Mehmet Ali ACAR

Fidel Castro Sosyalizmin Sembol İsmi

6 Ağustos 2019, Salı

     

Sevgili Aydın Denge Gazetesi okurları bugün Fidel Castro ile ilgili bir yazı yazmak istedim. Çünkü 13 Ağustos Fidel’in doğum günü.

Fidel’de komünist ihtilali ile ilgili yazı yazmam için çeşitli sebepler var. Bu yazıyı yazmamda en büyük etken; komünizme ve sosyalizme yürekten inanmış bir insanın neleri başarabileceğini ispatlamış olmasından kaynaklıdır. Sovyetler Birliği’nde komünist ihtilalin anlaşılabilir ama dünyanın öteki ucunda vahşi kapitalizm ve sömürgesini uygulayan ABD’nin bitişinde bir komünist ihtilalinin gerçekleşmesi sıradan bir olay olarak asla kabul edilemez. Komünist devrimden sonra ABD’ye Küba’nın kafa tutması sıradan bir olay değildir. Eğer bir davaya inanıyorsanız siz en üstünsünüz demektir ve yıllardan beride Küba sosyalist olarak hayatına devam ettirebilmektedir.

Bu olaya başka bir pencereden bakacak olursak yeryüzündeki 2 milyar Müslümana ve onların devletlerine tarihin ve Kübalıların attığı bir şamar oğlanıdır. 11 milyon nüfusa sahip olan Küba Amerika’ya 50 yıldan beri haddini bildirmekte ama 60 yıldan beri orta doğudan milyonlarca Müslüman ise ABD’ye asla kafa tutamamaktadır. Çünkü bunda en büyük etken o ülkelerin başlarında ki devlet başkanlarının ABD’nin uşaklığını yapmalarıdır.

Düşünebiliyor musunuz? 50 yıl boyunca Fidel 634 defa CİA tarafından suikaste maruz kalmış ama asla başarıya ulaşamamışlardır. Çünkü siz davanıza samimi olarak inanırsanız sizin yardımcınız Allah olur. Çünkü Allah yeryüzündeki mazlumların yardımcısıdır. Çağdaş firavunlara karşı sosyalist bir toplumu onun lideri korur ve onlara yardımcı olur.

Fidel Castro ile ilgili yazı yazmamda üçüncü etken şu oldu; Bildiğiniz gibi Fidel ilkokul ve lise tahsili sıralarında katı Katolik Hristiyan ve ilahiyat eğitimi almış olmasıdır. Bütün bu eğitimler sonrasında hepsini reddederek ateist ve komünist bir düşünceye sahip olmasıdır. Aslında bu olay dünya Hristiyanlığının ciddi boyutlarda sorunudur. Avrupa ve dünyanın değişi kıtalarında yer alan acı sorunudur. Tahribata uğramış orijinalliği kalmamış hükmü geçmiş bir din 21. Asırda ki insanlığa mutluluk verememektedir çünkü bu dini Allah ortadan kaldırmış bu din ve dinlerin en son kemal noktası olan İslam dinini insanlı âlemine bir yol gösterici olarak sunmuştur. Yeni gelen dinin eskisinin pratikte ve mesaj olarak orijinalliği kalmadığı için İslam dini bütün dünyada büyük rövanş görmektedir. Bunun farkına varan dünya Siyonizm’i ve oryantalistler dünyada İslami fobi gibi gerilim ortaya çıkararak insanların islama yönelmesini engellemeye çalışmaktadırlar. İşte bunun en son örneği Fidel olmuştur. Radikal bir Katolik Hristiyan mezhebi ve ilahiyat eğitimi alan Fidel’ i bunlar tatmin edememiştir. Bu orijinalliği kalmayan Hristiyanlığın bu kadar katı bir eğitiminden sonra Fidel ateist olmuş dinini reddetmiş ve militan bir komünist olmuştur.

Hâlbuki ki 21. Asırda yeryüzünde Osmanlı gibi İslam devletleri olmuş olsaydı nice Fideller ateistliğe yönelmeyip islamla yücelenmiş olacaktır ve bunlar Hz Ömer’ler olarak tarihi fonksiyonlarını yerine getireceklerdi.

