Mehmet Ali ACAR

BELEDİYECİLİKDE TIRNAKLARINI KAZIYARAK GELMİŞ BİR İSİM: ÜMMET AKIN

21 Şubat 2019, Perşembe

     

Sevgili Aydın Denge Gazetesi okurları, Efeler ilçemizde kıran kırana bir seçim mücadelesi yaşanıyor. Cumhur İttifakı içerisinde aday gösterilen Germencik Belediye Başkanı ve Efeler Belediye Başkan Adayı Ümmet Akın ile Millet İttifakı çerçevesi içerisinde aday gösterilen CHP'li Fatih Atay arasında mücadele olacak derken Efeler Belediye Başkanı, yılların CHP'lisi Mesut Özakcan da CHP tarafından aday gösterilmeyince o da Demokrat Parti'den (DP) başkan adayı olarak yarışa katıldı.

Mesut ÖZAKCAN’ın durumu CHP açısından ayrı bir dramatize bir durumdur. CHP'nin bütün kademelerinde ömrünü geçirmiş Mesut Özakcan’ı Özlem Çerçioğlu'nun istememesi ve aday gösterilmemesi gerçeğini Aydın’da herkes biliyor. Bu gerçek hukuk zemininde ispatlanamaz ama ahlak zemininde bir saniye ispatlanır. Neyse bu konuya daha sonra gireriz.

Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı Ümmet Akın’ın 1 aydan beri gösterdiği performansın kimse bu denli yüksek olacağını kimse bilmiyordu ama siyaset azimle ve yüksek iradeyle yapılan eylemlerdir. İçinizde inanç varsa ve kararlılık varsa bunu başarırsınız. Üstelik Ümmet Akın Germencik gibi sosyal demokratların ağır bastığı bir ilçede seçim kazanmış bir siyasetçi ve belediye başkanıdır. Yani siyasete ispatı vücut etmişliği var. Bir de şunu söylemeliyim ki mahalli seçimler milletvekili seçimlerinden çok farklı özellikler taşır. Bana göre en önemli farklılık şudur: mahalli seçimlerde seçmen reyini adayına göre kullanır büyük ölçüde. Milletvekili seçimlerinde ise Ankara’daki genel başkana ve başkan adayına bakarak rey verir. Ayrıca mahalli seçimlerde başkan adayının halkla ruhsal ilişkisi derecesi seçimlerde çok önemli bir faktördür. Maziye baktığımız zaman bunun ne kadar önemli bir olgu olduğunu görürüz.

Bu kriterlerden yola çıktığımızda Cumhur İttifakı'nın adayı Ümmet Akın’ın Millet İttfakı adayı Fatih Atay’a büyük fark attığını görmekteyiz. 1995'te Aydın milletvekilliği yapan Fatih Atay'ın 25 yıl sonra Aydın Efeler ilçesine belediye başkan adayı olması da çok ilginç ve enteresan bir olaydır. Bu benim kanuni bir hakkımdır diyebilirsiniz ama siyaset sadece kanunlardan ibaret bir olgu değildir. Zira 25 yıl demek bir kişinin devlet memurluğuna sıfırdan başlayıp 25. yılında emekli olabilme hakkına sahip olabilmesi demektir.

Ayrıca 1 aydır Ümmet Bey'in seçim çalışmalarını izliyorum, tekdüze bir seçim çalışması yapmıyor. Çok çeşitli seçim çalışmaları yapıyor. Yemekli toplantılar düzenliyor, kendisini anlatıyor, şehirdeki ağırlıklı insanları ziyaret ediyor, onlardan da büyük oranda hüsnü kabul görüyor. Dikkatimi çeken diğer başka bir husus da bu çalışmalar esnasında Cumhur İttifakı'nın gençlerinin ve özellikle genç ve dinamik ülkücü gençliğin desteğini alıyor ve bunlardan da çok moral buluyor. İşte bende bu yoğun çalışmalar esnasında Efeler Belediye Başkan Adayı Sayın Ümmet AKIN’a sorularımı yönelttim ve cevaplarını aşağıda aldım.

