Mehmet Ali ACAR

FETÖ Terör Örgütü'nün kökünü kazımak lazım ama nasıl…

5 Eylül 2016, Pazartesi

     

Sevgili Aydın Denge okurları, darbeye teşebbüs olayının üzerinden 50 gün geçti. Bu 50 gün içerisindeki günlerimizi çok hareketli geçirdik. Devletin bütün kurumları harıl harıl çalışarak bu yapının kökünün kazınması için seri ve radikal kararlar aldılar. Her şeyden önce TBMM hemen harekete geçerek ülkede Olağanüstü Hal (OHAL) ilan etti ve bu işlerin süratle hayata geçirilebilmesi için en isabetli kararı aldı yüce meclis. Alınan bu kararlar süratle hayata geçirilmekte ve devlet, FETÖ’cülerden hızla temizlenmektedir. Yalnız burada bir şey dikkatimi çekmektedir. Bildiğiniz gibi Türkiye sadece devletten ibaret değildir. Bana göre Türkiye 3,4 sosyal gruptan müteşekkil bir yapıdır.

1- Devlet kurumları

2- Sivil toplum kuruluşları (Odalar Birliği, esnaf dernekleri, sendikalar, spor kulüpleri vb. kurumlardır)

3- Parlamento içinde ve dışındaki siyasi partiler

AK PARTİ DE ELEMEDEN GEÇSİN

Burada şu dikkatimi çekiyor. Sadece ve sadece devlet bu pisliklerden temizlenmekte diğer 2. ve 3. gruptaki kuruluşlara bir şey sorulmuyor. Sanki onların içleri çok temizmiş de buna gerek duyulmuyormuş. Böyle bir yanlış strateji olamaz. Eğer olaya müdahale edecekseniz, bir bütünün tamamını inceleyip, hepsini gözden geçirmeniz gerekir. Bu terör örgütünün devleti nasıl ele geçirdiğini gördük. Devlet 100 kuruluştan müteşekkil ise bu FETÖ Terör Örgütü 99’unu ele geçirip 100’üncüsünü dışarıda bırakmamış ki. Hepsini istila etmiş ve bu korkunç facia böylelikle ortaya çıkmış. Bu 100 kuruluşun birincisi elbette ki Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü olmamıştır. 1. Silahlı kuvvetler, 2. Yargı dünyası, 3. İçişleri teşkilatı, 4. Milli Eğitim, 5. Sağlık teşkilatı, 6.sını ise maliye teşkilatı oluşturmaktadır. Bu yüzden bana göre bütün kurumların bu iğrenç örgütten kurtulmasının yolu STK ve siyasi partilerde de hızlı bir şekilde elemenin devam etmesidir. Bu açıdan baktığımız zaman günümüz Türk siyasetinin toplumda en önemli kapsamı olan AK Parti’nin bütün Türkiye’de elemeden geçmesidir. Dolayısıyla Aydın'da da bu temizlik hareketinin olması gerekmektedir. Çünkü bugünden itibaren geriye baktığımız zaman Aydın’da Paralel Yapı dediğimiz bu örgütün değişik versiyonlarının cirit attığını görmekteyiz. En alt kademeden başlayalım. Sıradan küçük bir ilçenin AK Parti yöneticisi olma özelliğinden başlayan bu serüven Aydın milletvekili olarak dahi ortaya çıkmış acı bir faciadır, AK Parti’nin mazisinde.

PARTİLER DE BUNLARDAN ARINSIN

Bu olayla ilgili, mazide yaşadığım dramatik bir olayı aktarmak isterim. 2014 mahalli seçimlerinden altı ay sonra sokakta karşılaştığım AK Parti Belediye Meclisi üyesi bir arkadaşımla FETÖ üzerine tartışmaya başladık. FETÖ’nün ne mal olduğunu kendisine anlatırken arkadaşım babasını savunur gibi FETÖ’yu savunuyordu. AK Parti içinde böyle hazin durumlar bol miktarda vardır. 33 derecede bir FETÖ mensubunun AK Parti’nin kademelerinde bulunmasının izahını yapacak bir il başkanı arıyorum, bulamıyorum. Böyle mazisi lekeli insanlarla AK Parti ne zaman zafere ulaşır bilemiyorum. Ama bildiğim bir şey varsa bu gidişle 2071’li yıllarda bu gidişle olabilir.

Bana göre devlet bu terör örgütünden temizlenirken kurumlar strateji ve plan açısından 3 gruba ayrılmalıdır.

Birinci grup: Türk Silahlı Kuvvetleri, İçişleri Bakanlığı, emniyet teşkilatı ve yargı dünyası.

İkinci grup: Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı.

Üçüncü grup: Bunların haricindeki diğer devlet kurumları.

