Mehmet Ali ACAR

FETÖ ile mücadelede Diyanet İşleri Başkanlığına düşen vazifeler

23 Kasım 2016, Çarşamba

     

Sevgili Aydın Denge Gazetesi okurları,

15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra devletimiz çeşitli alanlarda FETO çetesi ile mücadeleye girişti. Bugüne kadar devlete sızmış olan FETO mensupları birer birer ayıklanmakta. Her geçen gün devletimiz bu pislikten kurtulmaktadır. Ben bu konuya girmeyeceğim, benim temas etmek istediğim esas konu, insanları bu FETO’dan kurtarmak. Bu FETO ismi bugün bu şekilde var ama 10 sene sonra başka bir sosyal grup, aynı hareketleri yapabilir. İşte bu açıdan TC Devleti, önemli kurumları ile bu sapık cemaat, dernek ve tarikat yapılanmalarına karşı ülkemizde yaşayan 80 Milyonu eğitmek zorundadır. Bu eğitim işi, ne polisliktir ne de adliyelik bir olaydır. Bana göre burada devletin önemli eğitim ve öğretim kurumlarının birleşik bir vaziyette halkın aydınlatılmasını sağlamalıdır. Halkın eğitilmesinde vazife yapacak olan kurumlar, başlıca şunlar olmalıdır:

1. Diyanet İşleri Başkanlığı,

2. Milli Eğitim Bakanlığı,

3. YÖK ve Üniversiteler,

4. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı,

5. Kültür ve Turizm Bakanlığı,

Her şeyden önce bu işler için, yüksek istişare ve eğitim konseyi ve bunun alt komitelerinin çok acilen kurulması gerekir. Bu konseyin, başkanının Cumhurbaşkanı veya Başbakan düzeyinde olması gerekir. Genel anlamda bu sapık beklenti içerisinde olanlara karşı, büyük projelerle halkımızın eğitilmesi gerekir. Bu kurumlardan sadece Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgili düşüncelerimi söylemek istiyorum. Bu FETO teşkilatı 50 yıldan beri Türkiye’de icra-i faaliyet gösteriyordu. Diyanet İşleri Başkanlığı da bu zaman diliminde 81 vilayette 1000 ilçede teşkilatı ve elemanları olan bir teşkilattı. Mensubu şuan 15000 civarındadır. Bunların çoğunluğu üniversite mezunudur.

FETO teşkilatı 50 yıldan beri dini duygulardan hareket eden, insanların dini yaşantısını kolaylaştırmayı ifade ederken, islami itikat, amel vb. konularda kürsüden Fetullah Gülen tarafından vaaz şeklinde yapılıyordu. Bu 50 yıl boyunca kürsülerde Fetullah Gülen, Allah ile konuştuğunu (!) Peygamberimiz ile her gün görüştüğünü (!) Peygamberimizi Bornova’daki camisine davet edip (!), Efendimiz de bu davete icabet ederek (!), camiye geldiğini söylediği zaman Diyanet İşleri Başkanlığı, il müftüleri, ilçe müftüleri vaizleri, bu aşağılık ve rezil konuşma karşısında neden sessiz kaldılar? Üstelik sahte ve metaryelist vaazlar AKP iktidarından yıllar önce başlayıp, yıllar boyu devam eden şeytani fikirlerdi. Hiçbir şekilde tepki göstermediler. Bu meydanı bu FETO’ya bırakmanın bedeli hesabını Diyanet İşleri Başkanlığı nasıl verecek? Üstelik en basit islami fetva konularında din işleri yüksek kurulunu toplayıp fetva veriyorlardı. Başbakanlardan talimat almadan dahi, kürsüye çıkıp bu diyanet görevlileri FETO’nun konuşmasının islam ile alakasının olmadığını neden söylemediler?

