Mehmet Ali ACAR

Doğum gününde Deniz Gezmiş üzerine

27 Şubat 2020, Perşembe

     

Sevgili Aydın Denge Gazetesi okurları bugün sizlere Deniz Gezmiş’in doğum yıl dönümü münasebetiyle bir yazıyı kaleme almak istedim. Çünkü Deniz Gezmiş tarihi olayı öğrenci olaylarında çok farklı bir olaydır ve bu olaydan alınacak çok dersler olacağına inanıyorum. Bu olaya çok değişik bir pencereden de bakmak istiyorum.

İsterseniz önce Deniz Gezmiş hakkında biraz bilgi vereyim. Deniz Gezmiş 27 Şubat 1947’de Ankara'nın Ayaş ilçesinde dünyaya geldi. 6 Mayıs 1972’de Ankara'da hayatı idam sehpasında son buldu. 25 senelik bir hayata neler sığmadı ki... Hayatının sonuna kadar inandığı dava uğruna bir ömür yaşadı ve bu davası uğruna bedelini canıyla ödedi. Tepeden baktığımız zaman sanki yüz senelik ideolojik ve siyasi yaşam, tam bir militanca geçmiş olduğunu görüyoruz. Anne ve baba köy enstitüsü çıkışlı ilkokul öğretmenleri…

Hayat hikayesine baktığımızda şunları görebiliriz. İlkokulda okurken her gün fırından bir kaç ekmek alıyor. Aldığı ekmekleri fakir ve yoksul çocuklara, arkadaşlarına vererek açlıklarının giderilmesini sağlıyor. Bu olaydan çıkan ahlaki özellik şudur; “her şeyini arkadaşları ile paylaşmak”.

1947 Ankara Ayaş doğumlu ilkokul ve ortaokulu Sivas Şarkışla’da okudu. Liseyi İstanbul Haydarpaşa Lisesinde tamamladı. Lise yıllarından itibaren sol, sosyalist görüşün militan ve liderliğini yaptı. 1966’da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. Aynı zamanda 18 yaşındayken Türkiye İşçi Partisinin Üsküdar İlçe Başkanlığı’na aday oldu. Lise yıllarından itibaren 1972’de idam edilene kadar onlarca defa tutuklandı, serbest bırakıldı. 30 Temmuz 1968 yılında Amerikan 6. Filosunun İstanbul'a gelişini protesto etti ve tutuklandı. 1969 yılında Filistin'e kaçtı. Oradaki solcu Müslümanlara yardım etti. 1970 yılında Sinan Cemgil ve Hüseyin İnan ile birlikte Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (THKO) kurdu. İlk silahlı eylemlerini 29 Ocak 1970 yılında yaptılar. 11 Ocak 1971 yılında ise Ankara’da İş Bankası Emek Şubesini soydular. 16 Kasım 1971’de yakalandılar. 16 Temmuz 1972’de sıkıyönetim mahkemesinde yargılama başladı. 9 kim 1972’de mahkeme 3 gence idam cezası verdi. 6 Mayıs 1972’de Deniz Gezmiş iki arkadaşı ile beraber Ankara Ulucanlar Cezaevi’nde idam edildi.

İdama giderken Deniz Gezmiş şunları söyledi; “Burada olan sadece benim bedenimdir. Düşüncelerimiz asla öldürmeyeceksiniz. Yaşasın tam bağımsız Türkiye, yaşasın Marksizm, Leninizm, Leninizm’in yüce ideolojisi! Kahrolsun emperyalizm!”

İşte Deniz Gezmiş’in hayatı öyle başladı ve böyle son buldu. Darağacına giderken babasına yazdığı bir mektup var. Tarihe geçmiştir bu mektup. Bu açıdan bu mektubu burada yayınlamayı tarihi bir sorumluluk olarak değerlendiriyorum. İşte Deniz Gezmiş’in babasına yazdığı son mektup…

