Mehmet Ali ACAR

Büyükşehirde yükselen değer: Mustafa Savaş

20 Şubat 2019, Çarşamba

     

Sevgili Aydın Denge Gazetesi okurları seçimler yaklaştıkça seçim heyecanı Türkiye ve Aydın’ı kaplamaya başladı. Aydın’da ki büyükşehir başkan adayları belirlenince adaylar sahaya indiler. Şehrimizde de bu seçimin iki aday arasında kıyasıya çekişme içerisinde geçeceği bugünden aşikar. Bunlar kimlerdir: Cumhur İttifakı'nın adayı Mustafa Savaş ve Millet İttifakı adayı Özlem Çerçioğlu. Sayın Çerçioğlu’ da Millet İttifakı içerinde İYİ Parti’yle seçime giriyor.

Cumhur adayı Mustafa Savaş seçim çalışmalarına çok hızlı girdi. Girer girmez de 17 ilçe bazında halk tarafından hüsnü kabul gördü. Partili arkadaşları ve MHP’liler coşku içerisinde seçim çalışmalarında Mustafa Savaş’ ı yalnız bırakmıyorlar. Yaklaşık 25 günden beri sayın Savaş temposunu hızlandırdıkça ekranda bazı görüntülerin değişmekte olduğu fark edilir oldu. Ekranda görülmesi nereden anlaşılıyor. En basitinden Kuşadası’nda İYİ Parti kendi adayıyla seçime girmekten son anda vazgeçti ve 17 ilçede tam ittifak kurdular.

Mali seçimlerin şartları ile milletvekili seçimi şartları birbirlerinden çok farklıdır. Burada en önemli olan olay şudur; Mustafa Savaş’ın 2015’ den itibaren milletvekilliğinde çok başarılı olması ve kamuoyu tarafından yakinen tanınması ve ayrıca Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Özlem Çerçioğlu’nun başkanlık da varlık gösterememesi bunda etkili faktör olmuştur. Ayrıca aday belirlenmesinde ilçe belediye başkan adaylarının tespitinde Özlem Hanımın siyasi baskı kurması sonucunda oluşan hoşnutsuzluklarında payı yüksek olmuştur. Ayrıca AK Parti genel merkezinin 17 ilçe başkanını belirlemede çok titiz davranması ve özellikle ilçeleri sosyo siyasi ve kültürel dokularını dikkate alarak aday belirlemekte ki isabetliliği işte bu gerekçeler bu seçimin atmosferini havasını yerinden oynatmaya yetmiştir.

Bende bu cümleden olarak büyükşehir adayı Mustafa Savaş ile bir röportaj yapmayı uygun buldum. Sekreter yazısına müracaat ettikten 8 gün sonra görüşebildim, sorularımı sordum cevaplarımı aldım. Sabah 09:00 ‘dan 00:00 ‘a kadar yoğun bir mesai geçiren sayın Savaş’ da hiçbir yorgunluk emaresi görmedim. Çok zinde bir şekilde sorularımı cevapladı. İşte sorduğum sorular ve cevapları;

Sayın Savaş seçim çalışmalarına çok hızlı ve hareketli girdiniz, çalışmalar nasıl gidiyor?

Savaş: Çalışmalara başladığım ilk günden artarak devam eden bir heyecan ve coşku var. Değişim arzusu, hizmete susamışlık gözle görülür şekilde kendini hissettiriyor. Şehrimiz çok sıkışmış ir vaziyet almış toplumda hizmetin yokluğu net bir şekilde görülüyor. Seçmenimizin bizi bağrına basması bizlerinde çalışma azmini kamçılıyor. Çok çalışacağız Büyükşehir’i CHPli Özlem Hanımın elinden alıp tekrar demokratların bayrağını burca dikeceğiz.

Adaylığınız başkan tarafından açıklandıktan sonra AK Parti ve MHP’liler tarafından çok ilgi ve alaka gördünüz. Partililer yüksek oranda seçim çalışmalarınıza katılıyor bunu neye bağlıyorsunuz?

