Mehmet Ali ACAR

Neşe Menderes: "31 Mart'ta zafer, Cumhur İttifakı'nın ve Aydın şehrinin olacaktır."

18 Mart 2019, Pazartesi

     

 

1) Sayın Neşe Menderes, Aydın kamuoyu ve hukuk dünyası sizi çok iyi tanıyor. Ama siyaset dünyasına yeni giriyorsunuz. Bu anlamda bize kendinizi tanıtır mısınız?

Karpuzlu’nun Abak Köyü’nde doğdum. Kamil ve Ayşe (Yurdagül ) Karatosun’un bir erkek iki kız çocuklarından biriyim. Karpuzlu’nun tüm köyleri bizim köyümüzdür. Anneannem Hatıpkışlalı, anne dedem Ulukonak'lı, babaannem Ömerler Köyü’nden olup teyze, hala, dayı, amca ve dünürler vb. kan ve sıhri hısımlarımın tamamı Karpuzlu, Çine ve Aydın Bölgesi’nde yaşarlar. Biz geniş bir aileyiz. Ailemin Karpuzlu’nun köylerinde tarım, hayvancılık ve zeytincilik yapmakta olması nedeniyle Abak Köyü’nde ilk okulu, Karpuzlu ve Çine’de orta okulu tamamladım. Ailemin de kısmen Aydın’da Cuma Mahallesi’nde yaşıyor olması nedeniyle Aydın Efeler Lisesi’nde eğitimimi tamamladım. Liseden sonra Konya Selçuk Üniversitesi’nde hukuk eğitimimi alarak Aydın'da avukatlık yapmaya başladım.

Staj dönemindeyken hayatımın şansı dediğim Çine’de siyasetçi ve avukat olan Yılmaz Menderes'le tanıştım.1992 yılında evlendik. Allah bize Necdet Kaan ve Doğukan isimli pırlanta gibi çocuklar verdi. Necdet Kaan Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra İstanbul’da avukatlık yapmaktadır. Doğukan ise aynı üniversitede hukuk fakültesinde öğrencidir.

Çocukluğumdan itibaren devam ettirmesem de öğrenmenin gerekli ve yararlı olduğu yönündeki hayat anlayışıyla yetiştiğimizden tarım alanında ve köyde yapılan tüm işleri bilirim. Öyle ki çocukluğumda pazarcılık deneyimimiz bile oldu.

Aydın'da 27 yıldır avukatlık yapmaktayım. 8 yıldır eşim Yılmaz Bey ile birlikte Menderes Hukuk Bürosu’nda genç avukat arkadaşlarımız ve büro personelimizle, 15-18 kişilik ekiple hukuk alanında hizmet vermekteyiz. Halen avukatlık mesleği yanında, öğretim görevlisi olarak çalışmalarım ve kadın hakları ve şiddetle mücadele konusunda eğiticilik yaptığım birimler mevcuttur.

 

2) Avukatlık dünyasında iyi bir kariyeriniz var. Şehrin tanınmış avukatları arasında yer alıyorsunuz. Bu noktaya nasıl geldiniz?

Kariyer ve tanınmışlıkla ilgili beyanınız beni onore etti. Hayatım boyunca ve mesleğimi icra ederken de hep iyi insan olmaya çalıştım. Dürüst davrandım. Çalışkan ve insanlara faydalı olmaya çalıştım. İnsanların hayatlarına iyi dokunuşlar yapmak beni hep mutlu etti. Öyle ki mesleğim dışında da hep çalışmalarım oldu. Aydın Barosu Yönetim Kurulu üyeliklerinde, Türkiye Barolar Birliği delegeliğiyle TÜBAKKOM ve çevre komisyonlarında çalıştım. Uzun yıllardır ve halen kadın ve çocuk hakları alanında sivil toplum örgütleri ile de eğitim çalışmaları yapıyorum. Kadın hakları ve kadına karşı ve Aile İçi Şiddet alanında ve uluslararası çalışmalarda bulunduğum platformlarda bildirilerim ve sunumlarım oldu. Bu çalışmalar benim farkındalıklarımı artırdı ve beni topluma nasıl faydalı olacağım konusunda geliştirdi.

Yaptığım işlerde hiçbir zaman başka beklentiler içine girmedim. Sadece yaptığım işe hedeflendim. Nasipmiş bunun sonucu beni meslekte ve insan olarak iyi bir yere getirdiğini söylediniz. .

3) Neşe Hanım, Efeler Belediyesi 1. sıra meclis üyesi adayısınız. Muhtemelen Büyükşehir meclis üyesi olacaksınız. Bunun sonucunda Aydın’ın 17 ilçesiyle ilgili mecliste çalışmalarınız olacak. Bu açıdan duygu, düşünce ve projelerinizi alabilir miyim?

