Takip Et

Mehmet Ali ACAR

Portekiz milli takımının düşündürdükleri ve Ronaldo

9 Temmuz 2016, Cumartesi

     

Bu seneki Avrupa Futbol Şampiyonası maçlarını baştan şu ana kadar dikkatlice izledim. Bu maçları izlerken derin düşüncelere daldım. Çok enteresan sosyolojik ve manevi tespitlerim oldu. Bu açıdan bu turnuvayı asla unutamayacağım. Sosyolojik tespitimi bir cümle ile anlatayım. Çocukluğumdan beri bu maçları izlerim. Daha düne kadar siyası güç, sömürgeci gibi büyük ülkelerin, bu turnuvada nasıl küçülen ülke haline geldiklerini gördüm. Bu sömürgeciliğin İngiltere’nin bu turnuvada kendisine her yönden bağlı olan Galler gibi mini minnacık ülke takımının karşısında nasıl yok olduğunu görmek tarihin bu müstemlekecilerden intikamı diye düşündüm.

YARI FİNALDE ATAĞA KALKTI

Şimdi gelelim esas konumuza. Portekiz milli takımı, futbolun ana arterlerinden olan İspanya gibi futbolun sevildiği bir diyar. Ülkenin içinden çıkar bir futbolcu (Ronaldo) Avrupa’nın bir numaralı yıldızı. 30 yaşında korkunç bir yetenek ve delicesine bir servetin sahibi. Tek sermayesi topla çok iyi dans edebilmesi. Bu futbol takımı, bu seneki turnuvada çok zayıf takımlarla eşleşti Macaristan –Avusturya gibi grupta üç maç yaptı ve çeyrek finalde de bir maç yaptı ve vasatın altında bir top oynadı ve Ronaldo dört maçta varlık gösteremedi. Bütün bu olumsuzlara rağmen hepsini geçerek yarı finale geldi, yarı finalin ateşlemesi ile harika bir top oynayarak finalist oldular. İlk oynadıkları dört maçta berabere kaldılar. Penaltılarla maçları kurtardılar ve son derece randımansız bir şekilde top oynayarak bu noktalara geldiler Bu dört maçta da Ronaldo hiç varlık gösteremedi. Çok sönük maçlar yaptı Taraftarlarını hayal kırıklığına uğrattı. BJK’li Qveraza ve Fenerbahçeli Nani dahi Ronaldo'dan daha faydalı oldu. Bütün bu olumsuzluklara rağmen finali kazanırsa Portekiz Avrupa Şampiyonu olacak. 'Bütün olumsuzluklara rağmen bu takım nasıl oldu da böyle noktaya geldi' diye zihnimi yormaya koyuldum. Ve düşünmeye başladım. Tarih sayfalarını karıştırmaya başladığım zaman şunu gördüm. Geçmiş yıllarda Yahudi zulmünün Filistin topraklarında en yükseğine tırmandığı bir dönemde Hristiyanlık dinine mensup İsevi Ronaldo’nun Müslüman ve ezilen yok edilmeye çalışılan mazlum ve mağdur Filistin halkının yanında yer aldığıdır. Onlara beş milyon avro tutarında bir bağış yaparak 'O zulümden kurtulmaları için benim de bu kadar katkım' deyişini gördüm. Bunun tarihi sebeplerini derinliklerini bilemem ama bildiğim tek bir şey var Avrupa’nın orta göbeğinde top koşturan Ronaldo’nun bir mazlumun yanında yer alışını heybetle, hararetle ve şevkle izledim. Üzerindeki korkunç boyuttaki toplumsal ve dini baskıları hiçe sayarak 'Ben bir Allah’ın kulu olarak yapılan bu zulme seyirci kalamam' diyerek haykırışını mutlulukla seyrederken kendi tarihimin içeresinde de üzüntülü bir noktaya geldim.