Savaş: İsmimiz 2 parti ve teşkilat mensupları ve gönüllüleri tarafından büyü teveccüh gördü. Ve bunların sonucunda çok iyi bir uyum ortaya çıktı. Şehrin dokusundan ortaya çıkmış bir siyasetçiyim, ben bu davada Allah rızası için çalışan bütün Cumhur İttifakı mensubu kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum onları mahcup etmemek en büyük arzumdur.

Sayın Savaş seçim çalışmalarına başlarken içme suyunu 17 ilçede yüzde 50 indireceğinizi ve 5 yıl boyunca zam yapmayacağınızı söylediniz. Aydın halkı bunu nasıl karşıladı?

Savaş: Gittiğimiz her yerde bu söylemimize büyük karşılık aldık. Halkımız memnuniyetini açıkça belli ediyor. Bu su faturaları halkın en çok dertli olduğu konu olduğu için halkımızdan büyük destek alıyoruz. Özellikle kahveci esnafı bize şükranlarını sunuyor zira kahveciler su faturalarının 750-1000 lira arasında geldiğini söylüyorlar. Bu faturalar 10 yıl öncesinde 50 lira civarında geliyordu. Her gün büyükşehir kasasına günde 1 Milyon lira su faturası giriyor, bu 1 yılda 365 milyon lira demektir. Ortada bunu karşılayacak bir durum yok, bu para nereye gidiyor? Bu açıdan belediye başkanı olduğumuz zaman ilk icraatımız suyu yüzde 50 ucuzlatmak olacaktır. Bundan kimsenin endişesi olmasın çünkü; Mustafa Savaş verdiği sözü yerine getiren insandır.

Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun billboardlarda fotoğraf ve ismini reklam yapmasını nasıl buluyorsunuz?

Savaş: 2002 yılından beri siyasi milletvekili ve belediye başkanlığı yapan bir başkanın tanıtım probleminin olmaması gerekir doğal olarak, 10 yıl boyunca belediye başkanı olarak hizmetler üretemediği için ancak fotoğraflarını asıyor billboardlara. Bu olay dahi Aydın şehrinin 10 yılının boşa geçtiğinin bir işaretidir. Özlem Hanım şehrine aşık bir belediyeci değil kendisine aşık bir başkan! Bu reklam harcamalarını 5 yıllık tutarını açıklamaya davet ediyorum kendisini. O açıklayamayacağı için ben açıklıyorum, 5 yılın reklam tutarı 100 milyon liradır (2019 hariç).

Aydın şehri büyükşehir anlamında Özlem Çerçioülu tarafından yönetiliyor. Belediye başkanlığı süresince ne verilip verilmediği konusunda düşünceleriniz nelerdir?

Savaş: Aydın şehri fili anlamıyla nisan ayından itibaren gerçek anlamda büyükşehir olacak. 2014 yılında sayın Çerçioğlu 133 proje açıkladı. Bunlardan sadece 13 tanesini hayata geçirebildi yani başarı oranı yüzde 10'da kaldı. Üniversite ile diyalog kuramayan siyasetçilerle, bürokratlarla ve muhtarlarla ilişkisi olamayan bir belediye başkanı var karşımızda. Ayrıca kendi partisinin belediye başkanları ile sürekli kavga eden konuşmayan bir Özlem Çerçioğlu portresi var karşımızda.

Aydın’ın büyükşehir anlamında şu an itibariyle temel sorunları başlıklar halinde nelerdir?

Savaş: Trafik, ulaşım mastır planı, otopark sorunu, altyapı ve kanalizasyon, sosyal ve mesire alanları yeterince olmayışı musluktan akan suyun kalitesizliği (özellikle Kuşadası ilçesi) başlıklar halinde bu şekilde söyleyebilirim.

