Takip Et

Mehmet Ali ACAR

Doğum gününde Deniz Gezmiş üzerine

27 Şubat 2020, Perşembe

     

Sevgili Aydın Denge Gazetesi okurları bugün sizlere Deniz Gezmiş’in doğum yıl dönümü münasebetiyle bir yazıyı kaleme almak istedim. Çünkü Deniz Gezmiş tarihi olayı öğrenci olaylarında çok farklı bir olaydır ve bu olaydan alınacak çok dersler olacağına inanıyorum. Bu olaya çok değişik bir pencereden de bakmak istiyorum.

İsterseniz önce Deniz Gezmiş hakkında biraz bilgi vereyim. Deniz Gezmiş 27 Şubat 1947’de Ankara'nın Ayaş ilçesinde dünyaya geldi. 6 Mayıs 1972’de Ankara'da hayatı idam sehpasında son buldu. 25 senelik bir hayata neler sığmadı ki... Hayatının sonuna kadar inandığı dava uğruna bir ömür yaşadı ve bu davası uğruna bedelini canıyla ödedi. Tepeden baktığımız zaman sanki yüz senelik ideolojik ve siyasi yaşam, tam bir militanca geçmiş olduğunu görüyoruz. Anne ve baba köy enstitüsü çıkışlı ilkokul öğretmenleri…

Hayat hikayesine baktığımızda şunları görebiliriz. İlkokulda okurken her gün fırından bir kaç ekmek alıyor. Aldığı ekmekleri fakir ve yoksul çocuklara, arkadaşlarına vererek açlıklarının giderilmesini sağlıyor. Bu olaydan çıkan ahlaki özellik şudur; “her şeyini arkadaşları ile paylaşmak”.

1947 Ankara Ayaş doğumlu ilkokul ve ortaokulu Sivas Şarkışla’da okudu. Liseyi İstanbul Haydarpaşa Lisesinde tamamladı. Lise yıllarından itibaren sol, sosyalist görüşün militan ve liderliğini yaptı. 1966’da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. Aynı zamanda 18 yaşındayken Türkiye İşçi Partisinin Üsküdar İlçe Başkanlığı’na aday oldu. Lise yıllarından itibaren 1972’de idam edilene kadar onlarca defa tutuklandı, serbest bırakıldı. 30 Temmuz 1968 yılında Amerikan 6. Filosunun İstanbul'a gelişini protesto etti ve tutuklandı. 1969 yılında Filistin'e kaçtı. Oradaki solcu Müslümanlara yardım etti. 1970 yılında Sinan Cemgil ve Hüseyin İnan ile birlikte Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (THKO) kurdu. İlk silahlı eylemlerini 29 Ocak 1970 yılında yaptılar. 11 Ocak 1971 yılında ise Ankara’da İş Bankası Emek Şubesini soydular. 16 Kasım 1971’de yakalandılar. 16 Temmuz 1972’de sıkıyönetim mahkemesinde yargılama başladı. 9 kim 1972’de mahkeme 3 gence idam cezası verdi. 6 Mayıs 1972’de Deniz Gezmiş iki arkadaşı ile beraber Ankara Ulucanlar Cezaevi’nde idam edildi.

İdama giderken Deniz Gezmiş şunları söyledi; “Burada olan sadece benim bedenimdir. Düşüncelerimiz asla öldürmeyeceksiniz. Yaşasın tam bağımsız Türkiye, yaşasın Marksizm, Leninizm, Leninizm’in yüce ideolojisi! Kahrolsun emperyalizm!”

