Mehmet Ali ACAR

Barış Pınarı Harekâtı üzerine düşüncelerim

31 Ekim 2019, Perşembe

     

Sevgili Aydın Denge Gazetesi okurları devletimiz Suriye sınırlarını aşarak askeri harekâta girişti. Bu askeri harekât diğer yapılan harekâttan daha geniş kapsamlı daha stratejik bir önem arz etmektedir. Şuradan belli ki: bu geniş kapsamlı askeri harekâtın dünyada gösterdiği etki açısından diğerlerinden çok farklıdır.

Türkiye bu askeri harekâtı yapmaya mecbur kaldı. ABD’nin son 7-8 yılda Suriye’deki teröristlere destek olmayı seçtikten sonrasında sınır güvenliği açısından zorunluluk idi. Ama iyi ki böyle bir zorunluluk sonrasında bu harekâta girişildi ki bunun sonucunda ülkemize Ortadoğu’ya ve dünyaya sayısız faydaları ortaya çıkmaya başladı. Bütün bunların sonucunda muhtemelen Türkiye bir taşla on kuş vuracağa benziyor.

Bunların en başında bu harekâtın bölgemize etkisini anlatmak isterim. Türkiye askeri harekata geçtikten hemen sonra İsrail başbakanı Netenyahu durduğu yerde avazı çıktığı kadar telaş içerisinde bağırıp çağırmaya başladı. Neden ilk tepkiyi gösteren İsrail oldu? Halbuki İsrail 50 yıl boyunca Suriye ile fiili askeri savaş yapmış bir ülkedir. Türkiye ile ise asırlar boyu savaş yapmadığı gibi Netenyahu’nun dedelerini Avrupalılar Yahudileri kovduktan sonrasında Osmanlı toprakları bağrına bastı. Peki, niçin İsrail bu kadar kendinden geçmişçesine bu davranış içerisine giriyor? Bana göre Türkiye Ortadoğu’daki topraklarda teröristleri temizlemeye başlayınca bunların sonucunda Ortadoğu’da söz sahibi ülke haline geliyor. Bu İsrail için çok tehlikeli bir sonuç doğuracak olduğu için Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtı’na karşı çıkmasının temelinde bu yatmaktadır. PKK, YPG, PYD gibi eli kanlı teröristleri destekleyen İsrail geçmişte kendi atalarını Osmanlı topraklarında iskân eden biz Türklere karşıda bu terbiyesiz siyasi davranışta bulunuyor.

Bunların ikincisi de Türkiye askeri harekâta girişirken Amerika bölgeden askerlerini çekmek zorunda kaldı ve bölgeyi terk etti. Bunların sonucunda Türkiye tek başına bu askeri harekâtı mükemmel bir şekilde icra ediyor. Amerika 7-8 yıldan beri bu bölgeye teröristleri yerleştirirken on binlerce silahta temin etti. Bütün bunlar sonrasında Amerika buradan çekiliyorsa bu rüya gibi bir şeydir. Bundan 10 sene önce Amerika’nın bu bölgeden çekileceğini hayal bile edemezdik. Bu olayın manası şudur Türkiye’miz artık bölgede dünyada ne büyüklükte siyasi askeri ve diplomatik bir hüve sahip olduğunu ispat etmiştir. 100 yıllık Cumhuriyet tarihimizde bu ilk siyasi olaydır. Bunun değerini bilmek zorundayız. Ülkemizin nereden nereye geldiğini göstermesi açısından çok ilginç bir tespittir.

Üçüncüsü de bana göre Türkiye bu büyük askeri harekâta girişmesi askeri savunma sanayi açısından büyük bir savunma gücüne sahip olduğunu göstermiştir. Askeri savunma gücünün dış dünyaya gösterilmesi açısından da son derece önemli bir askeri ve siyasi şovdur. Türkiye son 15 yıl boyunca askeri silah ve teçhizat açısından çok büyük noktalara gelmiştir. Ben dış dünyanın Türkiye’nin askeri gücünü çok iyi algıladığı düşüncesindeyim.