HOCA DA BİR ŞEY DEMEMİŞ

Bizim de bu topraklarımızda yüz yirmi seneden beri top oynanmakta, ünlü futbolcular bu tarladan neşet etmekte . Bizim de kendi çapımızda yetiştirdiğimiz Avrupa çapında ünlü futbolcularımız var. Hakan Şükür, Arda Turan, BJK’li Nihat FB’li Can Bartu, daha isimlerini sayamadığım niceleri . Bunların içlerinde en meşhuru şimdiki Arda... Geçmişte ise Hakan Şükür. Asırlardır İslam’ın hakim olduğu bu topraklardan çıkan futbolcular neden Ronaldo gibi tarihin altın sayfalarına geçecek davranışlarda bulunmadılar. Halbuki zulme uğrayan Filistinli Müslüman idi. Ünlü futbolcu Hakan Şükür Müslüman idi. Büyük bir maddi servete sahip olan bu iki ünlü isim, neden Filistinlinin yanında yer almadı? Bugüne kadar hiçbir Türk gazeteci bu soruyu bu iki ünlü futbolcuya sormadı, şimdi ben soruyorum. 'Ey Hakan Şükür, hiç mi aklına gelmedi ve kendisine şeyhim dediğin o paralel yapının kurucusu olan Fethulllah Gülen sana anlatmadı. Bu nasıl duyarsızlıktır Ya Rabbi. Bu Hakan Şükür yıllardır Fethullah Gülen’in cuma vaazlarını binlerce kasetten dinlemiş, Fethullah Gülen'den özel dersler almış ama bütün bunlara rağmen yıllar boyu Fethullah Hoca'dan aldığı dersler dahi kendisini toplumsal sorumluluğu olan Müslüman haline getirememiş ideolojik Müslümana dönüştürememiş. Fethullah Hoca'dan aldığı bu yıllar boyu eğitim Hakan Şükür’ü Kur’an Müslümanı haline getirememiş. Halbuki bu Ronaldo ya Hakan Şükür gibi İslam anlatılmış olsaydı bugün dünyanın sayılı, şuurlu, aktif ve devrimci Müslümanı olurdu. Bunları yazarken aklıma merhum Erbakan Hocamız geldi. Erbakan Hocamız ile yaptığımız özel sohbette hep şunu vurgulamıştır. ”Bu paralel yapı var ya patates dinine hizmet eden bir şer ocağıdır” Erbakan Hocanın söylediği tarihten 20 yıl sonra paralel yapının bir şer ocağı olduğu, tarihi ve matematik açıdan ispatlanmıştır. Bu Hakan Şükür olayı ibretlik olaydır. AK Parti adına tarihen en dramatik görüntülerinden bir olaydır. Ömrümde bir tek siyasi cümle kuramamış bir futbolcunun siz nasıl olur da TBMM‘ye milletvekili olarak gönderilmesine vesile olursunuz? Bu Hakan Şükür, peygamber torunu dahi olsa milletvekili yapamazsınız. Bu Allah’ın emridir. Zira siyasette ehliyet ve liyakat açısından formasyonu olmayan bir kişidir. Tek kabiliyeti iyi top oynayabilmesidir. Paralel yapı mensubu olsun veya olmasın ömründe bir tek siyasi cümle kuramamış kişiyi kanun yapıcı mekanizmanın başına nasıl getirirsiniz? Bunlar da sorulması ve sorgulanması gereken meseleler diye düşünüyorum. Ben olsaydım partinin yetkilisi, ömründe bir siyasi cümle kuramamış, yer yüzünde ezilen ve sömürülenleri dert edinmemiş Hakan Şükür'ü milletvekili yapmaktansa Ronaldo’yu TC Vatandaşı yapar, ikna eder ve onu İstanbul Milletvekili olarak gönderirdim, daha hayırlı bir hizmet yapardım.

