Mehmet Ali ACAR

Portekiz milli takımının düşündürdükleri ve Ronaldo

9 Temmuz 2016, Cumartesi

     

Bu seneki Avrupa Futbol Şampiyonası maçlarını baştan şu ana kadar dikkatlice izledim. Bu maçları izlerken derin düşüncelere daldım. Çok enteresan sosyolojik ve manevi tespitlerim oldu. Bu açıdan bu turnuvayı asla unutamayacağım. Sosyolojik tespitimi bir cümle ile anlatayım. Çocukluğumdan beri bu maçları izlerim. Daha düne kadar siyası güç, sömürgeci gibi büyük ülkelerin, bu turnuvada nasıl küçülen ülke haline geldiklerini gördüm. Bu sömürgeciliğin İngiltere’nin bu turnuvada kendisine her yönden bağlı olan Galler gibi mini minnacık ülke takımının karşısında nasıl yok olduğunu görmek tarihin bu müstemlekecilerden intikamı diye düşündüm.

YARI FİNALDE ATAĞA KALKTI

Şimdi gelelim esas konumuza. Portekiz milli takımı, futbolun ana arterlerinden olan İspanya gibi futbolun sevildiği bir diyar. Ülkenin içinden çıkar bir futbolcu (Ronaldo) Avrupa’nın bir numaralı yıldızı. 30 yaşında korkunç bir yetenek ve delicesine bir servetin sahibi. Tek sermayesi topla çok iyi dans edebilmesi. Bu futbol takımı, bu seneki turnuvada çok zayıf takımlarla eşleşti Macaristan –Avusturya gibi grupta üç maç yaptı ve çeyrek finalde de bir maç yaptı ve vasatın altında bir top oynadı ve Ronaldo dört maçta varlık gösteremedi. Bütün bu olumsuzlara rağmen hepsini geçerek yarı finale geldi, yarı finalin ateşlemesi ile harika bir top oynayarak finalist oldular. İlk oynadıkları dört maçta berabere kaldılar. Penaltılarla maçları kurtardılar ve son derece randımansız bir şekilde top oynayarak bu noktalara geldiler Bu dört maçta da Ronaldo hiç varlık gösteremedi. Çok sönük maçlar yaptı Taraftarlarını hayal kırıklığına uğrattı. BJK’li Qveraza ve Fenerbahçeli Nani dahi Ronaldo'dan daha faydalı oldu. Bütün bu olumsuzluklara rağmen finali kazanırsa Portekiz Avrupa Şampiyonu olacak. 'Bütün olumsuzluklara rağmen bu takım nasıl oldu da böyle noktaya geldi' diye zihnimi yormaya koyuldum. Ve düşünmeye başladım. Tarih sayfalarını karıştırmaya başladığım zaman şunu gördüm. Geçmiş yıllarda Yahudi zulmünün Filistin topraklarında en yükseğine tırmandığı bir dönemde Hristiyanlık dinine mensup İsevi Ronaldo’nun Müslüman ve ezilen yok edilmeye çalışılan mazlum ve mağdur Filistin halkının yanında yer aldığıdır. Onlara beş milyon avro tutarında bir bağış yaparak 'O zulümden kurtulmaları için benim de bu kadar katkım' deyişini gördüm. Bunun tarihi sebeplerini derinliklerini bilemem ama bildiğim tek bir şey var Avrupa’nın orta göbeğinde top koşturan Ronaldo’nun bir mazlumun yanında yer alışını heybetle, hararetle ve şevkle izledim. Üzerindeki korkunç boyuttaki toplumsal ve dini baskıları hiçe sayarak 'Ben bir Allah’ın kulu olarak yapılan bu zulme seyirci kalamam' diyerek haykırışını mutlulukla seyrederken kendi tarihimin içeresinde de üzüntülü bir noktaya geldim.