Fidel Castro’nun hayatına ve mücadelesine bir göz atalım. Fidel Alejandro Castro 13 Ağustos 1926’ da Küba Mayari’de dünyaya geldi. Santiago’ da Katolik okullarında ve Havana’ da ki Cizvet lisesi Belen ilahiyat okulunda öğrenim gördü. 1950 yılında Havana Üniversitesinden Hukuk doktoru olarak mezun oldu. 1950-52 arasında avukatlık yaptı. Temsilciler meclisi seçimleri için Küba halk partisinden aday oldu. Ama 10 Mayıs 1952’ de iktidarda ki Carlos Prio Socarras hükümetini deviren Küba’nın eski başkanlarından General Batista seçimleri iptal etti.

1953 başlarında Batista diktatörlüğünü yıkmak amacıyla küçük bir grup oluşturan Fidel 26 temmuzda Santiago’daki moncada kışlasına 165 arkadaşı ile birlikte bir baskın düzenledi. Başarısız oldu tutuklandı. Mahkemede ki bir sözü tarih kitaplarına geçti. ‘ Sayın yargıç siz beni mahkum edin, tarih beni haklı çıkaracaktır.’ 16 yıl mahkûmiyet aldı 2 sene hapis yattı ve sonra bağışlandı. 1955’ de Küba’dan ayrıldı ve Meksika’ya gitti ve orada bir örgüt kurdu. 2 Aralık 1956’ da Granma yatı ile Küba’ ya dönerek Orient’e ‘ de karaya çıktı. Bu yolculukta bir arkadaşı kayboldu. Ve Fidel ‘bu arkadaşı bulmadan asla gitmeyeceğiz’ dedi. Arkadaşlarını nehirde buldular ve yola devam ettiler. Bu hareket bir dava adamına verilen en yüksek değerdir. Bu çatışmada arkadaşlarının çoğunu kaybetti, aralarında kardeşi Raul ve meşhur Che Guevara’nın da bulunduğu 12 arkadaşıyla Maestra dağlarına çekildi. Bu dağlarda Batista’ nın askerlerine karşı gerilla savaşını yürüttü. Siyasi desteğini yitiren ve bir dizi askeri yenilgiye uğrayan Batista 31 Aralık 1958’ de Dominik Cumhuriyetine kaçtı. Fidel Havaa’ya girdive başbakanlığa girdi. 31 Temmuz 2016 tarihine kadar bu görevleri yürüttü yetkilerini kardeşi Raul’a devretti. 2008’ de bir açıklama yaparak devlet konseyi başlığını bıraktığını açıkladı.

Burada şunu söylemek gerekir devrim ile ülkenin başına geçip komünist ihtilal yapan Fidel başkanlığı bir komüniste yakışmayacak şekilde kardeşi Raul’a devretti. Bu çok devlet başkanlarında başkanlık yaparken oluşan siyasi bir hastalıktır. Bu hastalık Fidel’ e de sirayet etmiş oldu. Bu noktada komünist ahlak kendini sıfırlamış oldu. Yeri gelmişken burada İslam’ın güzelliğini ortaya koymamız gerekir. Hz Muhammed vefat etmeden önce yerine geçecek devlet başkanını asla işaret etmemiş ve Müslümanların bütün kabileleri toplanarak istişare sonucunda Hz Ebu Bekir’ i devlet başkanı seçmişlerdir. Akrabası olan Hz Ali 4. Devlet başkanı olarak daha sonraları seçilmiştir. Bundan 14 asır önce Hz Muhammet’in ve ya İslam toplumunun gerçek demokrasiyi işletmesinin ne kadar büyük bir hadise olduğu bir tarihi anektod olarak kabul edilebilir. Fidel 2016 yılı 25 Kasım tarihinde öldü. Cesedi yakıldı dini tören yapılmadı.