Duygu olarak mutluyum. Düşünce olarak daha çok insana yardım edebileceğim. Hukukçuyum, yasaların uygulanmasında da destek verebilirim. Mustafa Savaş Bey’in açıkladığı projeler Aydın'ın gerçek anlamda büyükşehir olması için şanstır. Tüm projeler uygulanabilir ve kaynakları hazırlanmış durumdadır. Sadece Aydınlıların şehri düşünmesi ve Cumhur İttifakı'na oy vermesi gerekiyor. Yani Büyükşehir için, Aydın için AK Parti'ye, Mustafa Savaş’a oy vermesi gerekiyor. Projeler; AYKART projesi, ulaşım ağı, her mahalleye park ve kreş, kadınların emeğinin ve kültürel isteklerinin değerlendirilmesi, sosyal kültürel alanların yapılması ve yapılan faaliyetin o mahalleye özgü artılar katması için çalışmaların yanında Kadın sorunları konusunda çözüm odaklı çalışmalar yapılmasına olanak sağlamak, sivil toplum örgütlerinin eğitim çalışmalarını yapabilecekleri, konferans salonları tahsis etmek, kadınların bireysel olarak ürettikleri (evlerde, halk eğitim merkezlerinde kurslar dahil olmak üzere) tüm ürünleri satabilecekleri, sergileyebilecekleri sürekli alanlar tahsis etmek, toplumdaki şiddeti önleyici tüm argümanları kullanarak şiddeti Aydın İl ilçe ve merkezlerinde önlemek amaçlı çalışmalarda öncü olmak, tüm kurumlar arasında multidisipliner bir yaklaşımla sorun çözme konusunda diyalog ortamıyla birlikte çalışmalar yapılmasına katkı sağlayacağıma inanıyorum. Bence Aydın için tarım, turizm ve termal üçlüsü çok önemli. 50 000 kişi istihdam sözü çok önemli. SİT alanı olan yerleşim yerlerinde doğal yapıyı bozmadan turistik cazibe merkezi haline getirilerek bu alanlara değer katılması vb. Aydın'ı büyükşehir yapacak birçok proje...

4) Neşe Hanım son on yıl Aydın Belediyesi bir kadın belediye başkanı tarafından yönetilmekte. Bu açıdan bu şehrin son on yılını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kadın belediye başkanımız ne yazık ki hiçbir şey yapmadı. Yapamadı demiyorum, çünkü yapmadığını siyasi düşünmeyen herkes kabul ediyor.

İmar yönetmeliği, muhtarlar için düzenlemenin yapılmamış olması, UKOME çalışmalarındaki sıkıntıların giderilmesi yönünde düzenlemelerin yapılmamış olması, kurumlar arasındaki ve diğer ilçe belediyeleriyle olan anlaşmazlıklar, sivil toplum örgütlerine büyükşehir belediyesinin kapısının kapatılması vb. pek çok sayılabilecek eksik işler Aydın'ın ismi dışında büyük şehir olamadığının kanıtıdır.

Öyle ki ilimizde hemcinsleri olan kadınlarla ilgili hiçbir şey yapmadığı gibi daha da kadınların çalışmalarına engel olacak düzeyde iletişim bozukluğu yaşadı. Kendisi kadınlar sayesinde kazandığı halde, billboardlardaki kendi reklamları ile algı yaratmaya çalışmış; kadın dostu ve çocuk dostu gibi içselleştirmediği eylem ve fiilleri ile sadece göz boyamış; Aydın'a değer katmamıştır.

5) Cumhur İttifakı'nın Aydın Büyükşehir Başkan Adayı Mustafa Savaş 31 Martta belediyeyi teslim aldığında size çok büyük görevler düşeceği anlaşılmakta. Bu konuda düşüncelerinizi alabilir miyim?