HOCA DA BİR ŞEY DEMEMİŞ

Bizim de bu topraklarımızda yüz yirmi seneden beri top oynanmakta, ünlü futbolcular bu tarladan neşet etmekte . Bizim de kendi çapımızda yetiştirdiğimiz Avrupa çapında ünlü futbolcularımız var. Hakan Şükür, Arda Turan, BJK’li Nihat FB’li Can Bartu, daha isimlerini sayamadığım niceleri . Bunların içlerinde en meşhuru şimdiki Arda... Geçmişte ise Hakan Şükür. Asırlardır İslam’ın hakim olduğu bu topraklardan çıkan futbolcular neden Ronaldo gibi tarihin altın sayfalarına geçecek davranışlarda bulunmadılar. Halbuki zulme uğrayan Filistinli Müslüman idi. Ünlü futbolcu Hakan Şükür Müslüman idi. Büyük bir maddi servete sahip olan bu iki ünlü isim, neden Filistinlinin yanında yer almadı? Bugüne kadar hiçbir Türk gazeteci bu soruyu bu iki ünlü futbolcuya sormadı, şimdi ben soruyorum. 'Ey Hakan Şükür, hiç mi aklına gelmedi ve kendisine şeyhim dediğin o paralel yapının kurucusu olan Fethulllah Gülen sana anlatmadı. Bu nasıl duyarsızlıktır Ya Rabbi. Bu Hakan Şükür yıllardır Fethullah Gülen’in cuma vaazlarını binlerce kasetten dinlemiş, Fethullah Gülen'den özel dersler almış ama bütün bunlara rağmen yıllar boyu Fethullah Hoca'dan aldığı dersler dahi kendisini toplumsal sorumluluğu olan Müslüman haline getirememiş ideolojik Müslümana dönüştürememiş. Fethullah Hoca'dan aldığı bu yıllar boyu eğitim Hakan Şükür’ü Kur’an Müslümanı haline getirememiş. Halbuki bu Ronaldo ya Hakan Şükür gibi İslam anlatılmış olsaydı bugün dünyanın sayılı, şuurlu, aktif ve devrimci Müslümanı olurdu. Bunları yazarken aklıma merhum Erbakan Hocamız geldi. Erbakan Hocamız ile yaptığımız özel sohbette hep şunu vurgulamıştır. ”Bu paralel yapı var ya patates dinine hizmet eden bir şer ocağıdır” Erbakan Hocanın söylediği tarihten 20 yıl sonra paralel yapının bir şer ocağı olduğu, tarihi ve matematik açıdan ispatlanmıştır. Bu Hakan Şükür olayı ibretlik olaydır. AK Parti adına tarihen en dramatik görüntülerinden bir olaydır. Ömrümde bir tek siyasi cümle kuramamış bir futbolcunun siz nasıl olur da TBMM‘ye milletvekili olarak gönderilmesine vesile olursunuz? Bu Hakan Şükür, peygamber torunu dahi olsa milletvekili yapamazsınız. Bu Allah’ın emridir. Zira siyasette ehliyet ve liyakat açısından formasyonu olmayan bir kişidir. Tek kabiliyeti iyi top oynayabilmesidir. Paralel yapı mensubu olsun veya olmasın ömründe bir tek siyasi cümle kuramamış kişiyi kanun yapıcı mekanizmanın başına nasıl getirirsiniz? Bunlar da sorulması ve sorgulanması gereken meseleler diye düşünüyorum. Ben olsaydım partinin yetkilisi, ömründe bir siyasi cümle kuramamış, yer yüzünde ezilen ve sömürülenleri dert edinmemiş Hakan Şükür'ü milletvekili yapmaktansa Ronaldo’yu TC Vatandaşı yapar, ikna eder ve onu İstanbul Milletvekili olarak gönderirdim, daha hayırlı bir hizmet yapardım.