İşte Deniz Gezmiş’in hayatı öyle başladı ve böyle son buldu. Darağacına giderken babasına yazdığı bir mektup var. Tarihe geçmiştir bu mektup. Bu açıdan bu mektubu burada yayınlamayı tarihi bir sorumluluk olarak değerlendiriyorum. İşte Deniz Gezmiş’in babasına yazdığı son mektup…

Baba,

Mektup elinize geçmiş olduğu zaman, aranızdan ayrılmış bulunuyorum. Ben, ne kadar üzülmeyin desem, yine de üzüleceğinizi biliyorum. Fakat bu durumu metanetle karşılamanı istiyorum. İnsanlar doğar, büyür, yaşar ve ölürler… Önemli olan çok yaşamak değil, yaşadığı süre içinde, fazla şeyler yapabilmektir. Bu nedenle ben, erken gitmeyi normal karşılıyorum. Ve kaldı ki, benden önce giden arkadaşlarım, hiçbir zaman ölüm karşısında tereddüt etmemişlerdir. Benim de etmeyeceğimden şüphen olmasın. Oğlun, ölüm karşısında aciz ve çaresiz kalmış değildir. Bu yola bilerek girdi. Sonunda da bu olacağını biliyordu. Seninle düşüncelerimiz ayrı ama, beni anlayacağını tahmin ediyorum. Sadece senin değil, (…) anlayacağını inanıyorum. Cenaze için, avukatlarıma gerekli talimatı verdim. Ayrıca savcıya da bildireceğim. Ankara´da 1969´da ölen arkadaşım Taylan Özgür’ün yanına gömülmek istiyorum. Onun için cenazemi İstanbul'a götürmeye kalkma. Annemi teselli etmek sana düşüyor. Kitaplarımı küçük kardeşime bırakıyorum. Kendisine özellikle tembih et. Onun bilim adamı olmasını istiyorum. Bilimle uğraşsın ve unutmasın ki, bilimle uğraşmak da bir yerde insanlığa hizmettir. Son anda, yaptıklarımdan en ufak bir pişmanlık duymadığımı belirtir seni, annemi ve kardeşimi devrimciliğimin olanca ateşiyle kucaklarım…

Oğlun Deniz Gezmiş

6 Mayıs 1972, MERKEZ CEZAEVİ - ANKARA

Hayatı özeti ve veda mektubunu okuduktan sonra bir şeyler dikkatimi çekiyor. Bir ideolojiye bir insan ancak bu kadar yürekten inanır. Demek ki bir dava adamı böyle oluyormuş. Üstelik dünya gerçekleriyle hiçbir uyumu olmayan hayali bir toplum oluşturan bir ideolojik rejim olmasına rağmen… bu rejimin fikir ve felsefe babası olan Karl Marks meşhur tarihi ‘Materyalizm’ adlı eserini yazdıktan sonra 90’lı yaşlara geldikten sonra canını Azrail’e teslim ettiği esnada “ömrümü bomboş bir felsefi ideoloji yazmakla heba etmişim” diyerek pişmanlığını dile getiriyor. Bu ideolojinin uygulayıcıları olan Lenin ve Stalin dünyayı kan ve gözyaşı seline bırakarak bu dünyadan göçüp gittiler. Ama yeryüzünde 150 milyon insanının dünyevi ve uhrevi hayatını perişan ederek gittiler. Deniz Gezmiş’in idam edilişinden 18 yıl sonra ise Deniz’in peşinden gittiği bilimsel sosyalizm (komünizm) tarihin ideoloji çöplüğüne atıldı.

Fakat benim esas üzerinde durmak istediğim nokta şudur; bir ideolojiye yürekten inanan Deniz Gezmiş’e hak ideolojisi ailesi, devleti ve hak tebliğcileri tarafından anlatılmış olsaydı bu delikanlı islam düşüncesinin 20. Asırdaki örnek Müslümanı olacak ve beklide 20. Asrın Hz. Ömer’i olarak algılanacaktı.