Aydın şehri Türkiye çapında aynı zamanda bir turizm şehri. Gördüğümüz kadarıyla özlem hanım turizm anlamında yaptığı tek şey demir yığını defolu olmuş bir uçağı denize indirmek oldu. Sayın Savaş sizin Aydın Turizmine katkılarınız ne olacak, büyükşehir olarak?

Savaş: Kuşadası ve Didim’ de görsel ve işitsel kirliliği yok edeceğiz. Kuşadası’ndaki kongre merkezini canlandıracağız. Şehir içi otopark ve kaldırımları yeniden tanzim edeceğiz. Bu iki turistik beldemizde yeni ve geniş sosyal alanlar oluşturacağız. Bu sorun yılların birikimi olduğu için birden halletmemiz kolay bir iş değildir. Bu Aydın şehrinde iktidara yürüyen belediyemiz olmadı. Bu bizimle ilk kez gerçekleşecek ve iki senede Aydın’ı ve turistik içlerini insanlarımız tanımakta güçlük çekecekler. Ayrıca 12 aya varan termal turizmine büyük ağırlık vereceğiz, ayrıca Söke, Kuşadası ve Didim’in içme suyu problemini kökünden halledeceğiz. Geçen hafta Aydın’ a gelen Tarım Bakanımız Bekir Pakdemirli Söke taraflarını Sarıçam Barajı'nın kurulacağının sözünü verdi. Aydınlı hemşerilerimizin bizi takip etmelerini istiyorum. Bütün hemşirelerime sevgiler, saygılar sunuyorum. Yazarın Tüm Yazıları
Polise kurşun sıkan kalleşler üzerine...
Bir filozofun akademik ve siyasi yaşam hatıraları ve düşünceleri
SKANDALLARIN VE FACİALARIN DEVLET ADAMI: EKREM İMAMOĞLU
KORONALI RAMAZAN AYI GÜNLERİ
KORONAVİRÜS SALGINI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
KABE-İ MUAZZAMA’DA CAHİL VE RUHSUZ BİR BAŞ İMAM!
Ey kendini dünyanın İlah’ı addeden Amerika ve Başkan Trump bil ki kainatın sahibi ve kudret sahibi Allah (C.C.)’dır.
Ortadoğu’da iki ahlaksız devlet
Doğum gününde Deniz Gezmiş üzerine
GELECEK PARTİSİ KURUCU GENEL BAŞKANI AHMET DAVUTOĞLU’NA DAİR
AYDIN'DAN BEDBAHT BİR SİYASETÇİ GELDİ GEÇTİ (KORAY AYDIN)
Barış Pınarı Harekâtı üzerine düşüncelerim
17 EYLÜL 1961 DEMOKRAT ADNAN MENDERES VE ANTİ DEMOKRAT İSMET İNÖNÜ
Fidel Castro Sosyalizmin Sembol İsmi
Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 2
Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 1
Çağdaş Firavun Sisi ve Çağdaş Hz Musa Mursi
27 MAYIS 1960: TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN EN ACIKLI VE EN DRAMATİK GÜNÜ
İslamı dosdoğru anlayan bir tarikat şeyhi: Ahmet Ziyaheddün Gümüşhanevi Hazretleri (1813-1893)
YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK (2)
YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK
Notre Dame Katedrali yanıyor, Fransız halkının ruhu ise cayır cayır yanıyor
31 MART MAHALLİ SEÇİMLERİNE TÜRKİYE GENEL SONUÇLARI VE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ
31 MART SEÇİM SONUÇLARINA MAHALLİ AÇIDAN BAKIŞ
AYDIN BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SAYIN ÖZLEM ÇERÇİOĞLU’NA CEVAPLARIM
