Mehmet Ali ACAR

Hüseyin Aksu: Aydın şehri belediyecilikte 10 yılını boşuna geçirdi

11 Mart 2019, Pazartesi

     

Sevgili Aydın Denge Gazetesi okurları, bugün değişik tarzda bir yazı yazmaya niyetlendim. 31 Mart seçimleri yaklaşırken mahalli seçimler eksenli yazı yazmak daha doğru olacak. Zira toplum ruhen bu seçimlere endekslenmeye başladı. Adaylarla yaptığım yazılı soru ve cevaplar serisinde, bugün aday olmayan eski bir Aydın Belediye Başkanımızla bu şehrin son on yılını beraber değerlendireceğiz. Hüseyin Aksu’dan bahsediyorum. Sayın Aksu 1994 ve 1999 yıllarında halkımızın teveccühüyle Aydın Belediye Başkanı seçilmişti.

Ben doğma büyüme Aydınlıyım. 1960 ihtilalinden sonra Adalet Partisi'nden Aydın Belediye Başkanı seçilen Orhan Esin’den itibaren bütün başkanları bilirim. Bugüne kadar elli beş yıldan bahsediyorum sizlere. Bu elli beş yıl boyunca şehirde iz bırakan, isminden en çok bahsedilen başkanının Hüseyin Aksu olduğunu itiraf etmeliyim. Şehre yaptığı hizmetlerden tutun da imar konularına varana kadar. ODTÜ çıkışlı bir mühendis olmasının belediyecilikte büyük bir avantaj olduğu çok net belli. Yazımı fazla uzatmak istemiyorum. Soru cevaba geçmek istiyorum. İşte sorular ve cevapları:

1: Sayın Aksu, Aydın’ın son on yıllık belediyeciliğini irdelemek istiyorum. Birinci kısımda ilk beş yıllık şehir belediye başkanlığı dönemini, yani Sayın Özlem Çerçioğlu’nun Aydın Merkez belediye başkanlığını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Aksu: Eski Aydın kenti dar bir alanda idi. Başkan seçilirken biz şehrin bütün problemlerini çözmüştük sonucunda. Ben görevden ayrılmadan önce başkan Ortekin tarafından kasten ihmal edilmişti. Bunların içinde yuvarlak belediye hizmet binası, 1999'da Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi olan Aykonut projesi, şehir içindeki ulaşım ve trafik, Çevre Yolu, Egemenlik Bulvarı, Turgut Özal Bulvarı'nın GSİ’ye kadar uzatılması, merkezde yapılacak olan en az beş bin kapasiteli otopark, demiryolu trafiğini güvenli hale getirecek üç adet battı çıktı, yeni otobüs terminalinin yapılması. Bu projeleri bir rapor halinde başkan seçildiği zaman Sayın Çerçioğlu’na sunduk. Bunların hepsine el attı ancak bu projeleri yanlış bir biçimde uyguladı. Örneğin battı çıktı Atatürk Bulvarı'ndaki demiryolunun altından geçecekti. Yanlış istikamette yaptı bunu. Otobüs garajını otobanın Muğla çıkışına yapması gerekirken Menderes köprüsüne yakın arıtma tesisinin yanında, yeterli büyüklükte olmayan kötü bir mimarı projeyle yanlış yere yaptı. Az önce çizdiğim Belediye Hizmet Binası'nınsa baştan dört katını iptal etti. Binanın dış cephesini değiştirip ana girişini yan tarafa kaydırarak projemizi allak bullak etti. Aydın’ın ana bulvarı olarak planladığımız Egemenlik Bulvarını'ysa tabiri caizse rezil etti. Eskişehir’e özenip kayık yüzdüreceğim diye bırakın bulvar açmayı, caddeyi bile bozdu. Sonucunda daracık sokağa dönüştürdü bu bulvarı.