İBRET ALSINLAR

Şimdi gelelim esas meselemize... İste bu turnuvada bir varlık gösteremeyen Ronaldo, hakkın yanında yer aldığından dolayı en formsuz bir dönemde dahi mazluma yardımından münasebetle Allah da ona yardım ediyor, düşüncemi ilan ediyorum. İşte Cenabı Hak adili mutlak olan bir varlıktır. Benim temennim şudur. Bugün dünyada top koşturan Ronaldoların çoğalmasıdır. Benim din kardeşim olan Arda Turan da ibret alsın . İstanbul’dan şahsına münhasır bir Mavi Marmara gemisi kiralasın, bu yardım malzemelerini Filistinli kardeşlerimize göndersin, bunun sonucunda ünlü Müslüman oyunculara örnek olsun. O günlere kavuşmak temennisiyle...Yazarın Tüm Yazıları
Polise kurşun sıkan kalleşler üzerine...
Bir filozofun akademik ve siyasi yaşam hatıraları ve düşünceleri
SKANDALLARIN VE FACİALARIN DEVLET ADAMI: EKREM İMAMOĞLU
KORONALI RAMAZAN AYI GÜNLERİ
KORONAVİRÜS SALGINI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
KABE-İ MUAZZAMA’DA CAHİL VE RUHSUZ BİR BAŞ İMAM!
Ey kendini dünyanın İlah’ı addeden Amerika ve Başkan Trump bil ki kainatın sahibi ve kudret sahibi Allah (C.C.)’dır.
Ortadoğu’da iki ahlaksız devlet
Doğum gününde Deniz Gezmiş üzerine
GELECEK PARTİSİ KURUCU GENEL BAŞKANI AHMET DAVUTOĞLU’NA DAİR
AYDIN'DAN BEDBAHT BİR SİYASETÇİ GELDİ GEÇTİ (KORAY AYDIN)
Barış Pınarı Harekâtı üzerine düşüncelerim
17 EYLÜL 1961 DEMOKRAT ADNAN MENDERES VE ANTİ DEMOKRAT İSMET İNÖNÜ
Fidel Castro Sosyalizmin Sembol İsmi
Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 2
Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 1
Çağdaş Firavun Sisi ve Çağdaş Hz Musa Mursi
27 MAYIS 1960: TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN EN ACIKLI VE EN DRAMATİK GÜNÜ
İslamı dosdoğru anlayan bir tarikat şeyhi: Ahmet Ziyaheddün Gümüşhanevi Hazretleri (1813-1893)
YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK (2)
YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK
Notre Dame Katedrali yanıyor, Fransız halkının ruhu ise cayır cayır yanıyor
31 MART MAHALLİ SEÇİMLERİNE TÜRKİYE GENEL SONUÇLARI VE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ
31 MART SEÇİM SONUÇLARINA MAHALLİ AÇIDAN BAKIŞ
AYDIN BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SAYIN ÖZLEM ÇERÇİOĞLU’NA CEVAPLARIM
Büyükşehir'den açıklama
31 MART SEÇİMLERİNE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ
31 MART SEÇİMLERİNE MAHALLİ (YEREL) AÇIDAN BAKIŞ
MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK AYDIN'DAYDI
Neşe Menderes: "31 Mart'ta zafer, Cumhur İttifakı'nın ve Aydın şehrinin olacaktır."
Hüseyin Aksu: Aydın şehri belediyecilikte 10 yılını boşuna geçirdi
70 yıllık demokrasi tarihimizde Aydın'dan çıkan ilk bayan bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk
Bakan ODTÜ'lü olunca durum farklı oluyormuş
Harika Bir Proje Tanıtım Programı Oldu
HALUK ALICIK: "CUMHUR İTTİFAKI 31 MART'TA AYDIN VE NAZİLLİ’DE DESTAN YAZACAK"
45 YIL ARADAN SONRA BU ŞEHİRDEN BİR DIŞİŞLERİ BAKANI GELDİ VE GEÇTİ
BELEDİYECİLİKDE TIRNAKLARINI KAZIYARAK GELMİŞ BİR İSİM: ÜMMET AKIN
Büyükşehirde yükselen değer: Mustafa Savaş
BİNALİ YILDIRIM’IN KARİZMASI ORTAYA ÇIKTI
MİLLET İTTİFAKI ÇATIRDIYOR
Prof. Dr. Cavit Bircan’a Teşekkürname
Cumhur İttifakı Aydın’da sahaya inerken
MİLLET İTTİFAKININ ACI DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE’DE BAŞKAN ERDOĞAN’A ÖLÜM ŞEKLİ BİÇEN AKPINAR ÜZERİNE
BEŞİKTAŞ’TA PROBLEM HALİNE GELEN İSİM: ŞENOL GÜNEŞ
İTTİFAK ÇALIŞMALARI SONLANDI VE SONUÇLARI
AYDIN LİSANI İLE SAYIN ABDULLAH GÜL YETTİ GARİ…
Yusuf İslam üzerine..
Fatih Erbakan parti kuruyormuş
Cemal Kaşıkçı’yı katleden egemen güç aynı zamanda yeryüzünde yaşayan 7 milyar insanları ve 2 milyar Müslümanları katletmiştir
2019 MAHALLİ SEÇİMLERİ ÜZERİNE
MENDERES AKDAĞ (ÇİLE VE IZRAPLARIN ADAMI)
Siyonistler rahat ve mutlu uyuyamaz
Çağdaş Firavun Trump üzerine