AKP zamanında da iki tane Diyanet İşleri Başkanımız oldu. İkincisi 8-9 seneden beri başkanlık koltuğunda oturmaktadır. Çok hayırlı işlere imza attığına inandığım, Başkan Prof. Dr. Mehmet Görmez hocayı izninizle biraz tenkit edeyim. Çünkü 2013 yılında bu FETO teşkilata küçük bir darbe teşebbüse girişti. Artık 2013’ten beri ve 2016 Temmuz’undan beri bu FETO olayı Türkiye’nin genel siyasi olayı olmaktan çıkmıştır. İslam adı ile yola çıktıklarından dolayı artık bu FETO olayı dinin sosyal ve dini bir problemi haline gelmiştir. Bu açıdan en önemli hizmetler kurumların arasında bana göre Diyanet İşleri Başkanlığı’na düşmektedir. Allah’ın islamı kürsüden anlatılmamış, orijinal islam yerine geçmiş, ilim adamlarından nakiller yapılmış ve bu dini vaazların sonucunda toplumda büyük bir boşluk meydana getirilmiştir. Bu boşluğu en iyi dolduran sosyal cemaat ise bu FETO teşkilatı olmuştur. Ondan başka da bir sürü sosyal cemaatler ve tarikatlar sırada beklemektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı Allah’ın islamını çağdaş bir terminoloji ile 80 Milyona aktarmak zorundadır. Bugün Türkiye’nin önünde çok önemli sosyal ve dini sorunlar ancak Allah’ın orijinal islamı ile giderilebilir. Bu 10 tane dini sorundan sadece birini size aktarayım. Türkiye’de yıllardan beri yapılmakta olan Alevi – Sünni ayrımı toplumu derinden etkilemektedir. Böyle bir sorunu ancak Allah’ın kur’an islamı ile giderebilirsiniz. Zira Allah katında insanlar, Müslümanlar Alevi – Sünni diye ayrıma tabii tutulmazken, bazı insanlar bu ayrımı yapıyorsa bunun islamı açıdan doğru olmadığını Diyanet İşleri Başkanlığı görevlileri, halka aktarmak zorundadır. 3 yıldan beri her Cuma yüz bin camide vaaz verilir. Bu FETO’nun düşünce, uygulama ve söylemlerinin islam ile bir alakası olmadığını söyleyecek bir babayiğit vaiz çıkmaz. DAEŞ denilen vahşi mezhep mensuplarının islam ile alakası olmadığı Cuma vaazında ve hutbesinde ifadelendirilmez ise bu ülkede Diyanet İşleri Başkanlığı görevini yapmıyor demektir.

15 Temmuz Darbe teşebbüsünden sonra dahi kürsülerde bu FETO’nun islam dışı bir cemaat olduğu işlenmiyor. Hep islamı konular 100 yıl öncesinin terminolojisi ile klasik meseleler konuşuluyor. Bu meseleyi biraz daha açabilirim ama gerek yoktur. Diyanet İşleri Başkanlığı hac organizasyonunu en güzel şekilde nasıl yapacağım diye yılda 10 defa toplantılar yapıyorsa, yine aynı dönemde bu islam dışı sosyal cemaat ve tarikatların keyfiyetini Müslümanlara aktarmadığı zaman, hem hukuken hem de manen vazifesini yapmıyor demektir.

Diğer bir konu da tarikatlar meselesidir. Diyanetimizin bu konuda da sessiz ve ilgisiz kaldığını görmekteyim. TV kanallarında 21. Asır da “Mehdi gelecek” diye saatlerce program yapanları siz cami kürsüsünden Allah’ın mehdi görüşünü söylemezseniz, ortaya yığınla sapık tarikatlar türeyecek ve bunun mesulü de siz olacaksınız. Bunun sonucunda tertemiz tarikatlar da ister istemez menfi olarak etkilenecekler. Bundan da ekstra bir mesuliyet alacaksınız. Sayın Diyanet İşleri Başkanımızdan artık yalvarıyorum. Üstelik şimdi ki Diyanet İşleri Başkanımız Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu ve bu fakültenin çok değerli öğretim üyesidir. Şahsımın da bu fakülte mezunu olmakla iftihar duyduğumu belirtmek istiyorum. Dünyaya “Ankara Ekolü” deyimini gerçekleştiren bu okul, orjinal islamı en iyi anlayan ve bütün dünyanın en saygın ilim adamlarının yetiştiği bir okuldur. Bu açıdan başkanımdan şunu istiyorum; Ülkemizin sosyal ve dini sorunlarını kimseden çekinmeden kürsülerden ifadelendiriniz ki, 80 Milyon memleket evladı Allah’ın islamını öğrensinler. Böylelikle bu sapık FETO’nun peşinden gitmesinler. Üstelik sizler, 80 Milyonun vergileriyle toplanan paralardan aylık maaş alarak geçiminizi sağlıyorsunuz.