Önce ailesinden başlayayım, anne ve baba meşhur köy enstitüsü mezunu, ilkokul öğretmenleri. Bu açıdan öncelikle köy enstitüsünden başlamak gerekir. Atatürk’ün vefatından sonra cumhurbaşkanı seçilen İsmet İnönü’nün özel projesidir bu köy enstitüleri. Köy enstitüleri 17 Nisan 1940 tarihli 3800 sayılı yasa ile ilkokullara öğretmen yetiştirilmek amacıyla kuruldu. Bu kurumu dönemin milli eğitim bakanı hasan ali yücel yönetti. Köylerde bilimsel tarımın yapılması amacıyla öğretmen yetiştirilmesi resmi hedef olarak ilan edildi. Ama fiili hedef bambaşka bir hedefti. Ne tarımla alakası vardı ne de başka bir şeyle alakası vardı. Köydeki muhafazakâr yapıyı bozabilmek amacıyla özel bir proje olarak kuruldu ve uygulandı. 783 bin kilometrekarelik Türkiye coğrafyasında köy enstitülerinin kapatıldığı 1954 yılında kapatıldığı zaman kadar sadece 15 bin dönüm arazi tarıma elverişli hale getirildi. Bu matematiksel rakamlarda resmi hedefle fiili hedefin çok farklı olduğunu ortaya koymaktadır.

Köy enstitülerinde resmi hedefle fiili hedef arasındaki büyük farkları ortaya koyduktan sonra esas amaç köy yaşantısındaki cahilce de olsa dini muhafazakâr yapıyı değiştiremedikleri için köydeki köylüleri muhafazakâr yaşantıdan uzaklaştırmak amacıyla kurulmuş olan özel projedir. Açıkça söylüyorum köydeki zeki çocuklar köyden koparılarak 5 sene boyunca eğitimden geçirilerek dinden ve diyanetten uzak bir hayat ve yaşam anlayışı ile yetiştirilip tekrar kendi köyüne gönderilmesi projesidir. Milli Şef İnönü’nün son tahlilde esas amacı budur ve bunda da başarı elde etmişlerdir. Adnan menderes bu sinsi planı anlayarak Celal Bayar'a rağmen 1954 yılında bu enstitüleri kapatmış öğretmen okullarına dönüştürmüştür.

İşte Deniz Gezmiş böyle bir aile ortamında böyle kötü niyetli devlet anlayışlarının sonucunda bu noktaya gelmiştir. Düşünebiliyor musunuz? 15 çeşit kültür derslerinin içinde din dersinin esamesi okunmamaktadır. İsmet İnönü’nün istediği insan tipi şuydu; dinden diyanetten uzak batılı olmayan bir laiklik anlayışı ile bir insan tipi ortaya çıkarmak. Amaçları buydu ama sonuçta ortaya çıkan insan tipi şöyle oldu. Marksist, ateist, solcu ve sosyalist bir nesil yetişti. İsmet Paşa’nın iktidarı ve rejimi böyle bir nesli ortay çıkardı ve 1965-1970’li yıllarda aşırı solcu nesil yerden mantar fışkırır gibi fışkırdı. Zenginlerin çocukları lüks içerisinde yaşarken 1970’li yıllarda özel üniversitelerde okudular. Fakirlerin, köylülerin, garibanların çocukları ise sosyalist oldu.

Deniz Gezmiş 7 yaşındayken fırından aldığı ekmeği fakir ve gariban arkadaşlarına her gün veriyorsa böyle ahlaki üstünlüğe bu yaşta ulaşan bir çocuk elbette kendisine İslam tebliğ edilmiş olsaydı Allah’ın ilahi adaleti gereği 20. Asrın Hz. Ömer’i olabilirdi. Hz. Ömer gibi bir Müslüman 6. Asırda yeryüzüne gelebiliyorsa kıyamet koptuğu ana kadarda her devirde Hz. Ömer gibi inanlar ortaya çıkabilir, Allah’ın adaleti gereği.