Dördüncü olarak bu askeri harekât sonrasında bütün dünya devlet ve kuruluşları uluslararası dünya siyonizm’inin organizasyonuyla karşımıza dikildiler. Sadece Türki cumhuriyetlerimiz Türkiye’nin safında yer aldı, bütün güçlerini Türkiye’nin emrine verdiler. Millet olmak böyle bir şey. Karşımıza çıkan kuruluşların arasına ne yazınki Arap birliği de girdi. En iğrenci ve en aşağılık olanı Arap birliğinin bu tavrıydı. 60 yıl boyunca İsrail’in paramparça yapmış olduğu bu Arap birliğinden başka bir karar çıkması da beklenemezdi. İsrail’in Türkiye’ye karşı çıkmasının bir amacı ve anlamı var. Bana kimse söyleyemez, Arap birliğinin bu askeri harekâta karşı çıkmasının mantıki ve tarihi izahını yapamaz. Bu açıdan en sefil hayatı yaşayan Araplar için bu aldıkları karar yüz karası bir karardır. Ama burada enteresan bir durum var. Arap birliği bu kararı alırken kararı alan devlet başkanları Siyonist ve Amerika’nın elinde kukla devlet adamları olduğu içindir. Onlar bu kararlarını alırken kendi ülkelerinde yaşayan halklarının ve gençlerinin Tayyip Erdoğan sevgisinin ne kadar büyük olduğunu herhalde göremiyorlar. Hâlbuki İsrail halkı ile Netenyahu aynı noktada birlikte hareket ediyorlar. Ama ne vicdan ki Arap ülkelerinde halk ile devlet adamları dünyaya aynı pencereden bakamıyorlar. Bakamazlar zira bu Arap ülkelerinde bu devlet başkanlarını halk seçmiyor. Amerika vali atar gibi bu ülkelere yetkili atıyor. Bu olay münasebetiyle Türk milletimizin cihat ruhu ve şuuru gelişmiştir. Vatan için her şeyimizi feda ederiz diyen 81 milyon memleket evladı da “Bu savaşta bende varım!” demiştir. Bu askeri harekât ile ilgili iki kişiyi Rabbime, tarihe ve insanlık âlemine havale ediyorum. Birinci şahıs KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı’dır. Yayınladığı mesaj kendisinin ne kadar zavallı ve acınacak bir cumhurbaşkanı olunduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu zavallı cumhurbaşkanına en güzel cevabı kendi başbakanı vermiştir. Türk milletini arkadan hançerleyen KKTC cumhurbaşkanını tarihe havale ediyorum. Ama şunu da belirtme ihtiyacı hissediyorum bu saatten sonra siyasi ve idari açıdan Sayın Akıncı cumhurbaşkanlığı yapamaz. Derhal görevinden istifa etmesi gerektiğine inanıyorum ve 500 km ötedeki Tel Aviv’de ahir ömrünü tamamlamasının en iyi yaşam biçimi olduğunu düşünüyorum.