İBRET ALSINLAR

Şimdi gelelim esas meselemize... İste bu turnuvada bir varlık gösteremeyen Ronaldo, hakkın yanında yer aldığından dolayı en formsuz bir dönemde dahi mazluma yardımından münasebetle Allah da ona yardım ediyor, düşüncemi ilan ediyorum. İşte Cenabı Hak adili mutlak olan bir varlıktır. Benim temennim şudur. Bugün dünyada top koşturan Ronaldoların çoğalmasıdır. Benim din kardeşim olan Arda Turan da ibret alsın . İstanbul’dan şahsına münhasır bir Mavi Marmara gemisi kiralasın, bu yardım malzemelerini Filistinli kardeşlerimize göndersin, bunun sonucunda ünlü Müslüman oyunculara örnek olsun. O günlere kavuşmak temennisiyle...Yazarın Tüm Yazıları

Polise kurşun sıkan kalleşler üzerine...

2 Haziran 2020, Salı

Bir filozofun akademik ve siyasi yaşam hatıraları ve düşünceleri

28 Mayıs 2020, Perşembe

SKANDALLARIN VE FACİALARIN DEVLET ADAMI: EKREM İMAMOĞLU

28 Nisan 2020, Salı

KORONALI RAMAZAN AYI GÜNLERİ

21 Nisan 2020, Salı

KORONAVİRÜS SALGINI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

14 Nisan 2020, Salı

KABE-İ MUAZZAMA’DA CAHİL VE RUHSUZ BİR BAŞ İMAM!

27 Mart 2020, Cuma

Ey kendini dünyanın İlah’ı addeden Amerika ve Başkan Trump bil ki kainatın sahibi ve kudret sahibi Allah (C.C.)’dır.

18 Mart 2020, Çarşamba

Ortadoğu’da iki ahlaksız devlet

10 Mart 2020, Salı

Doğum gününde Deniz Gezmiş üzerine

27 Şubat 2020, Perşembe

GELECEK PARTİSİ KURUCU GENEL BAŞKANI AHMET DAVUTOĞLU’NA DAİR

20 Aralık 2019, Cuma

AYDIN'DAN BEDBAHT BİR SİYASETÇİ GELDİ GEÇTİ (KORAY AYDIN)

19 Kasım 2019, Salı

Barış Pınarı Harekâtı üzerine düşüncelerim

31 Ekim 2019, Perşembe

17 EYLÜL 1961 DEMOKRAT ADNAN MENDERES VE ANTİ DEMOKRAT İSMET İNÖNÜ

18 Eylül 2019, Çarşamba

Fidel Castro Sosyalizmin Sembol İsmi

6 Ağustos 2019, Salı

Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 2

25 Temmuz 2019, Perşembe

Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 1

24 Temmuz 2019, Çarşamba

Çağdaş Firavun Sisi ve Çağdaş Hz Musa Mursi

24 Haziran 2019, Pazartesi

27 MAYIS 1960: TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN EN ACIKLI VE EN DRAMATİK GÜNÜ

27 Mayıs 2019, Pazartesi

İslamı dosdoğru anlayan bir tarikat şeyhi: Ahmet Ziyaheddün Gümüşhanevi Hazretleri (1813-1893)

16 Mayıs 2019, Perşembe

YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK (2)

1 Mayıs 2019, Çarşamba

YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK

30 Nisan 2019, Salı

Notre Dame Katedrali yanıyor, Fransız halkının ruhu ise cayır cayır yanıyor

17 Nisan 2019, Çarşamba

31 MART MAHALLİ SEÇİMLERİNE TÜRKİYE GENEL SONUÇLARI VE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ

8 Nisan 2019, Pazartesi

31 MART SEÇİM SONUÇLARINA MAHALLİ AÇIDAN BAKIŞ

5 Nisan 2019, Cuma

AYDIN BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SAYIN ÖZLEM ÇERÇİOĞLU’NA CEVAPLARIM

29 Mart 2019, Cuma

Büyükşehir'den açıklama

28 Mart 2019, Perşembe

31 MART SEÇİMLERİNE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ

27 Mart 2019, Çarşamba

31 MART SEÇİMLERİNE MAHALLİ (YEREL) AÇIDAN BAKIŞ

26 Mart 2019, Salı

MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK AYDIN'DAYDI

19 Mart 2019, Salı

Neşe Menderes: "31 Mart'ta zafer, Cumhur İttifakı'nın ve Aydın şehrinin olacaktır."