Baba,

Mektup elinize geçmiş olduğu zaman, aranızdan ayrılmış bulunuyorum. Ben, ne kadar üzülmeyin desem, yine de üzüleceğinizi biliyorum. Fakat bu durumu metanetle karşılamanı istiyorum. İnsanlar doğar, büyür, yaşar ve ölürler… Önemli olan çok yaşamak değil, yaşadığı süre içinde, fazla şeyler yapabilmektir. Bu nedenle ben, erken gitmeyi normal karşılıyorum. Ve kaldı ki, benden önce giden arkadaşlarım, hiçbir zaman ölüm karşısında tereddüt etmemişlerdir. Benim de etmeyeceğimden şüphen olmasın. Oğlun, ölüm karşısında aciz ve çaresiz kalmış değildir. Bu yola bilerek girdi. Sonunda da bu olacağını biliyordu. Seninle düşüncelerimiz ayrı ama, beni anlayacağını tahmin ediyorum. Sadece senin değil, (…) anlayacağını inanıyorum. Cenaze için, avukatlarıma gerekli talimatı verdim. Ayrıca savcıya da bildireceğim. Ankara´da 1969´da ölen arkadaşım Taylan Özgür’ün yanına gömülmek istiyorum. Onun için cenazemi İstanbul'a götürmeye kalkma. Annemi teselli etmek sana düşüyor. Kitaplarımı küçük kardeşime bırakıyorum. Kendisine özellikle tembih et. Onun bilim adamı olmasını istiyorum. Bilimle uğraşsın ve unutmasın ki, bilimle uğraşmak da bir yerde insanlığa hizmettir. Son anda, yaptıklarımdan en ufak bir pişmanlık duymadığımı belirtir seni, annemi ve kardeşimi devrimciliğimin olanca ateşiyle kucaklarım…

Oğlun Deniz Gezmiş

6 Mayıs 1972, MERKEZ CEZAEVİ - ANKARA

Hayatı özeti ve veda mektubunu okuduktan sonra bir şeyler dikkatimi çekiyor. Bir ideolojiye bir insan ancak bu kadar yürekten inanır. Demek ki bir dava adamı böyle oluyormuş. Üstelik dünya gerçekleriyle hiçbir uyumu olmayan hayali bir toplum oluşturan bir ideolojik rejim olmasına rağmen… bu rejimin fikir ve felsefe babası olan Karl Marks meşhur tarihi ‘Materyalizm’ adlı eserini yazdıktan sonra 90’lı yaşlara geldikten sonra canını Azrail’e teslim ettiği esnada “ömrümü bomboş bir felsefi ideoloji yazmakla heba etmişim” diyerek pişmanlığını dile getiriyor. Bu ideolojinin uygulayıcıları olan Lenin ve Stalin dünyayı kan ve gözyaşı seline bırakarak bu dünyadan göçüp gittiler. Ama yeryüzünde 150 milyon insanının dünyevi ve uhrevi hayatını perişan ederek gittiler. Deniz Gezmiş’in idam edilişinden 18 yıl sonra ise Deniz’in peşinden gittiği bilimsel sosyalizm (komünizm) tarihin ideoloji çöplüğüne atıldı.

Fakat benim esas üzerinde durmak istediğim nokta şudur; bir ideolojiye yürekten inanan Deniz Gezmiş’e hak ideolojisi ailesi, devleti ve hak tebliğcileri tarafından anlatılmış olsaydı bu delikanlı islam düşüncesinin 20. Asırdaki örnek Müslümanı olacak ve beklide 20. Asrın Hz. Ömer’i olarak algılanacaktı.

Önce ailesinden başlayayım, anne ve baba meşhur köy enstitüsü mezunu, ilkokul öğretmenleri. Bu açıdan öncelikle köy enstitüsünden başlamak gerekir. Atatürk’ün vefatından sonra cumhurbaşkanı seçilen İsmet İnönü’nün özel projesidir bu köy enstitüleri. Köy enstitüleri 17 Nisan 1940 tarihli 3800 sayılı yasa ile ilkokullara öğretmen yetiştirilmek amacıyla kuruldu. Bu kurumu dönemin milli eğitim bakanı hasan ali yücel yönetti. Köylerde bilimsel tarımın yapılması amacıyla öğretmen yetiştirilmesi resmi hedef olarak ilan edildi. Ama fiili hedef bambaşka bir hedefti. Ne tarımla alakası vardı ne de başka bir şeyle alakası vardı. Köydeki muhafazakâr yapıyı bozabilmek amacıyla özel bir proje olarak kuruldu ve uygulandı. 783 bin kilometrekarelik Türkiye coğrafyasında köy enstitülerinin kapatıldığı 1954 yılında kapatıldığı zaman kadar sadece 15 bin dönüm arazi tarıma elverişli hale getirildi. Bu matematiksel rakamlarda resmi hedefle fiili hedefin çok farklı olduğunu ortaya koymaktadır.