İşte bu açıdan bu gerekçelerden dolayı toplum ve devlet olarak hepimiz sorumluyuz Deniz Gezmiş olayından ama unutmayınız ki bunda en büyük sorumlu olan ve tarih önünde suçlu olan 1940’lı yılların cumhurbaşkanı İsmet İnönü ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) iktidarıdır.

2020’li yıllardaki Deniz Gezmiş’lerin Hz. Ömer olması duası ve temennisi ile… Yazarın Tüm Yazıları

Polise kurşun sıkan kalleşler üzerine...

2 Haziran 2020, Salı

Bir filozofun akademik ve siyasi yaşam hatıraları ve düşünceleri

28 Mayıs 2020, Perşembe

SKANDALLARIN VE FACİALARIN DEVLET ADAMI: EKREM İMAMOĞLU

28 Nisan 2020, Salı

KORONALI RAMAZAN AYI GÜNLERİ

21 Nisan 2020, Salı

KORONAVİRÜS SALGINI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

14 Nisan 2020, Salı

KABE-İ MUAZZAMA’DA CAHİL VE RUHSUZ BİR BAŞ İMAM!

27 Mart 2020, Cuma

Ey kendini dünyanın İlah’ı addeden Amerika ve Başkan Trump bil ki kainatın sahibi ve kudret sahibi Allah (C.C.)’dır.

18 Mart 2020, Çarşamba

Ortadoğu’da iki ahlaksız devlet

10 Mart 2020, Salı

Doğum gününde Deniz Gezmiş üzerine

27 Şubat 2020, Perşembe

GELECEK PARTİSİ KURUCU GENEL BAŞKANI AHMET DAVUTOĞLU’NA DAİR

20 Aralık 2019, Cuma

AYDIN'DAN BEDBAHT BİR SİYASETÇİ GELDİ GEÇTİ (KORAY AYDIN)

19 Kasım 2019, Salı

Barış Pınarı Harekâtı üzerine düşüncelerim

31 Ekim 2019, Perşembe

17 EYLÜL 1961 DEMOKRAT ADNAN MENDERES VE ANTİ DEMOKRAT İSMET İNÖNÜ

18 Eylül 2019, Çarşamba

Fidel Castro Sosyalizmin Sembol İsmi

6 Ağustos 2019, Salı

Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 2

25 Temmuz 2019, Perşembe

Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 1

24 Temmuz 2019, Çarşamba

Çağdaş Firavun Sisi ve Çağdaş Hz Musa Mursi

24 Haziran 2019, Pazartesi

27 MAYIS 1960: TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN EN ACIKLI VE EN DRAMATİK GÜNÜ

27 Mayıs 2019, Pazartesi

İslamı dosdoğru anlayan bir tarikat şeyhi: Ahmet Ziyaheddün Gümüşhanevi Hazretleri (1813-1893)

16 Mayıs 2019, Perşembe

YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK (2)

1 Mayıs 2019, Çarşamba

YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK

30 Nisan 2019, Salı

Notre Dame Katedrali yanıyor, Fransız halkının ruhu ise cayır cayır yanıyor

17 Nisan 2019, Çarşamba

31 MART MAHALLİ SEÇİMLERİNE TÜRKİYE GENEL SONUÇLARI VE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ

8 Nisan 2019, Pazartesi

31 MART SEÇİM SONUÇLARINA MAHALLİ AÇIDAN BAKIŞ

5 Nisan 2019, Cuma

AYDIN BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SAYIN ÖZLEM ÇERÇİOĞLU’NA CEVAPLARIM

29 Mart 2019, Cuma

Büyükşehir'den açıklama

28 Mart 2019, Perşembe

31 MART SEÇİMLERİNE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ

27 Mart 2019, Çarşamba

31 MART SEÇİMLERİNE MAHALLİ (YEREL) AÇIDAN BAKIŞ

26 Mart 2019, Salı

MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK AYDIN'DAYDI

19 Mart 2019, Salı

Neşe Menderes: "31 Mart'ta zafer, Cumhur İttifakı'nın ve Aydın şehrinin olacaktır."