Kent merkezinde Zafer Meydanı'nda, eski itfaiye alanında, Otel Orhan'ın arkasında ve eski Tariş alanında beş bin araç kapasiteli otopark projesi bırakmış olmamıza rağmen hiç birini yapmadı. Sadece kent meydanında bizim yaptığımız otoparkı yıkarak hemen hemen aynı kapasitede otopark yaptı.

Ayko semtinin yanına kadar açtığımız Turgut Özal Bulvarı'nın Balık Köy üzerinden önce otobana bağlanması ve sonra DSİ kavşağına kadar uzatılması için bıraktığımız projeyeyse hiç el atmadı.

Otoban Çevre Yolu'nunsa şahsi çabalarımızla bakanlık tarafından yapılmasını sağlarken 2011-2012 yıllarında bakanlığın istediği kağıt üzerindeki kararları dahi almayarak otoban çevre yolunu yapımını sabote etti. Sayın Çerçioğlu’nun ilk beş yılında başka hiçbir icraat görünmüyor. Bizim tavsiyemizle tamamlanmasını istediğimiz, yukarıda saydığım projeleriyse eline yüzüne bulaştırdığını ve bir felakete dönüştürdüğünü ben değil vatandaş söylüyor. Sonuç vatandaşın feryadı.

Otobüs garajı kokuyor. Otobüslerin ve minibüslerin üzerine yağmur yağıyor. Alan yetersiz. Egemenlik Sokağı geçilmez durumda. Santral Garaj ve Zafer Meydanı kilitlenmiş ve harabe görünümünde. Yapılmayan otoparkların parasını vatandaş arabasını koyacak yer bulamayarak ödüyor. Avuç içi kadar kentimizde neredeyse İstanbul trafiğini aratmayacak tıkanıklıklar yaşanıyor. Dört katı iptal edilen belediye hizmet binasına belediye sığmıyor. ASKİ apartmanlarda hizmet veriyor. Yani şehir zaten beş yılda bu hatalarla tıkanmış durumdadır. Ama Sayın Çerçioğlu’nun ilk beş yılında yaptığı tarihe not düşülecek en büyük hatası kent meydanı faciasıdır.

2: İkinci beş yıllık belediye başkanlığını nasıl değerlendirirsiniz? Büyükşehir dediğimiz zaman on yedi ilçe, bir milyon yüz bin nüfuslu bir şehrin belediye çalışmalarını nasıl değerlendirirsiniz?

Aksu: Aydın şehrinin büyükşehir statüsüne geçmesinden sonra sıfırdan yapılan büyükşehir belediyesi ne yazık ki iyi niyetli olmayan kurumların ve onun temsilcisi olan bir danışmanın eline geçti. Böylece bu dönemde seçim vaatleri projeler, sorunlar, Aydın’ın geleceği hepsi unutuldu. Sadece oy avcılığı dönemi başladı. Oy avcılığı sanatının iki temel unsuru vardır: Birincisi belediye bütçesini çarçur etmek, parasını ihtiyacı olan olmayan herkese ulufe dağıtmaktır. İkincisi koskoca vilayetin her yerini kişisel fotoğraflarla donatıp algı yaratmaktır. Sayın Çerçioğlu’nun ikinci beş yılı ne yazık ki sadece bunları yapmakla geçti. Yatırım olarak, hizmet olarak hemen hemen kayda değer hiçbir şey yapılmadı. Yapıldığı iddia edilen küçük, geçici, uydurma, önemsiz şeylerse Aydın’ı gelişme ve kalkınma yarışında etkisiz bıraktı. Bu nedenle Aydın kenti yarışmak zorunda olduğu Denizli, Manisa, Uşak, Afyon, Muğla gibi kentlerin çok gerisinde kaldı. İşin kötüsü şehirler tıkandı, işsizlik arttı, susuzluk bunalttı. Arıtılmayan kanalizasyon Menderes Nehrini kirletti. Sağlığımızı ve çevremizi tehdit eder hale geldi. Sayın Çerçioğlu’nun son beş yıllık reklam ve algı belediyeciliğinin faturası sadece pahalı su faturası olarak değil, sağlığımıza ve geçimimize etki ederek bu şehrin de insanın da adeta geleceğini karattı.