Her birinde apayrı özellikler ve yapılanmalar olduğu için her birinde alınan kararlar, birbirinden çok farklı olacaktır. Birinci grubu incelediğimiz zaman hükümetimizin aldığı ve alacağı kararların son derece isabetli olduğu tartışmasız doğrudur. Kısa zamanda büyük rakamlara ulaşan kararlar alındı. Bu kişilerin devletle olan ilişkisi kesildi. Bu alınan kararları, hiçbir memleketsever tenkit edemez. Eğer edilirse bu tenkit edenlerin niyetleri ve ahlaki konumları sorgulanır. Aynı zamanda da aptal insan konumuna düşerler.

UTANMALARI YOK

Gölbaşı'nda 50 tane canımız ciğerimiz genç polisimizi şehit eden bu aşağılık asker bozuntusu insanların asla bu ülkede yaşama hakkı olmamalıdır. Son 7-8 yıl içerisinde hakim, savcı, polis dünyasındaki FETÖ’cülerin yaptıkları iğrençlikleri bütün dünya kamuoyu gördü. Bu iğrenç davranışları yapan FETÖ'cülerin bir kısmı 15 Temmuz öncesi mahkemelere girip çıkarken pişmiş kelle gibi nasıl sırıttıklarını gördük. Hırsızlık yapan bir bayanın ırzına geçen bir şüpheli, mahkemeye girip çıkarken yüzünü örtüyor utancından, ama bu FETÖ'cü utanmazlar, insanların özel hayatlarını kameraya çektiklerinden dolayı mahkemeye girip çıkarken utanmadan sırıtıyorlar. Bu birinci guruptan size binlerce misal verilebilir ama yazımı uzatmak istemiyorum. İkinci gruptaki FETÖ'cülerden devleti temizlemek de çok önemlidir. Sizlere Maliye Bakanlığı'ndan bir misal vereyim. 17 Aralık'a kadar vergi denetmenliği kurumunun FETÖ'ye gelir sağlamak amacıyla nasıl kullanıldığı hep beraber TV’lerde izledik. Bu anlamda 8 sene boyunca nice masum tüccar ve sanayicinin ocaklarını söndürdüler ( Tabi ki FETÖ Terör Örgütü'ne himmet parası vermeyenler.) Bu insanların ocağını söndüren FETÖ'cü maliyelerin devletle hiçbir ilişkisinin kalmaması gerekir.

ÖRGÜT ÜYESİ İLE SEMPATİZAN AYRILMALI

Üçüncü grup ise bunların haricindeki bütün devlet kurumlarıdır. İşte burada birinci ve ikinci gruptaki stratejiyi ve gaza basmayı uygulayamayız. Zira ilk iki gruptaki tahribat korkunç boyutlardadır. Ve asla üçüncü gurubun tahribatıyla aynı düzeyde olamaz ve olmamıştır. Bu açıdan biraz daha tolerans gösterilmesi daha uygun bir davranış olur. Sempatizan insanlarla vazifesini kötüye kullanan memurları birbirinden ayırt etmekte büyük fayda vardır. Burada bir misal vermek isterim. İl düzeyindeki bürokratlar, daha üst kademeye şirin ve sempatik görünmek amacıyla açığa alma sayısını kendilerine vazife terakki etmektedirler. Bana gelen bilgiler, Aydın'da üçüncü gruptaki bir kurumda 43 kişinin açığa alındığı şeklindedir. Bu 43 kişinin 15 tanesinin Paralel Yapı mensubu olduğu, diğer 28 kişinin ise bu yapı ile maddi ve manevi ilişkisinin olmadığıdır. Bank Asya’dan kredi kartı almıştır gibi basit sebeplerle yaklaşım tarzı olmamalıdır. İşte biz böyle durumda adaletli ve sosyal barışı dikkate almak zorundayız. Bu 28 kişinin AK Parti'nin Aydın'da itibarlı insanlarının yanına gelip hüngür hüngür ağladıklarını biliyorum. Bu durumu yazılarımda ifade etmezsem kendimi tarih önünde sorumlu hissedeceğim.