18 Mart 2019, Pazartesi

Hüseyin Aksu: Aydın şehri belediyecilikte 10 yılını boşuna geçirdi

11 Mart 2019, Pazartesi

70 yıllık demokrasi tarihimizde Aydın'dan çıkan ilk bayan bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk

8 Mart 2019, Cuma

Bakan ODTÜ'lü olunca durum farklı oluyormuş

7 Mart 2019, Perşembe

Harika Bir Proje Tanıtım Programı Oldu

4 Mart 2019, Pazartesi

HALUK ALICIK: "CUMHUR İTTİFAKI 31 MART'TA AYDIN VE NAZİLLİ’DE DESTAN YAZACAK"

28 Şubat 2019, Perşembe

45 YIL ARADAN SONRA BU ŞEHİRDEN BİR DIŞİŞLERİ BAKANI GELDİ VE GEÇTİ

28 Şubat 2019, Perşembe

BELEDİYECİLİKDE TIRNAKLARINI KAZIYARAK GELMİŞ BİR İSİM: ÜMMET AKIN

21 Şubat 2019, Perşembe

Büyükşehirde yükselen değer: Mustafa Savaş

20 Şubat 2019, Çarşamba

BİNALİ YILDIRIM’IN KARİZMASI ORTAYA ÇIKTI

5 Şubat 2019, Salı

MİLLET İTTİFAKI ÇATIRDIYOR

4 Şubat 2019, Pazartesi

Prof. Dr. Cavit Bircan’a Teşekkürname

22 Ocak 2019, Salı

Cumhur İttifakı Aydın’da sahaya inerken

15 Ocak 2019, Salı

MİLLET İTTİFAKININ ACI DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

10 Ocak 2019, Perşembe

DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE’DE BAŞKAN ERDOĞAN’A ÖLÜM ŞEKLİ BİÇEN AKPINAR ÜZERİNE

28 Aralık 2018, Cuma

BEŞİKTAŞ’TA PROBLEM HALİNE GELEN İSİM: ŞENOL GÜNEŞ

26 Aralık 2018, Çarşamba

İTTİFAK ÇALIŞMALARI SONLANDI VE SONUÇLARI

20 Aralık 2018, Perşembe

AYDIN LİSANI İLE SAYIN ABDULLAH GÜL YETTİ GARİ…

12 Aralık 2018, Çarşamba

Yusuf İslam üzerine..

4 Aralık 2018, Salı

Fatih Erbakan parti kuruyormuş

19 Kasım 2018, Pazartesi

Cemal Kaşıkçı’yı katleden egemen güç aynı zamanda yeryüzünde yaşayan 7 milyar insanları ve 2 milyar Müslümanları katletmiştir

24 Ekim 2018, Çarşamba

2019 MAHALLİ SEÇİMLERİ ÜZERİNE

17 Ekim 2018, Çarşamba

MENDERES AKDAĞ (ÇİLE VE IZRAPLARIN ADAMI)

25 Eylül 2018, Salı

Siyonistler rahat ve mutlu uyuyamaz

20 Ağustos 2018, Pazartesi

Çağdaş Firavun Trump üzerine

6 Ağustos 2018, Pazartesi

CHP'de hazin manzaralar

23 Temmuz 2018, Pazartesi

CHP'nin Recep Tayyip Erdoğan'ı üzerine

6 Temmuz 2018, Cuma

24 Haziran Seçim Sonuçları (Millet İttifakı açısından)

5 Temmuz 2018, Perşembe

24 Haziran SEÇİM Sonuçları (Millet İTTİFAKI AÇISINDAN)

30 Haziran 2018, Cumartesi

24 Haziran seçim sonuçları (Cumhur İttifakı açısından)

27 Haziran 2018, Çarşamba

24 Haziran’daki seçimlerde reyimi AKP’ye vereceğim...

19 Haziran 2018, Salı

2 MİLYAR MÜSLÜMAN’A YAZIKLAR OLSUN (TÜRKİYE MÜSLÜMANLARI HARİÇ) VE ONLARIN DEVLET BAŞKANLARINA DA (RECEP TAYYİP ERDOĞAN HARİÇ)