Sayın Çerçioğlu’nun Büyükşehir belediyeciliğindeki en büyük ihmaliyse daha önceden kazanılmış hakları olan jeotermal sahaya çıkmamasıdır. Bu sahaların haklarını ücretsiz olarak alma yetkisi varken dışarıdan gelen firmalara ikram etmesi ve onların bu doğa dostu enerjiyi hatalı kullanmalarına göz yummasıdır. 1999 yılında hazırladığımız büyük AY-JE projesine Büyükşehir Belediyesi olarak sahip çıksaydı bugün sağlığımızı tehdit eden jeotermal sorunu kesinlikle yaşanmayacaktı. Bana göre en büyük ihmal budur. 1999 yılında bize verilmeyen büyükşehir yetkileri 2014 yılından itibaren Çerçioğlu tarafından doğru kullanılmamıştır.

3: Bu seçimlerde gördüğümüz kadarıyla Özlem Çerçioğlu istemediği başkanların tekrar aday gösterilmemesinde etkili ve başarılı oldu. Bunun seçim sonuçlarına nasıl olur?

Aksu: Büyükşehir belediyeciliği bir ekip çalışmasıdır. Büyükşehir başkanının ilçe belediye başkanlarıyla uyumu çok önemlidir. Bu nedenle Çerçioğlu kendisi açısından haklıdır. Kendi yanlış belediyecilik üslubunu benimsemeyen, doğruyu savunan belediye başkanlarını tasfiye etmesi doğaldır. Ben bu konuda kendisine hak veriyorum. Neyin doğru, neyin yanlış olduğunu zaman gösterecektir.Yazarın Tüm Yazıları
Polise kurşun sıkan kalleşler üzerine...
Bir filozofun akademik ve siyasi yaşam hatıraları ve düşünceleri
SKANDALLARIN VE FACİALARIN DEVLET ADAMI: EKREM İMAMOĞLU
KORONALI RAMAZAN AYI GÜNLERİ
KORONAVİRÜS SALGINI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
KABE-İ MUAZZAMA’DA CAHİL VE RUHSUZ BİR BAŞ İMAM!
Ey kendini dünyanın İlah’ı addeden Amerika ve Başkan Trump bil ki kainatın sahibi ve kudret sahibi Allah (C.C.)’dır.
Ortadoğu’da iki ahlaksız devlet
Doğum gününde Deniz Gezmiş üzerine
GELECEK PARTİSİ KURUCU GENEL BAŞKANI AHMET DAVUTOĞLU’NA DAİR
AYDIN'DAN BEDBAHT BİR SİYASETÇİ GELDİ GEÇTİ (KORAY AYDIN)
Barış Pınarı Harekâtı üzerine düşüncelerim
17 EYLÜL 1961 DEMOKRAT ADNAN MENDERES VE ANTİ DEMOKRAT İSMET İNÖNÜ
Fidel Castro Sosyalizmin Sembol İsmi
Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 2
Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 1
Çağdaş Firavun Sisi ve Çağdaş Hz Musa Mursi
27 MAYIS 1960: TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN EN ACIKLI VE EN DRAMATİK GÜNÜ
İslamı dosdoğru anlayan bir tarikat şeyhi: Ahmet Ziyaheddün Gümüşhanevi Hazretleri (1813-1893)
YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK (2)
YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK
Notre Dame Katedrali yanıyor, Fransız halkının ruhu ise cayır cayır yanıyor
31 MART MAHALLİ SEÇİMLERİNE TÜRKİYE GENEL SONUÇLARI VE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ
31 MART SEÇİM SONUÇLARINA MAHALLİ AÇIDAN BAKIŞ
