Mehmet Ali ACAR

17 EYLÜL 1961 DEMOKRAT ADNAN MENDERES VE ANTİ DEMOKRAT İSMET İNÖNÜ

18 Eylül 2019, Çarşamba

     

Sevgili Aydın Denge Gazetesi okurları 17 Eylül’de Adnan menderes ve iki arkadaşının idam edilişi ile ilgili yazı yazmak istiyordum günler öncesinden. Günleri birbirine karıştırınca bir gün gecikmeli yazımı yayınlamak nasip oldu. Bunda da bir hikmet vardır diye kendimi teselli ettim.

Adnan Menderes 1950-60 yılları arasında başbakan olarak aziz milletimize hizmet etti. Demokrat parti’ de 1950-54-57 seçimlerini ezici sonuçlarla CHP’yi yenerek iktidara geldi. 1961 yılında yapılacak genel seçimleri de kazanacağı önceden belli olunca uluslar arası güç odakları ve emperyalist Amerika bazı çalışmalar içerisine girdi. Çünkü rahmetli Menderes 57 seçimlerinden sonra Amerika ve Avrupa’nın niyetine ve bazı derinliklerine vakıf olunca bir takım icraatlara girişti, CENTO’ yu kurdu. Orta doğuda Amerika ve Avrupa’nın oyunları görünce bu oyunları bozmak amacıyla bazı çalışmalar yaptı. Rusya ile ileri boyutta yakınlaşmaya başladı. Tıpkı şimdi Ak parti iktidarının Rusya Fedarasyonu ile giriştiği ilişki gibi. İskenderun’ da Rusya devasa bir demir çelik fabrikası kurdurmak kararından sonra Amerika’nın tavrı ve hareketleri çok büyük değişikliğe uğradı. Mesela bu zaman diliminde 1959 yılında başbakan Adnan Menderes Amerika’ ya gitmişti. Amerika Dış işleri bakanı ile görüşmek için özel kalem müdürünün odasında 3 saat bekletildi.

1957 seçimlerinden sonra Londro ve Zurich anlaşmaları ile Türkiye Kıbrıs’ da garantör ülke sıfatını elde etti. Burada en büyük başarı şehit dış işleri bakanı Fatih Rüştü Zorlu’ ya aittir. Bugün Kıbrıs’ da Türkiye’ nin bayrağı dalgalanıyorsa bu şehit bakan sayesinde olmuştur. 1974’ de er bakan hoca CHP’ ye rağmen Kıbrıs’ a savaş harekat emrini verirken dayandığı mesnet garantörlük sıfatı olmuştur. 1957’den sonraki icraatleri ile Amerika’ ya resti çeke Menderes bunun bedelini hayatı ile ödedi ve bu açıdan geçek bir vatan şehidi oldu. Zaten 70 yıllık demokrasi tarihinde kim Amerika’ya karşı tavır almaya başlamışsa bu ülkede her 10 senede bir darbeler, muhtıralar ve darbe teşebbüsleri olmuştur. 1957 seçimlerinden sonra ülkemizde öğrenci olayları gizli güçler tarafından başlatılmış Türkiye hızla bir kaosa doğru sürüklenmiştir. Böyle bir kaos ortamında 1959 yılında Ana Muhalefet partisi lideri İsmet İnönü’ nün TBMM’ de yaptığı konuşma tarih kitaplarına geçmiştir. İsmet paşa mecliste yaptığı konuşmada şunu söyledi ‘Şartlar tahakkuk ettiği zaman ihtilaller meşru olur. Sizi ben dahi kurtaramam’ Demokratik rejimle yönetilen Türkiye’ de halkın reyi ile Ana Muhalefet Partisi lideri sıfatını alan İsmet İnönü bu konuşması ile demokrasiye kara bir leke sürmüş ve aynı zamanda da demokrasinin ırzına geçen bir muhalefet lideri ünvanını da almıştır. Ülkede demokrasi var halkın rejimi var b u rejimde Ana Muhalefet lideri İsmet İnönü kürsüye çıkıyor konuşması ile darbecilere davetiye çıkarıyor ihtilalin alt siyasi yapısını oluşturuyor. Bu sözü İngilitere’de bir Ana Muhalefet lideri söyleyemez. Şayet söylerse halkın linç girişimi ile karşılaşır. Bu sözden dolayı dahi İsmet İnönü Avrupalı ve Amerikalı demokratlardan hiç tepki almamıştır çünkü batılılar ve Amerika kendi ülkesi sınırlarında demokrat sınırlarının dışında ise en büyük canavar ve sömürgeci siyasal anlayışa sahip olan ülkelerdir. Türkiye cumhuriyetini kuran İsmet İnönü’ nün devletin bütün derinliklerine vakıftır ve kendisine her türlü bilgiler gelmektedir. 1959 da mecliste yaptığı bu konuşma esnasında devletin derinliklerine vakıf olan İsmet Paşa’ nın bu konuşmasıyla ihtilalin ayak seslerini bildiğini de itiraf etmiş olmaktadır.