18 Mart 2019, Pazartesi

Hüseyin Aksu: Aydın şehri belediyecilikte 10 yılını boşuna geçirdi

11 Mart 2019, Pazartesi

70 yıllık demokrasi tarihimizde Aydın'dan çıkan ilk bayan bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk

8 Mart 2019, Cuma

Bakan ODTÜ'lü olunca durum farklı oluyormuş

7 Mart 2019, Perşembe

Harika Bir Proje Tanıtım Programı Oldu

4 Mart 2019, Pazartesi

HALUK ALICIK: "CUMHUR İTTİFAKI 31 MART'TA AYDIN VE NAZİLLİ’DE DESTAN YAZACAK"

28 Şubat 2019, Perşembe

45 YIL ARADAN SONRA BU ŞEHİRDEN BİR DIŞİŞLERİ BAKANI GELDİ VE GEÇTİ

28 Şubat 2019, Perşembe

BELEDİYECİLİKDE TIRNAKLARINI KAZIYARAK GELMİŞ BİR İSİM: ÜMMET AKIN

21 Şubat 2019, Perşembe

Büyükşehirde yükselen değer: Mustafa Savaş

20 Şubat 2019, Çarşamba

BİNALİ YILDIRIM’IN KARİZMASI ORTAYA ÇIKTI

5 Şubat 2019, Salı

MİLLET İTTİFAKI ÇATIRDIYOR

4 Şubat 2019, Pazartesi

Prof. Dr. Cavit Bircan’a Teşekkürname

22 Ocak 2019, Salı

Cumhur İttifakı Aydın’da sahaya inerken

15 Ocak 2019, Salı

MİLLET İTTİFAKININ ACI DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

10 Ocak 2019, Perşembe

DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE’DE BAŞKAN ERDOĞAN’A ÖLÜM ŞEKLİ BİÇEN AKPINAR ÜZERİNE

28 Aralık 2018, Cuma

BEŞİKTAŞ’TA PROBLEM HALİNE GELEN İSİM: ŞENOL GÜNEŞ

26 Aralık 2018, Çarşamba

İTTİFAK ÇALIŞMALARI SONLANDI VE SONUÇLARI

20 Aralık 2018, Perşembe

AYDIN LİSANI İLE SAYIN ABDULLAH GÜL YETTİ GARİ…

12 Aralık 2018, Çarşamba

Yusuf İslam üzerine..

4 Aralık 2018, Salı

Fatih Erbakan parti kuruyormuş

19 Kasım 2018, Pazartesi

Cemal Kaşıkçı’yı katleden egemen güç aynı zamanda yeryüzünde yaşayan 7 milyar insanları ve 2 milyar Müslümanları katletmiştir

24 Ekim 2018, Çarşamba

2019 MAHALLİ SEÇİMLERİ ÜZERİNE

17 Ekim 2018, Çarşamba

MENDERES AKDAĞ (ÇİLE VE IZRAPLARIN ADAMI)

25 Eylül 2018, Salı

Siyonistler rahat ve mutlu uyuyamaz

20 Ağustos 2018, Pazartesi

Çağdaş Firavun Trump üzerine

6 Ağustos 2018, Pazartesi

CHP'de hazin manzaralar

23 Temmuz 2018, Pazartesi

CHP'nin Recep Tayyip Erdoğan'ı üzerine

6 Temmuz 2018, Cuma

24 Haziran Seçim Sonuçları (Millet İttifakı açısından)

5 Temmuz 2018, Perşembe

24 Haziran SEÇİM Sonuçları (Millet İTTİFAKI AÇISINDAN)

30 Haziran 2018, Cumartesi

24 Haziran seçim sonuçları (Cumhur İttifakı açısından)

27 Haziran 2018, Çarşamba

24 Haziran’daki seçimlerde reyimi AKP’ye vereceğim...

19 Haziran 2018, Salı

2 MİLYAR MÜSLÜMAN’A YAZIKLAR OLSUN (TÜRKİYE MÜSLÜMANLARI HARİÇ) VE ONLARIN DEVLET BAŞKANLARINA DA (RECEP TAYYİP ERDOĞAN HARİÇ)