Bu duygular içerinde devletimizin ve Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarının ve siyasi partilerimizin en kısa zamanda berrak hale gelmesini yürekten diliyorum.Yazarın Tüm Yazıları
Polise kurşun sıkan kalleşler üzerine...
Bir filozofun akademik ve siyasi yaşam hatıraları ve düşünceleri
SKANDALLARIN VE FACİALARIN DEVLET ADAMI: EKREM İMAMOĞLU
KORONALI RAMAZAN AYI GÜNLERİ
KORONAVİRÜS SALGINI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
KABE-İ MUAZZAMA’DA CAHİL VE RUHSUZ BİR BAŞ İMAM!
Ey kendini dünyanın İlah’ı addeden Amerika ve Başkan Trump bil ki kainatın sahibi ve kudret sahibi Allah (C.C.)’dır.
Ortadoğu’da iki ahlaksız devlet
Doğum gününde Deniz Gezmiş üzerine
GELECEK PARTİSİ KURUCU GENEL BAŞKANI AHMET DAVUTOĞLU’NA DAİR
AYDIN'DAN BEDBAHT BİR SİYASETÇİ GELDİ GEÇTİ (KORAY AYDIN)
Barış Pınarı Harekâtı üzerine düşüncelerim
17 EYLÜL 1961 DEMOKRAT ADNAN MENDERES VE ANTİ DEMOKRAT İSMET İNÖNÜ
Fidel Castro Sosyalizmin Sembol İsmi
Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 2
Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 1
Çağdaş Firavun Sisi ve Çağdaş Hz Musa Mursi
27 MAYIS 1960: TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN EN ACIKLI VE EN DRAMATİK GÜNÜ
İslamı dosdoğru anlayan bir tarikat şeyhi: Ahmet Ziyaheddün Gümüşhanevi Hazretleri (1813-1893)
YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK (2)
YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK
Notre Dame Katedrali yanıyor, Fransız halkının ruhu ise cayır cayır yanıyor
31 MART MAHALLİ SEÇİMLERİNE TÜRKİYE GENEL SONUÇLARI VE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ
31 MART SEÇİM SONUÇLARINA MAHALLİ AÇIDAN BAKIŞ
AYDIN BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SAYIN ÖZLEM ÇERÇİOĞLU’NA CEVAPLARIM
Büyükşehir'den açıklama
31 MART SEÇİMLERİNE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ
31 MART SEÇİMLERİNE MAHALLİ (YEREL) AÇIDAN BAKIŞ
MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK AYDIN'DAYDI
Neşe Menderes: "31 Mart'ta zafer, Cumhur İttifakı'nın ve Aydın şehrinin olacaktır."
Hüseyin Aksu: Aydın şehri belediyecilikte 10 yılını boşuna geçirdi
70 yıllık demokrasi tarihimizde Aydın'dan çıkan ilk bayan bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk
Bakan ODTÜ'lü olunca durum farklı oluyormuş
Harika Bir Proje Tanıtım Programı Oldu
HALUK ALICIK: "CUMHUR İTTİFAKI 31 MART'TA AYDIN VE NAZİLLİ’DE DESTAN YAZACAK"
45 YIL ARADAN SONRA BU ŞEHİRDEN BİR DIŞİŞLERİ BAKANI GELDİ VE GEÇTİ
BELEDİYECİLİKDE TIRNAKLARINI KAZIYARAK GELMİŞ BİR İSİM: ÜMMET AKIN
Büyükşehirde yükselen değer: Mustafa Savaş
BİNALİ YILDIRIM’IN KARİZMASI ORTAYA ÇIKTI
MİLLET İTTİFAKI ÇATIRDIYOR
Prof. Dr. Cavit Bircan’a Teşekkürname
Cumhur İttifakı Aydın’da sahaya inerken
MİLLET İTTİFAKININ ACI DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE’DE BAŞKAN ERDOĞAN’A ÖLÜM ŞEKLİ BİÇEN AKPINAR ÜZERİNE
BEŞİKTAŞ’TA PROBLEM HALİNE GELEN İSİM: ŞENOL GÜNEŞ
İTTİFAK ÇALIŞMALARI SONLANDI VE SONUÇLARI
AYDIN LİSANI İLE SAYIN ABDULLAH GÜL YETTİ GARİ…
Yusuf İslam üzerine..
Fatih Erbakan parti kuruyormuş
Cemal Kaşıkçı’yı katleden egemen güç aynı zamanda yeryüzünde yaşayan 7 milyar insanları ve 2 milyar Müslümanları katletmiştir
2019 MAHALLİ SEÇİMLERİ ÜZERİNE
MENDERES AKDAĞ (ÇİLE VE IZRAPLARIN ADAMI)
Siyonistler rahat ve mutlu uyuyamaz
Çağdaş Firavun Trump üzerine
CHP'de hazin manzaralar
CHP'nin Recep Tayyip Erdoğan'ı üzerine
24 Haziran Seçim Sonuçları (Millet İttifakı açısından)
24 Haziran SEÇİM Sonuçları (Millet İTTİFAKI AÇISINDAN)
24 Haziran seçim sonuçları (Cumhur İttifakı açısından)