Fidel’ in en büyük icraatı toprak reformu 40 dönümden fazlası toprakları kamulaştırdı ve fakir halka dağıttı. Küba’nın en büyük geliri şeker kamışıydı. Şekeri Sovyetler Birliğine satmaya başladı bundan dolayı ABD ile arası açıldı. Küba’ ya ekonomik ambargo uygulandı.

Küba devriminden sonra ABD’ ye kaçan ve dönemin başkanı John Kennedy yönetiminden silah ve maddi destek alan Kübalıların Nisan 1961de domuzlar körfezi çıkarması başarısızlıkla sonuçlandı. ABD ile değişen hiçbir şey yok 60 yıl boyunca bugünde ABD PKK ve YPG’ ye silah ve maddi destek sağlamaktadır. 60 yılda ABD ülkesinde değişen hiç bir şey yok. Ve arkasından üçüncü dünya savaşına sebep olacak meşhur nükleer başlıklar krizi ortaya çıktı ABD ve Sovyetler birliği arasında. Burada şunu söylemeliyim ki bizim çocukluğumuzda başkan Kennedy’nin bizim medyadan melek gibi bize lanse edilmişti. Hâlbuki ki bu makyaj boyamasıdır. Amerika’nın bitişiğinde ki bir ülke kendi özgür ve hür iradesini yaşama hakkını yok sayan Kennedy nasıl bir devlet adamı ise bugün ki Trump da aynı karakterde aynı ahlakta bir devlet başkanıdır. Vahşi kapitalizmin bu iki ahlaktan yoksun devlet başkanları dünya Siyonizm’inin emrinde olan uşaklardır. Son 25 yıldan beri orta doğuda ABD’nin müdahaleleri ile milyonlarca Müslüman katledilmiştir. Ortadoğu’da ülkeler ABD’ ye rest çekememiş ama bitişiğinde ki komünist Küba ABD’ ye rest çekmiş haddini bildirmiştir. Bu dünya Müslümanları için utanç verici bir durumdur.