AYDIN BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SAYIN ÖZLEM ÇERÇİOĞLU’NA CEVAPLARIM
Büyükşehir'den açıklama
31 MART SEÇİMLERİNE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ
31 MART SEÇİMLERİNE MAHALLİ (YEREL) AÇIDAN BAKIŞ
MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK AYDIN'DAYDI
Neşe Menderes: "31 Mart'ta zafer, Cumhur İttifakı'nın ve Aydın şehrinin olacaktır."
Hüseyin Aksu: Aydın şehri belediyecilikte 10 yılını boşuna geçirdi
70 yıllık demokrasi tarihimizde Aydın'dan çıkan ilk bayan bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk
Bakan ODTÜ'lü olunca durum farklı oluyormuş
Harika Bir Proje Tanıtım Programı Oldu
HALUK ALICIK: "CUMHUR İTTİFAKI 31 MART'TA AYDIN VE NAZİLLİ’DE DESTAN YAZACAK"
45 YIL ARADAN SONRA BU ŞEHİRDEN BİR DIŞİŞLERİ BAKANI GELDİ VE GEÇTİ
BELEDİYECİLİKDE TIRNAKLARINI KAZIYARAK GELMİŞ BİR İSİM: ÜMMET AKIN
Büyükşehirde yükselen değer: Mustafa Savaş
BİNALİ YILDIRIM’IN KARİZMASI ORTAYA ÇIKTI
MİLLET İTTİFAKI ÇATIRDIYOR
Prof. Dr. Cavit Bircan’a Teşekkürname
Cumhur İttifakı Aydın’da sahaya inerken
MİLLET İTTİFAKININ ACI DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE’DE BAŞKAN ERDOĞAN’A ÖLÜM ŞEKLİ BİÇEN AKPINAR ÜZERİNE
BEŞİKTAŞ’TA PROBLEM HALİNE GELEN İSİM: ŞENOL GÜNEŞ
İTTİFAK ÇALIŞMALARI SONLANDI VE SONUÇLARI
AYDIN LİSANI İLE SAYIN ABDULLAH GÜL YETTİ GARİ…
Yusuf İslam üzerine..
Fatih Erbakan parti kuruyormuş
Cemal Kaşıkçı’yı katleden egemen güç aynı zamanda yeryüzünde yaşayan 7 milyar insanları ve 2 milyar Müslümanları katletmiştir
2019 MAHALLİ SEÇİMLERİ ÜZERİNE
MENDERES AKDAĞ (ÇİLE VE IZRAPLARIN ADAMI)
Siyonistler rahat ve mutlu uyuyamaz
Çağdaş Firavun Trump üzerine
CHP'de hazin manzaralar
CHP'nin Recep Tayyip Erdoğan'ı üzerine
24 Haziran Seçim Sonuçları (Millet İttifakı açısından)
24 Haziran SEÇİM Sonuçları (Millet İTTİFAKI AÇISINDAN)
24 Haziran seçim sonuçları (Cumhur İttifakı açısından)
24 Haziran’daki seçimlerde reyimi AKP’ye vereceğim...
2 MİLYAR MÜSLÜMAN’A YAZIKLAR OLSUN (TÜRKİYE MÜSLÜMANLARI HARİÇ) VE ONLARIN DEVLET BAŞKANLARINA DA (RECEP TAYYİP ERDOĞAN HARİÇ)
AK PARTİLİLERE
Hey on beşli on beşli, Tokat yolları taşlı
AZİZ YILDIRIM YÜZÜNDEN BAŞIMA GELENLER
AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI TESPİT ÇALIŞMALARI YAPILIRKEN DÜŞÜNCELERİM
2018 YILINDA YÜKSELEN DEVLET = TÜRKİYE CUMHURİYETİ
DÜNYA İNSANLIĞININ ABD’YE İNSANLIK VE MEDENİYET DERSİ VERDİĞİ MEKAN: BİRLEŞMİŞ MİLLETLER
Kudüs ve içimizdeki hainler
Rıza Sarraf-Amerika–Kılıçdaroğlu ve Kudüs
HAYIRLI VE BEREKETLİ ÇALIŞMALAR VE SONUÇLAR DİLEĞİYLE
AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI NEDEN TESPİT EDİLEMİYOR?
Elveda okurlar
Bir İngiliz Vakfı’nın ortaya çıkardığı muazzam gerçek
CHP’nin Adalet Yürüyüşü zahiren öyle ama batınen öyle mi?