Ben de büyükşehir meclis üyelerinden sadece bir tanesiyim. Söz verdiğimiz projeleri yapmak için çok çalışmak zorunda olduğumuzun hepimiz bilincinde olacağım. Tüm bilgi ve tecrübelerimi Aydın için kullanmaya hazırım. Mevzuat olarak ve hukuki yapılması gerekli olan konularda ve yukarıda açıkladığım alanlarda görev ve hizmet bilinciyle iyi şeyler yapmak isteği bende mevcut olup Aydın'ı gerçek bir büyükşehir yapacağımıza inanıyorum. Yazarın Tüm Yazıları
Polise kurşun sıkan kalleşler üzerine...
Bir filozofun akademik ve siyasi yaşam hatıraları ve düşünceleri
SKANDALLARIN VE FACİALARIN DEVLET ADAMI: EKREM İMAMOĞLU
KORONALI RAMAZAN AYI GÜNLERİ
KORONAVİRÜS SALGINI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
KABE-İ MUAZZAMA’DA CAHİL VE RUHSUZ BİR BAŞ İMAM!
Ey kendini dünyanın İlah’ı addeden Amerika ve Başkan Trump bil ki kainatın sahibi ve kudret sahibi Allah (C.C.)’dır.
Ortadoğu’da iki ahlaksız devlet
Doğum gününde Deniz Gezmiş üzerine
GELECEK PARTİSİ KURUCU GENEL BAŞKANI AHMET DAVUTOĞLU’NA DAİR
AYDIN'DAN BEDBAHT BİR SİYASETÇİ GELDİ GEÇTİ (KORAY AYDIN)
Barış Pınarı Harekâtı üzerine düşüncelerim
17 EYLÜL 1961 DEMOKRAT ADNAN MENDERES VE ANTİ DEMOKRAT İSMET İNÖNÜ
Fidel Castro Sosyalizmin Sembol İsmi
Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 2
Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 1
Çağdaş Firavun Sisi ve Çağdaş Hz Musa Mursi
27 MAYIS 1960: TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN EN ACIKLI VE EN DRAMATİK GÜNÜ
İslamı dosdoğru anlayan bir tarikat şeyhi: Ahmet Ziyaheddün Gümüşhanevi Hazretleri (1813-1893)
YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK (2)
YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK
Notre Dame Katedrali yanıyor, Fransız halkının ruhu ise cayır cayır yanıyor
31 MART MAHALLİ SEÇİMLERİNE TÜRKİYE GENEL SONUÇLARI VE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ
31 MART SEÇİM SONUÇLARINA MAHALLİ AÇIDAN BAKIŞ
AYDIN BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SAYIN ÖZLEM ÇERÇİOĞLU’NA CEVAPLARIM
Büyükşehir'den açıklama
31 MART SEÇİMLERİNE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ
31 MART SEÇİMLERİNE MAHALLİ (YEREL) AÇIDAN BAKIŞ
MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK AYDIN'DAYDI
Neşe Menderes: "31 Mart'ta zafer, Cumhur İttifakı'nın ve Aydın şehrinin olacaktır."
Hüseyin Aksu: Aydın şehri belediyecilikte 10 yılını boşuna geçirdi
70 yıllık demokrasi tarihimizde Aydın'dan çıkan ilk bayan bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk
Bakan ODTÜ'lü olunca durum farklı oluyormuş
Harika Bir Proje Tanıtım Programı Oldu
HALUK ALICIK: "CUMHUR İTTİFAKI 31 MART'TA AYDIN VE NAZİLLİ’DE DESTAN YAZACAK"
45 YIL ARADAN SONRA BU ŞEHİRDEN BİR DIŞİŞLERİ BAKANI GELDİ VE GEÇTİ
BELEDİYECİLİKDE TIRNAKLARINI KAZIYARAK GELMİŞ BİR İSİM: ÜMMET AKIN
Büyükşehirde yükselen değer: Mustafa Savaş
BİNALİ YILDIRIM’IN KARİZMASI ORTAYA ÇIKTI
MİLLET İTTİFAKI ÇATIRDIYOR
Prof. Dr. Cavit Bircan’a Teşekkürname
Cumhur İttifakı Aydın’da sahaya inerken
MİLLET İTTİFAKININ ACI DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE’DE BAŞKAN ERDOĞAN’A ÖLÜM ŞEKLİ BİÇEN AKPINAR ÜZERİNE
BEŞİKTAŞ’TA PROBLEM HALİNE GELEN İSİM: ŞENOL GÜNEŞ
İTTİFAK ÇALIŞMALARI SONLANDI VE SONUÇLARI
AYDIN LİSANI İLE SAYIN ABDULLAH GÜL YETTİ GARİ…
Yusuf İslam üzerine..
Fatih Erbakan parti kuruyormuş
Cemal Kaşıkçı’yı katleden egemen güç aynı zamanda yeryüzünde yaşayan 7 milyar insanları ve 2 milyar Müslümanları katletmiştir
2019 MAHALLİ SEÇİMLERİ ÜZERİNE
MENDERES AKDAĞ (ÇİLE VE IZRAPLARIN ADAMI)
Siyonistler rahat ve mutlu uyuyamaz
Çağdaş Firavun Trump üzerine
CHP'de hazin manzaralar
CHP'nin Recep Tayyip Erdoğan'ı üzerine
24 Haziran Seçim Sonuçları (Millet İttifakı açısından)