İkinci şahıs ise CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’dur. Bu şahıs verdiği demeçle terörist PKK’ya dolaylı açılardan destek olduğunu ispatlamıştır. Antidemokratik PKK’ya bu denli siyasi destek veren TBMM üyesinin yapması gereken tek davranış vardır oda milletvekilliğinden istifa etmesidir. Kendisini istifaya davet ediyorum. Çünkü TBMM üyesi bir vekil teröristlere destek veremez. HDP milletvekillerinin bile konuşmaya cesaret edemediği bir alanda bu kişiye siyasi, idari ve hukuki cezanın verilmesini istiyorum. Birde bu milletvekili için şunu da söylemem gerekiyor. Sayın Deniz Baykal CHP genel başkanı olsaydı bu konuşmayı Sayın Tanrıkulu yapamaz ve hatta yapmaya cesaret edemezdi. Sayın Kılıçdaroğlu’na muhalif olan milletvekili bir çırpıda partiden ihraç edilebiliyorsa PKK’yı dolaylı açılardan destekleyen Sayın Sezgin Tanrıkulu’nun bir dakikada partiden ihraç edilmesi gerekir. Biz bu toprakları para ile satın almadık, atalarımızın kanları ile kazandık. Allah şanlı ordumuzu muzaffer eylesin, bela ve musibetlerden korusun. Yazarın Tüm Yazıları
Polise kurşun sıkan kalleşler üzerine...
Bir filozofun akademik ve siyasi yaşam hatıraları ve düşünceleri
SKANDALLARIN VE FACİALARIN DEVLET ADAMI: EKREM İMAMOĞLU
KORONALI RAMAZAN AYI GÜNLERİ
KORONAVİRÜS SALGINI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
KABE-İ MUAZZAMA’DA CAHİL VE RUHSUZ BİR BAŞ İMAM!
Ey kendini dünyanın İlah’ı addeden Amerika ve Başkan Trump bil ki kainatın sahibi ve kudret sahibi Allah (C.C.)’dır.
Ortadoğu’da iki ahlaksız devlet
Doğum gününde Deniz Gezmiş üzerine
GELECEK PARTİSİ KURUCU GENEL BAŞKANI AHMET DAVUTOĞLU’NA DAİR
AYDIN'DAN BEDBAHT BİR SİYASETÇİ GELDİ GEÇTİ (KORAY AYDIN)
Barış Pınarı Harekâtı üzerine düşüncelerim
17 EYLÜL 1961 DEMOKRAT ADNAN MENDERES VE ANTİ DEMOKRAT İSMET İNÖNÜ
Fidel Castro Sosyalizmin Sembol İsmi
Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 2
Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 1
Çağdaş Firavun Sisi ve Çağdaş Hz Musa Mursi
27 MAYIS 1960: TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN EN ACIKLI VE EN DRAMATİK GÜNÜ
İslamı dosdoğru anlayan bir tarikat şeyhi: Ahmet Ziyaheddün Gümüşhanevi Hazretleri (1813-1893)
YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK (2)
YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK
Notre Dame Katedrali yanıyor, Fransız halkının ruhu ise cayır cayır yanıyor
31 MART MAHALLİ SEÇİMLERİNE TÜRKİYE GENEL SONUÇLARI VE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ
31 MART SEÇİM SONUÇLARINA MAHALLİ AÇIDAN BAKIŞ
AYDIN BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SAYIN ÖZLEM ÇERÇİOĞLU’NA CEVAPLARIM
Büyükşehir'den açıklama
31 MART SEÇİMLERİNE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ
31 MART SEÇİMLERİNE MAHALLİ (YEREL) AÇIDAN BAKIŞ
MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK AYDIN'DAYDI
Neşe Menderes: "31 Mart'ta zafer, Cumhur İttifakı'nın ve Aydın şehrinin olacaktır."
Hüseyin Aksu: Aydın şehri belediyecilikte 10 yılını boşuna geçirdi
70 yıllık demokrasi tarihimizde Aydın'dan çıkan ilk bayan bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk
Bakan ODTÜ'lü olunca durum farklı oluyormuş
Harika Bir Proje Tanıtım Programı Oldu
HALUK ALICIK: "CUMHUR İTTİFAKI 31 MART'TA AYDIN VE NAZİLLİ’DE DESTAN YAZACAK"
45 YIL ARADAN SONRA BU ŞEHİRDEN BİR DIŞİŞLERİ BAKANI GELDİ VE GEÇTİ
BELEDİYECİLİKDE TIRNAKLARINI KAZIYARAK GELMİŞ BİR İSİM: ÜMMET AKIN
Büyükşehirde yükselen değer: Mustafa Savaş
BİNALİ YILDIRIM’IN KARİZMASI ORTAYA ÇIKTI
MİLLET İTTİFAKI ÇATIRDIYOR
Prof. Dr. Cavit Bircan’a Teşekkürname
Cumhur İttifakı Aydın’da sahaya inerken
MİLLET İTTİFAKININ ACI DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE’DE BAŞKAN ERDOĞAN’A ÖLÜM ŞEKLİ BİÇEN AKPINAR ÜZERİNE
BEŞİKTAŞ’TA PROBLEM HALİNE GELEN İSİM: ŞENOL GÜNEŞ
İTTİFAK ÇALIŞMALARI SONLANDI VE SONUÇLARI
AYDIN LİSANI İLE SAYIN ABDULLAH GÜL YETTİ GARİ…
Yusuf İslam üzerine..
Fatih Erbakan parti kuruyormuş