CHP'de hazin manzaralar
CHP'nin Recep Tayyip Erdoğan'ı üzerine
24 Haziran Seçim Sonuçları (Millet İttifakı açısından)
24 Haziran SEÇİM Sonuçları (Millet İTTİFAKI AÇISINDAN)
24 Haziran seçim sonuçları (Cumhur İttifakı açısından)
24 Haziran’daki seçimlerde reyimi AKP’ye vereceğim...
2 MİLYAR MÜSLÜMAN’A YAZIKLAR OLSUN (TÜRKİYE MÜSLÜMANLARI HARİÇ) VE ONLARIN DEVLET BAŞKANLARINA DA (RECEP TAYYİP ERDOĞAN HARİÇ)
AK PARTİLİLERE
Hey on beşli on beşli, Tokat yolları taşlı
AZİZ YILDIRIM YÜZÜNDEN BAŞIMA GELENLER
AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI TESPİT ÇALIŞMALARI YAPILIRKEN DÜŞÜNCELERİM
2018 YILINDA YÜKSELEN DEVLET = TÜRKİYE CUMHURİYETİ
DÜNYA İNSANLIĞININ ABD’YE İNSANLIK VE MEDENİYET DERSİ VERDİĞİ MEKAN: BİRLEŞMİŞ MİLLETLER
Kudüs ve içimizdeki hainler
Rıza Sarraf-Amerika–Kılıçdaroğlu ve Kudüs
HAYIRLI VE BEREKETLİ ÇALIŞMALAR VE SONUÇLAR DİLEĞİYLE
AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI NEDEN TESPİT EDİLEMİYOR?
Elveda okurlar
Bir İngiliz Vakfı’nın ortaya çıkardığı muazzam gerçek
CHP’nin Adalet Yürüyüşü zahiren öyle ama batınen öyle mi?
Duanın gerçek anlamı üzerine
Sayın Duran Teke, lütfen bir daha bana yazı yazdırtma
Beşiktaş yine şampiyon oldu
Dünkü yazımla ilgili zorunlu bir açıklama
AK Parti’ye ve İslamcılara haksız yere iftira atan Sayın Duran Teke, bu yazımı dikkatlice oku...
Bu seneki mübarek Ramazan ayına girerken...
Yüksek bir mersiye (!) sonucunda dramatik bir hazin...
Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu (2)
Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu
Referandumun Anatomisi Değil, Siyasi Partilerin ve İllegal Örgütlerin Anatomisi
Tatlım Tatlım filmi üzerine
Türkiye'deki referandum oylamasının tam ortasında yer alan Avrupa ülkeleri
Bugün 28 Şubat 2017 Neşe Doluyor İnsan
ÇEŞME’DE DRAMATİK İNTİHARIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ…..
AKP yerelden referandum seçim stratejisini çok iyi tespit etmelidir
14 yıl sonra Körfez yollarında
Ey CHP demokrasiyi ruhuna ve bedenine ne zaman sindireceksin?
Adnan Menderes’in son iki yılı ile(1959-1960) AK Parti’nin son iki yılı ile karşılaştırılması (2015-2016)
Çırağan Sarayı’ndaki bir düğün ve düşündürdükleri
TBMM’ye düşen tarihi görev
Adnan Menderes Üniversitesi üzerine oynanan oyunlar
Bir bürokrat atamasında dikkat edilmesi gereken hususlar
Vahşi kapitalizmden faşist diktatörlüğe (Batista) ve oradan da komünist diktatörlükte geçen 60 yıllık Fidel Castro dönemi
FETÖ ile mücadelede Diyanet İşleri Başkanlığına düşen vazifeler
Amerika seçimleri üzerine düşüncelerim
Ey CHP, sen ne zaman milli bir ana muhalefet partisi olacaksın
ADÜ’de seviyeli bir tarih panel
Musul Probleminin Düşündürdükleri ve Çözüm Yolları
⁠⁠⁠Kur’an’a göre şeytanın özellikleri ve günümüze yansıyan belirtileri
Darbe çığırtkanlarına karşı cevabımdır
FETÖ ile ilgili mazimden anılar
FETÖ Terör Örgütü'nün kökünü kazımak lazım ama nasıl…
(Eyy FETÖ denen din taciri yobaz, bu memlekete ne güzel iyilikler yaptın!)
Başkomutan ancak böyle olunur
Portekiz milli takımının düşündürdükleri ve Ronaldo
Sayın Ertuğrul Özkök, sana bu cevabımdır
Amerika’dan inancı kuvvetli, fiziği kuvvetli bir Müslüman geçti
Dokunulmazlık anayasa değişikliği ile ilgili CHP’nin Aydın milletvekillerine sesleniyorum
Urla’da enginar üzerine
Cumhurbaşkanına yazdığım rapor
Esas Noktasından
Gündemi değiştiremeyen ama ortalığı karıştıran sözler
Artık dokunuluyor
Mithatpaşa’dan Vodafone Arena’ya
Paralel yapı 3
Paralel yapı 2
Paralel yapı 1
İftarlık gazoz filmi üzerine bir deneme
Dokunulsun mu dokunulmasın mı?
Ülkemizde yayılmakta olan terör olaylarının düşündürdükleri
Başkanlık sistemine doğru ilerlerken ana muhalefet partisi konumu, durumu ve sorunu
Sayın Selahattin Demirtaş bir siyasi parti kurmanın ne demek olduğunu biliyor mu veya öğrenmek ister mi?