Son Paragrafı Fidel Castro’nun şu sözü ile tamamlamak istiyorum ‘Dilenciye bir ekmek vermek yardımseverlik değildir. Asıl Yardımseverlik sizde dilenci kadar açken onunla ekmeğini paylaşabilmektir’ Yazarın Tüm Yazıları
Polise kurşun sıkan kalleşler üzerine...
Bir filozofun akademik ve siyasi yaşam hatıraları ve düşünceleri
SKANDALLARIN VE FACİALARIN DEVLET ADAMI: EKREM İMAMOĞLU
KORONALI RAMAZAN AYI GÜNLERİ
KORONAVİRÜS SALGINI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
KABE-İ MUAZZAMA’DA CAHİL VE RUHSUZ BİR BAŞ İMAM!
Ey kendini dünyanın İlah’ı addeden Amerika ve Başkan Trump bil ki kainatın sahibi ve kudret sahibi Allah (C.C.)’dır.
Ortadoğu’da iki ahlaksız devlet
Doğum gününde Deniz Gezmiş üzerine
GELECEK PARTİSİ KURUCU GENEL BAŞKANI AHMET DAVUTOĞLU’NA DAİR
AYDIN'DAN BEDBAHT BİR SİYASETÇİ GELDİ GEÇTİ (KORAY AYDIN)
Barış Pınarı Harekâtı üzerine düşüncelerim
17 EYLÜL 1961 DEMOKRAT ADNAN MENDERES VE ANTİ DEMOKRAT İSMET İNÖNÜ
Fidel Castro Sosyalizmin Sembol İsmi
Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 2
Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 1
Çağdaş Firavun Sisi ve Çağdaş Hz Musa Mursi
27 MAYIS 1960: TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN EN ACIKLI VE EN DRAMATİK GÜNÜ
İslamı dosdoğru anlayan bir tarikat şeyhi: Ahmet Ziyaheddün Gümüşhanevi Hazretleri (1813-1893)
YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK (2)
YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK
Notre Dame Katedrali yanıyor, Fransız halkının ruhu ise cayır cayır yanıyor
31 MART MAHALLİ SEÇİMLERİNE TÜRKİYE GENEL SONUÇLARI VE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ
31 MART SEÇİM SONUÇLARINA MAHALLİ AÇIDAN BAKIŞ
AYDIN BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SAYIN ÖZLEM ÇERÇİOĞLU’NA CEVAPLARIM
Büyükşehir'den açıklama
31 MART SEÇİMLERİNE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ
31 MART SEÇİMLERİNE MAHALLİ (YEREL) AÇIDAN BAKIŞ
MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK AYDIN'DAYDI
Neşe Menderes: "31 Mart'ta zafer, Cumhur İttifakı'nın ve Aydın şehrinin olacaktır."
Hüseyin Aksu: Aydın şehri belediyecilikte 10 yılını boşuna geçirdi
70 yıllık demokrasi tarihimizde Aydın'dan çıkan ilk bayan bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk
Bakan ODTÜ'lü olunca durum farklı oluyormuş
Harika Bir Proje Tanıtım Programı Oldu
HALUK ALICIK: "CUMHUR İTTİFAKI 31 MART'TA AYDIN VE NAZİLLİ’DE DESTAN YAZACAK"
45 YIL ARADAN SONRA BU ŞEHİRDEN BİR DIŞİŞLERİ BAKANI GELDİ VE GEÇTİ
BELEDİYECİLİKDE TIRNAKLARINI KAZIYARAK GELMİŞ BİR İSİM: ÜMMET AKIN
Büyükşehirde yükselen değer: Mustafa Savaş
BİNALİ YILDIRIM’IN KARİZMASI ORTAYA ÇIKTI
MİLLET İTTİFAKI ÇATIRDIYOR
Prof. Dr. Cavit Bircan’a Teşekkürname
Cumhur İttifakı Aydın’da sahaya inerken
MİLLET İTTİFAKININ ACI DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE’DE BAŞKAN ERDOĞAN’A ÖLÜM ŞEKLİ BİÇEN AKPINAR ÜZERİNE
BEŞİKTAŞ’TA PROBLEM HALİNE GELEN İSİM: ŞENOL GÜNEŞ
İTTİFAK ÇALIŞMALARI SONLANDI VE SONUÇLARI
AYDIN LİSANI İLE SAYIN ABDULLAH GÜL YETTİ GARİ…
Yusuf İslam üzerine..
Fatih Erbakan parti kuruyormuş
Cemal Kaşıkçı’yı katleden egemen güç aynı zamanda yeryüzünde yaşayan 7 milyar insanları ve 2 milyar Müslümanları katletmiştir
2019 MAHALLİ SEÇİMLERİ ÜZERİNE
MENDERES AKDAĞ (ÇİLE VE IZRAPLARIN ADAMI)
Siyonistler rahat ve mutlu uyuyamaz
Çağdaş Firavun Trump üzerine
CHP'de hazin manzaralar
CHP'nin Recep Tayyip Erdoğan'ı üzerine
24 Haziran Seçim Sonuçları (Millet İttifakı açısından)
24 Haziran SEÇİM Sonuçları (Millet İTTİFAKI AÇISINDAN)
24 Haziran seçim sonuçları (Cumhur İttifakı açısından)