1. Sayın başkan seçim çalışmalarına çok hızlı ve hareketli girdiniz gördüğüm kadarıyla. Çalışmalar nasıl gidiyor biraz özetler misiniz?

Akın: Seçim çalışmalarına klasik siyasetçiler gibi değil, 2 buçuk yıl önce başladık bu çalışmalara. Halkımızı dinlemeye ve anlamaya çalıştık, ardından da kendimizi ve projelerimizi anlattık. Bu süreçte halkımızla aramızda sağlam bir gönül bağı oluştu. Bu yüzden şu anki durumdan oldukça memnunum. Gittiğimiz her yerden büyük oranda ilgi ve alaka görüyoruz, nümayişle karşılanıyoruz.

2: Efeler ilçesindeki en önemli sorunlar sizce nelerdir?

AKIN: Gerek kendi gözlemlerim gerekse saha araştırmaları gösteriyor ki Efeler ilçesinin en büyük problemi sağlıksız yollar, yetersiz park alanları, sağlıksız çarpık yapılaşma olarak görülüyor. Biz de projelerimizi dizayn ederken bu sorunların farkında olarak tasarladık. İlk 2 yıl içerisinde Efeler merkezde asfaltlanmamış eğri büğrü, langur lungur yol kalmayacak. Başta eski garajın olduğu yerin altına ve Zafer Meydanı başta olmak üzere çok katlı yeraltı otoparkları yapıp ilçenin otopark problemini büyük ölçüde çözeceğiz. Bizim buna benzer 44 tane büyük projemiz var. Cumhuriyemizin 100. Yılına yakışır 2023'ün Efelerini yaratmak için genç ve tecrübeli ekibimle beraber çalışacağız.

3. Sayın başkan uzunca bir dönem belediye başkanlığı geçmişiniz var. Beldeden ilçeye ilçeden de fiilî anlamda bir şehir belediye başkan adaylığınız söz konusu. Tecrübe ile belediye başkanlığını alma konusunda düşüncelerinizi alabilir miyim?

Akın: Ben analitik düşünen bir siyasetçiyim. Günümüz siyasetinde temenni ve beklentilerden daha çok saha araştırmalarıyla elde edilen sağlıklı veriler ön planda olmalıdır. Biz de bu verilere göre hareket ediyoruz. Şu an ibre iyi bir rakamla bizden yana görünüyor. Bu seçimi alacağımıza tüm kalbimle inanıyorum.

4. Geçenlerde sivil toplum kuruluşları ve sendikalarla birlikte yemek yediniz. Ben bu çalışmayı önemsiyorum, bu çalışmalar devam edecek mi?

Akın: Biz zaten seçim çalışmalarına başladığımız zaman sivil toplum kuruluşları ile bir araya geldik. Daha sonra ise kanaat önderleriyle görüştük. Şimdi ise halkımız ile direkt temas halindeyiz. Halkımız ile temasımız artarak devam edecektir.

5: Sayın başkan CHP İyi Parti'yle seçim ittifakı yapıyor, İyi Parti tabanı da geçmişte birlikte siyaset yaptığınız arkadaşlar. Seçim ittifakına HDP de dahil olunca bu olgunun sizin seçim çalışmalarına getirdiği avantajlar nelerdir?

Akın: Ülkemizin bu ateşten günlerinden Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün kurmuş olduğu CHP'nin kendisinin uzantısı konumunda olan HDP ile bir araya gelmesi hiçbir Aydınlının kabul edebileceği bir durum değildir. Bunun karşılığı olarak halkımızın bu işbirliği ve ittifaka gerekli cevabı vereceğine inanıyorum.

6: 50 yıllık MHP siyasi teşkilatının ve ülkücü hareketinin getirdiği avantajlar sizin hanenize yazılıyor. Bunlar size nasıl yansıyor?