16 Mayıs 2018, Çarşamba

AK PARTİLİLERE

4 Mayıs 2018, Cuma

Hey on beşli on beşli, Tokat yolları taşlı

26 Nisan 2018, Perşembe

AZİZ YILDIRIM YÜZÜNDEN BAŞIMA GELENLER

17 Nisan 2018, Salı

AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI TESPİT ÇALIŞMALARI YAPILIRKEN DÜŞÜNCELERİM

5 Şubat 2018, Pazartesi

2018 YILINDA YÜKSELEN DEVLET = TÜRKİYE CUMHURİYETİ

29 Ocak 2018, Pazartesi

DÜNYA İNSANLIĞININ ABD’YE İNSANLIK VE MEDENİYET DERSİ VERDİĞİ MEKAN: BİRLEŞMİŞ MİLLETLER

26 Aralık 2017, Salı

Kudüs ve içimizdeki hainler

12 Aralık 2017, Salı

Rıza Sarraf-Amerika–Kılıçdaroğlu ve Kudüs

5 Aralık 2017, Salı

HAYIRLI VE BEREKETLİ ÇALIŞMALAR VE SONUÇLAR DİLEĞİYLE

22 Kasım 2017, Çarşamba

AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI NEDEN TESPİT EDİLEMİYOR?

7 Kasım 2017, Salı

Elveda okurlar

27 Temmuz 2017, Perşembe

Bir İngiliz Vakfı’nın ortaya çıkardığı muazzam gerçek

13 Temmuz 2017, Perşembe

CHP’nin Adalet Yürüyüşü zahiren öyle ama batınen öyle mi?

6 Temmuz 2017, Perşembe

Duanın gerçek anlamı üzerine

13 Haziran 2017, Salı

Sayın Duran Teke, lütfen bir daha bana yazı yazdırtma

7 Haziran 2017, Çarşamba

Beşiktaş yine şampiyon oldu

3 Haziran 2017, Cumartesi

Dünkü yazımla ilgili zorunlu bir açıklama

2 Haziran 2017, Cuma

AK Parti’ye ve İslamcılara haksız yere iftira atan Sayın Duran Teke, bu yazımı dikkatlice oku...

1 Haziran 2017, Perşembe

Bu seneki mübarek Ramazan ayına girerken...

31 Mayıs 2017, Çarşamba

Yüksek bir mersiye (!) sonucunda dramatik bir hazin...

24 Mayıs 2017, Çarşamba

Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu (2)

12 Nisan 2017, Çarşamba

Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu

11 Nisan 2017, Salı

Referandumun Anatomisi Değil, Siyasi Partilerin ve İllegal Örgütlerin Anatomisi

4 Nisan 2017, Salı

Tatlım Tatlım filmi üzerine

23 Mart 2017, Perşembe

Türkiye'deki referandum oylamasının tam ortasında yer alan Avrupa ülkeleri

14 Mart 2017, Salı

Bugün 28 Şubat 2017 Neşe Doluyor İnsan

28 Şubat 2017, Salı

ÇEŞME’DE DRAMATİK İNTİHARIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ…..

17 Şubat 2017, Cuma

AKP yerelden referandum seçim stratejisini çok iyi tespit etmelidir

7 Şubat 2017, Salı

14 yıl sonra Körfez yollarında

30 Ocak 2017, Pazartesi

Ey CHP demokrasiyi ruhuna ve bedenine ne zaman sindireceksin?