Sadece gereğini yapmanız dileği ile…Yazarın Tüm Yazıları
Polise kurşun sıkan kalleşler üzerine...
Bir filozofun akademik ve siyasi yaşam hatıraları ve düşünceleri
SKANDALLARIN VE FACİALARIN DEVLET ADAMI: EKREM İMAMOĞLU
KORONALI RAMAZAN AYI GÜNLERİ
KORONAVİRÜS SALGINI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
KABE-İ MUAZZAMA’DA CAHİL VE RUHSUZ BİR BAŞ İMAM!
Ey kendini dünyanın İlah’ı addeden Amerika ve Başkan Trump bil ki kainatın sahibi ve kudret sahibi Allah (C.C.)’dır.
Ortadoğu’da iki ahlaksız devlet
Doğum gününde Deniz Gezmiş üzerine
GELECEK PARTİSİ KURUCU GENEL BAŞKANI AHMET DAVUTOĞLU’NA DAİR
AYDIN'DAN BEDBAHT BİR SİYASETÇİ GELDİ GEÇTİ (KORAY AYDIN)
Barış Pınarı Harekâtı üzerine düşüncelerim
17 EYLÜL 1961 DEMOKRAT ADNAN MENDERES VE ANTİ DEMOKRAT İSMET İNÖNÜ
Fidel Castro Sosyalizmin Sembol İsmi
Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 2
Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdullah Gül, Ali Babacan = Bu dörtlü politik şahsiyetlerin siyasal yaşamları - 1
Çağdaş Firavun Sisi ve Çağdaş Hz Musa Mursi
27 MAYIS 1960: TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN EN ACIKLI VE EN DRAMATİK GÜNÜ
İslamı dosdoğru anlayan bir tarikat şeyhi: Ahmet Ziyaheddün Gümüşhanevi Hazretleri (1813-1893)
YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK (2)
YAKLAŞAN RAMAZAN AYI MÜNASEBETİYLE ALLAH KELAMI KURANI ANLAMAK
Notre Dame Katedrali yanıyor, Fransız halkının ruhu ise cayır cayır yanıyor
31 MART MAHALLİ SEÇİMLERİNE TÜRKİYE GENEL SONUÇLARI VE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ
31 MART SEÇİM SONUÇLARINA MAHALLİ AÇIDAN BAKIŞ
AYDIN BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SAYIN ÖZLEM ÇERÇİOĞLU’NA CEVAPLARIM
Büyükşehir'den açıklama
31 MART SEÇİMLERİNE ULUSLARARASI PENCEREDEN BAKIŞ
31 MART SEÇİMLERİNE MAHALLİ (YEREL) AÇIDAN BAKIŞ
MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK AYDIN'DAYDI
Neşe Menderes: "31 Mart'ta zafer, Cumhur İttifakı'nın ve Aydın şehrinin olacaktır."
Hüseyin Aksu: Aydın şehri belediyecilikte 10 yılını boşuna geçirdi
70 yıllık demokrasi tarihimizde Aydın'dan çıkan ilk bayan bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk
Bakan ODTÜ'lü olunca durum farklı oluyormuş
Harika Bir Proje Tanıtım Programı Oldu
HALUK ALICIK: "CUMHUR İTTİFAKI 31 MART'TA AYDIN VE NAZİLLİ’DE DESTAN YAZACAK"
45 YIL ARADAN SONRA BU ŞEHİRDEN BİR DIŞİŞLERİ BAKANI GELDİ VE GEÇTİ
BELEDİYECİLİKDE TIRNAKLARINI KAZIYARAK GELMİŞ BİR İSİM: ÜMMET AKIN
Büyükşehirde yükselen değer: Mustafa Savaş
BİNALİ YILDIRIM’IN KARİZMASI ORTAYA ÇIKTI
MİLLET İTTİFAKI ÇATIRDIYOR
Prof. Dr. Cavit Bircan’a Teşekkürname
Cumhur İttifakı Aydın’da sahaya inerken
MİLLET İTTİFAKININ ACI DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE’DE BAŞKAN ERDOĞAN’A ÖLÜM ŞEKLİ BİÇEN AKPINAR ÜZERİNE
BEŞİKTAŞ’TA PROBLEM HALİNE GELEN İSİM: ŞENOL GÜNEŞ
İTTİFAK ÇALIŞMALARI SONLANDI VE SONUÇLARI
AYDIN LİSANI İLE SAYIN ABDULLAH GÜL YETTİ GARİ…
Yusuf İslam üzerine..
Fatih Erbakan parti kuruyormuş
Cemal Kaşıkçı’yı katleden egemen güç aynı zamanda yeryüzünde yaşayan 7 milyar insanları ve 2 milyar Müslümanları katletmiştir
2019 MAHALLİ SEÇİMLERİ ÜZERİNE
MENDERES AKDAĞ (ÇİLE VE IZRAPLARIN ADAMI)
Siyonistler rahat ve mutlu uyuyamaz
Çağdaş Firavun Trump üzerine
CHP'de hazin manzaralar
CHP'nin Recep Tayyip Erdoğan'ı üzerine
24 Haziran Seçim Sonuçları (Millet İttifakı açısından)
24 Haziran SEÇİM Sonuçları (Millet İTTİFAKI AÇISINDAN)
24 Haziran seçim sonuçları (Cumhur İttifakı açısından)