Köy enstitülerinde resmi hedefle fiili hedef arasındaki büyük farkları ortaya koyduktan sonra esas amaç köy yaşantısındaki cahilce de olsa dini muhafazakâr yapıyı değiştiremedikleri için köydeki köylüleri muhafazakâr yaşantıdan uzaklaştırmak amacıyla kurulmuş olan özel projedir. Açıkça söylüyorum köydeki zeki çocuklar köyden koparılarak 5 sene boyunca eğitimden geçirilerek dinden ve diyanetten uzak bir hayat ve yaşam anlayışı ile yetiştirilip tekrar kendi köyüne gönderilmesi projesidir. Milli Şef İnönü’nün son tahlilde esas amacı budur ve bunda da başarı elde etmişlerdir. Adnan menderes bu sinsi planı anlayarak Celal Bayar'a rağmen 1954 yılında bu enstitüleri kapatmış öğretmen okullarına dönüştürmüştür.

İşte Deniz Gezmiş böyle bir aile ortamında böyle kötü niyetli devlet anlayışlarının sonucunda bu noktaya gelmiştir. Düşünebiliyor musunuz? 15 çeşit kültür derslerinin içinde din dersinin esamesi okunmamaktadır. İsmet İnönü’nün istediği insan tipi şuydu; dinden diyanetten uzak batılı olmayan bir laiklik anlayışı ile bir insan tipi ortaya çıkarmak. Amaçları buydu ama sonuçta ortaya çıkan insan tipi şöyle oldu. Marksist, ateist, solcu ve sosyalist bir nesil yetişti. İsmet Paşa’nın iktidarı ve rejimi böyle bir nesli ortay çıkardı ve 1965-1970’li yıllarda aşırı solcu nesil yerden mantar fışkırır gibi fışkırdı. Zenginlerin çocukları lüks içerisinde yaşarken 1970’li yıllarda özel üniversitelerde okudular. Fakirlerin, köylülerin, garibanların çocukları ise sosyalist oldu.

Deniz Gezmiş 7 yaşındayken fırından aldığı ekmeği fakir ve gariban arkadaşlarına her gün veriyorsa böyle ahlaki üstünlüğe bu yaşta ulaşan bir çocuk elbette kendisine İslam tebliğ edilmiş olsaydı Allah’ın ilahi adaleti gereği 20. Asrın Hz. Ömer’i olabilirdi. Hz. Ömer gibi bir Müslüman 6. Asırda yeryüzüne gelebiliyorsa kıyamet koptuğu ana kadarda her devirde Hz. Ömer gibi inanlar ortaya çıkabilir, Allah’ın adaleti gereği.

İşte bu açıdan bu gerekçelerden dolayı toplum ve devlet olarak hepimiz sorumluyuz Deniz Gezmiş olayından ama unutmayınız ki bunda en büyük sorumlu olan ve tarih önünde suçlu olan 1940’lı yılların cumhurbaşkanı İsmet İnönü ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) iktidarıdır.