24 Haziran’daki seçimlerde reyimi AKP’ye vereceğim...
2 MİLYAR MÜSLÜMAN’A YAZIKLAR OLSUN (TÜRKİYE MÜSLÜMANLARI HARİÇ) VE ONLARIN DEVLET BAŞKANLARINA DA (RECEP TAYYİP ERDOĞAN HARİÇ)
AK PARTİLİLERE
Hey on beşli on beşli, Tokat yolları taşlı
AZİZ YILDIRIM YÜZÜNDEN BAŞIMA GELENLER
AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI TESPİT ÇALIŞMALARI YAPILIRKEN DÜŞÜNCELERİM
2018 YILINDA YÜKSELEN DEVLET = TÜRKİYE CUMHURİYETİ
DÜNYA İNSANLIĞININ ABD’YE İNSANLIK VE MEDENİYET DERSİ VERDİĞİ MEKAN: BİRLEŞMİŞ MİLLETLER
Kudüs ve içimizdeki hainler
Rıza Sarraf-Amerika–Kılıçdaroğlu ve Kudüs
HAYIRLI VE BEREKETLİ ÇALIŞMALAR VE SONUÇLAR DİLEĞİYLE
AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI NEDEN TESPİT EDİLEMİYOR?
Elveda okurlar
Bir İngiliz Vakfı’nın ortaya çıkardığı muazzam gerçek
CHP’nin Adalet Yürüyüşü zahiren öyle ama batınen öyle mi?
Duanın gerçek anlamı üzerine
Sayın Duran Teke, lütfen bir daha bana yazı yazdırtma
Beşiktaş yine şampiyon oldu
Dünkü yazımla ilgili zorunlu bir açıklama
AK Parti’ye ve İslamcılara haksız yere iftira atan Sayın Duran Teke, bu yazımı dikkatlice oku...
Bu seneki mübarek Ramazan ayına girerken...
Yüksek bir mersiye (!) sonucunda dramatik bir hazin...
Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu (2)
Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu
Referandumun Anatomisi Değil, Siyasi Partilerin ve İllegal Örgütlerin Anatomisi
Tatlım Tatlım filmi üzerine
Türkiye'deki referandum oylamasının tam ortasında yer alan Avrupa ülkeleri
Bugün 28 Şubat 2017 Neşe Doluyor İnsan
ÇEŞME’DE DRAMATİK İNTİHARIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ…..
AKP yerelden referandum seçim stratejisini çok iyi tespit etmelidir
14 yıl sonra Körfez yollarında
Ey CHP demokrasiyi ruhuna ve bedenine ne zaman sindireceksin?
Adnan Menderes’in son iki yılı ile(1959-1960) AK Parti’nin son iki yılı ile karşılaştırılması (2015-2016)
Çırağan Sarayı’ndaki bir düğün ve düşündürdükleri
TBMM’ye düşen tarihi görev
Adnan Menderes Üniversitesi üzerine oynanan oyunlar
Bir bürokrat atamasında dikkat edilmesi gereken hususlar
Vahşi kapitalizmden faşist diktatörlüğe (Batista) ve oradan da komünist diktatörlükte geçen 60 yıllık Fidel Castro dönemi
FETÖ ile mücadelede Diyanet İşleri Başkanlığına düşen vazifeler
Amerika seçimleri üzerine düşüncelerim
Ey CHP, sen ne zaman milli bir ana muhalefet partisi olacaksın
ADÜ’de seviyeli bir tarih panel
Musul Probleminin Düşündürdükleri ve Çözüm Yolları
⁠⁠⁠Kur’an’a göre şeytanın özellikleri ve günümüze yansıyan belirtileri
Darbe çığırtkanlarına karşı cevabımdır
FETÖ ile ilgili mazimden anılar
FETÖ Terör Örgütü'nün kökünü kazımak lazım ama nasıl…
(Eyy FETÖ denen din taciri yobaz, bu memlekete ne güzel iyilikler yaptın!)
Başkomutan ancak böyle olunur
Portekiz milli takımının düşündürdükleri ve Ronaldo
Sayın Ertuğrul Özkök, sana bu cevabımdır
Amerika’dan inancı kuvvetli, fiziği kuvvetli bir Müslüman geçti
Dokunulmazlık anayasa değişikliği ile ilgili CHP’nin Aydın milletvekillerine sesleniyorum
Urla’da enginar üzerine
Cumhurbaşkanına yazdığım rapor
Esas Noktasından
Gündemi değiştiremeyen ama ortalığı karıştıran sözler
Artık dokunuluyor
Mithatpaşa’dan Vodafone Arena’ya
Paralel yapı 3
Paralel yapı 2
Paralel yapı 1
İftarlık gazoz filmi üzerine bir deneme
Dokunulsun mu dokunulmasın mı?
Ülkemizde yayılmakta olan terör olaylarının düşündürdükleri
Başkanlık sistemine doğru ilerlerken ana muhalefet partisi konumu, durumu ve sorunu
Sayın Selahattin Demirtaş bir siyasi parti kurmanın ne demek olduğunu biliyor mu veya öğrenmek ister mi?