25 Ocak 2017, Çarşamba

Adnan Menderes’in son iki yılı ile(1959-1960) AK Parti’nin son iki yılı ile karşılaştırılması (2015-2016)

7 Ocak 2017, Cumartesi

Çırağan Sarayı’ndaki bir düğün ve düşündürdükleri

29 Aralık 2016, Perşembe

TBMM’ye düşen tarihi görev

27 Aralık 2016, Salı

Adnan Menderes Üniversitesi üzerine oynanan oyunlar

14 Aralık 2016, Çarşamba

Bir bürokrat atamasında dikkat edilmesi gereken hususlar

9 Aralık 2016, Cuma

Vahşi kapitalizmden faşist diktatörlüğe (Batista) ve oradan da komünist diktatörlükte geçen 60 yıllık Fidel Castro dönemi

1 Aralık 2016, Perşembe

FETÖ ile mücadelede Diyanet İşleri Başkanlığına düşen vazifeler

23 Kasım 2016, Çarşamba

Amerika seçimleri üzerine düşüncelerim

16 Kasım 2016, Çarşamba

Ey CHP, sen ne zaman milli bir ana muhalefet partisi olacaksın

10 Kasım 2016, Perşembe

ADÜ’de seviyeli bir tarih panel

29 Ekim 2016, Cumartesi

Musul Probleminin Düşündürdükleri ve Çözüm Yolları

25 Ekim 2016, Salı

⁠⁠⁠Kur’an’a göre şeytanın özellikleri ve günümüze yansıyan belirtileri

13 Ekim 2016, Perşembe

Darbe çığırtkanlarına karşı cevabımdır

4 Ekim 2016, Salı

FETÖ ile ilgili mazimden anılar

19 Eylül 2016, Pazartesi

FETÖ Terör Örgütü'nün kökünü kazımak lazım ama nasıl…

5 Eylül 2016, Pazartesi

(Eyy FETÖ denen din taciri yobaz, bu memlekete ne güzel iyilikler yaptın!)

18 Ağustos 2016, Perşembe

Başkomutan ancak böyle olunur

20 Temmuz 2016, Çarşamba

Portekiz milli takımının düşündürdükleri ve Ronaldo

9 Temmuz 2016, Cumartesi

Sayın Ertuğrul Özkök, sana bu cevabımdır

8 Haziran 2016, Çarşamba

Amerika’dan inancı kuvvetli, fiziği kuvvetli bir Müslüman geçti

7 Haziran 2016, Salı

Dokunulmazlık anayasa değişikliği ile ilgili CHP’nin Aydın milletvekillerine sesleniyorum

19 Mayıs 2016, Perşembe

Urla’da enginar üzerine

12 Mayıs 2016, Perşembe

Cumhurbaşkanına yazdığım rapor

11 Mayıs 2016, Çarşamba

Esas Noktasından

5 Mayıs 2016, Perşembe

Gündemi değiştiremeyen ama ortalığı karıştıran sözler

30 Nisan 2016, Cumartesi

Artık dokunuluyor

21 Nisan 2016, Perşembe

Mithatpaşa’dan Vodafone Arena’ya

7 Nisan 2016, Perşembe

Paralel yapı 3

26 Mart 2016, Cumartesi

Paralel yapı 2

25 Mart 2016, Cuma

Paralel yapı 1

24 Mart 2016, Perşembe

İftarlık gazoz filmi üzerine bir deneme

17 Mart 2016, Perşembe

Dokunulsun mu dokunulmasın mı?

9 Mart 2016, Çarşamba

Ülkemizde yayılmakta olan terör olaylarının düşündürdükleri

24 Şubat 2016, Çarşamba

Başkanlık sistemine doğru ilerlerken ana muhalefet partisi konumu, durumu ve sorunu

10 Şubat 2016, Çarşamba

Sayın Selahattin Demirtaş bir siyasi parti kurmanın ne demek olduğunu biliyor mu veya öğrenmek ister mi?

3 Şubat 2016, Çarşamba