24 Haziran’daki seçimlerde reyimi AKP’ye vereceğim...
2 MİLYAR MÜSLÜMAN’A YAZIKLAR OLSUN (TÜRKİYE MÜSLÜMANLARI HARİÇ) VE ONLARIN DEVLET BAŞKANLARINA DA (RECEP TAYYİP ERDOĞAN HARİÇ)
AK PARTİLİLERE
Hey on beşli on beşli, Tokat yolları taşlı
AZİZ YILDIRIM YÜZÜNDEN BAŞIMA GELENLER
AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI TESPİT ÇALIŞMALARI YAPILIRKEN DÜŞÜNCELERİM
2018 YILINDA YÜKSELEN DEVLET = TÜRKİYE CUMHURİYETİ
DÜNYA İNSANLIĞININ ABD’YE İNSANLIK VE MEDENİYET DERSİ VERDİĞİ MEKAN: BİRLEŞMİŞ MİLLETLER
Kudüs ve içimizdeki hainler
Rıza Sarraf-Amerika–Kılıçdaroğlu ve Kudüs
HAYIRLI VE BEREKETLİ ÇALIŞMALAR VE SONUÇLAR DİLEĞİYLE
AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI NEDEN TESPİT EDİLEMİYOR?
Elveda okurlar
Bir İngiliz Vakfı’nın ortaya çıkardığı muazzam gerçek
CHP’nin Adalet Yürüyüşü zahiren öyle ama batınen öyle mi?
Duanın gerçek anlamı üzerine
Sayın Duran Teke, lütfen bir daha bana yazı yazdırtma
Beşiktaş yine şampiyon oldu
Dünkü yazımla ilgili zorunlu bir açıklama
AK Parti’ye ve İslamcılara haksız yere iftira atan Sayın Duran Teke, bu yazımı dikkatlice oku...
Bu seneki mübarek Ramazan ayına girerken...
Yüksek bir mersiye (!) sonucunda dramatik bir hazin...
Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu (2)
Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu
Referandumun Anatomisi Değil, Siyasi Partilerin ve İllegal Örgütlerin Anatomisi
Tatlım Tatlım filmi üzerine
Türkiye'deki referandum oylamasının tam ortasında yer alan Avrupa ülkeleri
Bugün 28 Şubat 2017 Neşe Doluyor İnsan
ÇEŞME’DE DRAMATİK İNTİHARIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ…..
AKP yerelden referandum seçim stratejisini çok iyi tespit etmelidir
14 yıl sonra Körfez yollarında
Ey CHP demokrasiyi ruhuna ve bedenine ne zaman sindireceksin?
Adnan Menderes’in son iki yılı ile(1959-1960) AK Parti’nin son iki yılı ile karşılaştırılması (2015-2016)
Çırağan Sarayı’ndaki bir düğün ve düşündürdükleri
TBMM’ye düşen tarihi görev
Adnan Menderes Üniversitesi üzerine oynanan oyunlar
Bir bürokrat atamasında dikkat edilmesi gereken hususlar
Vahşi kapitalizmden faşist diktatörlüğe (Batista) ve oradan da komünist diktatörlükte geçen 60 yıllık Fidel Castro dönemi
FETÖ ile mücadelede Diyanet İşleri Başkanlığına düşen vazifeler
Amerika seçimleri üzerine düşüncelerim
Ey CHP, sen ne zaman milli bir ana muhalefet partisi olacaksın
ADÜ’de seviyeli bir tarih panel
Musul Probleminin Düşündürdükleri ve Çözüm Yolları
⁠⁠⁠Kur’an’a göre şeytanın özellikleri ve günümüze yansıyan belirtileri
Darbe çığırtkanlarına karşı cevabımdır
FETÖ ile ilgili mazimden anılar
FETÖ Terör Örgütü'nün kökünü kazımak lazım ama nasıl…
(Eyy FETÖ denen din taciri yobaz, bu memlekete ne güzel iyilikler yaptın!)
Başkomutan ancak böyle olunur
Portekiz milli takımının düşündürdükleri ve Ronaldo
Sayın Ertuğrul Özkök, sana bu cevabımdır
Amerika’dan inancı kuvvetli, fiziği kuvvetli bir Müslüman geçti
Dokunulmazlık anayasa değişikliği ile ilgili CHP’nin Aydın milletvekillerine sesleniyorum
Urla’da enginar üzerine
Cumhurbaşkanına yazdığım rapor
Esas Noktasından
Gündemi değiştiremeyen ama ortalığı karıştıran sözler
Artık dokunuluyor
Mithatpaşa’dan Vodafone Arena’ya
Paralel yapı 3
Paralel yapı 2
Paralel yapı 1
İftarlık gazoz filmi üzerine bir deneme
Dokunulsun mu dokunulmasın mı?
Ülkemizde yayılmakta olan terör olaylarının düşündürdükleri
Başkanlık sistemine doğru ilerlerken ana muhalefet partisi konumu, durumu ve sorunu
Sayın Selahattin Demirtaş bir siyasi parti kurmanın ne demek olduğunu biliyor mu veya öğrenmek ister mi?