16 Mayıs 2018, Çarşamba

AK PARTİLİLERE

4 Mayıs 2018, Cuma

Hey on beşli on beşli, Tokat yolları taşlı

26 Nisan 2018, Perşembe

AZİZ YILDIRIM YÜZÜNDEN BAŞIMA GELENLER

17 Nisan 2018, Salı

AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI TESPİT ÇALIŞMALARI YAPILIRKEN DÜŞÜNCELERİM

5 Şubat 2018, Pazartesi

2018 YILINDA YÜKSELEN DEVLET = TÜRKİYE CUMHURİYETİ

29 Ocak 2018, Pazartesi

DÜNYA İNSANLIĞININ ABD’YE İNSANLIK VE MEDENİYET DERSİ VERDİĞİ MEKAN: BİRLEŞMİŞ MİLLETLER

26 Aralık 2017, Salı

Kudüs ve içimizdeki hainler

12 Aralık 2017, Salı

Rıza Sarraf-Amerika–Kılıçdaroğlu ve Kudüs

5 Aralık 2017, Salı

HAYIRLI VE BEREKETLİ ÇALIŞMALAR VE SONUÇLAR DİLEĞİYLE

22 Kasım 2017, Çarşamba

AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI NEDEN TESPİT EDİLEMİYOR?

7 Kasım 2017, Salı

Elveda okurlar

27 Temmuz 2017, Perşembe

Bir İngiliz Vakfı’nın ortaya çıkardığı muazzam gerçek

13 Temmuz 2017, Perşembe

CHP’nin Adalet Yürüyüşü zahiren öyle ama batınen öyle mi?

6 Temmuz 2017, Perşembe

Duanın gerçek anlamı üzerine

13 Haziran 2017, Salı

Sayın Duran Teke, lütfen bir daha bana yazı yazdırtma

7 Haziran 2017, Çarşamba

Beşiktaş yine şampiyon oldu

3 Haziran 2017, Cumartesi

Dünkü yazımla ilgili zorunlu bir açıklama

2 Haziran 2017, Cuma

AK Parti’ye ve İslamcılara haksız yere iftira atan Sayın Duran Teke, bu yazımı dikkatlice oku...

1 Haziran 2017, Perşembe

Bu seneki mübarek Ramazan ayına girerken...

31 Mayıs 2017, Çarşamba

Yüksek bir mersiye (!) sonucunda dramatik bir hazin...

24 Mayıs 2017, Çarşamba

Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu (2)

12 Nisan 2017, Çarşamba

Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu

11 Nisan 2017, Salı

Referandumun Anatomisi Değil, Siyasi Partilerin ve İllegal Örgütlerin Anatomisi

4 Nisan 2017, Salı

Tatlım Tatlım filmi üzerine

23 Mart 2017, Perşembe

Türkiye'deki referandum oylamasının tam ortasında yer alan Avrupa ülkeleri

14 Mart 2017, Salı

Bugün 28 Şubat 2017 Neşe Doluyor İnsan

28 Şubat 2017, Salı

ÇEŞME’DE DRAMATİK İNTİHARIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ…..

17 Şubat 2017, Cuma

AKP yerelden referandum seçim stratejisini çok iyi tespit etmelidir

7 Şubat 2017, Salı

14 yıl sonra Körfez yollarında

30 Ocak 2017, Pazartesi

Ey CHP demokrasiyi ruhuna ve bedenine ne zaman sindireceksin?