24 Haziran’daki seçimlerde reyimi AKP’ye vereceğim...
2 MİLYAR MÜSLÜMAN’A YAZIKLAR OLSUN (TÜRKİYE MÜSLÜMANLARI HARİÇ) VE ONLARIN DEVLET BAŞKANLARINA DA (RECEP TAYYİP ERDOĞAN HARİÇ)
AK PARTİLİLERE
Hey on beşli on beşli, Tokat yolları taşlı
AZİZ YILDIRIM YÜZÜNDEN BAŞIMA GELENLER
AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI TESPİT ÇALIŞMALARI YAPILIRKEN DÜŞÜNCELERİM
2018 YILINDA YÜKSELEN DEVLET = TÜRKİYE CUMHURİYETİ
DÜNYA İNSANLIĞININ ABD’YE İNSANLIK VE MEDENİYET DERSİ VERDİĞİ MEKAN: BİRLEŞMİŞ MİLLETLER
Kudüs ve içimizdeki hainler
Rıza Sarraf-Amerika–Kılıçdaroğlu ve Kudüs
HAYIRLI VE BEREKETLİ ÇALIŞMALAR VE SONUÇLAR DİLEĞİYLE
AK PARTİ AYDIN İL BAŞKANI NEDEN TESPİT EDİLEMİYOR?
Elveda okurlar
Bir İngiliz Vakfı’nın ortaya çıkardığı muazzam gerçek
CHP’nin Adalet Yürüyüşü zahiren öyle ama batınen öyle mi?
Duanın gerçek anlamı üzerine
Sayın Duran Teke, lütfen bir daha bana yazı yazdırtma
Beşiktaş yine şampiyon oldu
Dünkü yazımla ilgili zorunlu bir açıklama
AK Parti’ye ve İslamcılara haksız yere iftira atan Sayın Duran Teke, bu yazımı dikkatlice oku...
Bu seneki mübarek Ramazan ayına girerken...
Yüksek bir mersiye (!) sonucunda dramatik bir hazin...
Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu (2)
Siyasetin milli problemi: Kemal Kılıçdaroğlu
Referandumun Anatomisi Değil, Siyasi Partilerin ve İllegal Örgütlerin Anatomisi
Tatlım Tatlım filmi üzerine
Türkiye'deki referandum oylamasının tam ortasında yer alan Avrupa ülkeleri
Bugün 28 Şubat 2017 Neşe Doluyor İnsan
ÇEŞME’DE DRAMATİK İNTİHARIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ…..
AKP yerelden referandum seçim stratejisini çok iyi tespit etmelidir
14 yıl sonra Körfez yollarında
Ey CHP demokrasiyi ruhuna ve bedenine ne zaman sindireceksin?
Adnan Menderes’in son iki yılı ile(1959-1960) AK Parti’nin son iki yılı ile karşılaştırılması (2015-2016)
Çırağan Sarayı’ndaki bir düğün ve düşündürdükleri
TBMM’ye düşen tarihi görev
Adnan Menderes Üniversitesi üzerine oynanan oyunlar
Bir bürokrat atamasında dikkat edilmesi gereken hususlar
Vahşi kapitalizmden faşist diktatörlüğe (Batista) ve oradan da komünist diktatörlükte geçen 60 yıllık Fidel Castro dönemi
FETÖ ile mücadelede Diyanet İşleri Başkanlığına düşen vazifeler
Amerika seçimleri üzerine düşüncelerim
Ey CHP, sen ne zaman milli bir ana muhalefet partisi olacaksın
ADÜ’de seviyeli bir tarih panel
Musul Probleminin Düşündürdükleri ve Çözüm Yolları
⁠⁠⁠Kur’an’a göre şeytanın özellikleri ve günümüze yansıyan belirtileri
Darbe çığırtkanlarına karşı cevabımdır
FETÖ ile ilgili mazimden anılar
FETÖ Terör Örgütü'nün kökünü kazımak lazım ama nasıl…
(Eyy FETÖ denen din taciri yobaz, bu memlekete ne güzel iyilikler yaptın!)
Başkomutan ancak böyle olunur
Portekiz milli takımının düşündürdükleri ve Ronaldo
Sayın Ertuğrul Özkök, sana bu cevabımdır
Amerika’dan inancı kuvvetli, fiziği kuvvetli bir Müslüman geçti
Dokunulmazlık anayasa değişikliği ile ilgili CHP’nin Aydın milletvekillerine sesleniyorum
Urla’da enginar üzerine
Cumhurbaşkanına yazdığım rapor
Esas Noktasından
Gündemi değiştiremeyen ama ortalığı karıştıran sözler
Artık dokunuluyor
Mithatpaşa’dan Vodafone Arena’ya
Paralel yapı 3
Paralel yapı 2
Paralel yapı 1
İftarlık gazoz filmi üzerine bir deneme
Dokunulsun mu dokunulmasın mı?
Ülkemizde yayılmakta olan terör olaylarının düşündürdükleri
Başkanlık sistemine doğru ilerlerken ana muhalefet partisi konumu, durumu ve sorunu
Sayın Selahattin Demirtaş bir siyasi parti kurmanın ne demek olduğunu biliyor mu veya öğrenmek ister mi?