İşte halkın ve hakkın ahını alan CHP 70 yıllık demokrasi tarihimizde hiçbir zaman tek başına iktidar olamamıştır çünkü ah ile abat olunmaz.

1960 ihtilalinden sonra yatsı ada mahkemelerinde ki yargılamalar hukuk ve adalet adına cinayetler vazındadır. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ki en yüz karası sahneleri bu mahkemede yaşanmıştır. Tıpkı Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra kurulan istiklal mahkemelerini aratmayan bu mahkeme ve heyeti en güzel halkın tokadını ve cevabını Ankara’ da bir manav esnafı vermiştir. ‘Senin gibi hakime benim dükkanımdan satılık mal yoktur’ diyerek manav bu sabık hakimi kovmuştur.

Değerli dostlar ben bu mahkeme safahatı ile ilgili kişisel bir yorum yapmak istiyorum. Ben şunu arzu ederdim Adnan Menderes’ ten ‘ Siz kim oluyorsunuz ey eşkıya güruhu beni yargılayacak. Sizi mahkeme heyeti ve hakim olarak tanımıyorum ve size kutsal savunma hakkımı dahi yapma gereği hissetmiyorum. Benden sana gelecek olan siyasi iktidarlar bunun hesabını size soracaklardır’ Diyerek kahramanca dar ağacına gitmesini isterdim. Yine isterdim ki 1962’ den sonra 1971 yılına kadar tek başına iktidara gelen adalet partisinin ve onun başbakanı Süleyman Demirel’ in yassı ada mahkeme hakim ve avcılarını tutuklayıp mahkemede yargılamasını isterdim ‘ ama yıllarca biz demokrat partinin devamıyız’ diyen adalet partisi ve Süleyman Demirel tarih önünde bunun en büyük sorumlusu ve suçlusudur. Bırakınız bu hakim ve savcıları tutuklamayı demokrat partililerin iade-i itibarlarını dahi gerçekleştirememiştir.