25 Ocak 2017, Çarşamba

Adnan Menderes’in son iki yılı ile(1959-1960) AK Parti’nin son iki yılı ile karşılaştırılması (2015-2016)

7 Ocak 2017, Cumartesi

Çırağan Sarayı’ndaki bir düğün ve düşündürdükleri

29 Aralık 2016, Perşembe

TBMM’ye düşen tarihi görev

27 Aralık 2016, Salı

Adnan Menderes Üniversitesi üzerine oynanan oyunlar

14 Aralık 2016, Çarşamba

Bir bürokrat atamasında dikkat edilmesi gereken hususlar

9 Aralık 2016, Cuma

Vahşi kapitalizmden faşist diktatörlüğe (Batista) ve oradan da komünist diktatörlükte geçen 60 yıllık Fidel Castro dönemi

1 Aralık 2016, Perşembe

FETÖ ile mücadelede Diyanet İşleri Başkanlığına düşen vazifeler

23 Kasım 2016, Çarşamba

Amerika seçimleri üzerine düşüncelerim

16 Kasım 2016, Çarşamba

Ey CHP, sen ne zaman milli bir ana muhalefet partisi olacaksın

10 Kasım 2016, Perşembe

ADÜ’de seviyeli bir tarih panel

29 Ekim 2016, Cumartesi

Musul Probleminin Düşündürdükleri ve Çözüm Yolları

25 Ekim 2016, Salı

⁠⁠⁠Kur’an’a göre şeytanın özellikleri ve günümüze yansıyan belirtileri

13 Ekim 2016, Perşembe

Darbe çığırtkanlarına karşı cevabımdır

4 Ekim 2016, Salı

FETÖ ile ilgili mazimden anılar

19 Eylül 2016, Pazartesi

FETÖ Terör Örgütü'nün kökünü kazımak lazım ama nasıl…

5 Eylül 2016, Pazartesi

(Eyy FETÖ denen din taciri yobaz, bu memlekete ne güzel iyilikler yaptın!)

18 Ağustos 2016, Perşembe

Başkomutan ancak böyle olunur

20 Temmuz 2016, Çarşamba

Portekiz milli takımının düşündürdükleri ve Ronaldo

9 Temmuz 2016, Cumartesi

Sayın Ertuğrul Özkök, sana bu cevabımdır

8 Haziran 2016, Çarşamba

Amerika’dan inancı kuvvetli, fiziği kuvvetli bir Müslüman geçti

7 Haziran 2016, Salı

Dokunulmazlık anayasa değişikliği ile ilgili CHP’nin Aydın milletvekillerine sesleniyorum

19 Mayıs 2016, Perşembe

Urla’da enginar üzerine

12 Mayıs 2016, Perşembe

Cumhurbaşkanına yazdığım rapor

11 Mayıs 2016, Çarşamba

Esas Noktasından

5 Mayıs 2016, Perşembe

Gündemi değiştiremeyen ama ortalığı karıştıran sözler

30 Nisan 2016, Cumartesi

Artık dokunuluyor

21 Nisan 2016, Perşembe

Mithatpaşa’dan Vodafone Arena’ya

7 Nisan 2016, Perşembe

Paralel yapı 3

26 Mart 2016, Cumartesi

Paralel yapı 2

25 Mart 2016, Cuma

Paralel yapı 1

24 Mart 2016, Perşembe

İftarlık gazoz filmi üzerine bir deneme

17 Mart 2016, Perşembe

Dokunulsun mu dokunulmasın mı?

9 Mart 2016, Çarşamba

Ülkemizde yayılmakta olan terör olaylarının düşündürdükleri

24 Şubat 2016, Çarşamba

Başkanlık sistemine doğru ilerlerken ana muhalefet partisi konumu, durumu ve sorunu

10 Şubat 2016, Çarşamba

Sayın Selahattin Demirtaş bir siyasi parti kurmanın ne demek olduğunu biliyor mu veya öğrenmek ister mi?

3 Şubat 2016, Çarşamba