2020’li yıllardaki Deniz Gezmiş’lerin Hz. Ömer olması duası ve temennisi ile… Yazarın Tüm Yazıları
Polise kurşun sıkan kalleşler üzerine...
Bir filozofun akademik ve siyasi yaşam hatıraları ve düşünceleri
SKANDALLARIN VE FACİALARIN DEVLET ADAMI: EKREM İMAMOĞLU
KORONALI RAMAZAN AYI GÜNLERİ
KORONAVİRÜS SALGINI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
KABE-İ MUAZZAMA’DA CAHİL VE RUHSUZ BİR BAŞ İMAM!
Ey kendini dünyanın İlah’ı addeden Amerika ve Başkan Trump bil ki kainatın sahibi ve kudret sahibi Allah (C.C.)’dır.
Ortadoğu’da iki ahlaksız devlet
Doğum gününde Deniz Gezmiş üzerine
GELECEK PARTİSİ KURUCU GENEL BAŞKANI AHMET DAVUTOĞLU’NA DAİR
AYDIN'DAN BEDBAHT BİR SİYASETÇİ GELDİ GEÇTİ (KORAY AYDIN)
Barış Pınarı Harekâtı üzerine düşüncelerim
17 EYLÜL 1961 DEMOKRAT ADNAN MENDERES VE ANTİ DEMOKRAT İSMET İNÖNÜ
Fidel Castro Sosyalizmin Sembol İsmi
Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 2
Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 1
Çağdaş Firavun Sisi ve Çağdaş Hz Musa Mursi
27 MAYIS 1960: TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN EN ACIKLI VE EN DRAMATİK GÜNÜ
İslamı dosdoğru anlayan bir tarikat şeyhi: Ahmet Ziyaheddün Gümüşhanevi Hazretleri (1813-1893)
YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK (2)
YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK
Notre Dame Katedrali yanıyor, Fransız halkının ruhu ise cayır cayır yanıyor
31 MART MAHALLİ SEÇİMLERİNE TÜRKİYE GENEL SONUÇLARI VE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ
31 MART SEÇİM SONUÇLARINA MAHALLİ AÇIDAN BAKIŞ
AYDIN BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SAYIN ÖZLEM ÇERÇİOĞLU’NA CEVAPLARIM
Büyükşehir'den açıklama
31 MART SEÇİMLERİNE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ
31 MART SEÇİMLERİNE MAHALLİ (YEREL) AÇIDAN BAKIŞ
MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK AYDIN'DAYDI
Neşe Menderes: "31 Mart'ta zafer, Cumhur İttifakı'nın ve Aydın şehrinin olacaktır."
Hüseyin Aksu: Aydın şehri belediyecilikte 10 yılını boşuna geçirdi
70 yıllık demokrasi tarihimizde Aydın'dan çıkan ilk bayan bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk
Bakan ODTÜ'lü olunca durum farklı oluyormuş
Harika Bir Proje Tanıtım Programı Oldu
HALUK ALICIK: "CUMHUR İTTİFAKI 31 MART'TA AYDIN VE NAZİLLİ’DE DESTAN YAZACAK"
45 YIL ARADAN SONRA BU ŞEHİRDEN BİR DIŞİŞLERİ BAKANI GELDİ VE GEÇTİ
BELEDİYECİLİKDE TIRNAKLARINI KAZIYARAK GELMİŞ BİR İSİM: ÜMMET AKIN
Büyükşehirde yükselen değer: Mustafa Savaş
BİNALİ YILDIRIM’IN KARİZMASI ORTAYA ÇIKTI
MİLLET İTTİFAKI ÇATIRDIYOR
Prof. Dr. Cavit Bircan’a Teşekkürname
Cumhur İttifakı Aydın’da sahaya inerken
MİLLET İTTİFAKININ ACI DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE’DE BAŞKAN ERDOĞAN’A ÖLÜM ŞEKLİ BİÇEN AKPINAR ÜZERİNE
BEŞİKTAŞ’TA PROBLEM HALİNE GELEN İSİM: ŞENOL GÜNEŞ
İTTİFAK ÇALIŞMALARI SONLANDI VE SONUÇLARI
AYDIN LİSANI İLE SAYIN ABDULLAH GÜL YETTİ GARİ…
Yusuf İslam üzerine..
Fatih Erbakan parti kuruyormuş
Cemal Kaşıkçı’yı katleden egemen güç aynı zamanda yeryüzünde yaşayan 7 milyar insanları ve 2 milyar Müslümanları katletmiştir
2019 MAHALLİ SEÇİMLERİ ÜZERİNE
MENDERES AKDAĞ (ÇİLE VE IZRAPLARIN ADAMI)
Siyonistler rahat ve mutlu uyuyamaz
Çağdaş Firavun Trump üzerine
CHP'de hazin manzaralar
CHP'nin Recep Tayyip Erdoğan'ı üzerine
24 Haziran Seçim Sonuçları (Millet İttifakı açısından)
24 Haziran SEÇİM Sonuçları (Millet İTTİFAKI AÇISINDAN)
24 Haziran seçim sonuçları (Cumhur İttifakı açısından)
24 Haziran’daki seçimlerde reyimi AKP’ye vereceğim...