70 yıllık demokrasi tarihinde ilk şehidi Aydın ilçesinden çıkmıştır. Ezilen ve sömürülen Türk halkını uyandırmıştır. Bu açıdan bu Aydın şehri demokrasi ve vatan için bedel ödeyen şehir haline gelmiştir. Bu anlamda muhterem Adnan Menderes’ in manevi anlamda çok iyi mertebelerde olduğuna inanıyorum. Menderes ve iki kader arkadaş olan Fatih Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’a Rabbimden rahmet diliyorum. Allah katında bu İslam beldesinde dünya emperyalizmine karşı verdikleri mücadelen dolayı bu üç şehidin vatan ve İslam şehidi olduğuna inanıyorum. Demokrasi şehidi lafı bu üç şehit için söylenecek en son cümle olmalıdır çünkü bir Müslüman için hayat iman ve cihattan ibarettir, gerisi laf-ı güzaftır. Yazarın Tüm Yazıları
Polise kurşun sıkan kalleşler üzerine...
Bir filozofun akademik ve siyasi yaşam hatıraları ve düşünceleri
SKANDALLARIN VE FACİALARIN DEVLET ADAMI: EKREM İMAMOĞLU
KORONALI RAMAZAN AYI GÜNLERİ
KORONAVİRÜS SALGINI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
KABE-İ MUAZZAMA’DA CAHİL VE RUHSUZ BİR BAŞ İMAM!
Ey kendini dünyanın İlah’ı addeden Amerika ve Başkan Trump bil ki kainatın sahibi ve kudret sahibi Allah (C.C.)’dır.
Ortadoğu’da iki ahlaksız devlet
Doğum gününde Deniz Gezmiş üzerine
GELECEK PARTİSİ KURUCU GENEL BAŞKANI AHMET DAVUTOĞLU’NA DAİR
AYDIN'DAN BEDBAHT BİR SİYASETÇİ GELDİ GEÇTİ (KORAY AYDIN)
Barış Pınarı Harekâtı üzerine düşüncelerim
17 EYLÜL 1961 DEMOKRAT ADNAN MENDERES VE ANTİ DEMOKRAT İSMET İNÖNÜ
Fidel Castro Sosyalizmin Sembol İsmi
Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 2
Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 1
Çağdaş Firavun Sisi ve Çağdaş Hz Musa Mursi
27 MAYIS 1960: TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN EN ACIKLI VE EN DRAMATİK GÜNÜ
İslamı dosdoğru anlayan bir tarikat şeyhi: Ahmet Ziyaheddün Gümüşhanevi Hazretleri (1813-1893)
YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK (2)
YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK
Notre Dame Katedrali yanıyor, Fransız halkının ruhu ise cayır cayır yanıyor
31 MART MAHALLİ SEÇİMLERİNE TÜRKİYE GENEL SONUÇLARI VE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ
31 MART SEÇİM SONUÇLARINA MAHALLİ AÇIDAN BAKIŞ
AYDIN BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SAYIN ÖZLEM ÇERÇİOĞLU’NA CEVAPLARIM
Büyükşehir'den açıklama
31 MART SEÇİMLERİNE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ
31 MART SEÇİMLERİNE MAHALLİ (YEREL) AÇIDAN BAKIŞ
MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK AYDIN'DAYDI
Neşe Menderes: "31 Mart'ta zafer, Cumhur İttifakı'nın ve Aydın şehrinin olacaktır."
Hüseyin Aksu: Aydın şehri belediyecilikte 10 yılını boşuna geçirdi
70 yıllık demokrasi tarihimizde Aydın'dan çıkan ilk bayan bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk
Bakan ODTÜ'lü olunca durum farklı oluyormuş
Harika Bir Proje Tanıtım Programı Oldu
HALUK ALICIK: "CUMHUR İTTİFAKI 31 MART'TA AYDIN VE NAZİLLİ’DE DESTAN YAZACAK"
45 YIL ARADAN SONRA BU ŞEHİRDEN BİR DIŞİŞLERİ BAKANI GELDİ VE GEÇTİ
BELEDİYECİLİKDE TIRNAKLARINI KAZIYARAK GELMİŞ BİR İSİM: ÜMMET AKIN
Büyükşehirde yükselen değer: Mustafa Savaş
BİNALİ YILDIRIM’IN KARİZMASI ORTAYA ÇIKTI
MİLLET İTTİFAKI ÇATIRDIYOR
Prof. Dr. Cavit Bircan’a Teşekkürname
Cumhur İttifakı Aydın’da sahaya inerken
MİLLET İTTİFAKININ ACI DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE’DE BAŞKAN ERDOĞAN’A ÖLÜM ŞEKLİ BİÇEN AKPINAR ÜZERİNE
BEŞİKTAŞ’TA PROBLEM HALİNE GELEN İSİM: ŞENOL GÜNEŞ
İTTİFAK ÇALIŞMALARI SONLANDI VE SONUÇLARI
AYDIN LİSANI İLE SAYIN ABDULLAH GÜL YETTİ GARİ…
Yusuf İslam üzerine..
Fatih Erbakan parti kuruyormuş
Cemal Kaşıkçı’yı katleden egemen güç aynı zamanda yeryüzünde yaşayan 7 milyar insanları ve 2 milyar Müslümanları katletmiştir
2019 MAHALLİ SEÇİMLERİ ÜZERİNE
MENDERES AKDAĞ (ÇİLE VE IZRAPLARIN ADAMI)
