHP’nin Aydın milletvekillerine sesleniyorum
Urla’da enginar üzerine
Cumhurbaşkanına yazdığım rapor
Esas Noktasından
Gündemi değiştiremeyen ama ortalığı karıştıran sözler
Artık dokunuluyor
Mithatpaşa’dan Vodafone Arena’ya
Paralel yapı 3
Paralel yapı 2
Paralel yapı 1
İftarlık gazoz filmi üzerine bir deneme
Dokunulsun mu dokunulmasın mı?
Ülkemizde yayılmakta olan terör olaylarının düşündürdükleri
Başkanlık sistemine doğru ilerlerken ana muhalefet partisi konumu, durumu ve sorunu
Sayın Selahattin Demirtaş bir siyasi parti kurmanın ne demek olduğunu biliyor mu veya öğrenmek ister mi?