Büyükşehir'den açıklama
31 MART SEÇİMLERİNE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ
31 MART SEÇİMLERİNE MAHALLİ (YEREL) AÇIDAN BAKIŞ
MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK AYDIN'DAYDI
Neşe Menderes: "31 Mart'ta zafer, Cumhur İttifakı'nın ve Aydın şehrinin olacaktır."
Hüseyin Aksu: Aydın şehri belediyecilikte 10 yılını boşuna geçirdi
70 yıllık demokrasi tarihimizde Aydın'dan çıkan ilk bayan bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk
Bakan ODTÜ'lü olunca durum farklı oluyormuş
Harika Bir Proje Tanıtım Programı Oldu
HALUK ALICIK: "CUMHUR İTTİFAKI 31 MART'TA AYDIN VE NAZİLLİ’DE DESTAN YAZACAK"
45 YIL ARADAN SONRA BU ŞEHİRDEN BİR DIŞİŞLERİ BAKANI GELDİ VE GEÇTİ
BELEDİYECİLİKDE TIRNAKLARINI KAZIYARAK GELMİŞ BİR İSİM: ÜMMET AKIN
Büyükşehirde yükselen değer: Mustafa Savaş
BİNALİ YILDIRIM’IN KARİZMASI ORTAYA ÇIKTI
MİLLET İTTİFAKI ÇATIRDIYOR
Prof. Dr. Cavit Bircan’a Teşekkürname
Cumhur İttifakı Aydın’da sahaya inerken
MİLLET İTTİFAKININ ACI DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE’DE BAŞKAN ERDOĞAN’A ÖLÜM ŞEKLİ BİÇEN AKPINAR ÜZERİNE
BEŞİKTAŞ’TA PROBLEM HALİNE GELEN İSİM: ŞENOL GÜNEŞ
İTTİFAK ÇALIŞMALARI SONLANDI VE SONUÇLARI
AYDIN LİSANI İLE SAYIN ABDULLAH GÜL YETTİ GARİ…
Yusuf İslam üzerine..
Fatih Erbakan parti kuruyormuş
Cemal Kaşıkçı’yı katleden egemen güç aynı zamanda yeryüzünde yaşayan 7 milyar insanları ve 2 milyar Müslümanları katletmiştir
2019 MAHALLİ SEÇİMLERİ ÜZERİNE
MENDERES AKDAĞ (ÇİLE VE IZRAPLARIN ADAMI)
Siyonistler rahat ve mutlu uyuyamaz
Çağdaş Firavun Trump üzerine
CHP'de hazin manzaralar
CHP'nin Recep Tayyip Erdoğan'ı üzerine
24 Haziran Seçim Sonuçları (Millet İttifakı açısından)
24 Haziran SEÇİM Sonuçları (Millet İTTİFAKI AÇISINDAN)
24 Haziran seçim sonuçları (Cumhur İttifakı açısından)
24 Haziran’daki seçimlerde reyimi AKP’ye vereceğim...
2 MİLYAR MÜSLÜMAN’A YAZIKLAR OLSUN (TÜRKİYE MÜSLÜMANLARI HARİÇ) VE ONLARIN DEVLET BAŞKANLARINA DA (RECEP TAYYİP ERDOĞAN HARİÇ)
AK PARTİLİLERE
Hey on beşli on beşli, Tokat yolları taşlı
AZİZ YILDIRIM YÜZÜNDEN BAŞIMA GELENLER
AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI TESPİT ÇALIŞMALARI YAPILIRKEN DÜŞÜNCELERİM
2018 YILINDA YÜKSELEN DEVLET = TÜRKİYE CUMHURİYETİ
DÜNYA İNSANLIĞININ ABD’YE İNSANLIK VE MEDENİYET DERSİ VERDİĞİ MEKAN: BİRLEŞMİŞ MİLLETLER
Kudüs ve içimizdeki hainler
Rıza Sarraf-Amerika–Kılıçdaroğlu ve Kudüs
HAYIRLI VE BEREKETLİ ÇALIŞMALAR VE SONUÇLAR DİLEĞİYLE
AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI NEDEN TESPİT EDİLEMİYOR?
Elveda okurlar
Bir İngiliz Vakfı’nın ortaya çıkardığı muazzam gerçek
CHP’nin Adalet Yürüyüşü zahiren öyle ama batınen öyle mi?