Cemal Kaşıkçı’yı katleden egemen güç aynı zamanda yeryüzünde yaşayan 7 milyar insanları ve 2 milyar Müslümanları katletmiştir
2019 MAHALLİ SEÇİMLERİ ÜZERİNE
MENDERES AKDAĞ (ÇİLE VE IZRAPLARIN ADAMI)
Siyonistler rahat ve mutlu uyuyamaz
Çağdaş Firavun Trump üzerine
CHP'de hazin manzaralar
CHP'nin Recep Tayyip Erdoğan'ı üzerine
24 Haziran Seçim Sonuçları (Millet İttifakı açısından)
24 Haziran SEÇİM Sonuçları (Millet İTTİFAKI AÇISINDAN)
24 Haziran seçim sonuçları (Cumhur İttifakı açısından)
24 Haziran’daki seçimlerde reyimi AKP’ye vereceğim...
2 MİLYAR MÜSLÜMAN’A YAZIKLAR OLSUN (TÜRKİYE MÜSLÜMANLARI HARİÇ) VE ONLARIN DEVLET BAŞKANLARINA DA (RECEP TAYYİP ERDOĞAN HARİÇ)
AK PARTİLİLERE
Hey on beşli on beşli, Tokat yolları taşlı
AZİZ YILDIRIM YÜZÜNDEN BAŞIMA GELENLER
AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI TESPİT ÇALIŞMALARI YAPILIRKEN DÜŞÜNCELERİM
2018 YILINDA YÜKSELEN DEVLET = TÜRKİYE CUMHURİYETİ
DÜNYA İNSANLIĞININ ABD’YE İNSANLIK VE MEDENİYET DERSİ VERDİĞİ MEKAN: BİRLEŞMİŞ MİLLETLER
Kudüs ve içimizdeki hainler
Rıza Sarraf-Amerika–Kılıçdaroğlu ve Kudüs
HAYIRLI VE BEREKETLİ ÇALIŞMALAR VE SONUÇLAR DİLEĞİYLE
AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI NEDEN TESPİT EDİLEMİYOR?
Elveda okurlar
Bir İngiliz Vakfı’nın ortaya çıkardığı muazzam gerçek
CHP’nin Adalet Yürüyüşü zahiren öyle ama batınen öyle mi?
Duanın gerçek anlamı üzerine
Sayın Duran Teke, lütfen bir daha bana yazı yazdırtma
Beşiktaş yine şampiyon oldu
Dünkü yazımla ilgili zorunlu bir açıklama
AK Parti’ye ve İslamcılara haksız yere iftira atan Sayın Duran Teke, bu yazımı dikkatlice oku...
Bu seneki mübarek Ramazan ayına girerken...
Yüksek bir mersiye (!) sonucunda dramatik bir hazin...
Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu (2)
Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu
Referandumun Anatomisi Değil, Siyasi Partilerin ve İllegal Örgütlerin Anatomisi
Tatlım Tatlım filmi üzerine
Türkiye'deki referandum oylamasının tam ortasında yer alan Avrupa ülkeleri
Bugün 28 Şubat 2017 Neşe Doluyor İnsan
ÇEŞME’DE DRAMATİK İNTİHARIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ…..
AKP yerelden referandum seçim stratejisini çok iyi tespit etmelidir
14 yıl sonra Körfez yollarında
Ey CHP demokrasiyi ruhuna ve bedenine ne zaman sindireceksin?
Adnan Menderes’in son iki yılı ile(1959-1960) AK Parti’nin son iki yılı ile karşılaştırılması (2015-2016)
Çırağan Sarayı’ndaki bir düğün ve düşündürdükleri
TBMM’ye düşen tarihi görev
Adnan Menderes Üniversitesi üzerine oynanan oyunlar
Bir bürokrat atamasında dikkat edilmesi gereken hususlar
Vahşi kapitalizmden faşist diktatörlüğe (Batista) ve oradan da komünist diktatörlükte geçen 60 yıllık Fidel Castro dönemi
FETÖ ile mücadelede Diyanet İşleri Başkanlığına düşen vazifeler
Amerika seçimleri üzerine düşüncelerim
Ey CHP, sen ne zaman milli bir ana muhalefet partisi olacaksın
ADÜ’de seviyeli bir tarih panel
Musul Probleminin Düşündürdükleri ve Çözüm Yolları
⁠⁠⁠Kur’an’a göre şeytanın özellikleri ve günümüze yansıyan belirtileri
Darbe çığırtkanlarına karşı cevabımdır
FETÖ ile ilgili mazimden anılar
FETÖ Terör Örgütü'nün kökünü kazımak lazım ama nasıl…
(Eyy FETÖ denen din taciri yobaz, bu memlekete ne güzel iyilikler yaptın!)
Başkomutan ancak böyle olunur
Portekiz milli takımının düşündürdükleri ve Ronaldo
Sayın Ertuğrul Özkök, sana bu cevabımdır
Amerika’dan inancı kuvvetli, fiziği kuvvetli bir Müslüman geçti
Dokunulmazlık anayasa değişikliği ile ilgili CHP’nin Aydın milletvekillerine sesleniyorum
Urla’da enginar üzerine
Cumhurbaşkanına yazdığım rapor
Esas Noktasından
Gündemi değiştiremeyen ama ortalığı karıştıran sözler
Artık dokunuluyor
Mithatpaşa’dan Vodafone Arena’ya
Paralel yapı 3
Paralel yapı 2
Paralel yapı 1
İftarlık gazoz filmi üzerine bir deneme
Dokunulsun mu dokunulmasın mı?
Ülkemizde yayılmakta olan terör olaylarının düşündürdükleri
Başkanlık sistemine doğru ilerlerken ana muhalefet partisi konumu, durumu ve sorunu
Sayın Selahattin Demirtaş bir siyasi parti kurmanın ne demek olduğunu biliyor mu veya öğrenmek ister mi?