Akın: Açıkçası siyasetten öte 15 yıldan beri yapmış olduğum belediye hizmetlerinin gücünü öncelik olarak arkamda hissediyorum. Çünkü ben yerel bir yöneticiyim. Seçildiğimden itibaren herkese eşit mesafede, tarafsız ve adil olarak hizmet etmişliğim mazimden bir gerçektir. Bunun da karşılığını her zaman aldım ve almaya devam edeceğim.

7. Jeotermal ruhsatları vermekle eleştiriliyorsunuz. Bu konudaki düşüncelerinizi alabilir miyim?

Akın: Tarlanın ortasına 5 katlı bir apartman yapacağım diyebilir misiniz? Elbette diyemezsiniz çünkü tarlanın ortasında imar yoktur. Şimdi konuyu tersten düşünelim 5 katlı imarlı arsanız var kimse sizin ev yapmanıza engel olabilir mi? Tabii ki olamaz. Çünkü sizin imar hakkınız var. Yani özetle imar olmayan bir yere imalat yapamazsınız. İmar olan bir yerde de kimse size engel olamaz. İmar kimin yetkisinde halkımız zaten bunu çok iyi biliyor. Büyükşehir Belediye Başkanlığı jeotermallerin yapılması için gerekli imar planlarını yapıyor, sonra da ilçe belediye başkanları ruhsat verdi diye yaygara koparıyor. İmarı alan bu yere hangi gerekçeye dayanarak ruhsat vermeyeceksiniz? Maalesef bu kadar önemli bir konu ki siyasi çekişme uğruna suiistimal ediliyor. Bizim bu konuda görüşlerimiz açık ve nettir. Jeotermal 0 zararlı hale gelmeden faaliyetlerine müsaade edilmemelidir. Hiçbir şey insan sağlığından daha önemli değildir. Biz Germencik'te jeotermal santralini mühürledik. Sayısız cezalar yazdık. Ancak ilçe belediye başkanlığı yetkileriyle yapabileceğimiz yaptırımlar kısıtlıdır. Bu konu gerek Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve gerekse Çevre Şehircilik Bakanlığı'nın doğru çalışmaları ile çözülebilir. Yazarın Tüm Yazıları
Polise kurşun sıkan kalleşler üzerine...
Bir filozofun akademik ve siyasi yaşam hatıraları ve düşünceleri
SKANDALLARIN VE FACİALARIN DEVLET ADAMI: EKREM İMAMOĞLU
KORONALI RAMAZAN AYI GÜNLERİ
KORONAVİRÜS SALGINI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
KABE-İ MUAZZAMA’DA CAHİL VE RUHSUZ BİR BAŞ İMAM!
Ey kendini dünyanın İlah’ı addeden Amerika ve Başkan Trump bil ki kainatın sahibi ve kudret sahibi Allah (C.C.)’dır.
Ortadoğu’da iki ahlaksız devlet
Doğum gününde Deniz Gezmiş üzerine
GELECEK PARTİSİ KURUCU GENEL BAŞKANI AHMET DAVUTOĞLU’NA DAİR
AYDIN'DAN BEDBAHT BİR SİYASETÇİ GELDİ GEÇTİ (KORAY AYDIN)
Barış Pınarı Harekâtı üzerine düşüncelerim
17 EYLÜL 1961 DEMOKRAT ADNAN MENDERES VE ANTİ DEMOKRAT İSMET İNÖNÜ
Fidel Castro Sosyalizmin Sembol İsmi
Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 2
Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 1
Çağdaş Firavun Sisi ve Çağdaş Hz Musa Mursi
27 MAYIS 1960: TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN EN ACIKLI VE EN DRAMATİK GÜNÜ
İslamı dosdoğru anlayan bir tarikat şeyhi: Ahmet Ziyaheddün Gümüşhanevi Hazretleri (1813-1893)
YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK (2)
YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK
Notre Dame Katedrali yanıyor, Fransız halkının ruhu ise cayır cayır yanıyor
31 MART MAHALLİ SEÇİMLERİNE TÜRKİYE GENEL SONUÇLARI VE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ
31 MART SEÇİM SONUÇLARINA MAHALLİ AÇIDAN BAKIŞ
AYDIN BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SAYIN ÖZLEM ÇERÇİOĞLU’NA CEVAPLARIM
Büyükşehir'den açıklama
31 MART SEÇİMLERİNE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ
31 MART SEÇİMLERİNE MAHALLİ (YEREL) AÇIDAN BAKIŞ
MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK AYDIN'DAYDI
Neşe Menderes: "31 Mart'ta zafer, Cumhur İttifakı'nın ve Aydın şehrinin olacaktır."
Hüseyin Aksu: Aydın şehri belediyecilikte 10 yılını boşuna geçirdi
70 yıllık demokrasi tarihimizde Aydın'dan çıkan ilk bayan bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk
Bakan ODTÜ'lü olunca durum farklı oluyormuş
Harika Bir Proje Tanıtım Programı Oldu
HALUK ALICIK: "CUMHUR İTTİFAKI 31 MART'TA AYDIN VE NAZİLLİ’DE DESTAN YAZACAK"
45 YIL ARADAN SONRA BU ŞEHİRDEN BİR DIŞİŞLERİ BAKANI GELDİ VE GEÇTİ
BELEDİYECİLİKDE TIRNAKLARINI KAZIYARAK GELMİŞ BİR İSİM: ÜMMET AKIN
Büyükşehirde yükselen değer: Mustafa Savaş
BİNALİ YILDIRIM’IN KARİZMASI ORTAYA ÇIKTI
MİLLET İTTİFAKI ÇATIRDIYOR
Prof. Dr. Cavit Bircan’a Teşekkürname
Cumhur İttifakı Aydın’da sahaya inerken
MİLLET İTTİFAKININ ACI DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE’DE BAŞKAN ERDOĞAN’A ÖLÜM ŞEKLİ BİÇEN AKPINAR ÜZERİNE
BEŞİKTAŞ’TA PROBLEM HALİNE GELEN İSİM: ŞENOL GÜNEŞ
İTTİFAK ÇALIŞMALARI SONLANDI VE SONUÇLARI
AYDIN LİSANI İLE SAYIN ABDULLAH GÜL YETTİ GARİ…
Yusuf İslam üzerine..
Fatih Erbakan parti kuruyormuş
Cemal Kaşıkçı’yı katleden egemen güç aynı zamanda yeryüzünde yaşayan 7 milyar insanları ve 2 milyar Müslümanları katletmiştir
2019 MAHALLİ SEÇİMLERİ ÜZERİNE
MENDERES AKDAĞ (ÇİLE VE IZRAPLARIN ADAMI)
Siyonistler rahat ve mutlu uyuyamaz
Çağdaş Firavun Trump üzerine
CHP'de hazin manzaralar
CHP'nin Recep Tayyip Erdoğan'ı üzerine
24 Haziran Seçim Sonuçları (Millet İttifakı açısından)
24 Haziran SEÇİM Sonuçları (Millet İTTİFAKI AÇISINDAN)
24 Haziran seçim sonuçları (Cumhur İttifakı açısından)
24 Haziran’daki seçimlerde reyimi AKP’ye vereceğim...
2 MİLYAR MÜSLÜMAN’A YAZIKLAR OLSUN (TÜRKİYE MÜSLÜMANLARI HARİÇ) VE ONLARIN DEVLET BAŞKANLARINA DA (RECEP TAYYİP ERDOĞAN HARİÇ)
AK PARTİLİLERE
Hey on beşli on beşli, Tokat yolları taşlı
AZİZ YILDIRIM YÜZÜNDEN BAŞIMA GELENLER
AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI TESPİT ÇALIŞMALARI YAPILIRKEN DÜŞÜNCELERİM
2018 YILINDA YÜKSELEN DEVLET = TÜRKİYE CUMHURİYETİ
DÜNYA İNSANLIĞININ ABD’YE İNSANLIK VE MEDENİYET DERSİ VERDİĞİ MEKAN: BİRLEŞMİŞ MİLLETLER
Kudüs ve içimizdeki hainler
Rıza Sarraf-Amerika–Kılıçdaroğlu ve Kudüs
HAYIRLI VE BEREKETLİ ÇALIŞMALAR VE SONUÇLAR DİLEĞİYLE
AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI NEDEN TESPİT EDİLEMİYOR?
Elveda okurlar
Bir İngiliz Vakfı’nın ortaya çıkardığı muazzam gerçek
CHP’nin Adalet Yürüyüşü zahiren öyle ama batınen öyle mi?
Duanın gerçek anlamı üzerine
Sayın Duran Teke, lütfen bir daha bana yazı yazdırtma
Beşiktaş yine şampiyon oldu
Dünkü yazımla ilgili zorunlu bir açıklama
AK Parti’ye ve İslamcılara haksız yere iftira atan Sayın Duran Teke, bu yazımı dikkatlice oku...
Bu seneki mübarek Ramazan ayına girerken...
Yüksek bir mersiye (!) sonucunda dramatik bir hazin...
Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu (2)
Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu
Referandumun Anatomisi Değil, Siyasi Partilerin ve İllegal Örgütlerin Anatomisi
Tatlım Tatlım filmi üzerine
Türkiye'deki referandum oylamasının tam ortasında yer alan Avrupa ülkeleri
Bugün 28 Şubat 2017 Neşe Doluyor İnsan
ÇEŞME’DE DRAMATİK İNTİHARIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ…..
AKP yerelden referandum seçim stratejisini çok iyi tespit etmelidir
14 yıl sonra Körfez yollarında
Ey CHP demokrasiyi ruhuna ve bedenine ne zaman sindireceksin?
Adnan Menderes’in son iki yılı ile(1959-1960) AK Parti’nin son iki yılı ile karşılaştırılması (2015-2016)
Çırağan Sarayı’ndaki bir düğün ve düşündürdükleri
TBMM’ye düşen tarihi görev
Adnan Menderes Üniversitesi üzerine oynanan oyunlar
Bir bürokrat atamasında dikkat edilmesi gereken hususlar
Vahşi kapitalizmden faşist diktatörlüğe (Batista) ve oradan da komünist diktatörlükte geçen 60 yıllık Fidel Castro dönemi
FETÖ ile mücadelede Diyanet İşleri Başkanlığına düşen vazifeler
Amerika seçimleri üzerine düşüncelerim
Ey CHP, sen ne zaman milli bir ana muhalefet partisi olacaksın
ADÜ’de seviyeli bir tarih panel
Musul Probleminin Düşündürdükleri ve Çözüm Yolları
⁠⁠⁠Kur’an’a göre şeytanın özellikleri ve günümüze yansıyan belirtileri
Darbe çığırtkanlarına karşı cevabımdır
FETÖ ile ilgili mazimden anılar
FETÖ Terör Örgütü'nün kökünü kazımak lazım ama nasıl…
(Eyy FETÖ denen din taciri yobaz, bu memlekete ne güzel iyilikler yaptın!)
Başkomutan ancak böyle olunur
Portekiz milli takımının düşündürdükleri ve Ronaldo
Sayın Ertuğrul Özkök, sana bu cevabımdır
Amerika’dan inancı kuvvetli, fiziği kuvvetli bir Müslüman geçti
Dokunulmazlık anayasa değişikliği ile ilgili CHP’nin Aydın milletvekillerine sesleniyorum
Urla’da enginar üzerine
Cumhurbaşkanına yazdığım rapor
Esas Noktasından
Gündemi değiştiremeyen ama ortalığı karıştıran sözler
Artık dokunuluyor
Mithatpaşa’dan Vodafone Arena’ya
Paralel yapı 3
Paralel yapı 2
Paralel yapı 1
İftarlık gazoz filmi üzerine bir deneme
Dokunulsun mu dokunulmasın mı?
Ülkemizde yayılmakta olan terör olaylarının düşündürdükleri
Başkanlık sistemine doğru ilerlerken ana muhalefet partisi konumu, durumu ve sorunu
Sayın Selahattin Demirtaş bir siyasi parti kurmanın ne demek olduğunu biliyor mu veya öğrenmek ister mi?