24 Haziran SEÇİM Sonuçları (Millet İTTİFAKI AÇISINDAN)
24 Haziran seçim sonuçları (Cumhur İttifakı açısından)
24 Haziran’daki seçimlerde reyimi AKP’ye vereceğim...
2 MİLYAR MÜSLÜMAN’A YAZIKLAR OLSUN (TÜRKİYE MÜSLÜMANLARI HARİÇ) VE ONLARIN DEVLET BAŞKANLARINA DA (RECEP TAYYİP ERDOĞAN HARİÇ)
AK PARTİLİLERE
Hey on beşli on beşli, Tokat yolları taşlı
AZİZ YILDIRIM YÜZÜNDEN BAŞIMA GELENLER
AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI TESPİT ÇALIŞMALARI YAPILIRKEN DÜŞÜNCELERİM
2018 YILINDA YÜKSELEN DEVLET = TÜRKİYE CUMHURİYETİ
DÜNYA İNSANLIĞININ ABD’YE İNSANLIK VE MEDENİYET DERSİ VERDİĞİ MEKAN: BİRLEŞMİŞ MİLLETLER
Kudüs ve içimizdeki hainler
Rıza Sarraf-Amerika–Kılıçdaroğlu ve Kudüs
HAYIRLI VE BEREKETLİ ÇALIŞMALAR VE SONUÇLAR DİLEĞİYLE
AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI NEDEN TESPİT EDİLEMİYOR?
Elveda okurlar
Bir İngiliz Vakfı’nın ortaya çıkardığı muazzam gerçek
CHP’nin Adalet Yürüyüşü zahiren öyle ama batınen öyle mi?
Duanın gerçek anlamı üzerine
Sayın Duran Teke, lütfen bir daha bana yazı yazdırtma
Beşiktaş yine şampiyon oldu
Dünkü yazımla ilgili zorunlu bir açıklama
AK Parti’ye ve İslamcılara haksız yere iftira atan Sayın Duran Teke, bu yazımı dikkatlice oku...
Bu seneki mübarek Ramazan ayına girerken...
Yüksek bir mersiye (!) sonucunda dramatik bir hazin...
Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu (2)
Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu
Referandumun Anatomisi Değil, Siyasi Partilerin ve İllegal Örgütlerin Anatomisi
Tatlım Tatlım filmi üzerine
Türkiye'deki referandum oylamasının tam ortasında yer alan Avrupa ülkeleri
Bugün 28 Şubat 2017 Neşe Doluyor İnsan
ÇEŞME’DE DRAMATİK İNTİHARIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ…..
AKP yerelden referandum seçim stratejisini çok iyi tespit etmelidir
14 yıl sonra Körfez yollarında
Ey CHP demokrasiyi ruhuna ve bedenine ne zaman sindireceksin?
Adnan Menderes’in son iki yılı ile(1959-1960) AK Parti’nin son iki yılı ile karşılaştırılması (2015-2016)
Çırağan Sarayı’ndaki bir düğün ve düşündürdükleri
TBMM’ye düşen tarihi görev
Adnan Menderes Üniversitesi üzerine oynanan oyunlar
Bir bürokrat atamasında dikkat edilmesi gereken hususlar
Vahşi kapitalizmden faşist diktatörlüğe (Batista) ve oradan da komünist diktatörlükte geçen 60 yıllık Fidel Castro dönemi
FETÖ ile mücadelede Diyanet İşleri Başkanlığına düşen vazifeler
Amerika seçimleri üzerine düşüncelerim
Ey CHP, sen ne zaman milli bir ana muhalefet partisi olacaksın
ADÜ’de seviyeli bir tarih panel
Musul Probleminin Düşündürdükleri ve Çözüm Yolları
⁠⁠⁠Kur’an’a göre şeytanın özellikleri ve günümüze yansıyan belirtileri
Darbe çığırtkanlarına karşı cevabımdır
FETÖ ile ilgili mazimden anılar
FETÖ Terör Örgütü'nün kökünü kazımak lazım ama nasıl…
(Eyy FETÖ denen din taciri yobaz, bu memlekete ne güzel iyilikler yaptın!)
Başkomutan ancak böyle olunur
Portekiz milli takımının düşündürdükleri ve Ronaldo
Sayın Ertuğrul Özkök, sana bu cevabımdır
Amerika’dan inancı kuvvetli, fiziği kuvvetli bir Müslüman geçti
Dokunulmazlık anayasa değişikliği ile ilgili CHP’nin Aydın milletvekillerine sesleniyorum
Urla’da enginar üzerine
Cumhurbaşkanına yazdığım rapor
Esas Noktasından
Gündemi değiştiremeyen ama ortalığı karıştıran sözler
Artık dokunuluyor
Mithatpaşa’dan Vodafone Arena’ya
Paralel yapı 3
Paralel yapı 2
Paralel yapı 1
İftarlık gazoz filmi üzerine bir deneme
Dokunulsun mu dokunulmasın mı?
Ülkemizde yayılmakta olan terör olaylarının düşündürdükleri
Başkanlık sistemine doğru ilerlerken ana muhalefet partisi konumu, durumu ve sorunu
Sayın Selahattin Demirtaş bir siyasi parti kurmanın ne demek olduğunu biliyor mu veya öğrenmek ister mi?