Siyonistler rahat ve mutlu uyuyamaz
Çağdaş Firavun Trump üzerine
CHP'de hazin manzaralar
CHP'nin Recep Tayyip Erdoğan'ı üzerine
24 Haziran Seçim Sonuçları (Millet İttifakı açısından)
24 Haziran SEÇİM Sonuçları (Millet İTTİFAKI AÇISINDAN)
24 Haziran seçim sonuçları (Cumhur İttifakı açısından)
24 Haziran’daki seçimlerde reyimi AKP’ye vereceğim...
2 MİLYAR MÜSLÜMAN’A YAZIKLAR OLSUN (TÜRKİYE MÜSLÜMANLARI HARİÇ) VE ONLARIN DEVLET BAŞKANLARINA DA (RECEP TAYYİP ERDOĞAN HARİÇ)
AK PARTİLİLERE
Hey on beşli on beşli, Tokat yolları taşlı
AZİZ YILDIRIM YÜZÜNDEN BAŞIMA GELENLER
AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI TESPİT ÇALIŞMALARI YAPILIRKEN DÜŞÜNCELERİM
2018 YILINDA YÜKSELEN DEVLET = TÜRKİYE CUMHURİYETİ
DÜNYA İNSANLIĞININ ABD’YE İNSANLIK VE MEDENİYET DERSİ VERDİĞİ MEKAN: BİRLEŞMİŞ MİLLETLER
Kudüs ve içimizdeki hainler
Rıza Sarraf-Amerika–Kılıçdaroğlu ve Kudüs
HAYIRLI VE BEREKETLİ ÇALIŞMALAR VE SONUÇLAR DİLEĞİYLE
AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI NEDEN TESPİT EDİLEMİYOR?
Elveda okurlar
Bir İngiliz Vakfı’nın ortaya çıkardığı muazzam gerçek
CHP’nin Adalet Yürüyüşü zahiren öyle ama batınen öyle mi?
Duanın gerçek anlamı üzerine
Sayın Duran Teke, lütfen bir daha bana yazı yazdırtma
Beşiktaş yine şampiyon oldu
Dünkü yazımla ilgili zorunlu bir açıklama
AK Parti’ye ve İslamcılara haksız yere iftira atan Sayın Duran Teke, bu yazımı dikkatlice oku...
Bu seneki mübarek Ramazan ayına girerken...
Yüksek bir mersiye (!) sonucunda dramatik bir hazin...
Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu (2)
Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu
Referandumun Anatomisi Değil, Siyasi Partilerin ve İllegal Örgütlerin Anatomisi
Tatlım Tatlım filmi üzerine
Türkiye'deki referandum oylamasının tam ortasında yer alan Avrupa ülkeleri
Bugün 28 Şubat 2017 Neşe Doluyor İnsan
ÇEŞME’DE DRAMATİK İNTİHARIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ…..
AKP yerelden referandum seçim stratejisini çok iyi tespit etmelidir
14 yıl sonra Körfez yollarında
Ey CHP demokrasiyi ruhuna ve bedenine ne zaman sindireceksin?
Adnan Menderes’in son iki yılı ile(1959-1960) AK Parti’nin son iki yılı ile karşılaştırılması (2015-2016)
Çırağan Sarayı’ndaki bir düğün ve düşündürdükleri
TBMM’ye düşen tarihi görev
Adnan Menderes Üniversitesi üzerine oynanan oyunlar
Bir bürokrat atamasında dikkat edilmesi gereken hususlar
Vahşi kapitalizmden faşist diktatörlüğe (Batista) ve oradan da komünist diktatörlükte geçen 60 yıllık Fidel Castro dönemi
FETÖ ile mücadelede Diyanet İşleri Başkanlığına düşen vazifeler
Amerika seçimleri üzerine düşüncelerim
Ey CHP, sen ne zaman milli bir ana muhalefet partisi olacaksın
ADÜ’de seviyeli bir tarih panel
Musul Probleminin Düşündürdükleri ve Çözüm Yolları
⁠⁠⁠Kur’an’a göre şeytanın özellikleri ve günümüze yansıyan belirtileri
Darbe çığırtkanlarına karşı cevabımdır
FETÖ ile ilgili mazimden anılar
FETÖ Terör Örgütü'nün kökünü kazımak lazım ama nasıl…
(Eyy FETÖ denen din taciri yobaz, bu memlekete ne güzel iyilikler yaptın!)
Başkomutan ancak böyle olunur
Portekiz milli takımının düşündürdükleri ve Ronaldo
Sayın Ertuğrul Özkök, sana bu cevabımdır
Amerika’dan inancı kuvvetli, fiziği kuvvetli bir Müslüman geçti
Dokunulmazlık anayasa değişikliği ile ilgili CHP’nin Aydın milletvekillerine sesleniyorum
Urla’da enginar üzerine
Cumhurbaşkanına yazdığım rapor
Esas Noktasından
Gündemi değiştiremeyen ama ortalığı karıştıran sözler
Artık dokunuluyor
Mithatpaşa’dan Vodafone Arena’ya
Paralel yapı 3
Paralel yapı 2
Paralel yapı 1
İftarlık gazoz filmi üzerine bir deneme
Dokunulsun mu dokunulmasın mı?
Ülkemizde yayılmakta olan terör olaylarının düşündürdükleri
Başkanlık sistemine doğru ilerlerken ana muhalefet partisi konumu, durumu ve sorunu
Sayın Selahattin Demirtaş bir siyasi parti kurmanın ne demek olduğunu biliyor mu veya öğrenmek ister mi?