Duanın gerçek anlamı üzerine
Sayın Duran Teke, lütfen bir daha bana yazı yazdırtma
Beşiktaş yine şampiyon oldu
Dünkü yazımla ilgili zorunlu bir açıklama
AK Parti’ye ve İslamcılara haksız yere iftira atan Sayın Duran Teke, bu yazımı dikkatlice oku...
Bu seneki mübarek Ramazan ayına girerken...
Yüksek bir mersiye (!) sonucunda dramatik bir hazin...
Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu (2)
Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu
Referandumun Anatomisi Değil, Siyasi Partilerin ve İllegal Örgütlerin Anatomisi
Tatlım Tatlım filmi üzerine
Türkiye'deki referandum oylamasının tam ortasında yer alan Avrupa ülkeleri
Bugün 28 Şubat 2017 Neşe Doluyor İnsan
ÇEŞME’DE DRAMATİK İNTİHARIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ…..
AKP yerelden referandum seçim stratejisini çok iyi tespit etmelidir
14 yıl sonra Körfez yollarında
Ey CHP demokrasiyi ruhuna ve bedenine ne zaman sindireceksin?
Adnan Menderes’in son iki yılı ile(1959-1960) AK Parti’nin son iki yılı ile karşılaştırılması (2015-2016)
Çırağan Sarayı’ndaki bir düğün ve düşündürdükleri
TBMM’ye düşen tarihi görev
Adnan Menderes Üniversitesi üzerine oynanan oyunlar
Bir bürokrat atamasında dikkat edilmesi gereken hususlar
Vahşi kapitalizmden faşist diktatörlüğe (Batista) ve oradan da komünist diktatörlükte geçen 60 yıllık Fidel Castro dönemi
FETÖ ile mücadelede Diyanet İşleri Başkanlığına düşen vazifeler
Amerika seçimleri üzerine düşüncelerim
Ey CHP, sen ne zaman milli bir ana muhalefet partisi olacaksın
ADÜ’de seviyeli bir tarih panel
Musul Probleminin Düşündürdükleri ve Çözüm Yolları
⁠⁠⁠Kur’an’a göre şeytanın özellikleri ve günümüze yansıyan belirtileri
Darbe çığırtkanlarına karşı cevabımdır
FETÖ ile ilgili mazimden anılar
FETÖ Terör Örgütü'nün kökünü kazımak lazım ama nasıl…
(Eyy FETÖ denen din taciri yobaz, bu memlekete ne güzel iyilikler yaptın!)
Başkomutan ancak böyle olunur
Portekiz milli takımının düşündürdükleri ve Ronaldo
Sayın Ertuğrul Özkök, sana bu cevabımdır
Amerika’dan inancı kuvvetli, fiziği kuvvetli bir Müslüman geçti
Dokunulmazlık anayasa değişikliği ile ilgili CHP’nin Aydın milletvekillerine sesleniyorum
Urla’da enginar üzerine
Cumhurbaşkanına yazdığım rapor
Esas Noktasından
Gündemi değiştiremeyen ama ortalığı karıştıran sözler
Artık dokunuluyor
Mithatpaşa’dan Vodafone Arena’ya
Paralel yapı 3
Paralel yapı 2
Paralel yapı 1
İftarlık gazoz filmi üzerine bir deneme
Dokunulsun mu dokunulmasın mı?
Ülkemizde yayılmakta olan terör olaylarının düşündürdükleri
Başkanlık sistemine doğru ilerlerken ana muhalefet partisi konumu, durumu ve sorunu
Sayın Selahattin Demirtaş bir siyasi parti kurmanın ne demek olduğunu biliyor mu veya öğrenmek ister mi?