2 MİLYAR MÜSLÜMAN’A YAZIKLAR OLSUN (TÜRKİYE MÜSLÜMANLARI HARİÇ) VE ONLARIN DEVLET BAŞKANLARINA DA (RECEP TAYYİP ERDOĞAN HARİÇ)
AK PARTİLİLERE
Hey on beşli on beşli, Tokat yolları taşlı
AZİZ YILDIRIM YÜZÜNDEN BAŞIMA GELENLER
AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI TESPİT ÇALIŞMALARI YAPILIRKEN DÜŞÜNCELERİM
2018 YILINDA YÜKSELEN DEVLET = TÜRKİYE CUMHURİYETİ
DÜNYA İNSANLIĞININ ABD’YE İNSANLIK VE MEDENİYET DERSİ VERDİĞİ MEKAN: BİRLEŞMİŞ MİLLETLER
Kudüs ve içimizdeki hainler
Rıza Sarraf-Amerika–Kılıçdaroğlu ve Kudüs
HAYIRLI VE BEREKETLİ ÇALIŞMALAR VE SONUÇLAR DİLEĞİYLE
AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI NEDEN TESPİT EDİLEMİYOR?
Elveda okurlar
Bir İngiliz Vakfı’nın ortaya çıkardığı muazzam gerçek
CHP’nin Adalet Yürüyüşü zahiren öyle ama batınen öyle mi?
Duanın gerçek anlamı üzerine
Sayın Duran Teke, lütfen bir daha bana yazı yazdırtma
Beşiktaş yine şampiyon oldu
Dünkü yazımla ilgili zorunlu bir açıklama
AK Parti’ye ve İslamcılara haksız yere iftira atan Sayın Duran Teke, bu yazımı dikkatlice oku...
Bu seneki mübarek Ramazan ayına girerken...
Yüksek bir mersiye (!) sonucunda dramatik bir hazin...
Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu (2)
Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu
Referandumun Anatomisi Değil, Siyasi Partilerin ve İllegal Örgütlerin Anatomisi
Tatlım Tatlım filmi üzerine
Türkiye'deki referandum oylamasının tam ortasında yer alan Avrupa ülkeleri
Bugün 28 Şubat 2017 Neşe Doluyor İnsan
ÇEŞME’DE DRAMATİK İNTİHARIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ…..
AKP yerelden referandum seçim stratejisini çok iyi tespit etmelidir
14 yıl sonra Körfez yollarında
Ey CHP demokrasiyi ruhuna ve bedenine ne zaman sindireceksin?
Adnan Menderes’in son iki yılı ile(1959-1960) AK Parti’nin son iki yılı ile karşılaştırılması (2015-2016)
Çırağan Sarayı’ndaki bir düğün ve düşündürdükleri
TBMM’ye düşen tarihi görev
Adnan Menderes Üniversitesi üzerine oynanan oyunlar
Bir bürokrat atamasında dikkat edilmesi gereken hususlar
Vahşi kapitalizmden faşist diktatörlüğe (Batista) ve oradan da komünist diktatörlükte geçen 60 yıllık Fidel Castro dönemi
FETÖ ile mücadelede Diyanet İşleri Başkanlığına düşen vazifeler
Amerika seçimleri üzerine düşüncelerim
Ey CHP, sen ne zaman milli bir ana muhalefet partisi olacaksın
ADÜ’de seviyeli bir tarih panel
Musul Probleminin Düşündürdükleri ve Çözüm Yolları
⁠⁠⁠Kur’an’a göre şeytanın özellikleri ve günümüze yansıyan belirtileri
Darbe çığırtkanlarına karşı cevabımdır
FETÖ ile ilgili mazimden anılar
FETÖ Terör Örgütü'nün kökünü kazımak lazım ama nasıl…
(Eyy FETÖ denen din taciri yobaz, bu memlekete ne güzel iyilikler yaptın!)
Başkomutan ancak böyle olunur
Portekiz milli takımının düşündürdükleri ve Ronaldo
Sayın Ertuğrul Özkök, sana bu cevabımdır
Amerika’dan inancı kuvvetli, fiziği kuvvetli bir Müslüman geçti
Dokunulmazlık anayasa değişikliği ile ilgili CHP’nin Aydın milletvekillerine sesleniyorum
Urla’da enginar üzerine
Cumhurbaşkanına yazdığım rapor
Esas Noktasından
Gündemi değiştiremeyen ama ortalığı karıştıran sözler
Artık dokunuluyor
Mithatpaşa’dan Vodafone Arena’ya
Paralel yapı 3
Paralel yapı 2
Paralel yapı 1
İftarlık gazoz filmi üzerine bir deneme
Dokunulsun mu dokunulmasın mı?
Ülkemizde yayılmakta olan terör olaylarının düşündürdükleri
Başkanlık sistemine doğru ilerlerken ana muhalefet partisi konumu, durumu ve sorunu
Sayın Selahattin Demirtaş bir siyasi parti kurmanın ne demek olduğunu biliyor mu veya öğrenmek ister mi?