Duanın gerçek anlamı üzerine
Sayın Duran Teke, lütfen bir daha bana yazı yazdırtma
Beşiktaş yine şampiyon oldu
Dünkü yazımla ilgili zorunlu bir açıklama
AK Parti’ye ve İslamcılara haksız yere iftira atan Sayın Duran Teke, bu yazımı dikkatlice oku...
Bu seneki mübarek Ramazan ayına girerken...
Yüksek bir mersiye (!) sonucunda dramatik bir hazin...
Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu (2)
Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu
Referandumun Anatomisi Değil, Siyasi Partilerin ve İllegal Örgütlerin Anatomisi
Tatlım Tatlım filmi üzerine
Türkiye'deki referandum oylamasının tam ortasında yer alan Avrupa ülkeleri
Bugün 28 Şubat 2017 Neşe Doluyor İnsan
ÇEŞME’DE DRAMATİK İNTİHARIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ…..
AKP yerelden referandum seçim stratejisini çok iyi tespit etmelidir
14 yıl sonra Körfez yollarında
Ey CHP demokrasiyi ruhuna ve bedenine ne zaman sindireceksin?
Adnan Menderes’in son iki yılı ile(1959-1960) AK Parti’nin son iki yılı ile karşılaştırılması (2015-2016)
Çırağan Sarayı’ndaki bir düğün ve düşündürdükleri
TBMM’ye düşen tarihi görev
Adnan Menderes Üniversitesi üzerine oynanan oyunlar
Bir bürokrat atamasında dikkat edilmesi gereken hususlar
Vahşi kapitalizmden faşist diktatörlüğe (Batista) ve oradan da komünist diktatörlükte geçen 60 yıllık Fidel Castro dönemi
FETÖ ile mücadelede Diyanet İşleri Başkanlığına düşen vazifeler
Amerika seçimleri üzerine düşüncelerim
Ey CHP, sen ne zaman milli bir ana muhalefet partisi olacaksın
ADÜ’de seviyeli bir tarih panel
Musul Probleminin Düşündürdükleri ve Çözüm Yolları
⁠⁠⁠Kur’an’a göre şeytanın özellikleri ve günümüze yansıyan belirtileri
Darbe çığırtkanlarına karşı cevabımdır
FETÖ ile ilgili mazimden anılar
FETÖ Terör Örgütü'nün kökünü kazımak lazım ama nasıl…
(Eyy FETÖ denen din taciri yobaz, bu memlekete ne güzel iyilikler yaptın!)
Başkomutan ancak böyle olunur
Portekiz milli takımının düşündürdükleri ve Ronaldo
Sayın Ertuğrul Özkök, sana bu cevabımdır
Amerika’dan inancı kuvvetli, fiziği kuvvetli bir Müslüman geçti
Dokunulmazlık anayasa değişikliği ile ilgili CHP’nin Aydın milletvekillerine sesleniyorum
Urla’da enginar üzerine
Cumhurbaşkanına yazdığım rapor
Esas Noktasından
Gündemi değiştiremeyen ama ortalığı karıştıran sözler
Artık dokunuluyor
Mithatpaşa’dan Vodafone Arena’ya
Paralel yapı 3
Paralel yapı 2
Paralel yapı 1
İftarlık gazoz filmi üzerine bir deneme
Dokunulsun mu dokunulmasın mı?
Ülkemizde yayılmakta olan terör olaylarının düşündürdükleri
Başkanlık sistemine doğru ilerlerken ana muhalefet partisi konumu, durumu ve sorunu
Sayın Selahattin Demirtaş bir siyasi parti kurmanın ne demek olduğunu biliyor mu veya öğrenmek ister mi?